Za posledné roky si žiada o materské čoraz viac otcov. Niektorí poberajú materské súčasne s matkou dieťaťa. To je možné, ak si požiadajú o dávku na dve rôzne deti . Napríklad otec na staršie dieťa a matka na mladšie dieťa.
Shutterstock
Otec má tieto možnosti: materské, aj otcovské
Ak sa otec rozhodne čerpať otcovské 2 týždne v období 6 týždňov po narodení dieťaťa:
môže tak urobiť bez ohľadu, či matka poberá súčasne materské alebo rodičovský príspevok,
pričom mu ostane ešte nárok na materské za obdobie 26 týždňov , ktoré si môže vyčerpať do 3 rokov dieťaťa
ak si dočerpá materské neskôr, matka nesmie súčasne poberať materské alebo rodičovský príspevok.
Ak sa otec rozhodne, že si nebude čerpať otcovské, keď sa narodí bábätko,
ostane mu 28 týždňov materského v celku, ktoré môže (nemusí) vyčerpať do 3 rokov veku dieťaťa.
ak si bude čerpať materské neskôr, v tom istom čase ako otec nesmie matka dieťaťa poberať materské. Na materskej sa teda vystriedajú.
Otcovské, rovnako ako materské, sa vypočíta ako 75 % z vymeriavacieho základu (v prípade zamestnanca veľmi zjednodušene z hrubej mzdy). Výška dávky je teda u každého poistenca individuálna, závisí od dosiahnutých príjmov.
Kedy sa žiada o otcovské
Nárok sa posudzuje ku dňu vzniku dôvodu na jeho poskytnutie. Teda ku dňu, od ktorého si otec žiada o priznanie otcovského v období od narodenia dieťaťa do 6 týždňov po narodení dieťaťa.
V zásade platia pre otcov obdobné pravidlá ako pre matky. Nárok na materské vznikne, len ak získali 270 dní nemocenského poistenia v období 2 rokov pred pôrodom.
Kedy sa žiada o materské
Otec dieťaťa si nemusí žiadať o materské hneď, ako matke skončí nárok na materské . Záleží vždy na konkrétnej rodinnej situácii. Napríklad
matka najprv poberá materské. Neskôr je na rodičovskej dovolenke a rozhodne sa vrátiť skôr do práce, keď má dieťa 2 roky. Vtedy si požiada o materské otec.
Alebo
matka nepoberá materské, lebo jej nevznikol nárok. Otec dieťaťa si môže uplatniť nárok na materské najskôr šesť týždňov po pôrode, najneskôr do tretieho roku veku dieťaťa. Ak v tom čase matka nepoberá rodičovský príspevok.
Kedy nastúpiť na materskú
Nárok na materské matky a na otcovské po pôrode je spätý s termínom pôrodu . Konkrétny termín, kedy má otec neskôr požiadať o materské daný nie je. A teda, otec si môže zvoliť taký dátum, ktorý mu najviac vyhovuje.
Spravidla hrá rolu aj to, v akej výške môže poberať materské. Preto otcovia aj viac kalkulujú s tým, kedy sa im oplatí poberať materské.
Prečítajte si aj:
Výhodnejší nástup na materskú
Žena má obmedzené možnosti, pokiaľ ide o naplánovanie si najvýhodnejšej materskej. Dokonca jej ani nemusí vzniknúť nárok na materské, ak do pôrodu nestihne získať 270 dní nemocenského poistenia. Avšak otec môže ísť na materskú prakticky kedykoľvek. Preto môže pri nástupe na materskú aj viac ovplyvniť, v akej výške bude poberať dávku.
Pri výpočte dávky sa prihliada spravidla na príjmy dosiahnuté v predchádzajúcom roku od podania žiadosti. Otec dieťaťa sa preto môže rozhodnúť nastúpiť na materskú aj podľa toho, v ktorom období mal vyššie príjmy.
Limituje ho len čas – musí stihnúť vyčerpať materské do 3 narodenín dieťaťa.
Príklad:
Dieťa sa narodilo v roku 2022. V tom čase bol otec niekoľko rokov zamestnaný u zamestnávateľa s hrubou mzdou 1200 eur. V decembri 2022 otec dieťaťa zmenil prácu a dostáva vyššiu mzdu, 1600 eur.
Ak by si požiadal o materské v januári 2023, výška materského by sa počítala ešte z príjmov, ktoré dosiahol u pôvodného zamestnávateľa.
Pokiaľ však otec dieťaťa podá žiadosť o materské až po 90 dňoch, ktoré odpracuje u nového zamestnávateľa, bude mať vyššie materské, lebo sa pri výpočte bude prihliadať na príjmy dosiahnuté u nového zamestnávateľa.
Ako neprísť o rodičovský príspevok kvôli materskej
Je výhodnejšie, keď si otec nepodáva žiadosť o materské prvý deň v mesiaci, ale hocijaký iný deň v mesiaci, nakoľko v tomto prípade neprídu rodičia navyše o rodičovský príspevok za tento mesiac.
Rodičovský príspevok sa vypláca za celý kalendárny mesiac , aj keď sa podmienky nároku na tento príspevok splnili len za časť kalendárneho mesiaca.
ak vznikne v priebehu mesiaca nárok na materské (napríklad 2.2.), oprávnená osoba bude mať nárok na rodičovský príspevok za tento mesiac (február), lebo splnila podmienky nároku len za časť kalendárneho mesiaca
Dokedy treba stihnúť dať žiadosť o materskú
Keďže otec môže poberať materské najdlhšie do dovŕšenia 3 rokov dieťaťa, musí si žiadosť podať najneskôr 28 týždňov pred 3. narodeninami dieťaťa. V prípade osamelého otca je to 31 týždňov, pri dvojičkách a viacerčatách 37 týždňov.
Žiadosť o otcovské a materské otca
Otcovia si musia vyplniť tlačivo Sociálnej poisťovne – nová žiadosť k dávke otcovské/materské má názov Žiadosť iného poistenca o materské .
Otcovia si žiadosť buď stiahnu na webe Sociálnej poisťovne alebo si ju vyzdvihnú na pobočke Sociálnej poisťovne, ak nemajú možnosť vytlačiť si tlačivo.
Pri dávke otcovské vypĺňa otec časť A žiadosti. Časť B vypĺňa otec vtedy, keď si žiada o štandardné materské.
V prípade, že je otec zamestnaný, musí tlačivo vyplniť, resp. potvrdiť aj zamestnávateľ.
Vyplnené tlačivo je potrebné doručiť do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne. Príslušná je pobočka podľa sídla zamestnávateľa, ak je otec zamestnanec. Ak ide o samostatne zárobkovo činnú osobu alebo dobrovoľne nemocensky poistenú osobu, tak v pobočke podľa miesta trvalého pobytu.
Sociálna poisťovňa má lehotu 60 dní, aby rozhodla o nároku na dávku. Ak poistenec spĺňa všetky zákonné podmienky nároku, dávku mu prizná a vyplatí mu ju do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom trval nárok na dávku.
Ako si požiadať o materské
Žiadosť si môžu podať poistenci, ktorí získali najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred podaním žiadosti. Podmienky, ktoré musí spĺňať a ako dlho trvá nárok na materské, si môžete prečítať v článku:
Chceme obidvaja materské, ako na to .
Loading...