NsP Trstená

Adresa:

NsP Trstená,
ul. Mieru 549/16, 028 01 Trstená

tel: 043/5307233
email: gynekologia@nsptrstena.sk
web: https://www.nsptrstena.sk/sk/gynekologicko-porodnicke

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1055 Pôrody sekciou 281 Pôrody s epiziotómiou 175 Pôrody s EDA 260

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Štatistiky aktualizované 6.3.2023

Aktualizované 6.3.2023

Predpôrodná starostlivosť

Aby ste sa, čo najlepšie pripravili na materstvo, môžete využiť predpôrodnú prípravu „PRÍPRAVA NA MATERSTVO“ v Materskom centre DUPAJDA v Nižnej nad Oravou. Jedná sa o centrum, s ktorým pôrodnica dlhodobo spolupracuje, kde Vás naučia všetko podstatné o tehotenstve, pôrode aj starostlivosti o bábätko.

Ambulantné poradne pre tehotné sú poskytované v ambulancii pre fyziologické a rizikové gravidity na základe odporúčania zmluvného gynekológa. V prípade vlastného záujmu o návštevu ambulancie, je potrebné zavolať na tel.číslo 043/5307327.

V rámci ambulantnej starostlivosti sa posudzuje zdravotný stav tehotnej ženy, ultrazvukové vyšetrenie, popr. kardiotokografické vyšetrenie dieťaťa (KTG) a naplánovanie spôsobu vedenia pôrodu.

V prípade Vášho záujmu ponúkame jedinečnú možnosť obhliadky gynekologicko – pôrodníckeho oddelenia pred plánovaným dňom Vášho pôrodu. Individuálnu prehliadku je možné vykonať po dohode s vedúcou sestrou oddelenia p. Ľubomírou Činčarovou na t.č. 043 5307 233.

Osoby pri pôrode

K pôrodu si môžete vybrať akúkoľvek dospelú osobu (manžel/partner, matka, sestra…) Tento doprovod môže byť s vami už od príjmu, resp: „rodička si sama zvolí, odkedy chce mať doprovod pri sebe.“ V prípade potreby, môže doprovod odísť z pôrodnej izby a opäť sa vrátiť (na svoj odchod vopred upozorní personál).

Ak sa však nerozhodnete pre nikoho blízkeho, rozhodne nebudete počas pôrodu sami. „Náš vysoko kvalifikovaný personál (sestry aj lekári) sú tu pre Vás, aby ste sa cítili čo najlepšie,“.

Poplatok za prítomnosť otca alebo inej sprevádzajúcej osoby sa neplatí.

Pôrod

V našej nemocnici počas noci, či víkendov zabezpečujeme pohotovosť dvoma lekármi. Vždy je na oddelení prítomný aj skúsený atestovaný lekár. Takýmto spôsobom sa nám podarilo zabezpečiť tú najlepšiu pôrodnícku starostlivosť.
 O tomto fakte hovoria mnohé ukazovatele ako perinatálna úmrtnosť, ktorá je u nás dlhodobo na najnižšej úrovni.

Slávnostné otvorenie zrekonštruovaných priestorov Gynekologicko pôrodníckeho oddelenia v rámci projektu „Modernizácia infraštruktúry HNsP Trstená“ sa uskutočnilo 24. 09. 2020. Prebehla komplexná rekonštrukcia jestvujúcich priestorov oddelenia cieľom bolo dosiahnuť najvyšší štandard a poskytovať najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť ženám – matkám.

Pôrodné izby máme 3. Všetky izby sú klimatizované a zabezpečené germicídnym žiaričom. Vybavené sú modernými polohovateľnými posteľami, poskytujúce maximálny komfort pre rodičku, ako aj najmodernejšou monitorovacou technikov – CTG prístroje. Súčasťou pôrodnej izby je váha, vanička a prebaľovací kútik, ktorý slúži na I. ošetrenie novorodenca, kreslo pre prítomnosť otca či inej blízkej osoby pri pôrode na prianie rodičky.

Počas pôrodu môžu nastať okolnosti, kvôli ktorým dôjde k zmenám v plánovanom pôrode a nutnosti vykonať cisársky rez. Naša pôrodnica disponuje sekčnou operačnou sálou hneď oproti pôrodným izbám.Každá izba má vlastné sociálne zariadenie so sprchovacím kútom, ktoré je vybavené hygienickými a toaletnými potrebami (mydlo, dezinfekčný roztok na ruky, toaletný papier).

Rodičky počas pôrodu môžu využívať úľavové polohy. K dispozícii je FIT lopta, pôrodná stolička a iné alternatívne metódy uľahčujúce a humanizujúce pôrod.

Samozrejmosťou je aj:

– Možnosť prítomnosť rodinného príslušníka počas pôrodu
– BONDING – kontakt bábätka s matkou koža na kožu (ak to dovoľuje zdravotný stav matky a novorodenca).
– Bezbolestný pôrod –PEDA, ktorá je dostupná na prianie rodičky 24 hodín
– Inhalácia ENTONOXU -rajského plynu, ktorý je spoplatnený sumou 1,- € / 1 min.
– Plánované operačné ukončenie tehotnosti formou cisárskeho rezu je možné aj v spinálnej anestézii.
– Holenie a klyzmu odporúčame, ich realizácia má svoje opodstatnenie, ale samozrejme rešpektujeme želanie matky pri týchto výkonoch
– Rodičky môžu požiadať o odber pupočníkovej krvi

Cisársky rez

Akútny cisársky rez-> pri ohrození zdravia matky a dieťaťa.

Ak ste rodička, ktorá z rôznych dôvodov nemôže rodiť prirodzene a tehotenstvo sa plánuje ukončiť cisárskym rezom, je tu aj pre Vás možnosť výberu anestézy. Po dohovore s anesteziológmi sa môžete rozhodnúť pre celkovú alebo spinálnu anestézu. Matke je po sekcii umožnený kontakt s novorodencom – telo na telo.

Sprevádzajúca osoba sa cisárskeho rezu nezúčastňuje, môže by prítomná pred operačnou sálou a pri dieťati počas vyšetrenia.

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Novorodenec

Vstupné ošetrenie novorodenca po pôrode prebieha v intenciách štandardného „bondingu“. To znamená, že pokiaľ si to rodička praje a zároveň jej zdravotný stav a stav dieťaťa to umožňujú, dieťa je po pôrode priložené k matke v podobe „koža na kožu“, na brušku matky sa iniciuje aj prvotné prisatie k prsníku.

Neskôr sa dieťa umiestni na výhrevné lôžko, s trvalým apnoe monitoringom (sledovanie dychovej aktivity dieťaťa). Primárne vyšetrenie dieťaťa realizuje neonatológ alebo pediater v rámci prvého ošetrenia na pôrodnej izbe pri matke, ak to jeho zdravotný stav umožňuje, novorodenec môže ostať s matkou až do jej prevozu na oddelenie šestonedelia.

Ďalší ošetrovací a vyšetrovací proces na oddelení sa riadi zásadami rooming-in systému, novorodenci sú počas hospitalizácie umiestnení spolu s matkami na izbách. Výnimku tvoria len chorí novorodenci vyžadujúci špecifickú liečbu, resp. umiestnenie v inkubátore a intenzívny monitoring.

Novorodenecké oddelenie tvorí úsek fyziologických a patologických novorodencov, aktuálne oddelenie zabezpečuje aj JIS starostlivosť pre deti od 33. gestačného týždňa.

V súčasnosti prebieha projekt výstavby novej JISN, ktorá bude kapacitne a odborne pokrývať potreby oravského regiónu pre predčasne narodených novorodencov od ukončeného 32. gestačného týždňa.

Šestonedelie

Na oddelení sú zriadené Rooming-in izby, ktoré zabezpečujú spoločný pobyt novorodenca s mamičkou nepretržite cez deň aj v noci (ak to dovoľuje zdravotný stav matky a  novorodenca).

Je nutné zdôrazniť, že systém je dobrovoľný. Ak sa mamička cíti unavená, volí si pobyt s dieťatkom podľa priania. V takom prípade je dieťatko na neonatologickom oddelení, kde je stála služba sestier a lekára.

Na šestonedelí je 10 izieb, z toho 9 je dvojlôžkových a jedná izba je jednolôžková.

Všetky izby sú vybavené modernými polohovateľnými posteľami, nábytkom na uloženie vecí, prebaľovacím kútikom s úložným priestorom, vaničkou,infra žiaričom a postieľkou s monitorom dychu pre novorodenca.

Každá izba má vlastné sociálne zariadenie so sprchovým kútom, ktoré je vybavené hygienickými a toaletnými potrebami( mydlo, dezinfekčný roztok na ruky, toaletný papier). Samozrejmosťou je televízor a bezplatné pripojenie na internet cez Wi-Fi.

Rodičky na oddelení majú k dispozícií mikrovlnnú rúru, chladničku, varnú kanvicu, príbor, šálky a poháre. Súčasťou šestonedelia je aj pooperačná izba, kde sa nachádzajú 2 lôžka, je vybavená modernou prístrojovou technikou, prebaľovacím kútikom, vaničkou pre novorodenca, infra žiaričom a germicidným  žiaričom. Izba má vlastné sociálne zariadenie so sprchovým kútom a poskytuje zdravotnú starostlivosť pacientkam po operatívnom pôrode – SC.

Signalizácia:

Na oddelení šestonedelia sa používa mobilná signalizácia v podobe náramku. Bezdrôtový signalizačný systém sestra – pacientka, má zaistiť väčšiu bezpečnosť pacientky pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Vďaka gombíku na náramku má pacientka možnosť privolať pomoc aj keď je mimo lôžka.

Dojčenie

Na novorodeneckom oddelení je v pracovné dni prítomná certifikovaná laktačná sestra – poradkyňa, ktorá s mamičkami preberá techniky prisávania k prsníku, dojčenie, po prípade dokrmovanie a kúpanie novorodenca. Ak si to matka žiada, tak je bábätko okamžite po pôrode položené rodičke na obnažený hrudník – bonding, ak to však pre určité okolnosti nie je možné, realizuje sa prvé priloženie dieťaťa k prsníku ihneď ako je to možné.

V prípade potreby individuálny režim dojčenia pomoc sestier pri akýchkoľvek problémoch s dojčením.

94% detí odchádza domov plne dojčených.

Ďalšie služby:

– zaučenie mamičiek: kúpanie, ošetrovanie novorodenca

– prepichnutie ušných bolcov na náušnice za poplatok

– možnosť zapožičania apnoe monitoru za poplatok 48 eur/6 mesiacov

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

0 €

Výber pôrodníka

0 €

Samostatný pôrodný box

0 €

PEDA

0 €

Nadštandardná izba jednolôžkov/trojlôžková

1 €  1 min

FotogalériaHodnotenia mamičiek
Mapa

Sprievodca pôrodnicami

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň v Trstenej som rodila 4krát a veĺká česť primárovy lekárskemu tímu a sestričkám. Odporúčam Big Grins

  2. V tejto pôrodnici som odrodila 2 zdravé detičky. Priestory pôrodnice sú krásne zrenovovane,veľmi príjemná atmosféra tam vládne. Je tam veľmi šikovný personál, sestričky veľmi milé, ochotne. Pani doktorky sú tam skvelé, príjemné, citlivé v niektorých momentoch som mala pocit ze rodia so mnou

  3. Dobry den. Zapojila som sa do hodmotenia porodnic. V Trstenej som bola na cisarsky 3x. Skvely personal,ale ani raz mi nedali babatko preto som si davala ‚polku‘-hned ich odniesli aj ked boli zdrave. Druhe dieta mi priniesla anesteziologicka a ked odisla sestricky spustili komentar co si to doktorka dovoluje a naco ho tu priniesla. Mohli si to mysliet, no to nemali hvorit predomnou, takze tam ako mate popis ze po sekcii umoznia mat v Trstenej babo – to zmazte. Zavadza to-nie je to pravda.

Pridaj komentár