štvrtok 21.03.2019 | meniny má Blahoslav  

NsP Sv. Barbory Rožňava

Adresa:

NsP sv. Barbory Rožňava,
Špitálska 1, 048 01 Rožňava

tel: 058/7771679
email: nemocnica.rv@svetzdravia.com
web: rv.svetzdravia.com

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 567
Počet novorodencov 573
Pôrody sekciou 180
Pôrody s epiziotómiou 182
Pôrody s EDA

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
NieNadštandardná pôrodná sála
ÁnoMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
NieEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 13. júna 2018

Rožňavská pôrodnica sv. Barbory zabodovala v minuloročnom celoslovenskom hodnotení projektu Sprievodca pôrodnicami. 

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v rožňavskej nemocnici obsadilo prvé miesto podľa expertného hodnotenia. 

Na druhom mieste sa pôrodnica umiestnila vo svojej kategórii podľa úrovne neonatologickej zdravotnej starostlivosti.  

Budúce mamičky sa tešia vynovenej pôrodnici s pôrodnými izbami a novými priestormi šestonedelia. Rekonštrukcia prebehla v roku 2017.

Predpôrodná starostlivosť

Predpôrodnú prípravu poskytujú priamo v nemocnici, v „Centre psychofyzickej prípravy“ pri odd. Príprava trvá 90 min. a v rámci nej absolvujete cvičenie, besedu a video. Na prípravu môžete prísť aj s partnermi.

Viac informácií vám poskytne Anastázia Ďuránová alebo Zuzana Tompošová na čísle 058/7771 326.

Pred pôrodom si môžete urobiť exkurziu na pôrodnú sálu, novorodenecké oddelenie a oddelenie šestonedelia. Za predpôrodnú prípravu zaplatíte poplatok 9,50€.

Ako sa tu rodí?

Nie je potrebné dopredu nemocnicu informovať o tom, že tu chcete rodiť. Tehotné ženy ani nemajú povinnosť chodiť do poradne v tomto zariadení. Poradňu ale v rožňavskej pôrodnici majú, vedie ju MUDr. Igor Seres. Nemusíte sa dopredu objednávať, nezabudnite však tehotenskú knižku, potvrdenie od ambulantného gynekológa a moč. 

Individuálne pôrodné priania v tejto pôrodnici akceptujú. Vezmite si ich so sebou ešte pred pôrodom a prekonzultujte ich s personálom. 

Osoby pri pôrode

Počet osôb, ktoré môžu rodičku sprevádzať pri pôrode je obmedzený na jednu doprevádzajúcu osobu, s výnimkou prítomnosti duly. V takomto prípade sprevádzajúcou osobou môže byť partner či iná blízka osoba z rodiny a dula. Vaša blízka osoba by mala ešte pred pôrodom absolvovať vyššie spomínanú psychofyzickú prípravu. 

Sprevádzajúca osoba môže ostať s rodičkou  hneď po  príchode do pôrodnice. A ako dlho môže ostať po pôrode? „Bez obmedzenia, pokiaľ bol pôrod fyziologický“. 

V tejto pôrodnici je možné zavolať si k pôrodu konkrétneho lekára – pôrodníka za poplatok 150 €  alebo konkrétnu  pôrodnú asistentku za poplatok 100 €. 

Pôrod

Od príjmu do pôrodnice budete v jednej z pôrodných izieb, kde prebiehajú všetky pôrodné doby.

V tejto pôrodnici majú viacero možností ako si uľaviť od bolesti: fitlopty, muzikoterapia, neobmedzená hydroterapia (sprcha), aromaterapia a masáž blízkou osobou.  Majú tu aj rebriny a podložky na pohyb na zemi. 

Máte i možnosť požiadať o lieky proti bolesti. O tých vás budú informovať hneď po príchode do pôrodnice.  Ak by ste chceli epidurálnuanalgéziu, v tejto nemocnici túto možnosť neponúkajú. Na tlmenie bolestí ponúkajú inhalačnú zmes Entonox.

Oholenie pubického ochlpenia je vaše rozhodnutie. Personál vás dopredu poučí. Klystír tu odporúčajú všetkým rodičkám, odmietnutie však akceptujú. 

Nie je povolené počas pôrodu prijímať tuhú stravu, ale piť môžete. Taktiež sa môžete prechádzať v pôrodnom trakte a využívať dostupné pomôcky. 

Ak si želáte odber pupočníkovej krvi – oznámte to hneď pri príjme na pôrodnú sálu pôrodnej asistentke. 

Cisársky rez

Ak by ste náhodou, či plánovane, rodili dieťatko cisárskom rezom, váš partner nemôže byť pri vás na operačnej sále. Ale, čo vás možno poteší je, že v tomto zariadení je možný kontakt telo na telo matky a novorodenca hneď po cisárskom reze.

Máte tu možnosť zvoliť si typ anestézie. Využívajú celkovú alebo spinálnu anestéziu. 

A za akých podmienok je zdravé dieťatko umiestnené pri vás nastálo? Obvykle po 24 hodinách. Výborné však je, že vám aj na oddelení šestonedelia – počas dňa - môže pomáhať blízka osoba. 

V prípade vážnych zdravotných komplikácií bábätká prevážajú do Košíc. 

Novorodenec

Bábätko vám hneď po narodení položia na brucho a ešte nahé dieťa prikladajú  k prsníku na prvé prisatie.

Na základné vyšetrenia odnášajú cca po10 minútach. Nie však ďaleko, ošetrenie prebieha vo vašej blízkosti, v tej istej miestnosti, takže na dieťatko vidíte. Ďalšie dve hodiny bude dieťa pri vás. Tak si to užite ;-).

Šestonedelie

V rožňavskej nemocnici sú izby s rooming in, dieťa je s matkou od prvej hodiny po príchode z pôrodnej sály, ak to zdravotný stav matky a dieťaťa dovoľuje. 

A čo ak by bolo oddelenie šestonedelia plné? Nemusíte sa obávať, ubytujú vás spoločne s novorodencom v inej časti gynekologického oddelenia. 

Toalety a sprchy  na oddelení šestonedelia sú spoločné pre všetky ženy na oddelení, umiestnené na chodbe. 3 lôžka na jedno soc. zariadenie. Na jednej izbe sú dve postele. 

Štyri nadštandardné izby sú jednolôžkové. Nadštandardnú izbu si môžete doplatiť. Stojí, podľa kategórie, 10 € alebo 15 € alebo 20 €. Nájdete v nej samostatné sociálne zariadenia, chladničku, TV, rýchlovarnú kanvicu.  Zatiaľ tu nie je možnosť ubytovať s Vami blízku osobu,  ale máte tu možnosť návštev priamo na izbe. 

Dojčenie

Písomné materiály o dojčení dávajú  všetkým rodičkám. Ďalšie písomné podklady nájdete na nástenke. Celý deň vám budú poskytovať  kvalifikované poradenstvo vyškolené sestry. A môžete kedykoľvek zatelefonovať do pôrodnice aj po príchode domov a poprosiť o radu.   

Na oddelení máte k dispozícii ručné odsávačky. 

Deti vážia pred aj po dojčení, kvôli kontrole množstva vypitého mlieka. Dokrmujú po zhodnotení zdravotného stavu. Dokrmovanie vždy určuje pediater. 

Na dokrmovanie používajú striekačku. V prípade indikácie dávajú novorodencom umelú výživu. 85% - 90% detí odchádza domov plne dojčených. 

Návštevné hodiny

Príbuzní môžu prísť denne od 15:00 do 17:00 hod., počas víkendov a sviatkov od 14:00 do 17:00 hod. Vyhradený máte spoločný priestor. Na nadštandardné izby je povolené ísť. Návštevám môžete bábätko ukázať, určite sú zvedaví. 

Domov odchádzate na štvrtý deň po vaginálnom pôrode aj po cisárskom reze, ak je bábätko aj Vy v poriadku.

Finančné zhrnutie

Predpôrodná príprava

 4 €

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

25 €

Samostatný pôrodný box

x

Výber lekára a pôrodnej asistentky

150 € - pôrodník

100 €– pôrodná asistentka

EDA

X

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

10 €, 15 €, 20 €

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme MUDr. Igorovi Seresovi a Anastázii Ďuránovej.

Fotogaléria

Hodnotenia mamičiek


Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016
Hodnotenia mamičiek za rok 2017

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Nemocnica: treeLevel=3
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised