NsP sv. Barbory Rožňava, a.s.

Adresa:

NsP sv. Barbory Rožňava, a.s.,
Špitálska 1, 048 01 Rožňava

tel: 058/7771235
email: nemocnica.rv@svetzdravia.com
web: https://pentahospitals.sk/moja-porodnica-roznava

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 579 Pôrody sekciou 178 Pôrody s epiziotómiou 151 Pôrody s EDA -

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 9. januára 2023

 

Predpôrodná starostlivosť

Predpôrodnú prípravu poskytujú priamo v nemocnici na oddelení gynekológie a pôrodníctva (blok A, 3.poschodie) vždy v utorok so začiatkom o 10:00 hod. Príprava je realizovaná formou prednášok a diskusie v rozsahu 4 stretnutí. 

1. stretnutie na tému: Tehotenstvo, životospráva v tehotenstve, pohybová aktivita, tehotenské problémy, výživa, odber pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka (vhodné pre budúce mamičky od 13. týždňa tehotenstva)

2. stretnutie na tému: Pôrod, priebeh pôrodu, pôrodnícka analgézia – prednáška je spojená s prehliadkou pôrodných izieb, šestonedelia, nadštandardných izieb a novorodeneckého oddelenia (absolvovanie tejto prednášky je nutné aj pre partnera alebo inú blízku osobu, ktorá plánuje prítomnosť pri pôrode)

3. stretnutie na tému: Šestonedelie, zmeny v organizme

4. stretnutie na tému: Dojčenie, prebaľovanie novorodenca 

Na jednotlivé stretnutia nie je potrebné vopred sa nahlasovať. Poplatok za každé stretnutie: 4€. Ak ste poistená v zdravotnej poisťovni Dôvera – partner pri pôrode ako aj predpôrodná príprava je v našej nemocnici zdarma

V jednom mesiaci prebehnú všetky štyri stretnutia. Termíny a témy sú zverejnené na webovej stránke nemocnice. V rámci predpôrodnej prípravy realizujú cvičenia s tehotnými 4-krát v mesiaci, každú stredu. 

Príďte si pre podporu a pomoc v tehotenstve, spoznajte budúce mamičky zo svojho okolia a podeľte sa o svoje skúsenosti. 

Viac informácií Vám poskytne Mgr. Anastázia Ďuránová na čísle 058/7771232 alebo Zuzana Tompošová na čísle 058/7771235.

Ako sa tu rodí?

Nie je potrebné dopredu nemocnicu informovať o tom, že tu chcete rodiť. Tehotné ženy ani nemajú povinnosť chodiť do poradne v tomto zariadení. Poradňu ale v rožňavskej pôrodnici majú, vedie ju MUDr. Igor Seres. Nemusíte sa dopredu objednávať, nezabudnite však tehotenskú knižku, potvrdenie od ambulantného gynekológa a moč. 

Individuálne pôrodné priania v tejto pôrodnici akceptujú. Vezmite si ich so sebou ešte pred pôrodom a prekonzultujte ich s personálom. 

Osoby pri pôrode

Počet osôb, ktoré môžu rodičku sprevádzať pri pôrode je obmedzený na jednu doprevádzajúcu osobu, s výnimkou prítomnosti duly. V takomto prípade sprevádzajúcou osobou môže byť partner či iná blízka osoba z rodiny a dula. Vaša blízka osoba by mala ešte pred pôrodom absolvovať vyššie spomínanú psychofyzickú prípravu. 

Sprevádzajúca osoba môže ostať s rodičkou  hneď po  príchode do pôrodnice. A ako dlho môže ostať po pôrode? „Bez obmedzenia, pokiaľ bol pôrod fyziologický“. 

V tejto pôrodnici je možné zavolať si k pôrodu konkrétneho lekára – pôrodníka za poplatok 150 €  alebo konkrétnu  pôrodnú asistentku za poplatok 100 €. 

Pôrod

Od príjmu do pôrodnice budete v jednej z pôrodných izieb, kde prebiehajú všetky pôrodné doby.

V tejto pôrodnici majú viacero možností ako si uľaviť od bolesti: fitlopty, muzikoterapia, neobmedzená hydroterapia (sprcha), aromaterapia a masáž blízkou osobou. Majú tu aj podložky na pohyb na zemi. 

Máte i možnosť požiadať o lieky proti bolesti. O tých vás budú informovať hneď po príchode do pôrodnice.  Ak by ste chceli epidurálnuanalgéziu, v tejto nemocnici túto možnosť neponúkajú. Na tlmenie bolestí ponúkajú inhalačnú zmes Entonox.

Oholenie pubického ochlpenia je vaše rozhodnutie. Personál vás dopredu poučí. Klystír tu odporúčajú všetkým rodičkám, odmietnutie však akceptujú. 

Nie je povolené počas pôrodu prijímať tuhú stravu, ale piť môžete. Taktiež sa môžete prechádzať v pôrodnom trakte a využívať dostupné pomôcky. 

Ak si želáte odber pupočníkovej krvi alebo tkaniva pupočníka – oznámte to hneď pri príjme na pôrodnú sálu pôrodnej asistentke. 

Cisársky rez

Ak by ste náhodou, či plánovane, rodili dieťatko cisárskom rezom, váš partner nemôže byť pri vás na operačnej sále. Ale, čo vás možno poteší je, že v tomto zariadení je možný kontakt telo na telo otca a novorodenca hneď po cisárskom reze.

Používajú celkovú alebo spinálnu anestéziu. 

A za akých podmienok je zdravé dieťatko umiestnené pri vás nastálo? Obvykle po 24 hodinách. Výborné však je, že vám aj na oddelení šestonedelia – počas dňa – môže pomáhať blízka osoba. 

V prípade vážnych zdravotných komplikácií bábätká prevážajú do Košíc. 

Novorodenec

Bábätko vám hneď po narodení položia na brucho a ešte nahé dieťa prikladajú  k prsníku na prvé prisatie.

Na základné vyšetrenia odnášajú cca po10 minútach. Nie však ďaleko, ošetrenie prebieha vo vašej blízkosti, v tej istej miestnosti, takže na dieťatko vidíte. Ďalšie dve hodiny bude dieťa pri vás. Tak si to užite ;-).

Šestonedelie

V rožňavskej nemocnici sú izby s rooming in, dieťa je s matkou od prvej hodiny po príchode z pôrodnej izby, ak to zdravotný stav matky a dieťaťa dovoľuje. 

Toalety a sprchy  na oddelení šestonedelia sú spoločné pre všetky ženy na oddelení, umiestnené na chodbe. 3 lôžka na jedno soc. zariadenie. Oddelenie disponuje dvojlôžkovými a trojlôžkovými izbami.

Štyri nadštandardné izby sú jednolôžkové. Nadštandardnú izbu si môžete doplatiť. Stojí, podľa kategórie, 10 € alebo 20 €. Nájdete v nej samostatné sociálne zariadenia, chladničku, TV, rýchlovarnú kanvicu.  Zatiaľ tu nie je možnosť ubytovať s Vami blízku osobu,  ale máte tu možnosť návštev priamo na izbe. 

Dojčenie

Písomné materiály o dojčení dávajú  všetkým rodičkám. Ďalšie písomné podklady nájdete na nástenke. Celý deň vám budú poskytovať  kvalifikované poradenstvo vyškolené sestry. A môžete kedykoľvek zatelefonovať do pôrodnice aj po príchode domov a poprosiť o radu.   

Na oddelení máte k dispozícii ručné odsávačky. 

Deti vážia pred aj po dojčení, kvôli kontrole množstva vypitého mlieka. Dokrmujú po zhodnotení zdravotného stavu. Dokrmovanie vždy určuje pediater. 

Na dokrmovanie používajú striekačku. V prípade indikácie dávajú novorodencom umelú výživu. 85% – 90% detí odchádza domov plne dojčených. 

Návštevné hodiny

Príbuzní môžu prísť denne od 15:00 do 17:00 hod., počas víkendov a sviatkov od 14:00 do 17:00 hod. Vyhradený máte spoločný priestor.

Na nadštandardné izby je povolené ísť v čase návštevných hodín.

Domov odchádzate na štvrtý deň po vaginálnom pôrode aj po cisárskom reze, ak je bábätko aj Vy v poriadku.

Finančné zhrnutie

Predpôrodná príprava

 4 €

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

25 €

Samostatný pôrodný box

x

Výber lekára a pôrodnej asistentky

150 € – pôrodník

100 €– pôrodná asistentka

EDA

X

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

10 €, 20 €

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme MUDr. Igorovi Seresovi a Mgr. Anastázii Ďuránovej.

Fotogaléria

Hodnotenia mamičiek

Mapa

Sprievodca pôrodnicami

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár