Fakultná nemocnica Trenčín

Adresa:

Fakultná nemocnica Trenčín,
Legionárska 28, 911 71 Trenčín

tel: 032/6566297
email: peter.kascak@fntn.sk
web: https://www.fntn.sk/index.php/sk/zdravotnicke-pracoviska/gynekologicko-porodnicka-klinika

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 2080 Pôrody sekciou 303 Pôrody s epiziotómiou 941 Pôrody s EDA 203

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 26.januára 2023

Ako sa rodí v Trenčíne?

Predpôrodná starostlivosť

Ak sa chystáte rodiť v Trenčíne, nemusíte o tom dopredu informovať, ani sem chodiť do poradne pre tehotné. Poradňu tu ale samozrejme majú, funguje každý pracovný deň. Na prvé vyšetrenie je vhodné sa objednať na telefónnom čísle 032 6566 240 (recepcia kliniky), kde dostanete presný dátum a čas vyšetrenia. So sebou si stačí vziať tehotenskú knižku a moč.

K hladkému a rýchlemu vybaveniu je však vhodné sa objednať na telefónnom čísle 032 6566 240, kde dostanete presný čas vyšetrenia. So sebou si stačí vziať tehotenskú knižku a moč.

Kontakt: Ambulancia pre fyziologickú graviditu GPK FN Trenčín, ambulantná časť kliniky na prízemí, gynekologicko-pôrodnícky pavilón – 032/6566240. 

Ordinačné hodiny: Po – Pi: 8:00 – 14:00 hod.

A nevynechajte ani možnosť predpôrodnej prípravy

Pôrodnica ponúka možnosť predpôrodnej prípravy, a to dvoma spôsobmi – ako trojtýždňový kurz, spojený aj s cvičením tehotenskej jógy, ktorý vedie lekárka kliniky (30 eur/kurz). Počas troch stretnutí sa ženy môžu rozprávať s vrchnou sestrou neonatológie, lekárkou pôrodnice i pôrodnou asistentkou, klásť im otázky a hľadať spoločne odpovede na to, čo ženy potrebujú. Kurzu sa môžu zúčastniť ženy od 32. týždňa tehotnosti, prihlásiť sa môžete cez FB stránku kliniky.

Druhým spôsobom, ako sa zoznámiť s pôrodnicou, sú pravidelné prehliadky kliniky, ktorých sa môžu zúčastniť páry. Konajú sa každý utorok, účasť treba nahlásiť vopred na čísle 032/6566203 alebo  0940 627 177. Zabezpečujú ich pôrodné asistentky nemocnice.

Nemocnica má na svojej stránke zverejnený vlastný pôrodný plán. Pokiaľ máte iné pôrodné priania, môžete si ich prejsť s lekármi na ambulancii fyziologickej gravidity. Vo všeobecnosti sa pôrodnica snaží vychádzať pôrodným prianiam v ústrety. 

Osoby pri pôrode

Výnimočnú možnosť máte pri pôrode v tejto pôrodnici: je tu bežné, že vás môžu sprevádzať aj dve osoby. Môžete si vybrať partnera, niekoho z rodiny, kamarátku alebo dulu. Podmienky doprovodu: „nezasahuje do spôsobu vedenia pôrodu a riadi sa pokynmi personálu“. 

Poplatok za sprevádzajúcu osobu sa neplatí. Blízka osoba môže s vami ostať hneď od príchodu do priestoru pôrodnice až po dve hodiny po pôrode. Ako píšu v dotazníku: „počas celého pobytu na pôrodnom boxe.“ 

V tejto pôrodnici je možnosť vybrať si k pôrodu konkrétneho pôrodníka, zatiaľ nie je možné vybrať si pôrodnú asistentku. 

Pôrod

Pôrodnica disponuje piatimi oddelenými pôrodnými boxami, ktorú sú moderne vybavené a ponúkajú množstvo pomôcok a možností: 

 • klasická pôrodná posteľ
 • pôrodná stolička
 • polohovateľné pôrodné kreslo
 • klasická nemocničná posteľ
 • fitlopty
 • rebriny
 • prehrávač s hudbou
 • aromolampa
 • sprcha
 • vaňa
 • možnosť využiť EDA (epidurálna anestéza)
 • možnosť požiadať o lieky proti bolesti
 • možnosť využiť bylinnú náparku

Akceptované a podporované sú rôzne polohy v II. dobe pôrodnej a voľný pohyb v I. dobe pôrodnej.

Vybrať si môžete aj z viacerých pôrodných polôh: v polosede, poloha na boku, na chrbte, na 4 končatinách. K ich využitiu Vás môžu inšpirovať aj zobrazenie rôznych pôrodníckych polôh, ktoré nájdete na každom pôrodnom boxe, na oddeleniach kliniky, aj v ambulantnej časti.  

Pôrodnica má skúsenosti s vaginálnym vedením pôrodu v polohe koncom panvovým a je tu aj možnosť tzv. vonkajšieho obratu z polohy koncom panvovým na polohu hlavičkou, ktorý sa vykonáva v poslednom mesiaci gravidity.  

Výhodou je určite i to, že tu majú priestor na spoločný pobyt rodičia s dieťatkom dve hodiny po pôrode. Všetky boxy sa využívajú bezplatne.

Takže ak sa rozhodnete rodiť v Trenčíne, tak sprcha je vám k dispozícii neobmedzene, môžete sa prechádzať v priestoroch pôrodného boxu, používať rôzne pomôcky. Počas pôrodu môžete jesť, pokiaľ sú okolnosti pôrodu fyziologické. Je vhodné a potrebné prijímať počas prvej doby pôrodnej tekutiny. 

Personál každú mamičku po príchode do pôrodnice informuje o možnosti využiť EDA alebo Entonox (rajský plyn). EDA sú schopní aplikovať kedykoľvek počas dňa i noci, rovnako Entonox.

A toto je zrejme jedna z pôrodníc, ktorá pozná odporúčania WHO. Prečo?

Klystír ani holenie nevyžadujú – ale ak budete chcieť, vyhovejú vám.  Ak chcete požiadať o odber pupočníkovej krvi, je potrebné dopredu to oznámiť. 

Cisársky rez

Pri cisárskom reze sa môžete stretnúť s rôznymi druhmi anestézie – celkovou i spinálnou, využívajú obe. Metódu vyberá personál po dohode s vami a podľa vášho zdravotného stavu. Preferovaná je spinálna anestézia, aby sa nenarušil včasný kontakt matky a novorodenca.  

Novorodenca po sekcii telo na telo matke dávajú, ale samozrejme záleží od podmienok. Je to individuálne, pri normálnom priebehu operácie preferované. A čo niektoré z vás určite poteší – partner môže byť pred operačnou sálou  a pri ošetrení bábätka. Novinkou je teraz aj bondig po cisárskom reze, po ošetrení operačnej rany a ukončení operácie je v prítomnosti partnera možnosť bondingu ešte na pôrodnom boxe. Možnosť bondingu vždy v prvom rade závisí od zdravotného stavu bábätka a rodičky. V prípade, že bondingu nie je schopná matka, je možné, aby dieťa bondoval otec.

Po sekcii ženy zostávajú prvé hodiny na pooperačnej izbe, kde im je v prípade jeho priaznivého zdravotného stavu dieťatko pravidelne nosené a prikladané. Po mobilizácii matky preferujeme, aby dieťa bolo s matkou v takej miere, akú dovoľuje ich zdravotný stav.

Neonatologická klinika je perinatologické centrum, čiže sa tu vedia postarať o detičky cca od 28. týždňa tehotnosti a od cca 1200 gramov. Rovnako tu majú skúsenosti s liečbou rôznych stavov a komplikácii dieťatka (hypotrofia, predčasne narodené bábätká, závažná žltačka, infekčné stavy,…).

Pokiaľ je dieťatko i matka zdravá, odchádzajú domov po 72 hodinách. Ženy, ktoré už rodili, v prípade záujmu prepúšťajú po 48 hodinách. Po sekcii v optimálnom prípade odchádza matka s bábätkom domov štvrtý deň po operácii, pri priaznivom priebehu rovnako ako po spontánnom pôrode – teda po 72 hodinách. 

V prípade, že dieťatko musí byť v mimoriadnej starostlivosti neonatológov, disponuje nemocnica aj oddelením patologického roomingu, kde môžu byť ženy so svojimi detičkami spoločne hospitalizované na jednej izbe podľa potreby aj niekoľko týždňov.   

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Novorodenec

Želaniu matky sa prispôsobujú i prvé chvíle po pôrode. Po pôrode je dieťa položené na brucho matky alebo na jej hrudník, môže sa prisať k prsníku, pupočník sa oneskorene alebo až po dotepaní preruší nožnicami (lekárom alebo otcom dieťaťa), následne je novorodenec sestrou ošetrený, zabalený a znovu priložený k matke. 

Dieťa by malo byť osušené a prikryté. Po poučení rodičky, ktorá preferuje bonding v trvaní dvoch hodín bez prvotného merania, váženia a obliekania, je toto v zmysle koncepcie baby friendly hospital umožnené. Rodičky sú k bondingu povzbudzované, považujeme to za správne pre každé zdravé dieťa. Všetko sa deje podľa priania matky a zdravotného stavu dieťatka – prikladanie i dĺžka času na bruchu či pri matke. 

Pôrodné sály sú vybavené tak, aby aj prvé vyšetrenie a ošetrenie novorodenca mohlo prebehnúť na pôrodnom boxe a nebolo nutné dieťatko nikam odnášať. 

Po dvoch hodinách je matka s dieťatkom prevezená na oddelenie šestonedelia. Pokiaľ sa žena cíti dostatočne dobre, dieťa jej bude hneď ponechané. V opačnom prípade sa o dieťatko postarajú novorodenecké sestry až do chvíle, kým sa bude matka cítiť dobre.  

Šestonedelie

Na oddelení šestonedelia sú všetky izby typu rooming in. Aj v rooming in izbe máte možnosť kedykoľvek dať bábätko do starostlivosti novorodeneckých sestier –  v prípade, že si potrebujete oddýchnuť, necítite sa dobre a pod. Preferujeme však podľa možnosti nepretržitý kontakt matky s dieťaťom.

Sociálne zariadenia sú spoločné pre všetky izby na oddelení. Všetky štandardné izby sú dvojlôžkové. Okrem nich majú v trenčianskej pôrodnici aj osem nadštandardných izieb, rozdelené na „malý, stredný a veľký“ nadštandard: 

 • jednolôžková izba so sprchou – 35 € / noc,
 • jednoposteľová izba, s vlastným WC aj sprchou – 40 € / noc,
 • dvojposteľová taktiež so samostatným sociálnym vybavením, s možnosťou ubytovania partnera, sprcha, WC –  55 € / noc (v cene je aj ubytovanie partnera). Partner má možnosť stravovania 11 € / deň. 

V nadštandardných izbách nájdete TV, HIFI vežu, chladničku, mikrovlnku, rýchlovarnú kanvicu.  

Dojčenie

V trenčianskej pôrodnici vám s dojčením pomôžu kvalifikované vyškolené sestry – laktačné poradkyne. Pravidelne obchádzajú izby a pomáhajú ženám s dojčením i s riešením prípadných problémov. Tie vám poskytnú aj písomné materiály.  Na oddelení máte k dispozícii elektrické a ručné odsávačky.  

Bábätká sa vážia každý deň počas novorodeneckej vizity, kedy za bábätkom na izbu prichádza novorodenecký tím, skontroluje dieťatko a vykoná všetky potrebné vyšetrenia.  K dokrmovaniu pristupujú po dohovore s matkou. Percento plne dojčených detí odchádzajúcich domov z pôrodnice je cca 95%.  

Návštevné hodiny

Návštevný rozvrh určený nie je, príbuzní môžu prísť kedykoľvek, preferujeme však, keď sa návštevy uskutočnia medzi 8:00 a 19:00

Pre návštevy je vyhradený spoločný priestor, ak však máte nadštandardnú izbu, môže prísť návšteva priamo tam. Návštevu samozrejme spolu s mamičkou môže absolvovať aj nový člen rodiny. 

A ešte služba naviac – v prípade Vášho záujmu fotografiu Vášho bábätka uverejnia na webe alebo v lokálnej tlači. 

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

0 €

Kurz profylaxie

klinika neposkytuje

Samostatný pôrodný box

0 €

Výber lekára

300 

EDA, Entonox

0 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

Mamička 35€ alebo 40 €

Mamička a blízka osoba na dvojposteľovej izbe spolu – 55 €/deň.

Možnosť doplatiť stravu pre blízku osobu za 11 €/deň.

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme MUDr. Petrovi Kaščákovi, primárovi GPK.

Mapa

Sprievodca pôrodnicami

Hodnotenia mamičiek


1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Keby aspoň polovica z článku je pravda. Na pôrodnom sále nebola fit lopta, polohu som zmeniť chcela no umožnené mi to nebolo. Epidural tiež možný nebol, lebo anestéziológ nebol k dispozícii.

  Bonding trval max. 20 min, malého na pôrodné izbe nevyšetrili. Po prevezení na izbu šestonedelí som si malého pýtala, no odpoved bola, že mi ho o chvíľu dovezú-chvíľa trvala cca 7 hodin(podotýkam ja i maly sme boli naprosto zdraví a v poriadku). A záverom až na jednu alebo 2 sestričky naprosto chýbajúca empatia celého personálu, arogancie-okrem personálu na novorodeneckom, tam boli naozaj ústretový a milý .

 2. Úžasný personál, krásne priestory, sám som bol prekvapený ako išlo všetko vďaka tým skvelým doktorom a sestričkám v pohode

Pridaj komentár