Oznámenie tehotenstva

MikSa 0

Vidieť budúceho otca skúmať papierik tehotenského testu je dnes bežný jav. Avšak, ak nie je pri tom, môžete vymyslieť nejakú drobnosť, nejaké malé plus, čo urobí z tohto okamihu ozajstnú chvíľu spoločného šťastia. Presný vzorec ako sa správať, ak sa ocitnete v tejto situácii, neexistuje. Bezpochyby najlepším spojencom je obrovská fantázia.

Ako oznamujeme tehotenstvo

Medzi staré „klasiky“, ako oznámiť tehotenstvo, patrí položenie tehotenského testu na pohovku alebo na posteľ. Alebo kúpa detskej výbavičky alebo pekné ponožtičky, ktoré v peknom darčekovom balení položia ženy (budúcemu otcovi) na tanier. Ničím nezvyčajné dnes nie je ani oznámenie tehotenstva e-mailom.

Veľa záleží na tom, aké sme povahy. Ženy, ktoré sa rady túlia, to povedia pod perinou. Nepokojnejšie typy žien sa vrhnú na telefón alebo mobil a predtým než urobia „krátku pauzu“ a povedia: „čakám bábo alebo budeš otcom“,… sa najprv pustia do nezrozumiteľného dialógu. Veľké romantičky to povedia pri tlmenom svetle v reštaurácii pred dezertom.

Ak nebolo tehotenstvo plánované, ani želané, niektoré ženy tento moment neustále oddiaľujú zo strachu, ako bude manžel reagovať. Niekedy čakajú až na ultrazvuk, aby mu mohli ukázať „fotku“ bábätka.

Ako oznámiť deťom, že budú mať súrodenca

Najlepšie bude oznámiť im to čo najskôr. Deti veľmi vnímajú i tie najmenšie signály, ktoré vychádzajú od rodičov, pravdepodobne teda vytušia, že sa niečo muselo stať. Môžu sa preto začať znepokojovať a dokonca aj žiarliť na oné tajomstvo. Aj keď je ešte dieťa maličké, môže to pochopiť a má právo to vedieť. Povedať si „je primalý, aby to pochopil“, znamená dopustiť sa veľkého omylu.

Dieťa si silno pritúľte a uistite ho o láske, ktorú k nemu prechovávate, a ktorá sa nezmení. Povedzte mu, že máte dosť lásky pre celý svet. Porozprávajte sa s ním o tom, ako vám bude pomáhať, poraďte sa s ním pri výbere mena… Robte to v úplnej jednoduchosti. Urobiť z toho divadlo, by veci nenapravilo, práve naopak.

Ak je dieťa staršie a opýta sa vás na to, ako deti prichádzajú na svet, je to ten správny moment, aby ste otvorili tému sexualita. Predovšetkým mu odpovedzte formou príbehu o malom semienku, ktoré tatinko dá maminke do bruška… Používajte jednoduché slová, a ak nekladie ďalšie otázky, nezachádzajte priveľmi do podrobností.

Oznámenie rodine a priateľom

Rozhodnutie, koho upovedomíte ako prvého a akým spôsobom, je na vás a na budúcom otcovi. Niektorí to povedia hneď a všetkým alebo len najbližšej rodine. Najskôr preto, aby sa vyhli zbytočným otázkam typu „ešte stále nie si tehotná?“ alebo pretože sú spontánni, pretože nemajú radi „verejné tajomstvá“ alebo si myslia, že celý svet má právo sa (s nimi) tešiť…

Iní sa, naopak, neponáhľajú. Lebo je to predovšetkým záležitosť dvojice; vec, ktorá sa týka len vás dvoch. A aj preto, aby ste si vychutnali tehotenstvo skôr než sa vám doň začne miešať celý svet alebo z dôvodu rizika potratu. Zväčša sa to najbližšej rodine, rodičom, svokrovcom, bratom a sestrám oznámi počas rodinného obeda cez víkend. Ale často sa najlepšia priateľka o tom dozvie skôr ako svokra. Niekedy je rozumné, aby ste to v dôvernom rozhovore oznámili sestre alebo švagrinej, ktorá sa zúfalo snaží o dieťa alebo ktorá ho stratila.

Oznámenie o tehotenstve vyvoláva veľa emócií: úprimnú radosť, zle maskovanú závisť, počudovanie, plány… Aby ste sa vyhli tomu, že si všetko zoberiete príliš k srdcu, nechajte všetky úvahy a pripomienky vášho okolia, najmä ak nie sú také, ako očakávate, vojsť jedným uchom dnu a druhým von. Sú to posledné chvíle, ktoré pežijete vo dvojici, takže sa nenechajte ovládnuť a pohltiť vaším okolím, nech je akokoľvek dobroprajné (viac vám povie Tehotenský katastrofil🙂

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Pridaj komentár