nedeľa 26.05.2019 | meniny má Dušan  

Nemocnica Snina

Adresa:

Nemocnica Snina,
Sládkovičova 300/3, 069 01 Snina

tel: 057/7871210
email: gynekologia@nemocnicasnina.sk
web: www.nemocnicasnina.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 334
Počet novorodencov 335
Pôrody sekciou 108
Pôrody s epiziotómiou 112
Pôrody s EDA

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
NieNadštandardná pôrodná sála
NieMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
NieEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
NieNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 19. 6. 2018

Predpôrodná starostlivosť

V tejto nemocnici poskytujú psychofyzickú prípravu na pôrod na rehabilitačnom oddelení. Vykonáva ju vedúca pôrodná asistentka, špecialistka v odbore pôrodná asistencia Bc. Katarína Dická.

Cena za 1 sedenie je 2€ Bližšie informácie na tel. čísle: 0907 448 543 (Po–Pi od 7.00 do 15:30 hod.) e-mail: vsgynekologia(at)nemocnicasnina.sk, katarina.dicka.pfp@gmail.com

Pôrodnú sálu, oddelenie šestonedelia i novorodenecké oddelenie si môžete prísť popozerať ešte pred pôrodom, v rámci alebo aj mimo psychofyzickej  prípravy na pôrod. Prehliadku pôrodnice je možné absolvovať po dohode s vedúcou PA na čísle 057/ 7871 210.

Do poradne v tejto pôrodnici by mala rodička chodiť od 35.-36. týždňa tehotenstva. Ordinačné hodiny sú od 7:00-12:00 hod, v ambulancii pred pôrodnou sálou a informácie na čísle 057/ 7871 210.

Na stránke nemocnice www.nemocnicasnina.sk nájdete zoznam vecí, ktoré si do nemocnice treba priniesť so sebou.

Osoby pri pôrode

Pri pôrode akceptujú sprevádzajúcu osobu podľa výberu rodičky. Môže s Vami ostať hneď po príchode do pôrodnice, samozrejme po dohode s lekárom. Poplatok je 20 €. 

Individuálne pôrodné plány tu akceptujú, je však vhodné ich vopred prekonzultovať s lekárom.

 

Pôrod

Začiatok pôrodu strávite v miestnosti určenej na prvú dobu pôrodnú. Potom (pri náleze 10cm) sa presuniete na pôrodnú sálu, na klasický pôrodný box.

Pred pôrodom vám doporučia klystír a holenie. Je dovolené prijímať nápoje. Počas pôrodu nie je možné konzumovať tuhú stravu - povolené sú však nasledujúce potraviny: hroznový cukor, detská výživa, bujón, sladený čaj, piškóty, banán, pokiaľ nemáte silné a pravidelné kontrakcie.

Môžete sa ale neobmedzene sprchovať a využiť tak pozitívne účinky hydroterapie. Takisto je umožnený neobmedzený pohyb v priestoroch pôrodného traktu. K dispozícii máte aj fitlopty a podložky.

Analgetiká sa podávajú, ak je to potrebné. Personál o tejto možnosti dopredu informuje.

Ak si želáte odber pupočníkovej krvi či pupočníka, treba to dať vedieť lekárovi alebo sestre pri prijatí do pôrodnice. Stačí to podať ústnou formou.

Na pôrod tu čaká alebo rodí zvyčajne jedna, maximálne dve ženy. Pôrodná asistentka sa tak môže rodičke intenzívnejšie venovať a uspokojiť jej potreby. Aj z tohto dôvodu je zabezpečená zvýšená intimita a individuálnejší, často až rodinný prístup.

Rodí sa v nasledujúcich polohách: klasická na chrbte, potom polosed, až sed na pôrodnom lôžku.

Cisársky rez

Mamičke sa dieťatko po sekcii ukáže a odnáša na vyšetrenie. Partner môže byť pred operačnou sálou a s dieťaťom počas jeho vyšetrenia.

V prípade vážnych  komplikácií novorodencov prevážajú do nemocnice v Humennom.

Dieťa máte nastálo cez deň  "po mobilizovaní sa matky", preložení z pooperačnej izby na izbu šestonedelia, teda cca. po 24 hodinách, pokiaľ už nastúpila laktácia.

Novorodenec

Ihneď po pôrode prebieha prvé priloženie na brucho matky, vezme ho novorodenecká sestra na prvé ošetrenie na pôrodnej sále kde sa odváži, odmeria, umyje a oblečie.

Potom je priložené k matke na prvé prisatie k prsníku, poleží si vedľa nej v postieľke pri pôrodnom lôžku a následne si ho asi po 15 minútach novorodenecká sestra berie na novorodenecké oddelenie.

Šestonedelie

Na oddelení šestonedelia vás ubytujú v izbe typu rooming in a bábätko vám donesú po cca dvoch hodinách pozorovania. Detičky ostávajú počas dňa s mamami a v noci sa odvážajú na novorodenecké oddelenie. V tejto nemocnici sa nestáva, aby mali nedostatok lôžok.

Izby pre šestonedieľky sú maximálne so štyrmi lôžkami a sociálne zariadenia sú umiestnené na chodbe, spoločné.

Všetky sociálne zariadenia na oddelení však prešli kompletnou rekonštrukciou a úrovňou dosahujú nadštandardnú úroveň.

Jedna izba – nadštandardná, má svoje sociálne zariadenie.

Dojčenie

Čo sa týka podpory dojčenia, boli v dotazníku vyznačené tieto možnosti: 

  • poskytujeme písomné materiály všetkým rodičkám
  • poskytujeme písomné podklady na nástenke
  • deti vážime pred a po každom dojčení, kvôli kontrole množstva vypitého mlieka
  • deti vážime každý deň večer

Detičky sa dokrmujú iba v prípade nedostatočnej laktácie, buď hypoalergénnym mliekom alebo glukózovým roztokom. Na dokrmovanie používajú fľašu. 90% novorodencov je pri odchode domov plne dojčených. Na zvýšenie komfortu pri dojčení sú na izbách umiestnené pohodlné kreslá.

Sestričky sú mamičkám nápomocné nielen pri kojení ale i bežnej dennej starostlivosti o novorodeniatka. Vysvetlia Vám, akým spôsobom môžete doma utíšiť bábätko, ako ho otočiť, prebaliť, ako ho zobrať nahé do rúk, akým spôsobom mu pomôcť pri kolike.

Na vyžiadanie Vám ukážu kúpanie bábätka a iné. V prípade „vybočených nožičiek“ je denne k dispozícii rehabilitačná sestra, ktorá s bábätkom cvičí a zároveň edukuje mamičku, aby vedela cvičiť aj doma.

Oddelenie ponúka v spolupráci s nadáciou Križovatka zapožičanie monitoru dychu /zvyčajne na dobu 6 mesiacov – možné predĺžiť/ a asistenciu pri náležitostiach s tým spojenými.

Počas pobytu je možné prepichnutie ušiek za poplatok 5 eur. Pri prepúšťaní budete oboznámená o spôsobe ošetrovania pupočníka, pri soore o ošetrovaní pusy a o ďalšej domácej a ambulantnej starostlivosti po prepustení z nemocnice.

Návštevné hodiny

Návštevy prebiehajú vo vyhradenom spoločnom priestore na chodbe, na izbách nie sú povolené s vínimkou nadštandardnej izby.V operačné dni ako je utorok, štvrtok sú návštavy obmedzené len na poobednajšie hodiny. 

Domov odchádzate na štvrtý deň po vaginálnom pôrode a šiesty deň po cisárskom reze.

Finančné zhrnutie

Predpôrodná príprava

2 €/sedenie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode 

20 €

Samostatný pôrodný box

0€

Prepichnutie ušiek novorodenca

5 €

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme Bc. Kataríne Dickej, vedúcej pôrodnej asistentke gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia sninskej nemocnice.

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Fotogaléria

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016
Hodnotenia mamičiek za rok 2017
Nemocnica: treeLevel=3
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

###E_COOKIES###