Čo je treba vybaviť počas tehotenstva? Od lekárov, zamestnávateľa, výberu pôrodnice, pediatra, mena pre dieťa… neminú vás ani návštevy úradov.
Napočítali sme 7 formalít, s ktorými sa veľmi pravdepodobne stretnete počas tehotenstva – od potvrdenia tehotenstva až po pôrod.
Prvou formalitou, ktorú si odčiarknete zo zoznamu počas tehotenstva, bude:
Tehotenská knižka
Tehotenskú knižku vystaví žene gynekológ spravidla po potvrdení gravidity na tzv. tehotenskej poradni.
Prvá poradňa by sa mala uskutočniť najlepšie do jedného mesiaca od pôvodne očakávaného termínu menštruácie (cca v 6. – 8. týždni tehotenstva). Ak chcete vedieť, aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve, prečítajte si celý článok Tehotenská poradňa.
Dôležité vedieť: návšteva tehotenských poradní je tiež jednou z podmienok získania nároku na peňažný príspevok pri narodení dieťaťa.
Oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi – ako ďalej v práci
Tehotenská knižka súvisí s druhou formalitou, ktorá sa vás týka, ak ste zamestnaná. A tým je oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi.
Ak chcete informovať svojho zamestnávateľa o svojom tehotenstve, je treba urobiť tak písomne a predložiť o tom aj lekárske potvrdenie (na tento účel slúži práve tehotenská knižka).
Ak týmto spôsobom oznámite zamestnávateľovi, že ste tehotná, bude vám prislúchať ochrana podľa Zákonníka práce, ktorá sa týka napríklad úpravy pracovných podmienok a pracovného času pre tehotné, zákazu výpovede v ochrannej dobe a podobne.
Otázky, ktoré vyvstávajú tehotným zamestnankyniam, riešime v článku Tehotná a zamestnávateľ.
Práva a povinnosti tehotnej zamestnankyne: Kedy a ako oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi »»» |
---|
Práva a povinnosti tehotnej zamestnankyne: Kedy a ako oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi »»»
Ak ste nezamestnaná, evidovaná na Úrade práce, tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Aj po potvrdení tehotenstva gynekológom si budete naďalej hľadať prácu. Z evidencie vás vyradia najneskôr dňom narodenia vášho bábätka, ak sa vám dovtedy nepodarí nájsť zamestnanie.
V článku Tehotná na pracovnom pohovore si môžete prečítať, aké sú vaše práva a povinnosti voči budúcemu zamestnávateľovi.
Tehotenské
Od 13. týždňa tehotenstva si môžete požiadať o dávku nemocenského poistenia – tehotenské. Nárok na dávku trvá do skončenia tehotenstva pôrodom.
Nárok na tehotenské má aj žena, ktorú čaká reťazový pôrod – čerpá si rodičovskú dovolenku so starším dieťaťom, resp. poberá rodičovský príspevok.
Tehotenské vypláca Sociálna poisťovňa, na ktorú sa je treba obrátiť so žiadosťou o tehotenské. Toto tlačivo nie je voľne k dispozícii (nedá sa stiahnuť na internete), tehotnej žene ho vystaví gynekológ na preventívnej prehliadke.
Tehotná študentka vysokej školy a tehotná plnoletá žiačka strednej školy si môže namiesto tehotenského požiadať o tehotenské štipendium.
Nástup na materskú dovolenku
O nástupe na materskú dovolenku máte povinnosť informovať svojho zamestnávateľa, a to písomne, najmenej jeden mesiac vopred. Pokiaľ chcete pracovať až do pôrodu, dá sa to, avšak materská dovolenka sa vám môže skrátiť.
V prípade bezproblémového tehotenstva by ste mali nastúpiť na materskú dovolenku cca 6 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu, t.j. v 34. týždni tehotenstva (najskôr v 32. týždni tehotenstva, ak neporodíte skôr).
Ak máte rizikové tehotenstvo a z titulu dočasnej práceneschopnosti poberáte nemocenské, nastúpiť na materskú dovolenku môžete najskôr v 32. týždni tehotenstva (a požiadať si o materské).
Zamestnávateľovi treba s oznámením o nástupe na materskú dovolenku predložiť aj tlačivo Sociálnej poisťovne “Žiadosť o materské.” Vystavuje ho lekár (gynekológ) na tehotenskej poradni, ktorý v ňom uvedie aj dátum očakávaného dňa pôrodu.
Zamestnávateľ po potvrdení potrebných údajov žiadosť o materské následne doručí pobočke Sociálnej poisťovne v mieste svojho sídla. Samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne poistená osoba žiadosť doručujú pobočke Sociálnej poisťovne v mieste trvalého bydliska.
Výber pôrodnice a pediatra
V čase, kedy nastúpite na materskú dovolenku, by ste mali mať vybratú pôrodnicu, v ktorej sa bábätko narodí a absolvovať v nej tehotenské poradne. Výber by vám mohol uľahčiť náš projekt Sprievodca pôrodnicami.
Možno uvažujete nad tým, že si zazmluvníte pôrodníka, pôrodnú asistentku, prípadne zvažujete, kto vám bude robiť doprovod pri pôrode (otec dieťatka, dula…). Zistite si, či takéto služby poskytuje Vaša pôrodnica a či sú spoplatnené. Aj tieto informácie nájdete v našom Sprievodcovi pôrodníc.sprievodca-porodnicami/