Kým rastie bruškoKomplikácie

10 stravovacích rád proti nevoľnostiam v tehotenstve

 redakcia   29.12.2020   30

Existuje 10 stravovacích rád, ktorých dodržiavaním sa dá pomôcť tehotným ženám udržať hladinu cukru v krvi bez náhlych poklesov, a tak predchádzať nevoľnostiam.

Shutterstock

 

1. Jedzte malé porcie a jedzte často

Najlepšie je upraviť svoje stravovacie návyky ešte pred otehotnením a ak ste na začiatku tehotenstva, ešte pred tým, ako sa objavia príznaky rannej nevoľnosti - predchádzať je vždy ľahšie ako liečiť. Môžete si takto ušetriť množstvo problémov neskôr.  

Ak ste práve začali pociťovať rannú nevoľnosť, jedzte, čo môžete a vtedy, keď sa dá. Väčšina žien sa cíti lepšie, ak jedia, dokonca aj keď z niektorého jedla zvracajú. Koniec koncov, nemôžete sa živiť inak, ako jedením. Jedzte malé porcie z odporúčaných kombinácií a jedzte často.

2. Nespoliehajte sa na chuť/nechuť do jedla.

Chuť nie je dobrým radcom v otázkach, ako často a aké množstvo jesť. Prvý príznak rannej nevoľnosti je strata chuti do jedla. Aj napriek tomu, že nemáte chuť na jedlo, potrebujete ho viac, ako kedykoľvek predtým.

Dobre sa najesť aj napriek strate apetítu je prevenciou proti zhoršeniu rannej nevoľnosti. Znova opakujem – ak ste sa už stretli s rannou nevoľnosťou, buďte ohľaduplná sama voči sebe, jedzte, čo môžete a kedy môžete.

3. Jedzte aj v noci.

Najväčšia príčina zníženia hladiny cukru je zostať dlho bez jedla. Hypoglykémia sa môže objaviť aj v noci. Domnievam sa, ba som presvedčená, že 10 -12 hodín bez jedla cez noc je hlavný faktor, ktorý naštartuje „začarovaný “ bludný kruh: nízka hladina cukru v krvi - nevoľnosť - odpor k jedlu...

Predtým, než idete do postele, dobre sa najedzte a zjedzte niečo výživné aj v noci - najmenej raz alebo dvakrát (napríklad pri nevyhnutnom vstávaní na WC). Počas dňa jedzte medzi hlavnými jedlami ľahké jedlá tak, aby ste jedli každé 2-3 hodiny. To praktizujte aj vtedy, keď sa nevoľnosť objavuje iba večer.

Shutterstock

 

4. Premyslite si jedálniček

Všetky jedlá zostavujte z bielkovín, komplexných uhľovodíkov a tukov (najčastejšie v tomto poradí). 

Bielkoviny a tuky spomaľujú trávenie, takže sa cukor z komplexných uhľovodíkov uvoľňuje pomalšie počas dlhšej doby. Príklady jedál: zapekané syrové sendviče, ryba tuniak a krekry, vajcia a hrianky, granola (ovsené vločky a obilniny) s mliekom, orechy a hrozienka, kurča s ryžou a podobne.

Naopak, samotné jedlá s malým obsahom komplexných uhľovodíkov nezvýšia hladinu krvného cukru dostatočne rýchlo, a preto nie je dobré jesť samotné vajíčka, samotné oriešky, samotný tvaroh (cottage cheese), najmä nie po dlhšej dobe bez jedla.

Tieto bielkovinové jedlá sú samozrejme vynikajúce potraviny, ktoré tehotné ženy potrebujú, avšak konzumujte ich s kúskom chleba, ovocím, alebo iným zdrojom komplexných uhľovodíkov. 

Prečítajte si tiež: 5 trikov na tehotenské nevoľnosti

 

5. Nejedzte sladké ovocie nalačno

Sladké ovocie je plné jednoduchých cukrov. Jednoduché cukry sa ľahko vstrebávajú a rýchlo zvýšia hladinu cukru v krvi, čo má za následok reaktívnu hypoglykémiu v dôsledku prehnanej tvorbe inzulínu.

Jedzte sladké ovocie len s inými jedlami alebo ako zákusok, nikdy nie nalačno. Myslí sa tým ovocie ako jablká, pomaranče, hrušky, broskyne, marhule, ananásový melón, červený melón, hrozno a banány. Jedzte ich preto ako dezert po jedle a v primeranom množstve.

Shutterstock

 

6. Pozor na biely chlieb, hranolky, cestoviny...

Biely chlieb, cestoviny z bielej múky, biela ryža, krekry, hranolky, zemiakové lupienky a väčšina balených  obilninových (cereálnych) raňajok sa odborne nazývajú komplexné uhľohydráty, ale pretože boli umelo spracované, pri trávení sa menia rýchlo na cukor.

V rozumných množstvách s bielkovinovými jedlami a troškou tukov nespôsobujú žiadne problémy. Samy o sebe však spôsobujú pokles cukru v krvi. Oproti tomu celozrnné nespracované jedlá sa tak rýchlo nestrávia a radšej by sa mali jesť s bielkovinami a tukmi.

7. Obmedzte zákusky

Ak si neviete odoprieť zákusok alebo inak povedané, ak musíte mať zákusok, vyberte si taký, ktorý obsahuje veľa orechov, ale aj tak zákusky obmedzte na 1-2 malé za deň.

Ovocie je najlepší zákusok, pretože obsahuje rôzne vitamíny a minerály. Nezabudnite ho ale jesť spolu s bielkovinami a potravinami obsahujúcimi trošku tuku. Zmrzlina zas dodáva bielkoviny a vápnik. Keďže obsahuje aj trochu tuku, čo spomaľuje trávenie, je v menších množstvách prijateľná.

 

8. Pozor na kofeín

Kofeín umelo zvyšuje hladinu cukru v krvi, kvôli čomu ho ľudia vyhľadávajú. Zároveň však spôsobuje reaktívnu hypoglykémiu. Odvykajte si od kofeínu postupne, počas niekoľkých týždňov, aby ste sa vyhli bolestiam hlavy. Jedna až dve šálky slabej kávy za deň by malo byť vaše absolútne maximum, avšak najlepším riešením je nepiť žiadnu. Namiesto toho pite studené alebo teplé bylinkové čaje (napr. malinový).

9. Soľte podľa chuti.

Prekrvenie mozgu zabezpečuje aj kuchynská soľ vďaka tomu, že zvyšuje krvný tlak. Pre ženy s nízkym tlakom to môže byť veľká pomoc. Slané oriešky, polievky, nakladané uhorky, syr, olivy, krekry, slané popcorny sú potraviny, ktoré špeciálne pomáhajú týmto ženám.

Ak sa necítite dobre postojačky - v zvislej polohe, a naopak je vám lepšie keď ležíte, na vine je nízky tlak. Je pre vás preto dobré a prinesie vám úľavu, ak si medzi jedlami pochutíte na nejakej slanej maškrte. Ak však máte nejaký dôvod na obmedzenie solenia, vopred konzultujte a lekárom vhodnosť zvýšeného príjmu soli.

 

10. Nesnažte sa obmedzovať (zdravé) priberanie v tehotenstve

Toto upozornenie môže znieť ironicky ženám, ktoré sa trápia s rannými nevoľnosťami a v dôsledku toho strácajú na váhe. Žijeme v chudnutím posadnutej spoločnosti a veľa žien cíti tlak proti priberaniu počas ranného štádia tehotenstva. Verím, že nezmyselné starosti so zvyšovaním váhy počas tehotenstva a následné odmietanie dostatku jedla sú príčinou nízkej hladiny cukru v krvi.

Nanešťastie, aj niektorí lekári podporujú obmedzovanie váhových prírastkov argumentujúc tým, že po pôrode bude mať žena problém schudnúť. Ak ste mali pred tehotenstvom normálnu váhu, za normálny sa považuje počas tehotenstva nárast váhy o cca 12 kg, z toho počas prvých troch mesiacov do 2 kg. 

Ak príjmete za svoje odporúčané stravovacie návyky zamerané na stabilizáciu hladiny cukru v krvi, zistíte, že vaše túžby po sladkostiach sa postupne začnú vytrácať a zameriate sa viac na zdravé potraviny, ktoré budete potrebovať. Ak vylúčite „nehodnotné“ potraviny spôsobujúce hojdačkový efekt, máte väčšiu šancu normálne pribrať a po pôrode normálne schudnúť.

Prosím, nezabúdajte:

Ak cítite, že kvôli rannej nevoľnosti potrebujete lekársku pomoc, vyhľadajte ju. Hoci rady, ktoré tu nachádzate, verne reprezentujú výsledky rozsiahlych výskumov, nemôžu byť považované za „recept“ pre kohokoľvek a v akejkoľvek situácii.

spracované z informačných zdojov z www.lpp.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 37 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Sára napísané 20.10.2020 10:52

Ahojte som tehotná asi mesiac a často mávam ranné nevoľnosti keď sa napijem vody hneď idem vraciate je mi stoho už fakt zle nemám žiadnu chuť do jedla nechcem ani jesť lebo zbytočne ajtak to zomna ide von aj keď sa napijel colen vody.. Cry ak by ste bola niektorá taká dobrá a pomôcť mii alebo poradit fakt neviem čo mám robiť a kedy to prestane

Lussie napísané 13.09.2018 11:21

Moje tehotenstvo by som opísala asi takto. V rannom štádiu som nepociťovala žiadnu nevoľnosť ani vracanie no ako ubieha týždeň po tyzdni je mi čím ďalej horšie. Citim sa ako varené hovno na dojazdoch. Ráno sice nevraciam. Napicu mi je počas celého dňa rovnako. Zatiaľ som vracala len 2x a myslím si že mi aj stačilo. Najlepšie mi je keď spím alebo sa s mužom rozprávam a nemyslím na to..

Hlad citim stále ale koli nechutenstvu sa nemôžem nicoho najesť

Keď mám na niečo chut musím to zviesť v tej chvíli lebo neskôr mi z toho príde zle a už mozem pojebat..

pocit na vracanie mám najviac keď prejdem okolo koša, nedojeteho jedla ktoré ešte niekto je alebo ho jem ja..

ďalej z riadu, alebo keď prejdem okolo chladničky, vidím niake jedlo , alebo vidím jest niekoho.. proste zo vsetkeho čo sa týka jedla

Jedine z coho má dnes nenaplo je mydlo v kupelni ale to asi jest nebudem

Big Grins Big Grins Big Grins

Barb napísané 20.03.2020 08:03

presne viem o com hovoris, zatial negrcam ale zle mi je vlastne zo vsetkeho aj to co je dietne sa premeni na zahu jak hovado....neviem ako toto prezijem ale budem musiet Big Grins zwinker

Lenka napísané 16.04.2016 10:52

Ahojte, tak ja som momentálne v 19tt a vraciam stále... samozrejme sú také dni keď aj 2 dni nevraciam ale zase mi je odporne zle... tak ale pre malú aj celý svet! Je to moje prvé tehotenstvo no ďaľšie by som už isto nezvládla (zdravotne)... Pevne verím a dúfam, že krpatá bude zdravá ako to zatiaľ vyzerá a samozrejme neviem sa dočkať toho momentu keď ju budem už mať v náruči.. ❤❤❤

Anya napísané 23.02.2016 21:32

Ahojte myslim, ze nevolnost sa nejako extra ovplyvnit neda. Urcite nie u kazdeho. Ja som pri prvom tehotenstve mala " trvaly pobyt" na wc :/ zvracanie rano vecer v noci celych 8 mesiacov. Strasne som schudla -22 kil. Drobec nastastie len trosku mensi ale inak uplne zdravy. To bol strach prebalit 2400 gramove klbko smile po 6 rokoch tehotna druhy krat ale internet prelustrovany. Jedine co vam doporucujem niesu ziadne vitaminy ale vela vela vody. Vzdy ked prejdete okolo kohutika napite sa. Nevolnosti nezmyznu ale budu vyrazne slabsie. U mna to zabralo 16ty tyzden a len jedno zvracanie smile takze voda voda voda. Drzte sa a prajem vsetkym vela stastia a zdravicka

Nikola napísané 21.07.2015 16:18

Som v 6tt bude to moje prve dietatko, a je mi zle odkedy sa nezobudim, dokedy nezaspim... Trva to uz tyzden a stale sa to iba zhorsuje. Smrdi mi vsetko jedlo, syr nepripada do uvahy, nemozem ho ani vidiet ( a to som predtym bola schopna zjest vsetky druhy na posedenie, cez obycajne, udene, encian, plesnove, nivu, kozie, ovcie, akekolvek) napina ma zo vsetkych pachov, parfemov, dymu, avivaze, no proste uplne vsetkeho co ma akykolvek zapach alebo vonu! Najhorsie je ze otvorim chladnicku a chce sa mi grcat... Jedine co momentalne dokazem zkonzumovat je ovocie, rano nalacno odstavene pomarance, grapy alebo citron s vodou, cez den jablko, hrozno, banan, piskoty...aj to vsetko mi musi pripravit manzel, lebo som nevladna a furt sa pytam v sebe, ako to dokaze jedna zena, byt do 8 mesiaca tehotenstva v praci? What????? Premna nepredstavitelne, kedze toaleta sa stala na cely den mojim spolocnikom a doktor ma musel hodit na PN... Dufam ze sa to coskoro upravi, lebo ako mne vsetci hovorili, ze tehotenstvo je uzasne a krasne, a ako si ho uzivaju... Dnes uz viem ze klamali

Vierka napísané 22.06.2015 18:46

Ja som na konci 1.trimestra a nevolnosti mam cely den, kebyze len rano, skacem od radosti. Najhorsie je to po zobudeni, ked ma lame aj poobede spat. Pomaha mi jablko, ale aj to len nachvilu. Vylepsovaky ako kava mi momentalne absolutne nevonaju, colu mi doktorka neodporuca, takisto sa nema pit ani tonic kvoli chininu. Na to, ked som pani gynekologicke povedala, ze mi je zle, mi odpovedala: " A co si myslite, ze vynosit dieta je lahke?" A bolo. Bojujem a dufam, ze mi bude lepsie, beriem aj ten slavny duphaston, ktory uz mi pomaly asi vysadi. Kazdej nastavajucej mame, ktorej je zle, odkazujem len, neboj sa, nie si sama... Rolleyes

Andrea napísané 15.12.2015 21:22

Ahojte,ja som vracala 5 tyzdnov v kuse od rana do vecera,v 11tt vazim o 6 kg menej,ako ked som otehotnela,az som sa raz dostala k clanku o tehotenskej nevolnosti,kde som zistila,ze to moze byt aj nedostatkom vitaminu B1,tzv tyamin,kupila som si v lekarni obycajny b-komplex,par dni to este trvalo,ale teraz nic,ziadne vracanie a ja sa konecne mozem najest,citim sa ovela lepsie zwinker odporucam aspon skusit,nakolko vsetky tie recepty boli nanic smile

MonMon napísané 04.06.2015 16:53

Dakujem za radu. To s tym ovocim som vobec nevedela ze netreba ho jest na lacno. ja som v 6 tyzdni, a tento tyzden prvy krat pocitujem ze nieco nie je ok . . . nemam chut jest a citim sa divne. Kazdy den rozmyslam co jest lebo nic mi nepride velmi atraktivne smile ale snazim sa smile tak budme silne dievcata smile

Zuzana napísané 09.01.2014 18:56

Váš komentárAhojte,ja som uz 4 x tehotna a pri vsetkych tehotenstvach mi bolo zle.Vyskusala som uz asi vsetko, ale nic nepomaha.Nepomohli mi ani infuzie v nemocnici,jednoducho si to musim odvraciat. Teraz mi doktorka poradila gastrotuss je to sirup.Cakala som od neho zazraky,ale u mna sa nekonali.Snad pomoze niektorej z vas. Co mi aspon co mi trosku pomohlo boli lizatka proti tehot.nevolnosti,uz by ich mali mat v kazdej lekarni.

Vaše menoAnicka Bila napísané 05.07.2013 22:48

Váš komentárSom v 9tyzdni teh.cakame druhe babatko no pri prvom som to znasala lepsie no to som bola aj mladsia kedze som teh.po siedmych rokoch nevol.treba vediet aj spravne predychat a dolez.je aj stravovanie po menej a castejsie beriem aj lieky duphaston tak samoz.aj tie na tom nesu svoju vahu ved neziad.ucinky su dnes vo vset.liekoch ale nemali by sa predpis.len tak pre istotu lekara ale na zaklade stavu zeny lebo mam pocit ze aj to nepomaha k nicomu dobremu....

jana napísané 03.06.2012 09:37

pozor na to!

Ja som citala, ze zazvor sposobuje kontrakcie. Tak by som s jeho uzivanim v zaciatku tehotenstva bola opatrna!!!

Zuzka napísané 02.08.2015 15:48

Srdečne zdravím všetky nastávajúce tehuľky. Som na začiatku 14.tt a pevne verím, že tento týždeň dám už nadobro zbohom všetkým nevoľnostiam. Je to moje prvé tehotenstvo a bolo by načase aby som si ho už začala aj užívať. Big Grins Mám za sebou 2 búrlivé mesiace (samé ležanie, slintanie, vracanie, Confused 2 krát som odpadla a jeden týždeň som si bola oddýchnuť v nemocnici Frown ). Mám pocit , že konečne viem, čo znamená pojem - nekonečno. Napriek všetkému som rada, že som tehotná a držím prsty každej čo tým prechádza, závidím každej čo nie a obdivujem každú čo to už má za sebou. Cool

atka napísané 14.12.2011 22:34
name napísané 14.12.2011 22:32
pitlicek napísané 28.03.2011 12:47

Ahojte.ja som v 8 tyzdni,a ked sme zistili ze som tehotna,bol to krasny pocit,ale ten rycho vystriedal pocit totanej bezmocnosti co sa tyka zdravotnej stranky.prvy tyzden som prelezala v neznesitelnych bolestiach potom som si na to zvykla a o cosi neskor sa pridala nevolnost nielen ranna ale aj poobedna a vecerna....strasne to cloveka vycerpava a hlavne psychicky...teraz som na tom o cosi lepse ale modlim sa aby som nemala taketo tehotenstvo az do konca...neviem co by mi pomohlo,hlavne ked nezijem na slovensku,je to tahsie,nemam sa skym podelit o skusenosti,a ako kazdy doktor ma odbil to je normalne..vsak som tehotna,ale to musi az tak "boliet"??chcem vas poprosit o radu co vam pomaha?citala som ze mozem colu?urcite v malych davkachsmilepiskotky,mozno zazvorovy caj...dakujem tehulky Big Grins

Wiera napísané 02.05.2011 16:55

Ahoj pitlicek, je dobré sa držať rád, ktoré tu uvádzajú na internete. Treba jesť aj keď nemáš chuť. Proste musíš len samú seba prekonať. Stačí, že si zahryzneš do slaných krekrov alebo schrúmeš 3-4 piškóty a hlavne rob to často a v malých dávkach. Síce deň ešte neskončil, ale cítim sa lepšie ako tomu bolo napr. včera, keď som bola dvakrát na WC. Dnes som dokonca zjedla tuniaka so slanými krekrami a myslím, že už je aj bezpečne strávený.

Ja mám nízky tlak a veru, najlepšie mi je keď nerobím prudké pohyby, len ležím. Pre mňa to je umučenie, preležať celý deň v posteli, ale musím sa nejak šetriť aj pre to malé baby. Hlavne hlavu hore, zvládlo to pred nami milión žien, tak to snáď zvládneme aj my.

kacena napísané 25.08.2009 19:01

ahojte, ja som v siestom týzdni a ráno ešte len oci otvorím a už zvraciam.....a najhorsie je ze kazdým dnom sa to horšuje a je mi zle aj pocas dňa. este som neprisla na to co by mi pomohlo, lebo jest mi nechuti, jem len nasilu a zvladnem akurat tak caj. tak vyskusam vase rady (piskotky) Big Grins dufam ze pomozu....drzte sa..... zwinker

Liana napísané 29.06.2009 13:21

Čaute všetky tehuľky, ja som iba v 6 tt, ale mne už týždeň bolo zle. Prišla som na koreň veci Mne veľmi pomohlo dať si piškóty na nočný stolík, a predtým, ako som vstala z postele som si pochrúmala asi tak na 6 piškótach. Potom som vstala z postele a nič mi nebolo!!! Predtým už týždeň som sa trápila, ako som vstala, mala som pociť, že už aj idem vracať, ale nie! A stále niečo jem, hoci ani nechcem. Po raňajkách som mala onedlho horalku, potom slivku, potom pár piškót, potom fajn obed aj s horúcou polievkou, no a poobede zasa buď ovocie a tak. Hlavne, že nemôžem pociťovať prázdno v žalúdku, lebo potom to príde Frown Hrozné nevoľnosti. Doteraz som mala skoro ideálnu postavu a teraz mi je fuk, či priberiem, lepšie ako by som vracala, hlavne pre baby Big Grins Big Grins Big Grins

mica napísané 19.05.2009 10:06

s tou colou to netreba preháňať, najlepšie nepiť ju počas tehotenstva vôbec. Obsahuje kyselinu fosforečnú, ktorá sa z tela vyplavuje ako fosforečnan vápenatý, to znamená, že vysoké dávky pomáhajú z tela vyplavovať vápnik.A vieme, že okrem iného je vápnik dôležitý aj pri stavbe kostí...

Julka napísané 24.03.2009 20:49

Dík za tipy na tú coca colu a červenú vineu - to som ešte nepočula. Mne zatiaľ nie je zle (som v 7.týždni) a dúfam, že ani nebude, ale je dobre vedieť preventívne rôzne rady.

Ešte je vraj dobrý zázvorový čaj, vitamín B6, nejaká akupunktúra, mliečne výrobky alebo vône bergamotu, mandarínky, grapefruitu či citrónu čuchať smile

Katka napísané 12.03.2009 10:24

Som v 14 tyzdni tehotenstva, a nevolnosti nemam iba rano, ale kedykolvek pocas dna ma prepadnu, staci ak mi nieco nezavonia, a hned mi to natiahne zaludok, cez vikend som skoncila v nemocnici s acetonom v moči, a tam mi lekár poradil dať si červenú Vineu...a akosi to zaberá...a musim podotknuť, že pri prvom dieťatku mi nebolo nič, ani som nevedela že som tehotná...

Dada napísané 29.01.2009 11:08

ja som v 11.tyzdni a mozem s radostou povedat,ze mi vobec nebyva zle.co som velmi rada.ja som do 8.tyzdna ani nevedela ze som tehotna.myslim,ze to je psychikou ale aj organizmom.kazda na tehotenstvo inak reaguje.ja sa zatial citim skvele.

Zuzanka napísané 22.01.2009 22:12

Váš komentár

Tak ja Vám poviem, že som v 8. týždni teho a vôbec nechápem. Každé ráno aj okolo obeda je mi zle. Ráno sa maľujem, začnú mi slziť oči a už aj bežím vrackať. Pijem ovocné šťavy, jedlo mi moc nechutí, už len z toho, že sa bojím, že pôjde von. Čo by som mala robiť?

Big Grins

Andrea napísané 12.01.2009 16:26

Mam otazku som tehotna v 6 mesiaci tehotenstva a chcela by som vedieť ake lieky možem uživať počas bolesti hlavy....

Dakujem

kristina napísané 06.12.2008 15:01

Je to možno len začiatok ale ešte nevraciam a dúfam, že to ani nepríde. Ja trpím skôr nechutenstvom a jem nie z pocitu hladu, ale iba preto, že viem, že musím,lebo to obaja potrebujeme.

Som síce na začiatku cesty(6.týždeň), ale inak sa cítim výborne.

akvi napísané 04.12.2008 13:40

tak ja som jedna z tych "stastnych", co prezvracali 6 mesiacov vkuse. Kazdy vecer po 17-tej sa to zacalo... Az kym som si nelahla spat. Este aj vtedy som mala kybel pri posteli. Bolo to strasneee a hlavne psychicky som to zle niesla... Najviac ma v clanku pobavila veta, ze treba vyhladat lekarsku pomoc..Moja tiezdoktorka sa mi zakazdym len vysmiala, ze co ju s tym otravujem, ze ved je to normalne.. Confused

Andy napísané 03.12.2008 09:32

No ja keby som si hned rano na lacno nedala coca colu, tak by som vyvratila v urcitych mesiacoch vsetko. Toto jedine mi ako liek zaberalo.

ivona napísané 03.12.2008 09:31

Ja som teda nastastie nevrackala ani raz, ale poznam baby, co prevrackali cele teho.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Sára napísané 20.10.2020 10:52

Ahojte som tehotná asi mesiac a často mávam ranné nevoľnosti keď sa napijem vody hneď idem vraciate je mi stoho už fakt zle nemám žiadnu chuť do jedla nechcem ani jesť lebo zbytočne ajtak to zomna ide von aj keď sa napijel colen vody.. Cry ak by ste bola niektorá taká dobrá a pomôcť mii alebo poradit fakt neviem čo mám robiť a kedy to prestane

Lussie napísané 13.09.2018 11:21

Moje tehotenstvo by som opísala asi takto. V rannom štádiu som nepociťovala žiadnu nevoľnosť ani vracanie no ako ubieha týždeň po tyzdni je mi čím ďalej horšie. Citim sa ako varené hovno na dojazdoch. Ráno sice nevraciam. Napicu mi je počas celého dňa rovnako. Zatiaľ som vracala len 2x a myslím si že mi aj stačilo. Najlepšie mi je keď spím alebo sa s mužom rozprávam a nemyslím na to..

Hlad citim stále ale koli nechutenstvu sa nemôžem nicoho najesť

Keď mám na niečo chut musím to zviesť v tej chvíli lebo neskôr mi z toho príde zle a už mozem pojebat..

pocit na vracanie mám najviac keď prejdem okolo koša, nedojeteho jedla ktoré ešte niekto je alebo ho jem ja..

ďalej z riadu, alebo keď prejdem okolo chladničky, vidím niake jedlo , alebo vidím jest niekoho.. proste zo vsetkeho čo sa týka jedla

Jedine z coho má dnes nenaplo je mydlo v kupelni ale to asi jest nebudem

Big Grins Big Grins Big Grins

Barb napísané 20.03.2020 08:03

presne viem o com hovoris, zatial negrcam ale zle mi je vlastne zo vsetkeho aj to co je dietne sa premeni na zahu jak hovado....neviem ako toto prezijem ale budem musiet Big Grins zwinker

Lenka napísané 16.04.2016 10:52

Ahojte, tak ja som momentálne v 19tt a vraciam stále... samozrejme sú také dni keď aj 2 dni nevraciam ale zase mi je odporne zle... tak ale pre malú aj celý svet! Je to moje prvé tehotenstvo no ďaľšie by som už isto nezvládla (zdravotne)... Pevne verím a dúfam, že krpatá bude zdravá ako to zatiaľ vyzerá a samozrejme neviem sa dočkať toho momentu keď ju budem už mať v náruči.. ❤❤❤

Anya napísané 23.02.2016 21:32

Ahojte myslim, ze nevolnost sa nejako extra ovplyvnit neda. Urcite nie u kazdeho. Ja som pri prvom tehotenstve mala " trvaly pobyt" na wc :/ zvracanie rano vecer v noci celych 8 mesiacov. Strasne som schudla -22 kil. Drobec nastastie len trosku mensi ale inak uplne zdravy. To bol strach prebalit 2400 gramove klbko smile po 6 rokoch tehotna druhy krat ale internet prelustrovany. Jedine co vam doporucujem niesu ziadne vitaminy ale vela vela vody. Vzdy ked prejdete okolo kohutika napite sa. Nevolnosti nezmyznu ale budu vyrazne slabsie. U mna to zabralo 16ty tyzden a len jedno zvracanie smile takze voda voda voda. Drzte sa a prajem vsetkym vela stastia a zdravicka

Nikola napísané 21.07.2015 16:18

Som v 6tt bude to moje prve dietatko, a je mi zle odkedy sa nezobudim, dokedy nezaspim... Trva to uz tyzden a stale sa to iba zhorsuje. Smrdi mi vsetko jedlo, syr nepripada do uvahy, nemozem ho ani vidiet ( a to som predtym bola schopna zjest vsetky druhy na posedenie, cez obycajne, udene, encian, plesnove, nivu, kozie, ovcie, akekolvek) napina ma zo vsetkych pachov, parfemov, dymu, avivaze, no proste uplne vsetkeho co ma akykolvek zapach alebo vonu! Najhorsie je ze otvorim chladnicku a chce sa mi grcat... Jedine co momentalne dokazem zkonzumovat je ovocie, rano nalacno odstavene pomarance, grapy alebo citron s vodou, cez den jablko, hrozno, banan, piskoty...aj to vsetko mi musi pripravit manzel, lebo som nevladna a furt sa pytam v sebe, ako to dokaze jedna zena, byt do 8 mesiaca tehotenstva v praci? What????? Premna nepredstavitelne, kedze toaleta sa stala na cely den mojim spolocnikom a doktor ma musel hodit na PN... Dufam ze sa to coskoro upravi, lebo ako mne vsetci hovorili, ze tehotenstvo je uzasne a krasne, a ako si ho uzivaju... Dnes uz viem ze klamali

Vierka napísané 22.06.2015 18:46

Ja som na konci 1.trimestra a nevolnosti mam cely den, kebyze len rano, skacem od radosti. Najhorsie je to po zobudeni, ked ma lame aj poobede spat. Pomaha mi jablko, ale aj to len nachvilu. Vylepsovaky ako kava mi momentalne absolutne nevonaju, colu mi doktorka neodporuca, takisto sa nema pit ani tonic kvoli chininu. Na to, ked som pani gynekologicke povedala, ze mi je zle, mi odpovedala: " A co si myslite, ze vynosit dieta je lahke?" A bolo. Bojujem a dufam, ze mi bude lepsie, beriem aj ten slavny duphaston, ktory uz mi pomaly asi vysadi. Kazdej nastavajucej mame, ktorej je zle, odkazujem len, neboj sa, nie si sama... Rolleyes

Andrea napísané 15.12.2015 21:22

Ahojte,ja som vracala 5 tyzdnov v kuse od rana do vecera,v 11tt vazim o 6 kg menej,ako ked som otehotnela,az som sa raz dostala k clanku o tehotenskej nevolnosti,kde som zistila,ze to moze byt aj nedostatkom vitaminu B1,tzv tyamin,kupila som si v lekarni obycajny b-komplex,par dni to este trvalo,ale teraz nic,ziadne vracanie a ja sa konecne mozem najest,citim sa ovela lepsie zwinker odporucam aspon skusit,nakolko vsetky tie recepty boli nanic smile

MonMon napísané 04.06.2015 16:53

Dakujem za radu. To s tym ovocim som vobec nevedela ze netreba ho jest na lacno. ja som v 6 tyzdni, a tento tyzden prvy krat pocitujem ze nieco nie je ok . . . nemam chut jest a citim sa divne. Kazdy den rozmyslam co jest lebo nic mi nepride velmi atraktivne smile ale snazim sa smile tak budme silne dievcata smile

Zuzana napísané 09.01.2014 18:56

Váš komentárAhojte,ja som uz 4 x tehotna a pri vsetkych tehotenstvach mi bolo zle.Vyskusala som uz asi vsetko, ale nic nepomaha.Nepomohli mi ani infuzie v nemocnici,jednoducho si to musim odvraciat. Teraz mi doktorka poradila gastrotuss je to sirup.Cakala som od neho zazraky,ale u mna sa nekonali.Snad pomoze niektorej z vas. Co mi aspon co mi trosku pomohlo boli lizatka proti tehot.nevolnosti,uz by ich mali mat v kazdej lekarni.

Vaše menoAnicka Bila napísané 05.07.2013 22:48

Váš komentárSom v 9tyzdni teh.cakame druhe babatko no pri prvom som to znasala lepsie no to som bola aj mladsia kedze som teh.po siedmych rokoch nevol.treba vediet aj spravne predychat a dolez.je aj stravovanie po menej a castejsie beriem aj lieky duphaston tak samoz.aj tie na tom nesu svoju vahu ved neziad.ucinky su dnes vo vset.liekoch ale nemali by sa predpis.len tak pre istotu lekara ale na zaklade stavu zeny lebo mam pocit ze aj to nepomaha k nicomu dobremu....

jana napísané 03.06.2012 09:37

pozor na to!

Ja som citala, ze zazvor sposobuje kontrakcie. Tak by som s jeho uzivanim v zaciatku tehotenstva bola opatrna!!!

Zuzka napísané 02.08.2015 15:48

Srdečne zdravím všetky nastávajúce tehuľky. Som na začiatku 14.tt a pevne verím, že tento týždeň dám už nadobro zbohom všetkým nevoľnostiam. Je to moje prvé tehotenstvo a bolo by načase aby som si ho už začala aj užívať. Big Grins Mám za sebou 2 búrlivé mesiace (samé ležanie, slintanie, vracanie, Confused 2 krát som odpadla a jeden týždeň som si bola oddýchnuť v nemocnici Frown ). Mám pocit , že konečne viem, čo znamená pojem - nekonečno. Napriek všetkému som rada, že som tehotná a držím prsty každej čo tým prechádza, závidím každej čo nie a obdivujem každú čo to už má za sebou. Cool

atka napísané 14.12.2011 22:34
name napísané 14.12.2011 22:32
pitlicek napísané 28.03.2011 12:47

Ahojte.ja som v 8 tyzdni,a ked sme zistili ze som tehotna,bol to krasny pocit,ale ten rycho vystriedal pocit totanej bezmocnosti co sa tyka zdravotnej stranky.prvy tyzden som prelezala v neznesitelnych bolestiach potom som si na to zvykla a o cosi neskor sa pridala nevolnost nielen ranna ale aj poobedna a vecerna....strasne to cloveka vycerpava a hlavne psychicky...teraz som na tom o cosi lepse ale modlim sa aby som nemala taketo tehotenstvo az do konca...neviem co by mi pomohlo,hlavne ked nezijem na slovensku,je to tahsie,nemam sa skym podelit o skusenosti,a ako kazdy doktor ma odbil to je normalne..vsak som tehotna,ale to musi az tak "boliet"??chcem vas poprosit o radu co vam pomaha?citala som ze mozem colu?urcite v malych davkachsmilepiskotky,mozno zazvorovy caj...dakujem tehulky Big Grins

Wiera napísané 02.05.2011 16:55

Ahoj pitlicek, je dobré sa držať rád, ktoré tu uvádzajú na internete. Treba jesť aj keď nemáš chuť. Proste musíš len samú seba prekonať. Stačí, že si zahryzneš do slaných krekrov alebo schrúmeš 3-4 piškóty a hlavne rob to často a v malých dávkach. Síce deň ešte neskončil, ale cítim sa lepšie ako tomu bolo napr. včera, keď som bola dvakrát na WC. Dnes som dokonca zjedla tuniaka so slanými krekrami a myslím, že už je aj bezpečne strávený.

Ja mám nízky tlak a veru, najlepšie mi je keď nerobím prudké pohyby, len ležím. Pre mňa to je umučenie, preležať celý deň v posteli, ale musím sa nejak šetriť aj pre to malé baby. Hlavne hlavu hore, zvládlo to pred nami milión žien, tak to snáď zvládneme aj my.

kacena napísané 25.08.2009 19:01

ahojte, ja som v siestom týzdni a ráno ešte len oci otvorím a už zvraciam.....a najhorsie je ze kazdým dnom sa to horšuje a je mi zle aj pocas dňa. este som neprisla na to co by mi pomohlo, lebo jest mi nechuti, jem len nasilu a zvladnem akurat tak caj. tak vyskusam vase rady (piskotky) Big Grins dufam ze pomozu....drzte sa..... zwinker

Liana napísané 29.06.2009 13:21

Čaute všetky tehuľky, ja som iba v 6 tt, ale mne už týždeň bolo zle. Prišla som na koreň veci Mne veľmi pomohlo dať si piškóty na nočný stolík, a predtým, ako som vstala z postele som si pochrúmala asi tak na 6 piškótach. Potom som vstala z postele a nič mi nebolo!!! Predtým už týždeň som sa trápila, ako som vstala, mala som pociť, že už aj idem vracať, ale nie! A stále niečo jem, hoci ani nechcem. Po raňajkách som mala onedlho horalku, potom slivku, potom pár piškót, potom fajn obed aj s horúcou polievkou, no a poobede zasa buď ovocie a tak. Hlavne, že nemôžem pociťovať prázdno v žalúdku, lebo potom to príde Frown Hrozné nevoľnosti. Doteraz som mala skoro ideálnu postavu a teraz mi je fuk, či priberiem, lepšie ako by som vracala, hlavne pre baby Big Grins Big Grins Big Grins

mica napísané 19.05.2009 10:06

s tou colou to netreba preháňať, najlepšie nepiť ju počas tehotenstva vôbec. Obsahuje kyselinu fosforečnú, ktorá sa z tela vyplavuje ako fosforečnan vápenatý, to znamená, že vysoké dávky pomáhajú z tela vyplavovať vápnik.A vieme, že okrem iného je vápnik dôležitý aj pri stavbe kostí...

Julka napísané 24.03.2009 20:49

Dík za tipy na tú coca colu a červenú vineu - to som ešte nepočula. Mne zatiaľ nie je zle (som v 7.týždni) a dúfam, že ani nebude, ale je dobre vedieť preventívne rôzne rady.

Ešte je vraj dobrý zázvorový čaj, vitamín B6, nejaká akupunktúra, mliečne výrobky alebo vône bergamotu, mandarínky, grapefruitu či citrónu čuchať smile

Katka napísané 12.03.2009 10:24

Som v 14 tyzdni tehotenstva, a nevolnosti nemam iba rano, ale kedykolvek pocas dna ma prepadnu, staci ak mi nieco nezavonia, a hned mi to natiahne zaludok, cez vikend som skoncila v nemocnici s acetonom v moči, a tam mi lekár poradil dať si červenú Vineu...a akosi to zaberá...a musim podotknuť, že pri prvom dieťatku mi nebolo nič, ani som nevedela že som tehotná...

Dada napísané 29.01.2009 11:08

ja som v 11.tyzdni a mozem s radostou povedat,ze mi vobec nebyva zle.co som velmi rada.ja som do 8.tyzdna ani nevedela ze som tehotna.myslim,ze to je psychikou ale aj organizmom.kazda na tehotenstvo inak reaguje.ja sa zatial citim skvele.

Zuzanka napísané 22.01.2009 22:12

Váš komentár

Tak ja Vám poviem, že som v 8. týždni teho a vôbec nechápem. Každé ráno aj okolo obeda je mi zle. Ráno sa maľujem, začnú mi slziť oči a už aj bežím vrackať. Pijem ovocné šťavy, jedlo mi moc nechutí, už len z toho, že sa bojím, že pôjde von. Čo by som mala robiť?

Big Grins

Andrea napísané 12.01.2009 16:26

Mam otazku som tehotna v 6 mesiaci tehotenstva a chcela by som vedieť ake lieky možem uživať počas bolesti hlavy....

Dakujem

kristina napísané 06.12.2008 15:01

Je to možno len začiatok ale ešte nevraciam a dúfam, že to ani nepríde. Ja trpím skôr nechutenstvom a jem nie z pocitu hladu, ale iba preto, že viem, že musím,lebo to obaja potrebujeme.

Som síce na začiatku cesty(6.týždeň), ale inak sa cítim výborne.

akvi napísané 04.12.2008 13:40

tak ja som jedna z tych "stastnych", co prezvracali 6 mesiacov vkuse. Kazdy vecer po 17-tej sa to zacalo... Az kym som si nelahla spat. Este aj vtedy som mala kybel pri posteli. Bolo to strasneee a hlavne psychicky som to zle niesla... Najviac ma v clanku pobavila veta, ze treba vyhladat lekarsku pomoc..Moja tiezdoktorka sa mi zakazdym len vysmiala, ze co ju s tym otravujem, ze ved je to normalne.. Confused

Andy napísané 03.12.2008 09:32

No ja keby som si hned rano na lacno nedala coca colu, tak by som vyvratila v urcitych mesiacoch vsetko. Toto jedine mi ako liek zaberalo.

ivona napísané 03.12.2008 09:31

Ja som teda nastastie nevrackala ani raz, ale poznam baby, co prevrackali cele teho.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised