7 formalít, na ktoré treba myslieť počas tehotenstva

Kristína Kováčiková 0

Čo je treba vybaviť počas tehotenstva? Od lekárov, zamestnávateľa, výberu pôrodnice, pediatra, mena pre dieťa… neminú vás ani návštevy úradov.

Napočítali sme 7 formalít, s ktorými sa veľmi pravdepodobne stretnete počas tehotenstva – od potvrdenia tehotenstva až po pôrod.

Tehotná a úrady
Shutterstock

Prvou formalitou, ktorú si odčiarknete zo zoznamu počas tehotenstva, bude:

 

Tehotenská knižka

Tehotenskú knižku vystaví žene gynekológ spravidla po potvrdení gravidity na tzv. tehotenskej poradni.

Prvá poradňa by sa mala uskutočniť najlepšie do jedného mesiaca od pôvodne očakávaného termínu menštruácie (cca v 6. – 8. týždni tehotenstva). Ak chcete vedieť, aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve, prečítajte si celý článok Tehotenská poradňa.

Dôležité vedieť: návšteva tehotenských poradní je tiež jednou z podmienok získania nároku na peňažný príspevok pri narodení dieťaťa.

 

Oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi – ako ďalej v práci

Tehotenská knižka súvisí s druhou formalitou, ktorá sa vás týka, ak ste zamestnaná. A tým je oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi.

Ak chcete informovať svojho zamestnávateľa o svojom tehotenstve, je treba urobiť tak písomne a predložiť o tom aj lekárske potvrdenie (na tento účel slúži práve tehotenská knižka).

Ak týmto spôsobom oznámite zamestnávateľovi, že ste tehotná, bude vám prislúchať ochrana podľa Zákonníka práce, ktorá sa týka napríklad úpravy pracovných podmienok a pracovného času pre tehotné, zákazu výpovede v ochrannej dobe a podobne.

Otázky, ktoré vyvstávajú tehotným zamestnankyniam, riešime v článku Tehotná a zamestnávateľ.

Práva a povinnosti tehotnej zamestnankyne: Kedy a ako oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi »»»

Práva a povinnosti tehotnej zamestnankyne: Kedy a ako oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi »»»

 

Ak ste nezamestnaná, evidovaná na Úrade práce, tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Aj po potvrdení tehotenstva gynekológom si budete naďalej hľadať prácu. Z evidencie vás vyradia najneskôr dňom narodenia vášho bábätka, ak sa vám dovtedy nepodarí nájsť zamestnanie.

V článku Tehotná na pracovnom pohovore si môžete prečítať, aké sú vaše práva a povinnosti voči budúcemu zamestnávateľovi.

 

Tehotenské

Od 13. týždňa tehotenstva si môžete požiadať o dávku nemocenského poistenia – tehotenské. Nárok na dávku trvá do skončenia tehotenstva pôrodom.

Nárok na tehotenské má aj žena, ktorú čaká reťazový pôrod – čerpá si rodičovskú dovolenku so starším dieťaťom, resp. poberá rodičovský príspevok.

Tehotenské vypláca Sociálna poisťovňa, na ktorú sa je treba obrátiť so žiadosťou o tehotenské. Toto tlačivo nie je voľne k dispozícii (nedá sa stiahnuť na internete), tehotnej žene ho vystaví gynekológ na preventívnej prehliadke.

Tehotná študentka vysokej školy a tehotná plnoletá žiačka strednej školy si môže namiesto tehotenského požiadať o tehotenské štipendium.

 

Nástup na materskú dovolenku

O nástupe na materskú dovolenku máte povinnosť informovať svojho zamestnávateľa, a to písomne, najmenej jeden mesiac vopred. Pokiaľ chcete pracovať až do pôrodu, dá sa to, avšak materská dovolenka sa vám môže skrátiť.

V prípade bezproblémového tehotenstva by ste mali nastúpiť na materskú dovolenku cca 6 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu, t.j. v 34. týždni tehotenstva (najskôr v 32. týždni tehotenstva, ak neporodíte skôr).

Ak máte rizikové tehotenstvo a z titulu dočasnej práceneschopnosti poberáte nemocenské, nastúpiť na materskú dovolenku môžete najskôr v 32. týždni tehotenstva (a požiadať si o materské).

Zamestnávateľovi treba s oznámením o nástupe na materskú dovolenku predložiť aj tlačivo Sociálnej poisťovne “Žiadosť o materské.” Vystavuje ho lekár (gynekológ) na tehotenskej poradni, ktorý v ňom uvedie aj dátum očakávaného dňa pôrodu.

Zamestnávateľ po potvrdení potrebných údajov žiadosť o materské následne doručí pobočke Sociálnej poisťovne v mieste svojho sídla. Samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne poistená osoba žiadosť doručujú pobočke Sociálnej poisťovne v mieste trvalého bydliska.

Materské (celý článok)»»»

Povinnosti voči Sociálnej poisťovni (celý článok) »»»

 

Výber pôrodnice a pediatra

V čase, kedy nastúpite na materskú dovolenku, by ste mali mať vybratú pôrodnicu, v ktorej sa bábätko narodí a absolvovať v nej tehotenské poradne. Výber by vám mohol uľahčiť náš projekt Sprievodca pôrodnicami.

Možno uvažujete nad tým, že si zazmluvníte pôrodníka, pôrodnú asistentku, prípadne zvažujete, kto vám bude robiť doprovod pri pôrode (otec dieťatka, dula…). Zistite si, či takéto služby poskytuje Vaša pôrodnica a či sú spoplatnené. Aj tieto informácie nájdete v našom Sprievodcovi pôrodníc.sprievodca-porodnicami/

Shutterstock

Ešte pred pôrodom musíte mať vybratého aj pediatra.

V pôrodnici budú vyžadovať jeho kontaktné údaje, na ktoré budú posielať výsledky vyšetrení vášho dieťatka, ktoré absolvuje v pôrodnici. Aj preto je nutné osloviť ho vopred a spýtať sa, či si vaše dieťa vezme do starostlivosti.

Stále platí rajonizácia, teda pediater z obvodu, pod ktorý patríte, vaše dieťa zobrať musí. Každý iný pediater môže zobrať vaše dieťa po dohode. Mali by ste lekárovi oznámiť predpokladaný termín pôrodu a dohovoriť sa s ním na ďalšom postupe – prvej návšteve novorodenca.

Viac si prečítate v článku Výber pediatra pre dieťa.

 

Výber mena pre dieťa

Výber mena, prípadne priezviska pre dieťa, je jednou z príjemných formalít, ktorými si môžete krátiť dlhé tehotenské večery.

Okrem obľúbených stratégií, ktoré používajú rodičia pri výbere mena pre svoje dieťa, by vás mohlo zaujímať, ako sa určuje meno, ako sa určuje priezvisko, aké meno sa hodí k priezvisku, ako zapísať ženské priezvisko v mužskom tvare, aké sú zákazy pri výbere mena a čo s tým.

Ak máte týchto 6 bodov odčiarknutých, potom sú na rade tieto praktické otázky: Taška do pôrodnice zbalená? Výbavička nachystaná? Postieľka zmontovaná? Autosedačka nainštalovaná? Alebo inak… Ako sa pripraviť na pôrod prakticky.

 

Úradné veci ešte pred narodením bábätka

V posledných rokoch sa byrokratická záťaž rodičov po narodení bábätka postupne znižuje. Niektoré informácie si už úrady medzi sebou posúvajú, čím rodičov aspoň čiastočne odbremeňujú.

Novinkou je napríklad aj možnosť poslať rodný list bábätka domov poštou, bez návštevy matričného úradu. Závisí to však aj od toho, koľko administratívy zvládnete urobiť ešte pred narodením dieťatka.

Ak ste manželia, v pôrodnici môžete obidvaja (mama aj otec), podpísať Dohodu o mene a priezvisku dieťaťa. Nesmiete si však so sebou zabudnúť zobrať okrem občianskeho preukazu sobášny list. Po spísaní Hlásenia zdravotníckym pracovníkom môže pôrodnica za rodičov poslať na matriku poštou všetky potrebné dokumenty a matrika poštou pošle vyhotovený rodný list na adresu trvalého pobytu matky dieťaťa.

Ak nie ste manželia – odporúčame, aby ste ešte pred pôrodom urobili na matrike súhlasné vyhlásenie o otcovstve a doniesli ho so sebou do pôrodnice, v takom prípade budete mať aj vy možnosť podpísať priamo v pôrodnici Dohodu o mene a nechať si poslať rodný list z matriky domov.

Ak určenie otcovstva ponecháte až na obdobie po pôrode, prípadne by ste sa nedohodli na mene pre dieťatko, bude treba, aby ste sa na matriku kvôli súhlasnému vyhláseniu o otcovstve a dohode o mene dostavili po narodení bábätka, nielen mama, ale aj otec dieťatka.

Prečítajte si tiež náš “krok za krokom” zoznam 10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťatka.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...

Pridaj komentár