nedeľa 26.06.2022 | meniny má Adriána  

ĽN Stará Ľubovňa

Adresa:

ĽN Stará Ľubovňa,
Obrancov mieru 3, 064 01 Stará Ľubovňa

tel: 052/4317229
email:
web: http://www.lubovnianskanemocnica.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 989
Pôrody sekciou 270
Pôrody s epiziotómiou 308
Pôrody s EDA 132

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
NieNadštandardná pôrodná sála
NieMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
NiePrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 1. júna 2017.

Predpôrodná starostlivosť

Cvičenie, besedy, video i prehliadku oddelenia môžete zažiť, ak sa prihlásite na predpôrodnú prípravu v tejto nemocnici. Všetko  to prebieha v špeciálnej miestnosti na profylaktickú prípravu v cene 2 € za sedenie.

Kurz je v rozpätí 6 prednášok po 60 minút. Viac informácií vám poskytnú na čísle 052 / 43 17 229. I ostatné mamičky majú možnosť pozrieť si pôrodnú sálu, oddelenie šestonedelia aj novorodenecké oddelenie.

Ak chcete v tejto pôrodnici rodiť, je vhodné o tom informovať – formou návštevy v cca 36. týždni tehotnosti. Môžete, ale nemusíte tu pokračovať aj v poradni pre tehotné. Ambulancia sa nachádza pri oddelení a je otvorená v utorok a štvrtok od 08,00 do 12,00 hodiny. Do poradne nie je potrebné sa vopred objednať. Doneste si tehotenský preukaz s výsledkami všetkých vyšetrení a moč.

A potešiteľná správa je i to, že akceptujú individuálne pôrodné želania. Je však dobré ich ešte pred pôrodom prísť prekonzultovať.

Osoby pri pôrode

V pôrodnici v Starej Ľubovni akceptujú pri pôrode kohokoľvek si vyberiete, maximálne však jednu osobu. Ako podmienky vstupu boli v dotazníku uvedené tieto, citujem: sterilné oblečenie – dostane od nás, základné informácie o režime na pôrodnej sále“.

Doprovod s vami ostáva hneď ako prídete do pôrodnice, prítomnosť pri pôrode však - podľa informácií, uvedených v dotazníku - závisí od počtu rodičiek na sále. po Pôrode môže doprovod ostať dve hodiny spolu s rodičkou na pôrodnej sále. Poplatok 15 € zaplatíte v hotovosti, až po pôrode.

Primár staroľubovnianskej pôrodnice, MUDr. Kožuškanič o voľbe konkrétneho pôrodníka hovorí: "Zazmluvnenie konkrétneho lekára nie je možné. Funguje to jednoducho tak, že rodička, ak chce mať nejakého konkrétneho lekára pri pôrode, v rámci príjmu ho o to môže poprosiť a náš kolektív je taký, že ak má daný lekár voľno a nemá nejaké iné neodkladné povinnosti, tak mamičke vyhovie a pri pôrode bude."

Nie je potrebný žiadny špeciálny individuálny dohovor, ani žiadne poplatky. 

Ak by ste chceli niekoho z iného zdravotníckeho zariadenia – nie je to možné, iba v prípade, že pôjde s vami ako váš doprovod.

Pôrod

Prvú časť pôrodu budete v miestnosti na prvú dobu pôrodnú. Približne dovtedy, kým sa neotvoríte na 9 cm. Potom sa presuniete do pôrodného boxu. Pri epidurálnej analgézii tam budete tráviť čas už od chvíle, keď vám EDA zavedú. V Starej Ľubovni majú dva prechodné pôrodné boxy.

Nadštandardný zatiaľ nemajú. Ako píšu v dotazníku: „nie sú samostatné, ale oddelené priečkou“. Nájdete v nich klasickú pôrodnú posteľ, polohovateľné pôrodné kreslo, veľké lopty, sprchu. Ak máte chuť na hudbu, je tu i prehrávač.

Sprcha je vám k dispozícii neobmedzene. Môžete sa prechádzať v priestoroch pôrodného traktu, používať rôzne pomôcky. Nie je dovolené jesť, ale môžete prijímať nápoje.

Personál každú mamičku po príchode do pôrodnice informuje o možnosti využiť EDA a možnosti požiadať o lieky proti bolesti. Epidurálnu analgéziu ponúkajú všetkým ženám, za poplatok 90 €. Potrebné je absolvovať pohovor s anesteziológom a podpísať informovaný súhlas. EDA sú schopní aplikovať kedykoľvek počas dňa i noci.

Pkrem epidurálnej analgézie poskytujú možnosť využitia rajského plynu - entonox, možnosť vnútrosvalovej injekcie - nalbuphin a tiež možnosť aromaterapie.

Klystír je odporúčaný všetkým ženám, ak však odmietnete, tak vám vyhovejú. O holení sa rozhodujete samostatne po predošlom poučení.

V tejto pôrodnici môžete rodiť v klasickej polohe na chrbte i v sede na polohovateľnej pôrodnej posteli.

Ak chcete požiadať o odber pupočníkovej krvi, je potrebné to ústnou formou oznámiť službukonajúcemu pôrodníkovi, pre odber sa však môžete rozhodnúť aj priamo na sále.

Cisársky rez

Ak vás čaká plánovaná či neplánovaná sekcia, máme pre vás dobrú správu – partner môže byť i v takom prípade s vami. Kontakt dieťaťa telo na telo s mamičkou po vybavení plodu pri cisárskom reze je možný, avšak mamička musí o tejto požiadavke informovať personál pred samotným výkonom.

Vybrať spôsob anestézie si môžete samé. Myslite na to, že ak budete chcieť byť po operácii s bábätkom, po celkovej anestézii je to obvykle neskôr. Napríklad po spinálnej anestézii vám dieťatko dajú nastálo už 2 – 3 hodiny po sekcii. Samozrejme len v prípade dobrého zdravotného stavu. V prípade vážnych komplikácií novorodencov prevážajú buď do Popradu alebo do Prešova.

Ideálne je, že váš partner môže ísť s vami aj po pôrode cisárskym rezom na nadštandardnú izbu a môže vám tak pomôcť s bábätkom.

Prepustenie domov po cisárskom reze bez komplikácií je rovnaké ako prepustenie po spontánnom pôrode - na 4. popôrodný resp pooperačný deň.

Novorodenec

A aký je postup, keď sa dieťatko narodí? Dieťa (nahé, zabalené do perinky) vám položia na brucho a umožnia samoprisatie. Pupočník prerušujú po 3-5 minútach.

Po cca 5-10 minútach ho prenesú na základné merania, vyšetrenia a obliecť sa – toto všetko vo vašej blízkosti, v tej istej miestnosti, no na svoje dieťa nevidíte, nakoľko vás oddeľuje priečka.

Ak pred pôrodom požiadate o prítomnosť dieťaťa na sále, nechajú ho dve hodiny s vami, inak bábätko odnesú na novorodenecké oddelenie.

Šestonedelie

Na šestonedelí majú izby čiastočný rooming in - od 23:00 do 05:00 hodiny sú však deti na novorodeneckom úseku. Na jednej izbe sú maximálne štyri mamičky, sociálne zariadenia sú spoločné, na chodbe.

Súčasťou oddelenia sú aj 2 nadštandardné izby so samostatným hygienickým zariadením, TV prijímačom, prebaľovacím pultom, varnou kanvicou - na nadštandardnej izbe môže byť mamička s dieťaťom neprerušene počas celého pobytu v nemocnici.

Za poplatok 10 € na deň, môžete využiť jednu z dvoch nadštandardných izieb. Priplácate si za vlastné sociálne zariadenie, televízor, chladničkum prebaľovací box a telefón. Možnosť ubytovať blízku osobu v tejto nemocnici zatiaľ nie je.

Ak by sa stalo, že je oddelenia šestonedelie plné, umiestnia vás na gynekologickom oddelení, spolu s dieťatkom.

Dojčenie

Písomné materiály o dojčení dávajú  všetkým rodičkám. Ďalšie písomné podklady nájdete na nástenke. Celý deň vám budú poskytovať  kvalifikované poradenstvo vyškolené sestry. Mamičky im  môžu kedykoľvek zatelefonovať do pôrodnice aj po príchode domov a poprosiť o radu. Na oddelení máte k dispozícii ručné odsávačky.

Deti každý deň večer vážia. Dokrmujú v týchto prípadoch: „pri indikáciách zo strany matky, pri indikáciách zo strany novorodenca – hypotrofia, nezrelosť, hypoglykémia, neprospievanie alebo pri opustení dieťatka matkou.“

Na dokrmovanie používajú striekačku alebo fľašu a snažia sa novorodencom dávať odstriekané, pasterizované materské mlieko. Iba v krajnom prípade používajú hypoalergénne formuly. 80% detí odchádza domov plne dojčených.

Návštevné hodiny

Návštevy sa uskutočňujú bez bábätiek – tie sú v tom čase na novorodeneckom oddelení. Príbuzní môžu dieťa navštíviť na novorodeneckom oddelení. Je vyhradený návštevný čas od 15,00 do 17,00 hod. počas týždňa, počas víkendu od 13,00 do 15,00 hod.

Okrem nadštandardných izieb, kde môže návšteva ísť, sú ostatní v spoločnom priestore.

Domov sa dostanete na štvrtý deň po normálnom pôrode, a na piaty deň po sekcii.

V pôrodnici si môžete zapožičať monitor dychu a prepichujú tu aj ušné lalôčiky.

Finančné zhrnutie

Predpôrodná príprava

2 € / 1 hod. 

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

15 €

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

X

EDA

90 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

10 €

Za podrobné vyplnenie dotazníka ďakujeme MUDr. Štefanovi Kožuškaničovi.

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Fotogaléria

Pôrodná sála
Štandardná izba na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016
Hodnotenia mamičiek za rok 2017
Hodnotenia mamičiek za rok 2018
Nemocnica: treeLevel=3
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Aktuálne články