štvrtok 29.09.2022 | meniny má Michal, Michaela, Michael  

Fakultná nemocnica Trenčín

Adresa:

Fakultná nemocnica Trenčín,
Legionárska 28, 911 71 Trenčín

tel: 032/6566297
email: peter.kascak@fntn.sk
web: www.fntn.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 2080
Pôrody sekciou 303
Pôrody s epiziotómiou 941
Pôrody s EDA 203

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
ÁnoNadštandardná pôrodná sála
NieMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 30. 6. 2018

Novinkou v Trenčianskej pôrodnici je bezplatné podanie EDA - epidurálnej analgézie alebo Entonoxu - rajského plynu.

Počas celého pôrodu môžete mať pri sebe viacero sprevádzajúcich osôb, ženu väčšinou sprevádza partner a dula.

Ako sa rodí v Trenčíne?

 

Predpôrodná starostlivosť

Ak sa chystáte rodiť práve v Trenčíne, nemusíte dopredu o tom informovať, ani sem chodiť do poradne pre tehotné. Poradňu ale samozrejme majú. Nie je nutné sa dopredu objednávať.

K hladkému a rýchlemu vybaveniu je však vhodné sa objednať na telefónnom čísle 032 6566 240, kde dostanete presný čas vyšetrenia. So sebou si stačí vziať tehotenskú knižku a moč.

Kontakt: Ambulancia pre fyziologickú graviditu GPK FN Trenčín v ambulantnej časti kliniky na prízemí gynekologicko-pôrodníckeho pavilónu - 032/6566240. Ordinačné hodiny: Po – Pi: 8.00 – 14:00 hod.

A nevynechajte ani možnosť predpôrodnej prípravy

V Trenčíne aktuálne prebieha predpôrodná príprava vo viacerých neštátnych poradniach, ich zoznam a kontakt Vám ponúkneme na klinike pri Vašej návšteve.

Môžete si spísať aj svoje pôrodné priania – akceptujú ich tu, a nie je ani potrebné ich dopredu konzultovať.

Osoby pri pôrode

Výnimočnú možnosť máte pri pôrode v tejto pôrodnici: je tu bežné, že vás môže sprevádzať viacero osôb - maximálne však tri. Môžete si vybrať partnera, niekoho z rodiny, kamarátku alebo dulu. Podmienky doprovodu: "nezasahuje do spôsobu vedenia pôrodu a riadi sa pokynmi personálu".

Poplatok za sprevádzajúcu osobu sa neplatí. Blízka osoba môže s vami ostať hneď od príchodu do priestoru pôrodnice až po dve hodiny po pôrode. Ako píšu v dotazníku: „počas celého pobytu na pôrodnej sále.“

V tejto pôrodnici je možnosť vybrať si k pôrodu konkrétneho pôrodníka, zatiaľ nie je možné vybrať si pôrodnú asistentku. 

 

Pôrod

A zase jedno veľké plus pre túto pôrodnicu – určite menej stresu zažijete, ak sa nemusíte počas pôrodu presúvať. V Trenčíne budete hneď  po príjme umiestnená v pôrodnom boxe, tam kde i porodíte bábätko.

Majú tu štyri oddelené pôrodné boxy a množstvo pomôcok a možností: 

 • klasická pôrodná posteľ
 • pôrodná stolička
 • polohovateľné pôrodné kreslo
 • klasická nemocničná posteľ
 • veľké lopty
 • rebriny
 • prehrávač s hudbou
 • aromolampa
 • sprcha
 • vaňa  na 1.DP
 • možnosť využiť EDA
 • možnosť požiadať o lieky proti bolesti

Akceptované a podporované sú rôzne polohy v II. dobe pôrodnej a voľný pohyb v I. dobe pôrodnej. 

Pôrodnica má skúsenosti s vaginálnym vedením pôrodu v polohe koncom panvovým a je tu aj možnosť tzv. vonkajšieho obratu z polohy koncom panvovým na polohu hlavičkou.  

Výhodou je určite i to, že tu majú priestor na spoločný pobyt mamky a dieťatká dve hodiny po pôrode. Všetky boxy sa využívajú bezplatne.

Takže ak sa rozhodnete rodiť v Trenčíne, tak sprcha je vám k dispozícii neobmedzene, môžete sa prechádzať v priestoroch pôrodného traktu, používať rôzne pomôcky. Počas pôrodu môžete jesť, pokiaľ sú okolnosti pôrodu fyziologické. Je vhodné a potrebné prijímať nápoje.

Personál každú mamičku po príchode do pôrodnice informuje o možnosti využiť EDA alebo Entonox (rajský plyn).

Nie je potrebné nič vybavovať vopred, pred podaním EDA je treba podpísať informovaný súhlas až priamo na pôrodnej sále. EDA sú schopní aplikovať kedykoľvek počas dňa i noci.

A toto je zrejme jedna z pôrodníc, ktorá pozná odporúčania WHO. Prečo? Klystír ani holenie neodporúčajú – ale ak budete chcieť, vyhovejú vám.

Ak chcete požiadať o odber pupočníkovej krvi, nie je potrebné dopredu to oznámiť.

Vybrať si môžete aj z viacerých pôrodných polôh: v polosede, poloha na boku, na chrbte, na 4 končatinách.

Cisársky rez

Pri cisárskom reze sa môžete stretnúť s rôznymi druhmi anestézie – celkovou, spinálnou, epidurálnou, využívajú všetky. Metódu vyberá personál po dohode s vami a podľa vášho zdravotného stavu. Preferovaná je spinálna anestézia, aby sa nenarušil včasný kontakt matky a novorodenca. 

Novorodenca po sekcii telo na telo matke dávajú, ale samozrejme záleží od podmienok. Je to individuálne, pri normálnom priebehu operácie preferované. A čo niektoré z vás určite poteší - partner môže byť pred operačnou sálou  a pri ošetrení bábätka.

A dokonca aj na oddelení šestonedelia – na dvoch z ôsmich nadštandardných izieb môže byť aj ubytovaný. Kedy už budete s bábätkom po sekcii záleží od zdravotného stavu vášho i vášho dieťaťa. 

V tomto zariadení majú aj intermediárne perinatologické centrum pre vážne prípady novorodencov – zdravé mamy sú tam ubytované spolu s dieťatkom cca po 3 dňoch.

 

Novorodenec

Podľa želania matky sa prispôsobujú i prvé chvíle po pôrode. Citujem, ako prebiehajú prvé minúty po pôrode fyziologického novorodenca: "po pôrode je dieťa  položené na brucho matky alebo na jej hrudník, môže sa prisať k prsníku, pupočník sa oneskorene alebo až po dotepaní preruší nožnicami (lekárom alebo otcom dieťaťa), následne je novorodenec sestrou ošetrený, zabalený a znovu priložený k matke.

Dieťa by malo byť osušené a prikryté. Po poučení rodičky, ktorá preferuje bonding v trvaní dvoch hodín bez prvotného merania, váženia a obliekania, je toto v zmysle koncepcie baby friendly hospital umožnené. Rodičky sú k bondingu povzbudzované. Všetko podľa priania matky – prikladanie i dĺžka času na bruchu či pri matke.

Najnovšie sa pôrodné sály vybavili tak, aby aj prvé vyšetrenie a ošetrenie novorodenca prebehlo na pôrodnom boxe a nie v samostatnej miestnosti. 

Prvé prisatie – tiež záleží od matky a stavu dieťatka  môže byť ešte vtedy, ak je bábätko iba v plienke, alebo až po pár minútach – ošetrení a oblečení.

Nuž a dve hodiny po pôrode – poučia vás a vy sama rozhodnete či chcete, aby dieťatko bolo pri vás alebo pod dozorom personálu. A samozrejme že pri tom záleží aj na zdravotnom stave dieťatka.

Šestonedelie

Na oddelení šestonedelia sú všetky izby typu rooming in. Aj v rooming in izbe máte možnosť kedykoľvek dať bábätko do starostlivosti novorodeneckých sestier.

V Trenčíne sa nestáva, že by bolo šestonedelie preplnené, nemusíte sa preto obávať, že vás z nedostatku miesta presunú na iné oddelenie.  

Sociálne zariadenia sú spoločné pre všetky izby na oddelení. V jednej izbe sú maximálne dve postele. Okrem klasických izieb majú v trenčianskej pôrodnici aj osem nadštandardných izieb, rozdelené do "malého, stredného a veľkého" nadštandardu: 

 • jednolôžková so sprchou - 35 Euro / noc,
 • jednoposteľová, s vlastným WC, sprchou - 40 Euro/noc,
 • dvojposteľová taktiež so samostatným sociálnym vybavením, s možnosťou ubytovania partnera, sprcha, WC -  55 Euro/noc (v cene je aj ubytovanie partnera). Partner má možnosť stravovania 11 Euro/ deň. 

V izbách nájdete TV, HIFI vežu, chladničku, prebaľovací pult, mikrovlnku, rýchlovarnú kanvicu.  

Dojčenie

V trenčianskej pôrodnici vám s dojčením pomôžu kvalifikované vyškolené sestry. Tie vám poskytnú aj písomné materiály. Zabezpečujú i  podklady na nástenke. Novinkou je pravidelná prednáška o dojčení 2x týždenne na oddelení šestonedelia. Ohľadom dojčenia môžete na novorodenecké oddelenie zavolať aj po príchode domov – telefonický kontakt nájdete na nástenke. Na oddelení máte k dispozícii elektrické a ručné odsávačky.

Bábätká vážia, citujem: „cca 2 krát za hospitalizáciu.“

K dokrmovaniu pristupujú iba v týchto prípadoch, citujem: „prevencia hypoglykémie, nezrelé deti, hypotrofické či hypertrofické“. Výber metódy dokrmovania je individuálny – lyžičkou alebo fľašou. To u veľkých či starších novorodencov. A čím dokrmujú? Dojčeneckou vodou, u chorých detí ženským mliekom.  

Percento plne dojčených detí odchádzajúcich domov z pôrodnice je cca 95%.

Návštevné hodiny

Návštevný rozvrh určený nie je, príbuzní môžu prísť kedykoľvek.

Pre návštevy je vyhradený spoločný priestor, ak však máte nadštandardnú izbu, môže ísť návšteva priamo tam. Detičky môžu návštevy vidieť tiež.

A kedy vás pustia domov? Pri dobrom zdravotnom stave závisí vaše prepustenie od stavu dieťatka. Pri jeho prepustení je možný odchod z pôrodnice. Obvykle je to na 3. – 5. deň po pôrode, pričom nie je podstatné, či ste rodili spontánne alebo cisárskym rezom.

A ešte služba naviac – fotografiu vášho bábätka uverejnia na webe alebo v lokálnej tlači.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

0 €

Kurz profylaxie

klinika neposkytuje

Samostatný pôrodný box

0 €

Výber lekára

300 

EDA, Entonox

0 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

Mamička 35€ alebo 40 €

Mamička a blízka osoba na dvojposteľovej izbe spolu - 55 €/deň.

Možnosť doplatiť stravu pre blízku osobu za 11 €/deň.

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme MUDr. Petrovi Kaščákovi, primárovi GPK.

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016
Hodnotenia mamičiek za rok 2017
Hodnotenia mamičiek za rok 2018

Nemocnica: treeLevel=3
Komentáre k článku
Katerina napísané 30.05.2022 21:31

Keby aspoň polovica z článku je pravda. Na pôrodnom sále nebola fit lopta, polohu som zmeniť chcela no umožnené mi to nebolo. Epidural tiež možný nebol, lebo anestéziológ nebol k dispozícii.

Bonding trval max. 20 min, malého na pôrodné izbe nevyšetrili. Po prevezení na izbu šestonedelí som si malého pýtala, no odpoved bola, že mi ho o chvíľu dovezú-chvíľa trvala cca 7 hodin(podotýkam ja i maly sme boli naprosto zdraví a v poriadku). A záverom až na jednu alebo 2 sestričky naprosto chýbajúca empatia celého personálu, arogancie-okrem personálu na novorodeneckom, tam boli naozaj ústretový a milý .

Martin napísané 01.12.2021 12:58

Úžasný personál, krásne priestory, sám som bol prekvapený ako išlo všetko vďaka tým skvelým doktorom a sestričkám v pohode

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Aktuálne články