ĽN Stará Ľubovňa

Adresa:

ĽN Stará Ľubovňa,
Obrancov mieru 3, 064 01 Stará Ľubovňa

tel: 052 4317 111
email:
web: https://www.lubovnianskanemocnica.sk/pacient/lozkove-oddelenia/gynekologicko-porodnicke-oddelenie

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1235 Pôrody sekciou 252 Pôrody s epiziotómiou 68 Pôrody s EDA 258

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 3. februára 2023

Predpôrodná starostlivosť

V pôrodnici je možnosť prihlásiť sa na osobné predpôrodné konzultácie priamo s lekárskym personálom spojenú s obhliadkou pôrodnej sály. Prebiehajú každú stredu v čase od 13.00 do 14.30 v priestoroch gynekologického centra Ľubovnianskej nemocnice. Je možné obzrieť si aj priestory pôrodného traktu každý 2. týždeň v stredy od 14.00. Na konzultácie je potrebné vopred sa objednať na tel. čísle 052 43 17 441 alebo na porodnica@lubovnianskanemocnica.sk

Ak máte konkrétne želania, ako si svoj pôrod predstavujete, prediskutovať môžete pôrodný plán rámci tehotenskej poradne v ambulancii nemocnice alebo emailom na porodnica@lubovnianskanemocnica.sk

Osoby pri pôrode

V pôrodnici v Starej Ľubovni môžu byť pri pôrode aj 2 osoby ( partner dula RS sprievodná osoba). Podmienky vstupu sú : „sterilné oblečenie – dostane od nás, základné informácie o režime na pôrodnej sále“.

Doprovod s vami ostáva hneď ako prídete do pôrodnice, prítomnosť pri pôrode avšak – závisí od počtu rodičiek na sále. Po pôrode môže doprovod ostať dve hodiny spolu s rodičkou na pôrodnej sále. Poplatok za prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode je 20 €.

Pôrod

Prvú časť pôrodu budete v miestnosti na prvú dobu pôrodnú. Približne dovtedy, kým sa neotvoríte na 9 cm. Potom sa presuniete do pôrodného boxu. Pri epidurálnej analgézii tam budete tráviť čas už od chvíle, keď vám EDA zavedú.

V Starej Ľubovni majú prechodné pôrodné boxy. Nájdete v nich klasickú pôrodnú posteľ, polohovateľné pôrodné kreslo, veľké lopty, sprchu. Ak máte chuť na hudbu, je tu i prehrávač.

Sprcha je vám k dispozícii neobmedzene. Môžete sa prechádzať v priestoroch pôrodného traktu, používať rôzne pomôcky.

Počas pôrodu je dovolené jesť aj piť bez obmedzení.

Personál každú mamičku po príchode do pôrodnice informuje o možnosti využiť EDA a možnosti požiadať o lieky proti bolesti. Epidurálnu analgéziu ponúkajú všetkým ženám, za poplatok 100 €. Potrebné je absolvovať pohovor s anesteziológom a podpísať informovaný súhlas. EDA sú schopní aplikovať kedykoľvek počas dňa i noci.

Okrem epidurálnej analgézie poskytujú možnosť využitia rajského plynu – entonox (poplatok 40 €), možnosť vnútrosvalovej injekcie – nalbuphin a tiež možnosť aromaterapie.

Je možné objednať si balík služieb pri pôrode za poplatok 150 €, v ktorom sú zahrnuté:

  • pôrod v nadštandardnom pôrodnom boxe, podanie epidurálnej analgézie, prítomnosť otca pri pôrode resp. prítomnosť otca na pôrodnej sále po pôrode

Klystír je odporúčaný všetkým ženám, ak však odmietnete, tak vám vyhovejú.

O holení sa rozhodujete samostatne po predošlom poučení.

Ak chcete požiadať o odber pupočníkovej krvi, je potrebné to ústnou formou oznámiť službukonajúcemu pôrodníkovi, pre odber sa však môžete rozhodnúť aj priamo na sále.

Nástrih sa rutinné nerobí jedine v nevyhnutných prípadoch, polohy sú voliteľné v ktorejkoľvek dobe pôrodu záleží na mamičke.

Cisársky rez

Ak vás čaká plánovaná či neplánovaná sekcia, máme pre vás dobrú správu – partner môže byť i v takom prípade s vami. Kontakt dieťaťa telo na telo s mamičkou (bonding) je automaticky pri každom pôrode a to, aj po o cisárskom reze.

Cisársky rez je takmer stále v spinálnej anestéze. Musí byť závažný dôvod na to, aby sa robil v celkovej. Takže pacientka nemá voľne na výber anestézu, keďže pri celkovej anestéze sú jednak vyššie riziká a aj samotne zotavovanie je ťažšie.

Napríklad po spinálnej anestézii vám dieťatko dajú nastálo už 2 – 3 hodiny po sekcii. Samozrejme len v prípade dobrého zdravotného stavu. V prípade vážnych komplikácií novorodencov prevážajú buď do Popradu alebo do Prešova.

Ideálne je, že váš partner môže ísť s vami aj po pôrode cisárskym rezom na nadštandardnú izbu a môže vám tak pomôcť s bábätkom.

Prepustenie domov po cisárskom reze bez komplikácií je rovnaké ako prepustenie po spontánnom pôrode – na 4. popôrodný resp pooperačný deň.

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Novorodenec

A aký je postup, keď sa dieťatko narodí?

Pri spontánnom pôrode sa pupočník necháva dotepať, takže časovo to znamená aj ďalší interval. Jednoducho pokiaľ tepe pupočník tak sa neprestrihne, pri cisárskom je interval dotepania kratší, záleží od krvácania.

Bonding je hneď po narodení po spontánnom pôrode, ale aj počas cisárskeho rezu. Bábätko je ihneď po akejkoľvek forme pôrodu položené mamičke na hrudník a umožnia samoprisatie.

Bonding trvá jednu až 2 hod v závislosti rozhodnutia mamičky, bonding sa skôr nikdy neprerušuje jedine, že mamička odmietne. Inak je prvé ošetrenie a váženie až po bondingu teda po 1 až 2 hodinách.

Šestonedelie

Režim oddelenia predstavuje 24 hodinový rooming in, dieťa je od narodenia počas celej doby len pri mamičke. Po pôrode sú matka s dieťaťom hospitalizovaní na oddelení šestonedelia. Na jednej izbe sú maximálne štyri mamičky, sociálne zariadenia sú spoločné, na chodbe.

Na oddelení je  pre všetky mamičky čajová kuchynka s rýchlovarnou kanvicou, kávovarom a chladničkou. Na oddelení je možnosť bezplatného WIFI pripojenia. 

Súčasťou oddelenia sú aj nadštandardné izby a rodinný apartmán s kuchynkou.

Poplatok za nadštandardnú izbu je 20 € na deň, môžete využiť jednu z dvoch nadštandardných izieb. Priplácate si za vlastné sociálne zariadenie, televízor, chladničku, varnú kanvicu a prebaľovací box.

Možnosť ubytovať sa spolu s partnerom resp. blízkou osobou v tejto nemocnici máte v rodinnom apartmáne za poplatok 40 € na deň. Rodinný apartmán na oddelení nemocnice Stará Ľubovňa má samostatné sociálne zariadenie, TV a chladničou.

Dojčenie

Rozvoj dojčenia v ĽN Stará Ľubovňa je zabezpečené kvalifikovanou sestrou – laktačnou poradkyňou. Písomné materiály o dojčení dávajú všetkým rodičkám. Po prepustení z nemocnice môžete laktačné konzultantky kontaktovať cez email na dojcenie@lubovnianskanemocnica.sk, môžete si dohodnúť aj osobnú konzultáciu.

Na oddelení máte k dispozícii ručné odsávačky. Deti každý deň večer vážia.

Bábätká sa takmer nikdy nedokrmujú – ozaj len v závažných prípadoch, inak sa prikláňame k dojčeniu.

Dokrmujú sa v týchto prípadoch: „pri indikáciách zo strany matky, pri indikáciách zo strany novorodenca – hypotrofia, nezrelosť, hypoglykémia, neprospievanie alebo pri opustení dieťatka matkou.“

Na dokrmovanie používajú striekačku alebo fľašu a snažia sa novorodencom dávať odstriekané, pasterizované materské mlieko. Iba v krajnom prípade používajú hypoalergénne formuly. 80% detí odchádza domov plne dojčených.

Návštevné hodiny

Návštevy sa uskutočňujú v pracovné dni od 15.00 do 17.00.

V soboty, nedele a sviatky od 13.00 do 17.00 hod.

Okrem nadštandardných izieb, kde môže návšteva ísť, sú ostatní v spoločnom priestore.

Domov sa dostanete na štvrtý deň po normálnom pôrode, a na piaty deň po sekcii.

V pôrodnici si môžete zapožičať monitor dychu a prepichujú tu aj ušné lalôčiky.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

20 €

Rodinný apartmán s kuchynkou

40 € /deň

Samostatný pôrodný box

50 €

Poplatok za prepichnutie ušného lalok

10 €

EDA

100 €

Nadštandardná izba

20 € /deň

Za podrobné vyplnenie dotazníka ďakujeme MUDr. Štefanovi Kožuškaničovi.

Za doplnenie aktuálnych informácií ďakujeme MUDr. Barbare Richterovej.

Fotogaléria
Mapa

Sprievodca pôrodnicami

Hodnotenia mamičiek

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár