Prvý trimester tehotenstva

Mgr. Hana Celušáková 0

Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov a desať lunárnych mesiacov a zhruba 9 kalendárnych mesiacov.

Zložité počty? Veru.

Pre lepšiu orientáciu vám prinášame časovú os tehotenstva rozdelenú do troch trimestrov. Prehľadne ukazuje, čo vás zhruba v jednotlivých týždňoch čaká.

Ak vás poteší podrobná správa týždeň čo týždeň priamo vo vašej mailovej schránke, zaregistrujte si termín pôrodu a nechajte si posielať mailík pre vaše bruško.

Ingimage

1.-4. týždeň

Nastáva oplodnenie a rýchlo sa deliaca skupina buniek sa usadzuje v maternici.

Na Slovensku sa tehotenstvo počíta od prvého dňa poslednej menštruácie ženy, čo v skutočnosti znamená, že žena ešte dva až tri týždne z prvého lunárneho mesiaca vôbec nemusí byť tehotná.

Počatie nastáva splynutím vajíčka a spermie. Keď jadrá vajíčka a spermie splynú, vytvorí sa nová bytosť, ktorá sa volá zygota. Zygota sa následne rýchlo delí a vzniká malá dutá guľočka, ktorá usadzuje v maternici pripravenej ju prijať. Vypočítajte si termín pôrodu na našej kalkulačke.

5. týždeň

Rýchle delenie pokračuje a vyvíja sa zárodok. Pre veľa žien je prvým znakom tehotenstva meškanie menštruácie.

Vaše dieťatko sa teraz volá zárodok (embryo) a má priemer približne 0,2 mm, teda asi toľko ako bodka na konci vety. Malo by sa ukončiť zahniezďovanie, niekedy môžete mierne krvácať, čo vás môže pomýliť ak to pokladáte za „slabšiu“ menštruáciu. 

Tehotenské testy sú teraz veľmi ľahko dostupné, takže väčšina žien nemusí čakať na potvrdenie tehotenstva od svojho gynekológa. Aj keď test ešte v tomto týždni nemusí byť aj v prípade úspechu pozitívny, hladina hormónov v moči bude postupne stúpať a tak sa dá predpokladať, že po pár dňoch už bude jasný výsledok. Viac o piatom týždni tehotenstva.

6. týždeň

Zárodok sa oficiálne stáva plodom. Má asi veľkosť fazuľky a začína sa formovať miecha a mozog. 

Plod už má vlastný krvný systém a môže mať krvnú skupinu odlišnú od matky.Vytvárajú sa cievy v budúcej pupočnej šnúre a objavujú sa púčiky končatín. Viac o šiestom týždni tehotenstva.

iStock

 

7. týždeň

Začína sa vývoj srdca plodu.

Ranná nevoľnosť, ako častý príznak začínajúcej tehotnosti môže budúcej mamičke komplikovať fungovanie. Viac o siedmom týždni tehotenstva.

8. týždeň

V tomto týždni sa často vykonáva prvý ultrazvuk. Jeho úlohou, okrem potvrdenia tehotenstva, je skontrolovať, či sa nejedná o mimomaternicovú tehotnosť.

Väčšinou sa vykonáva vaginálnou sondou. Mal by ukázať srdečnú činnosť bábätka. Nervový systém a najmä mozog sa tiež vyvíja veľmi rýchlo. Zväčšuje sa hlava a formujú sa oči pod kožou tváre. Končatiny plodu rastú a začínajú viac pripomínať budúce nožičky a ručičky. Všetky vnútorné orgány rastú a diferencujú sa. Viac o ôsmom týždni tehotenstva.

9. týždeň

Bábätko sa už aktívne pohybuje, len je ešte maličké na to, aby ste to cítili.

Plod má už cca  20 – 25mm. Dá sa rozoznať jeho tvár – oči, čeľuste, nozdry, špičku nosa a jazyk. Pokračuje tvorba zubov. Dieťa vie otvárať a zatvárať ústa.

Oči sa začínajú prekrývať viečkom, dieťatko ich ešte nevie otvoriť. Sú ďaleko od seba, po stranách hlavy. Uši sú ešte nízko, tesne nad krkom, formuje sa ušnica. Vytvárajú sa vnútorné orgány sluchu a rovnováhy. Viac o deviatom týždni tehotenstva.

10. týždeň

Ultrazvuk v tomto týždni je ideálny na presné určenie termínu pôrodu. Stávate sa hrdou majiteľkou materskej knižky.

Pod kožou by ste už mohli vidieť chrbticu. Dieťatko hltá plodovú vodu a rozlišuje chute. Vytvára sa základ trvalých zubov. Viac o desiatom týždni tehotenstva.

 

11. týždeň

Pupočná šnúra je úplne vytvorená, pripravená privádzať výživu a odvádzať odpadové látky. Plod sa už podobá na človeka.

Dieťatko váži cca 15 gramov a má veľkosť asi ako váš prst na ruke. Takmer polovicu tela tvorí hlavička. V nasledujúcom týždni vyrastie toľko, ako za predošlých 10 dní. Dieťatko už dokáže zívať a veľa času prespí. Viac o jedenástom týždni tehotenstva.

12. týždeň

Po tomto týždni prudko klesá nebezpečenstvo spontánneho potratu. Veľa žien v tomto čase oznamuje svoje tehotenstvo rodine, priateľom a kolegom.

Plod teraz rastie veľmi rýchlo a má asi 8 cm a 60 gramov. Placenta je vyformovaná, aj keď ešte neplní svoju funkciu naplno, čo sa deje až okolo 14. týždňa.

Ochrana tehotnej v práci si vyžaduje písomné oznámenie zamestnávateľovi o tehotenstveViac o dvanástom týždni tehotenstva.

13. týždeň

Maternica začína rásť a zväčšovať sa, aby poskytla priestor rastúcemu plodu.

Drobček rastie a rastie, cmúľa si prsty, vrtí sa, otáča a spí. Pomaly by malo končiť obdobie ranných nevoľností. Viac o trinástom týždni tehotenstva.

14. týždeň

Vstupujete do najaktívnejšieho obdobia tehotenstva. Ukončili ste prvý trimester a čakajú vás ešte dva.

Výskumy hovoria, že dieťatko  v tomto týždni začína počuť. Je čas naučiť sa zopár uspávaniek. Je úžasné spievať svojmu dieťatku. Viac o štrnástom týždni tehotenstva.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (30 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár