Príručka pre rodičaPeniaze pre rodičov

Reťazový pôrod (dve deti po sebe) a materské

 Kristína Kováčiková   02.11.2021   49

Čaká vás druhá, tretia, prípadne ďalšia materská? A zároveň máte ešte doma jedno dieťa, ktoré nestihne sfúknuť tri sviečky, kým mu podarujete súrodenca?

Dokedy budete poberať rodičovský príspevok na staršie dieťa a ako je to s materským, keď sa vám narodí mladšie? O tom bude reč aj v nasledujúcich riadkoch.

Reťazový pôrod a materská

Reťazový pôrod a materská
Shutterstock

 

 

Pojem "reťazový pôrod" sa používa pomerne často, a to na pomenovanie situácie, kedy žena porodí druhé dieťa skôr, ako staršie dieťa dovŕši 3 roky.

Ak je mama zamestnaná, prakticky plynule prechádza

  • z rodičovskej dovolenky na materskú dovolenku,
  • z rodičovského príspevku na materské - za predpokladu, že sú splnené podmienky nároku na materské.

Nárok na materské

Základnou podmienkou nároku na materské - či už ide o prvé alebo druhé dieťa - je, že osoba, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, je poistenkyňou:

  • osoba musí byť nemocensky poistená
  • alebo musí byť v ochrannej lehote (ak je žena tehotná v čase zániku nemocenského poistenia, platí pre ňu osemmesačná ochranná lehota, vrámci ktorej jej vznikne nárok na materské)

Osobitnou podmienkou nároku na materské je, že toto poistenie musí trvať najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. (§ 48 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, v texte ďalej len “zákon.”)

Reťazový pôrod a materské

V prípade reťazového pôrodu bude Sociálna poisťovňa skúmať, či je žiadateľka poistenkyňou - v prípade zamestnankyne na rodičovskej dovolenke, či ešte trvá pracovný pomer alebo či pracovný pomer zanikol.

Prečo je dôležité, či žene počas rodičovskej dovolenke ešte trvá pracovný pomer?

  • zamestnaná žena má počas rodičovskej dovolenky zo zákona prerušené povinné nemocenské poistenie: vznik prerušenia poistenia sa posudzuje rovnako ako zánik poistenia.
  • ak však tehotná zamestnankyňa oznámi zamestnávateľovi nástup na materskú dovolenku s ďalším dieťaťom, dôjde k skončeniu prerušenia povinného nemocenského poistenia.
  • skončenie prerušenia sa posudzuje rovnako ako vznik poistenia: dochádza k obnoveniu povinného nemocenského poistenia, a to ku dňu nástupu na materskú dovolenku.
  • žena sa bude považovať za nemocensky poistenú v čase vzniku nároku na materské, čo je jednou z podmienok pri posudzovaní nároku na materské.

Materské, len ak pracovný pomer trvá

Ak pracovný pomer trvá, uplatní sa § 49a zákona, podľa ktorého sa do obdobia 270 dní započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.

Nárok na materské vznikne, nakoľko dobu 270 dní poistenia pred pôrodom žena získa tým, že čerpá rodičovskú dovolenku.

V prípade SZČO sa do obdobia 270 dní započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia SZČO, ktorá má nárok na rodičovský príspevok a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej SZČO.

 

Materské, ak pracovný pomer skončil

Ak by žene pracovný pomer počas rodičovskej dovolenky zanikol, nárok na materské nevznikne.

Je tomu tak preto, lebo poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie ku dňu nástupu na rodičovskú dovolenku (nemocenské poistenie bolo prerušené) a už sa neobnovilo, preto sa nedá použiť ani ustanovenie o ochrannej lehote.

V takomto prípade, ak je žena už tehotná, nemá zmysel pomýšľať nad dobrovoľným nemocenským poistením - nepodarí sa totiž získať dostatočný počet dní poistenia do pôrodu (tehotenstvo trvá plus mínus 280 dní a nemocensky poistená musí byť aspoň 270 dní).

Nárok na materské by ešte teoreticky mohol vzniknúť (spravidla pri malých vekových rozdieloch medzi deťmi), keby sa tehotná znovu zamestnala - musí však myslieť na podmienku získania 270 dní nemocenského poistenia. 

Pokiaľ nárok na materské nevznikne, môže si požiadať o rodičovský príspevok od narodenia dieťaťa.

Prečítajte si aj k téme:

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 34 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Lucia napísané 20.04.2022 21:28

Dobry den, chcem sa spytat ci budem mat narok na matersku pri druhom dietati. Momentalne som na rodicovskej s prvym (12mesiacov). V obdobi tehotenstva mi skoncil pracovny pomer, nakolko som bola v ochrannej lehote narok na matesku som mala.

Dakujem s pozdravom Lucia

Viktória napísané 02.02.2022 15:33

Dobrý deň ,prosím vás obraciam sa na vás s takou komplikovanou otázkou .

V maji 22 mi skončí rodičovský príspevok ,som stále zamestnaná v predchádzajúcej prace ,s čoho mi bola aj materská vyrátaná ,medzitým som sa zamestnala aj inde ,čiže mám dve práve v jednej momentálne aj robím …plánujeme ďalšie dieťa ,čiže tento rok by som bola tehotná ,budúci rok rodila 2023 …čo všetko toto môj komplikovaný stav prináša ?Mam v maji dať výpoveď v prvej robote a ostaneme v aktuálnej kde som len druhý mesiac zamestnaná ,buďem mat nárok na materskú pri ďalšom dieťati ?Dakujem

Nikola napísané 13.01.2022 18:06

V septebri 2019 som porodila prve dieta,termin druheho porodu mi vychadza na 08/2022. Teda ide o retazovu matersku.chcela by som sa opytat,ci sa mi oplati,a kedy,vziat par dni dovolenky v praci (momentalne som na rodic.dovolenke), aby bola ta druha materska o nieco vyssia?

Dakujem

Monika napísané 05.01.2022 09:39

Dobrý den,

 

Chcem sa opýtať, či pri dvojičkách môže ísť manžel na materskú retazovo. 28tyzdnov s prvým dieťaťom a následne na 28tyzdnov s druhým dieťaťom. Ak áno, sú tam nejaké podmienky prestupu medzi týmito dvoma materskými? Ďakujem

Simona napísané 29.08.2020 17:29

Som mamickou na rodicovskom. Dieťa má 2 roky a plánujeme hneď aj druhé. Pocas rodicovskeho mi vsak papierovo i zvysili mzdu aj keď na výplatnej páske mám stále tú predchádzajúcu. Moja otazka je z coho mi bude ratana vyska materskej, z prijmu ktory som poberala pred nastupom na 1 matersku alebo z toho uz vyssieho prijmu.

 

Ďakujem

 

Odpovedať

Monika napísané 16.01.2020 15:46

Ahojte. Mám na vás otázku ohľadom materskej či budem dostavat MAT 2. krát.

od april 2017 do marca 2018 som mala TPP. V tomto čase som otehotnela a ukončili mi zmluvu po 1. roku.

JUN 2018 sa nam narodilo dieta .....8 mes.MAT... ROD.

 

Opat sa nám narodí dieta v JUN 2020. Otázke znie či budem dostávať MAT.?

Lucia napísané 16.10.2019 13:11

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu:v novembri 2019 mi končí RD, chcem čerpať dovolenku po predchádzajúcich MD, nechcem ešte nastúpiť do práce. A ešte sa nevieme s manželom rozhodnuť, či nemať ešte 1 bábätko. Len teraz neviem, aký bude môj pomer k zamestnávateľovi počas čerpania spomenutej dovolenky...Môžem po príp. oznámení tehotenstva dostať výpoveď?BUdú mi z toho plynúť nejaké komplikácie?Nemôžem sa na nete dopracovať k žiadnym informáciám...ĎAkujem za radusmile))

Marika napísané 03.10.2019 12:52

Dobrý deň, prosím o radu.

Som na rodicaku, ten mi trvá až do januára 2021,no som tehotná (termín pôrodu juj 2020). Pracovný pomer stále trvá, ale firma zrejme konci a pôjde do konkurzu. Co to pre mňa znamená? Nebudem mat teda nárok naaterske pokiaľ do nástupu na materskú firma bude v konkurze?

Jana Bibáková napísané 20.08.2019 09:32

Som mamickou na rodicovskom. Druhe dieta sa mi ma narodit pred dovrsrnim 3 roka prveho dietata. Pri prvom dietati som poberala maximalnu vysku materskeho nakolko som prijem mala vyssi ako bol strop. Odvtedy vsak vyska materskej sa zvysila. Pocas rodicovskeho mi vsak papierovo i zvysili mzdu(na zaklade pracovnej zmluvy) moja otazka je z coho mi bude ratana vyska materskej, z prijmu ktory som pobersla pred nastupom na 1 matersku alebo z toho uz vyssieho prijmu

Dominika napísané 18.07.2019 13:34

Dobry den, mam otazocku. Momentalne som na RD s prvym synom. Pred porodom som pracovala na TPP na dobu neurcitu. Poberala som matersku. RD mi konci 30.5.2020. Pravdepodobny datum porodu druheho dietata je 2.4.2020.Budem mat narok na materske? Je mojou povinnostou oznamit zamestnavatelovi uz teraz, ze som tehotna alebo az nastup na matersku dovilenku? Dakujem

Radka napísané 23.05.2019 23:59

Dobrý deň, chcem sa informovať:

V januári 2016 sa mi narodil syn. V tej dobe som bola SZČO a v čase žiadosti o materské mi nevznikol nárok (270 dní za 2 roky). V činnosti SZČO som pokračovala (aj v platení do soc. poisťovne) do konca októbra 2016, potom som živnosť odovzdala. Do januára 2019 som poverala rodičovský príspevok. Som opäť tehotná a termín mám v decembri 2019. Som nezamestnaná. Je tu možnosť že napríklad ak by som sa ešte teraz zamestnala vznikne mi nárok na materské?

Ďakujem za odpoveď

Daniela napísané 24.02.2019 17:22

Dobrý den, chcela by som sa Vás spýtať ohladne materskej.pri prvom tehotensve som nastupila na matersku v novembri 2016 v 9.januara 2017 mi skoncil pracovny pomer. Dcera sa marodila 25.januara 2017. Teraz som znova tehotna a som v 16 tyzdni..termin mam 8.8.2019 prva dcera bude mat v auguste 2,5roka... mam narok znova na matersku?

chcem5deti napísané 04.06.2017 17:14

a co 5 deti po sebe? kazde s odstupom 2 rokov? povedzme ze povodna materska bola 1000 eur, bude pri kazdom rovnaka? vie to niekto vypocitat a dat priklad?

marek napísané 16.08.2016 20:25

Dobry vecer, chcem sa spytat, ci ma manzelka narok na materske, ak v decembri 2015 sa nam narodilo dieta a teraz je opat tehotna v 4 mesiaci a materske jej skoncilo v siestom messiaci, resp. Od jula uz opat pracuje

Dakujem

marek napísané 16.08.2016 20:25

Dobry vecer, chcem sa spytat, ci ma manzelka narok na materske, ak v decembri 2015 sa nam narodilo dieta a teraz je opat tehotna v 4 mesiaci a materske jej skoncilo v siestom messiaci, resp. Od jula uz opat pracuje

Dakujem

asturia26 napísané 01.05.2016 20:05

Dobry den.Vo februari 2016 moja dcera dovrsila 3 roky,ja som s nou nastupila na predlzenu matersku dovolenku zo zdravotnych dovodov,takze stale mi bezi rodicovsky prispevok.Ja som nezamestnana,aj som pred porodom bola.Nemala som narok na matersku,len som dostavala rodicak.Teraz v maji 2016 sa mi ma narodit druhe dieta.Aka je moja povinnost voci uradom?Musim to nahlasovat soc.poistovni,ked mi ppvedali,ze do dochodku mi plati stat do 6 rokov dietata.Mala by som ist na normalny rodicak s druhym dietatom a tym padom mi zanika predlzena materska.Aky to ma vyznam,ked tak ci tak budem poberat len rodicak a to je jedno na ktore dieta.Ktore urady pobehat?Dakujem za odpoved.

pegyinka napísané 05.03.2016 14:54

Ahojte. Potrebujem poradiť. V januári 2016 som nastúpila na skrátený úväzok do práce. Syn bude mať v máji 2 roky, takže poberám ešte aj rodičovský príspevok. Ak by som bola teraz tehotná, tak sa MD vypočítava z poslednej hrubej mzdy pred nástupom na prvú MD. Lenže ja som bola cca. od 4-tého mesiaca na PN. Ako sa bude počítať v tomto prípade MD? Prvého som rodila v máji 2014, od decembra som bola PN. Takže poslednú normálnu výplatu som mala za november 2013. Avšak v tom decembri som čerpala asi 3 dni dovolenku a zvyšok bol PN, takže vlastne som mala aj decembrovú výplatu (čo mi teda činí na výplatnej páske hrubú mzdu 56,20€). Takže teda terajšiu MD mi budú ako počítať??? Z tej novembrovej alebo decembrovej??? Alebo sa tam bude počítať posledná dávka PN??? ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ!

Mariana napísané 29.12.2015 14:03

Dobry den,

 

mam otazku k vypoctu vysky materskeho pri retazovom porode. Zamestnana som od roku 2011, na prvu matersku som nastupila 14.1.2014, pred nastupom na matersku som bola od 18.12.2013 PN. Vyska prvej materskej mi bola vypocitana z mojho posledneho vymeriavacieho zakladu. Tento rok som znova otehotnela a 22.11.2015 som nastupila na druhu matersku. Vsade citam, ze sa materske pri retazovom porode (pokial je zena stale zamestnana, co aj som) vypocitava z predpokladaneho vymeriavacieho zakladu, mne vsak bola ratana z prijmu za rok 2014 (co bolo len materske a rodicovske) nakolko som prvych 13 dni bola PN a pani na socialke mi povedala, ze tym padom som mala prerusenie poistenia. Ako je to v tomto pripade, naozaj nemam narok na materske vo vyske 65 % z vymeriavacieho zakladu?

Veronika napísané 26.08.2015 17:17

Dobrý deň.

Prvé dieťa sa mi narodilo 26.03.2013 a materskú som poberala. V marci 2014 som sa vrátila do práce z finančných dôvodov s tým, že naďalej poberám rodičovský príspevok. Teraz som opäť tehotná, stále zamestnaná, ale na PN. Mám nárok na materskú a vypočítaná bude z nového platu, ktorý som začala poberať po príchode do práce?

Mgr. Slavomíra Varechová napísané 09.06.2015 10:21

Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať, som na rodičovskej dovolenke so 7 mesačnou dcérkou a chcela by som pracovať na polovičný uväzok u svojho zamestnávateľa. A aký to bude mať vplyv na výpočet výšky materskej dovolenky v prípade nástupu na druhú materskú dovolenku. Mám trvalý pracovný pomer.

lucinka napísané 31.10.2014 08:38

dobry den.som z dcerkou na rodicovskej dovolenke a cakame dalsie babo.chcela by som vediet ako je to z poberanim materskej dovolenky ak uz nepracujem,kedze sme dostali vypovede.ci potrebujem mat pred nastupom na matersku odrobeny nejaky cas?

dakujem

Lucia M. napísané 28.09.2014 16:21

Mam 18-mesacneho syna a planujeme dalsie babo. Pocas rodicovskej dovolenky (ked mal maly asi 8 mesiacov) som bola nutena ukoncit pracovny pomer vo firme, z ktorej som isla na matersku. Pol roka som potom poberala davku v nezamestnanosti (namiesto RP) a mesiac po jej skonceni som sa znova zamestnala u noveho zamestnavatela. Pracujem u neho 3 mesiace, avsak uvazujeme s manzelom o dalsom dietati. Ako sa mi bude vypocitavat materske v pripade, ze by som nastupila na matersku dovolenku? A co v pripade, ak by som pocas tehotenstva isla naspat na rodicovsku s 1,5 rocnym synom? Z coho by sa vypocital DVZ?

Lucia M. napísané 28.09.2014 16:21

Mam 18-mesacneho syna a planujeme dalsie babo. Pocas rodicovskej dovolenky (ked mal maly asi 8 mesiacov) som bola nutena ukoncit pracovny pomer vo firme, z ktorej som isla na matersku. Pol roka som potom poberala davku v nezamestnanosti (namiesto RP) a mesiac po jej skonceni som sa znova zamestnala u noveho zamestnavatela. Pracujem u neho 3 mesiace, avsak uvazujeme s manzelom o dalsom dietati. Ako sa mi bude vypocitavat materske v pripade, ze by som nastupila na matersku dovolenku? A co v pripade, ak by som pocas tehotenstva isla naspat na rodicovsku s 1,5 rocnym synom? Z coho by sa vypocital DVZ?

Monika napísané 03.09.2014 21:27

Dobrý večer, mám 10 mesačného synčeka, som zamestananá a poberám rodičovský príspevok a chcela by som sa opýtať či by som mala nárok na materské aj pri druhom dieťatku a podľa čoho sa počíta výška druhého materského. ďakujem pekne za odpoveď

Marianna napísané 25.08.2014 09:46

dobry den,

chcela by som Vas poprosit o radu. Chystam sa v roku 2015 na MD s dryhym dietatom. V roku 2014 som bola na rodicovskej dovolenke a od 1.8.2014 pracujem s hrubou mzdou 1000e. Aka budem MD v roku 2015, kedze sa to pocita z predch. kaledarneho roku?

Vopred dakujem za pomoc a odpoved. marianna

Lucia napísané 03.02.2014 12:35

Dobrý deň,

 

potrebovala by som vedieť, či mám nárok na materské. S prvým dieťaťom som nastúpila na MD 30. januara 2012 a na druhú MD by som mala nastúpiť 13.marca 2014. pri prvom som dostávala materské, ale bola som v ochrannej lehote.

sanceza napísané 17.01.2014 00:41

Som na rodičovskej s 2 ročným dieťaťom, teraz mám mať ďalšie bábo. Keďže som zamestnaná, tak mám nárok na materské. Podľa tohto článku by mala byť mojim vymeriavacim základom posledná hrubá mzda pred nástupom na prvú materskú. Naša mzdárka mi však dala vymeriavaci základ len vo výške základu, ktorý mám na pracovnej zmluve a ten je o viac ako 200 eur nižší, než som v skutočnosti poberala hrubú mzdu. Môžem sa nejako brániť? Ďakujem za odpoveď

Denisa napísané 09.12.2013 15:17

Dobry den,

 

ako sa vypocita vyska mojej druhej materskej, ked som ostatnych 37 dni pred nastupom na prvu matersku bola prace neschopna (PN), a teda za toto uvedené obdobie som mala velmi nizky prijem, pricom za obdobie pred nastupom na PN som mala prijem znacne vyssi. Dakujem za odpoved.

Katka93 napísané 15.10.2013 20:17

Dobry deň,

 

som na RD. 6.decembra 2013 nastupim na druhu MD. Prvy krat som nastupila 24.12.2010. Pri vypocitani novej materskej ktora hruba mzda mi bude rozhodujuca 11/2010, alebo 12/2010? Podla vasho clanku: " Vymeriavací základ bude posledná hrubá mzda zamestnankyne pred nástupom na prvú materskú dovolenku."

Dakujem za odpoved.

kika/redakcia napísané 16.10.2013 10:02

Zamestnávateľ Vám potvrdí, aká bola Vaša posledná hrubá mzda za mesiac, nie za dni - ak je otázka smerovaná na to, že v decembri ste mali nižšiu mzdu (kvôli nástupu na materskú).

Michaela napísané 08.12.2012 10:06

Váš komentárDobrý prosím o radu v apríli tohto roku sa mi narodila dcérka som teraz už na rodičovskej dovolenke materskú 400 eur mesačne som poberala do 26. oktobra tohto roku 2012. Som stále zamestnaná ale uvažujeme nad druhým bábätkom a chcela by som aj využiť vyššiu materskú tých 400 eur mám na ňu nárok ak by som otehotnela a porodila skôr ako bude mať dcérka 3 roky ???

Vratko napísané 03.02.2012 21:19

Dobry den

 

Chcel by som Vas poprosit o radu. Moja manzelka je na rodicovskej dovolenke a je na urade prace vedena ako nezamestnana. Dcera bude mat v marci 2012, 2 roky a dnes sme zistili ze manzelka je v druhom stave cca 5tt gravidity/neplanovane ale sprave sme sa velmi potesili. Pri prvom dietati sme si platili dobrovolne nemocenske, kde tehotenstvo bolo planovane a manzelka dostavala tu najvyssiu matersku. Planovany porod je v polovici oktobra/2012. Dobrovolne nemocenske na najvyssiu matersku uz nestihame a ozaj 405,- E mesacne clovek ani nema. I ked by sa to oplatilo. Tak sme rozmyslali ze by nastupila povedzme na 5 - 6 mes. ako jej to tehotenstvo dovoli do prace kde by mala planovany prijem okolo 600,-E. Vyratala by sa jej materska z jej hrubej mzdy tohto zamestnania, alebo by sa ratala z predchadzajuceho roka, kde cely rok poberala zvyseny rodicovsky na 256,- E. Dakujem za odpoved. Pytam sa len preto ci sa jej oplati ist do prace alebo bude nadalej poberat rodicovsky.

alzbeta napísané 31.01.2012 22:05

dobry den,potrebujem poradit,som naRD,ktora mi konci v maji 2013

31.1 2012som si zacala platit DNP z maxima,cize mam 270 nato aby som otehotnelaa?a pak som v 8mesacnej ochrannej lehote nato aby som nastupila na matersku?a bduem dostavat maximum?

dakujem krasne za radu

Viki napísané 09.12.2011 17:20

Dobry den,

 

mam jednu otazku. v roku 2010 som nastupila na MD, v roku 2011 som si vycerpala dovolenku medzi MD a RD a v roku 2012 znovu nastupujem na MD... ovplyvni mi cerpanie dovolenky medzi MD a RD vysku materskej davky? zamestnanecky pomer stale trva. dakujem.

ivka 53 napísané 27.07.2011 17:59

Som momentálne na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí v marci 2012, som v 6 týždni tehotenstva a mám otázku, či budem dostávať materskú, keďže som pred pôrodom svojho prvého dieťaťa bola zamestnaná asi 3 roky a môj prac. pomer nezanikol. Ak áno v akej výške, pri prvom som mala cca 11 eur na deň, a či môžem dostávať max. výšku materskej ak sa prihlásim na DNP do 8 týždňa tehotenstva, a akú sumu si mám platiť. Ďakujem

katka napísané 01.07.2011 16:56

Dobrý deň,

 

mám otvorenú živnosť, ale súčasne pracujem aj ako zamestnankyňa v jednej firme. V septembri čakám druhé bábätko, je možné, aby mi bolo vyplácané materské z pracovného pomeru (vznik 1.1.2011) a zároveň, aby som nemusela prerušovať živnosť?

 

Ďakujem

takakika napísané 03.07.2011 09:02

živnosť nie je treba prerušovať, to nie je podmienka pri materskom, narozdiel od zamestnania v pracovnom pomere: tam skrátka osoba nesmie poberať príjem, musí ísť "na materskú dovolenku".

pri živnosti to tak nie je, tam sa bude skúmať iba to, či osoba nemá nedoplatky na poistnom za posledných 10 rokov. počas poberania materského osoba nemusí platiť poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie.

Eva Rumanova napísané 02.04.2011 09:58

dobry den, od jula 2011 budem na materskej s prvym dietatom, som zamestnana v skolstve a nestihla som sa pripoistit a teda zvysit svoju moznu matersku. V priebehu 2 rokov ale planujeme 2.dieta, ma vyznam sa teda este pripositit? Je mozne si pocas 1. materskej platit nemocenske pripoistenie a tak zvysit moznu druhu matersku? DAkujem

Kika napísané 03.04.2011 14:23
Ladislava napísané 01.04.2011 14:31

prosím vás neviete mi poradiť. DNP som si platila niečo cez 3 roky z 363 Eur. do 3.2.2010. Od 1.6.2009 som bola na materskej, ktorú som poberala aj z DNP. Potom som až do dnes na rodičovskom príspevku.Teraz čakám druhé bábo a predpokladaný termín pôrodu 10.10.2011. Od 11.2.2011 opäť prilácam DNP z vymeriavacieho základu 590 Eur. Ešte stále som v pracovnom pomere. Moja posledná výplata ktorú som dostala bola cca vo výške 500 Eur v hrubom. Prosím Vás budem mať nárok aj na materskú z DNP a aká výška materskej mi zhruba vyjde? Veľmi pekne ďakujem za radu.

Kika napísané 03.04.2011 14:19

nárok vznikne z oboch poistení,

z povinného nemocenského poistenia - ak bola posledná hrubá mzda 500 eur, tak 1/30 z 500 eur je denný vymeriavací základ (500 : 30 = 16,67), z toho 60 % = výška materského na deň (asi 10 eur)

z dobrovoľného nemocenského poistenia vznikne takisto nárok na materské (posudzujú sa dva roky pred pôrodom, získate 270 dní nemocenského poistenia), za predpokladu, že budete platiť poistné z tohto vymeriavacieho základu aspoň 26 týždňov pred pôrodom nepretržite, materské na deň bude asi 11,5 eur.

Janaj napísané 18.03.2011 00:02

Dobry den, chcem sa opytat som na RD ktora konci v septembri 2011.

Moje druhe dieta sa ma narodit v januari.Nebude problem s materskym prispevkom ked je tam rozdiel par mesiacov?Dakujem

Kika napísané 18.03.2011 07:23

Pokiaľ pracovný pomer trvá počas rodičovskej dovolenky (pokiaľ nezanikol) a po skončení rodičovskej dovolenky nastúpite do práce alebo na rizikové tehotenstvo, tak sa Vám započíta do doby 270 dní nemocenského poistenia aj obdobie, kedy ste boli na rodičovskej dovolenke.

zuzi napísané 08.03.2011 11:19

viete mi poradit, pracujem v zahranici (clensky stat EU-5 rokov), ale od septembra sa vraciame na slovensko. dcerka bude mat v decembri 3 roky, chcela by som s nou ostat doma aspon nejaky cas, kym sa aklimatitujeme, budem mat narok na rodicovsky prispevok do jej 3. roku, aj ked som od jej 7 mesiaca pracovala?

v pripade ze by som bola tehotna a ostala doma aj po jej 3 roku ako nezamestnana, z akeho vymeriavacieho zakladu sa mi vypocita materske, z max. vymeriavacieho zakladu? bude sa mi zapocitavat doba odpracovana v EU, alebo je lepsie sa doma pripoistit na nemocenske positenie?

dakujem velmi pekne za radu.

Kika napísané 08.03.2011 15:33

kontaktujte úrad práce, sociálnych vecí a rodiny príslušný podľa miesta vášho trvalého pobytu na Slovensku. odpovedia Vám, ako je to s nárokom na rodičovský príspevok vo Vašom prípade. posudzuje sa celá rodina - zamestnanie a bydlisko matky, zamestnanie a bydlisko otca a bydlisko detí. primárne zodpovedný za výplatu dávok je štát, v ktorom osoba pracuje.

Ak budete nezamestnaná, plánujete tehotenstvo a chcete poberať materské, budete sa musieť poistiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, pretože nárok vznikne, iba ak je osoba v čase pôrodu poistenkyňa - ak je nemocensky poistená a toto poistenie trvalo 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom. Či sa Vám započíta do tohto obdobia aj poistné v inom štáte, kontaktujte Sociálnu poisťovňu.

Janka napísané 08.03.2011 11:09

Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu. Platim si nemocenske pripoistenie od Septembra 2010. Termin porodu mam v juni 2011.

Mam narok na zvyseny prispevok?

Dakujem

Kika napísané 08.03.2011 15:12

pripoistenie - asi máte na mysli, že ste dobrovoľne nemocensky poistená osoba. ak chcete poberať materské, je treba splniť podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

pri materskom neexistuje niečo ako zvýšený príspevok. materské je dávka nemocenského poistenia. v akej výške budete poberať materské závisí od toho, v akej výške si platíte poistné na nemocenské poistenie.

Kika napísané 08.03.2011 09:51

Toto je trochu iná situácia, ako popisujem, pri reťazovom pôrode má žena celú dobu prerušené nemocenské poistenie - porodí ďalšie dieťa pred ukončením poberania RP na prvé dieťa.

Tým, že ste po skončení RD nastúpili k zamestnávateľovi, opäť vzniklo nemocenské poistenie (skončenie prerušenia sa posudzuje ako vznik poistenia). Doba prerušenia sa Vám každopádne započíta do potrebnej doby poistenia, nárok na materské Vám vznikne.

Otázka je, ako sa vypočíta materské.

Podľa zákona o sociálnom poistení, § 54 ods. 2 písm. b)

ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Ak v rozhodujúcom období nezískate 90 dní poistenia, materské sa určí z pravdepodobného vymeriavacieho základu.

andula napísané 08.03.2011 08:50

Som mamičkou, ktorá dňom 2.1.2011 ukončila poberanie RP po 3 rokoch. 3.1.2011 som nastúpila späť k zamestnávateľovi, avšak ostala som na rizikovej PN. Od 2.3.2011 som na MD a termín porodu mám na apríl 2011. Stále som vedená ako zamestnanec. Ak som správne pochopila, nárok na materskú mám, ale zaujímalo by ma, ako sa mi vypočíta denná výška poberania tejto materskej. Vie mi niekto poradiť? Respektíve Mgr. Kováčiková mi dá adekvátnu odpoveď? Vrelá vďaka!

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Lucia napísané 20.04.2022 21:28

Dobry den, chcem sa spytat ci budem mat narok na matersku pri druhom dietati. Momentalne som na rodicovskej s prvym (12mesiacov). V obdobi tehotenstva mi skoncil pracovny pomer, nakolko som bola v ochrannej lehote narok na matesku som mala.

Dakujem s pozdravom Lucia

Viktória napísané 02.02.2022 15:33

Dobrý deň ,prosím vás obraciam sa na vás s takou komplikovanou otázkou .

V maji 22 mi skončí rodičovský príspevok ,som stále zamestnaná v predchádzajúcej prace ,s čoho mi bola aj materská vyrátaná ,medzitým som sa zamestnala aj inde ,čiže mám dve práve v jednej momentálne aj robím …plánujeme ďalšie dieťa ,čiže tento rok by som bola tehotná ,budúci rok rodila 2023 …čo všetko toto môj komplikovaný stav prináša ?Mam v maji dať výpoveď v prvej robote a ostaneme v aktuálnej kde som len druhý mesiac zamestnaná ,buďem mat nárok na materskú pri ďalšom dieťati ?Dakujem

Nikola napísané 13.01.2022 18:06

V septebri 2019 som porodila prve dieta,termin druheho porodu mi vychadza na 08/2022. Teda ide o retazovu matersku.chcela by som sa opytat,ci sa mi oplati,a kedy,vziat par dni dovolenky v praci (momentalne som na rodic.dovolenke), aby bola ta druha materska o nieco vyssia?

Dakujem

Monika napísané 05.01.2022 09:39

Dobrý den,

 

Chcem sa opýtať, či pri dvojičkách môže ísť manžel na materskú retazovo. 28tyzdnov s prvým dieťaťom a následne na 28tyzdnov s druhým dieťaťom. Ak áno, sú tam nejaké podmienky prestupu medzi týmito dvoma materskými? Ďakujem

Simona napísané 29.08.2020 17:29

Som mamickou na rodicovskom. Dieťa má 2 roky a plánujeme hneď aj druhé. Pocas rodicovskeho mi vsak papierovo i zvysili mzdu aj keď na výplatnej páske mám stále tú predchádzajúcu. Moja otazka je z coho mi bude ratana vyska materskej, z prijmu ktory som poberala pred nastupom na 1 matersku alebo z toho uz vyssieho prijmu.

 

Ďakujem

 

Odpovedať

Monika napísané 16.01.2020 15:46

Ahojte. Mám na vás otázku ohľadom materskej či budem dostavat MAT 2. krát.

od april 2017 do marca 2018 som mala TPP. V tomto čase som otehotnela a ukončili mi zmluvu po 1. roku.

JUN 2018 sa nam narodilo dieta .....8 mes.MAT... ROD.

 

Opat sa nám narodí dieta v JUN 2020. Otázke znie či budem dostávať MAT.?

Lucia napísané 16.10.2019 13:11

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu:v novembri 2019 mi končí RD, chcem čerpať dovolenku po predchádzajúcich MD, nechcem ešte nastúpiť do práce. A ešte sa nevieme s manželom rozhodnuť, či nemať ešte 1 bábätko. Len teraz neviem, aký bude môj pomer k zamestnávateľovi počas čerpania spomenutej dovolenky...Môžem po príp. oznámení tehotenstva dostať výpoveď?BUdú mi z toho plynúť nejaké komplikácie?Nemôžem sa na nete dopracovať k žiadnym informáciám...ĎAkujem za radusmile))

Marika napísané 03.10.2019 12:52

Dobrý deň, prosím o radu.

Som na rodicaku, ten mi trvá až do januára 2021,no som tehotná (termín pôrodu juj 2020). Pracovný pomer stále trvá, ale firma zrejme konci a pôjde do konkurzu. Co to pre mňa znamená? Nebudem mat teda nárok naaterske pokiaľ do nástupu na materskú firma bude v konkurze?

Jana Bibáková napísané 20.08.2019 09:32

Som mamickou na rodicovskom. Druhe dieta sa mi ma narodit pred dovrsrnim 3 roka prveho dietata. Pri prvom dietati som poberala maximalnu vysku materskeho nakolko som prijem mala vyssi ako bol strop. Odvtedy vsak vyska materskej sa zvysila. Pocas rodicovskeho mi vsak papierovo i zvysili mzdu(na zaklade pracovnej zmluvy) moja otazka je z coho mi bude ratana vyska materskej, z prijmu ktory som pobersla pred nastupom na 1 matersku alebo z toho uz vyssieho prijmu

Dominika napísané 18.07.2019 13:34

Dobry den, mam otazocku. Momentalne som na RD s prvym synom. Pred porodom som pracovala na TPP na dobu neurcitu. Poberala som matersku. RD mi konci 30.5.2020. Pravdepodobny datum porodu druheho dietata je 2.4.2020.Budem mat narok na materske? Je mojou povinnostou oznamit zamestnavatelovi uz teraz, ze som tehotna alebo az nastup na matersku dovilenku? Dakujem

Radka napísané 23.05.2019 23:59

Dobrý deň, chcem sa informovať:

V januári 2016 sa mi narodil syn. V tej dobe som bola SZČO a v čase žiadosti o materské mi nevznikol nárok (270 dní za 2 roky). V činnosti SZČO som pokračovala (aj v platení do soc. poisťovne) do konca októbra 2016, potom som živnosť odovzdala. Do januára 2019 som poverala rodičovský príspevok. Som opäť tehotná a termín mám v decembri 2019. Som nezamestnaná. Je tu možnosť že napríklad ak by som sa ešte teraz zamestnala vznikne mi nárok na materské?

Ďakujem za odpoveď

Daniela napísané 24.02.2019 17:22

Dobrý den, chcela by som sa Vás spýtať ohladne materskej.pri prvom tehotensve som nastupila na matersku v novembri 2016 v 9.januara 2017 mi skoncil pracovny pomer. Dcera sa marodila 25.januara 2017. Teraz som znova tehotna a som v 16 tyzdni..termin mam 8.8.2019 prva dcera bude mat v auguste 2,5roka... mam narok znova na matersku?

chcem5deti napísané 04.06.2017 17:14

a co 5 deti po sebe? kazde s odstupom 2 rokov? povedzme ze povodna materska bola 1000 eur, bude pri kazdom rovnaka? vie to niekto vypocitat a dat priklad?

marek napísané 16.08.2016 20:25

Dobry vecer, chcem sa spytat, ci ma manzelka narok na materske, ak v decembri 2015 sa nam narodilo dieta a teraz je opat tehotna v 4 mesiaci a materske jej skoncilo v siestom messiaci, resp. Od jula uz opat pracuje

Dakujem

marek napísané 16.08.2016 20:25

Dobry vecer, chcem sa spytat, ci ma manzelka narok na materske, ak v decembri 2015 sa nam narodilo dieta a teraz je opat tehotna v 4 mesiaci a materske jej skoncilo v siestom messiaci, resp. Od jula uz opat pracuje

Dakujem

asturia26 napísané 01.05.2016 20:05

Dobry den.Vo februari 2016 moja dcera dovrsila 3 roky,ja som s nou nastupila na predlzenu matersku dovolenku zo zdravotnych dovodov,takze stale mi bezi rodicovsky prispevok.Ja som nezamestnana,aj som pred porodom bola.Nemala som narok na matersku,len som dostavala rodicak.Teraz v maji 2016 sa mi ma narodit druhe dieta.Aka je moja povinnost voci uradom?Musim to nahlasovat soc.poistovni,ked mi ppvedali,ze do dochodku mi plati stat do 6 rokov dietata.Mala by som ist na normalny rodicak s druhym dietatom a tym padom mi zanika predlzena materska.Aky to ma vyznam,ked tak ci tak budem poberat len rodicak a to je jedno na ktore dieta.Ktore urady pobehat?Dakujem za odpoved.

pegyinka napísané 05.03.2016 14:54

Ahojte. Potrebujem poradiť. V januári 2016 som nastúpila na skrátený úväzok do práce. Syn bude mať v máji 2 roky, takže poberám ešte aj rodičovský príspevok. Ak by som bola teraz tehotná, tak sa MD vypočítava z poslednej hrubej mzdy pred nástupom na prvú MD. Lenže ja som bola cca. od 4-tého mesiaca na PN. Ako sa bude počítať v tomto prípade MD? Prvého som rodila v máji 2014, od decembra som bola PN. Takže poslednú normálnu výplatu som mala za november 2013. Avšak v tom decembri som čerpala asi 3 dni dovolenku a zvyšok bol PN, takže vlastne som mala aj decembrovú výplatu (čo mi teda činí na výplatnej páske hrubú mzdu 56,20€). Takže teda terajšiu MD mi budú ako počítať??? Z tej novembrovej alebo decembrovej??? Alebo sa tam bude počítať posledná dávka PN??? ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ!

Mariana napísané 29.12.2015 14:03

Dobry den,

 

mam otazku k vypoctu vysky materskeho pri retazovom porode. Zamestnana som od roku 2011, na prvu matersku som nastupila 14.1.2014, pred nastupom na matersku som bola od 18.12.2013 PN. Vyska prvej materskej mi bola vypocitana z mojho posledneho vymeriavacieho zakladu. Tento rok som znova otehotnela a 22.11.2015 som nastupila na druhu matersku. Vsade citam, ze sa materske pri retazovom porode (pokial je zena stale zamestnana, co aj som) vypocitava z predpokladaneho vymeriavacieho zakladu, mne vsak bola ratana z prijmu za rok 2014 (co bolo len materske a rodicovske) nakolko som prvych 13 dni bola PN a pani na socialke mi povedala, ze tym padom som mala prerusenie poistenia. Ako je to v tomto pripade, naozaj nemam narok na materske vo vyske 65 % z vymeriavacieho zakladu?

Veronika napísané 26.08.2015 17:17

Dobrý deň.

Prvé dieťa sa mi narodilo 26.03.2013 a materskú som poberala. V marci 2014 som sa vrátila do práce z finančných dôvodov s tým, že naďalej poberám rodičovský príspevok. Teraz som opäť tehotná, stále zamestnaná, ale na PN. Mám nárok na materskú a vypočítaná bude z nového platu, ktorý som začala poberať po príchode do práce?

Mgr. Slavomíra Varechová napísané 09.06.2015 10:21

Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať, som na rodičovskej dovolenke so 7 mesačnou dcérkou a chcela by som pracovať na polovičný uväzok u svojho zamestnávateľa. A aký to bude mať vplyv na výpočet výšky materskej dovolenky v prípade nástupu na druhú materskú dovolenku. Mám trvalý pracovný pomer.

lucinka napísané 31.10.2014 08:38

dobry den.som z dcerkou na rodicovskej dovolenke a cakame dalsie babo.chcela by som vediet ako je to z poberanim materskej dovolenky ak uz nepracujem,kedze sme dostali vypovede.ci potrebujem mat pred nastupom na matersku odrobeny nejaky cas?

dakujem

Lucia M. napísané 28.09.2014 16:21

Mam 18-mesacneho syna a planujeme dalsie babo. Pocas rodicovskej dovolenky (ked mal maly asi 8 mesiacov) som bola nutena ukoncit pracovny pomer vo firme, z ktorej som isla na matersku. Pol roka som potom poberala davku v nezamestnanosti (namiesto RP) a mesiac po jej skonceni som sa znova zamestnala u noveho zamestnavatela. Pracujem u neho 3 mesiace, avsak uvazujeme s manzelom o dalsom dietati. Ako sa mi bude vypocitavat materske v pripade, ze by som nastupila na matersku dovolenku? A co v pripade, ak by som pocas tehotenstva isla naspat na rodicovsku s 1,5 rocnym synom? Z coho by sa vypocital DVZ?

Lucia M. napísané 28.09.2014 16:21

Mam 18-mesacneho syna a planujeme dalsie babo. Pocas rodicovskej dovolenky (ked mal maly asi 8 mesiacov) som bola nutena ukoncit pracovny pomer vo firme, z ktorej som isla na matersku. Pol roka som potom poberala davku v nezamestnanosti (namiesto RP) a mesiac po jej skonceni som sa znova zamestnala u noveho zamestnavatela. Pracujem u neho 3 mesiace, avsak uvazujeme s manzelom o dalsom dietati. Ako sa mi bude vypocitavat materske v pripade, ze by som nastupila na matersku dovolenku? A co v pripade, ak by som pocas tehotenstva isla naspat na rodicovsku s 1,5 rocnym synom? Z coho by sa vypocital DVZ?

Monika napísané 03.09.2014 21:27

Dobrý večer, mám 10 mesačného synčeka, som zamestananá a poberám rodičovský príspevok a chcela by som sa opýtať či by som mala nárok na materské aj pri druhom dieťatku a podľa čoho sa počíta výška druhého materského. ďakujem pekne za odpoveď

Marianna napísané 25.08.2014 09:46

dobry den,

chcela by som Vas poprosit o radu. Chystam sa v roku 2015 na MD s dryhym dietatom. V roku 2014 som bola na rodicovskej dovolenke a od 1.8.2014 pracujem s hrubou mzdou 1000e. Aka budem MD v roku 2015, kedze sa to pocita z predch. kaledarneho roku?

Vopred dakujem za pomoc a odpoved. marianna

Lucia napísané 03.02.2014 12:35

Dobrý deň,

 

potrebovala by som vedieť, či mám nárok na materské. S prvým dieťaťom som nastúpila na MD 30. januara 2012 a na druhú MD by som mala nastúpiť 13.marca 2014. pri prvom som dostávala materské, ale bola som v ochrannej lehote.

sanceza napísané 17.01.2014 00:41

Som na rodičovskej s 2 ročným dieťaťom, teraz mám mať ďalšie bábo. Keďže som zamestnaná, tak mám nárok na materské. Podľa tohto článku by mala byť mojim vymeriavacim základom posledná hrubá mzda pred nástupom na prvú materskú. Naša mzdárka mi však dala vymeriavaci základ len vo výške základu, ktorý mám na pracovnej zmluve a ten je o viac ako 200 eur nižší, než som v skutočnosti poberala hrubú mzdu. Môžem sa nejako brániť? Ďakujem za odpoveď

Denisa napísané 09.12.2013 15:17

Dobry den,

 

ako sa vypocita vyska mojej druhej materskej, ked som ostatnych 37 dni pred nastupom na prvu matersku bola prace neschopna (PN), a teda za toto uvedené obdobie som mala velmi nizky prijem, pricom za obdobie pred nastupom na PN som mala prijem znacne vyssi. Dakujem za odpoved.

Katka93 napísané 15.10.2013 20:17

Dobry deň,

 

som na RD. 6.decembra 2013 nastupim na druhu MD. Prvy krat som nastupila 24.12.2010. Pri vypocitani novej materskej ktora hruba mzda mi bude rozhodujuca 11/2010, alebo 12/2010? Podla vasho clanku: " Vymeriavací základ bude posledná hrubá mzda zamestnankyne pred nástupom na prvú materskú dovolenku."

Dakujem za odpoved.

kika/redakcia napísané 16.10.2013 10:02

Zamestnávateľ Vám potvrdí, aká bola Vaša posledná hrubá mzda za mesiac, nie za dni - ak je otázka smerovaná na to, že v decembri ste mali nižšiu mzdu (kvôli nástupu na materskú).

Michaela napísané 08.12.2012 10:06

Váš komentárDobrý prosím o radu v apríli tohto roku sa mi narodila dcérka som teraz už na rodičovskej dovolenke materskú 400 eur mesačne som poberala do 26. oktobra tohto roku 2012. Som stále zamestnaná ale uvažujeme nad druhým bábätkom a chcela by som aj využiť vyššiu materskú tých 400 eur mám na ňu nárok ak by som otehotnela a porodila skôr ako bude mať dcérka 3 roky ???

Vratko napísané 03.02.2012 21:19

Dobry den

 

Chcel by som Vas poprosit o radu. Moja manzelka je na rodicovskej dovolenke a je na urade prace vedena ako nezamestnana. Dcera bude mat v marci 2012, 2 roky a dnes sme zistili ze manzelka je v druhom stave cca 5tt gravidity/neplanovane ale sprave sme sa velmi potesili. Pri prvom dietati sme si platili dobrovolne nemocenske, kde tehotenstvo bolo planovane a manzelka dostavala tu najvyssiu matersku. Planovany porod je v polovici oktobra/2012. Dobrovolne nemocenske na najvyssiu matersku uz nestihame a ozaj 405,- E mesacne clovek ani nema. I ked by sa to oplatilo. Tak sme rozmyslali ze by nastupila povedzme na 5 - 6 mes. ako jej to tehotenstvo dovoli do prace kde by mala planovany prijem okolo 600,-E. Vyratala by sa jej materska z jej hrubej mzdy tohto zamestnania, alebo by sa ratala z predchadzajuceho roka, kde cely rok poberala zvyseny rodicovsky na 256,- E. Dakujem za odpoved. Pytam sa len preto ci sa jej oplati ist do prace alebo bude nadalej poberat rodicovsky.

alzbeta napísané 31.01.2012 22:05

dobry den,potrebujem poradit,som naRD,ktora mi konci v maji 2013

31.1 2012som si zacala platit DNP z maxima,cize mam 270 nato aby som otehotnelaa?a pak som v 8mesacnej ochrannej lehote nato aby som nastupila na matersku?a bduem dostavat maximum?

dakujem krasne za radu

Viki napísané 09.12.2011 17:20

Dobry den,

 

mam jednu otazku. v roku 2010 som nastupila na MD, v roku 2011 som si vycerpala dovolenku medzi MD a RD a v roku 2012 znovu nastupujem na MD... ovplyvni mi cerpanie dovolenky medzi MD a RD vysku materskej davky? zamestnanecky pomer stale trva. dakujem.

ivka 53 napísané 27.07.2011 17:59

Som momentálne na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí v marci 2012, som v 6 týždni tehotenstva a mám otázku, či budem dostávať materskú, keďže som pred pôrodom svojho prvého dieťaťa bola zamestnaná asi 3 roky a môj prac. pomer nezanikol. Ak áno v akej výške, pri prvom som mala cca 11 eur na deň, a či môžem dostávať max. výšku materskej ak sa prihlásim na DNP do 8 týždňa tehotenstva, a akú sumu si mám platiť. Ďakujem

katka napísané 01.07.2011 16:56

Dobrý deň,

 

mám otvorenú živnosť, ale súčasne pracujem aj ako zamestnankyňa v jednej firme. V septembri čakám druhé bábätko, je možné, aby mi bolo vyplácané materské z pracovného pomeru (vznik 1.1.2011) a zároveň, aby som nemusela prerušovať živnosť?

 

Ďakujem

takakika napísané 03.07.2011 09:02

živnosť nie je treba prerušovať, to nie je podmienka pri materskom, narozdiel od zamestnania v pracovnom pomere: tam skrátka osoba nesmie poberať príjem, musí ísť "na materskú dovolenku".

pri živnosti to tak nie je, tam sa bude skúmať iba to, či osoba nemá nedoplatky na poistnom za posledných 10 rokov. počas poberania materského osoba nemusí platiť poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie.

Eva Rumanova napísané 02.04.2011 09:58

dobry den, od jula 2011 budem na materskej s prvym dietatom, som zamestnana v skolstve a nestihla som sa pripoistit a teda zvysit svoju moznu matersku. V priebehu 2 rokov ale planujeme 2.dieta, ma vyznam sa teda este pripositit? Je mozne si pocas 1. materskej platit nemocenske pripoistenie a tak zvysit moznu druhu matersku? DAkujem

Kika napísané 03.04.2011 14:23
Ladislava napísané 01.04.2011 14:31

prosím vás neviete mi poradiť. DNP som si platila niečo cez 3 roky z 363 Eur. do 3.2.2010. Od 1.6.2009 som bola na materskej, ktorú som poberala aj z DNP. Potom som až do dnes na rodičovskom príspevku.Teraz čakám druhé bábo a predpokladaný termín pôrodu 10.10.2011. Od 11.2.2011 opäť prilácam DNP z vymeriavacieho základu 590 Eur. Ešte stále som v pracovnom pomere. Moja posledná výplata ktorú som dostala bola cca vo výške 500 Eur v hrubom. Prosím Vás budem mať nárok aj na materskú z DNP a aká výška materskej mi zhruba vyjde? Veľmi pekne ďakujem za radu.

Kika napísané 03.04.2011 14:19

nárok vznikne z oboch poistení,

z povinného nemocenského poistenia - ak bola posledná hrubá mzda 500 eur, tak 1/30 z 500 eur je denný vymeriavací základ (500 : 30 = 16,67), z toho 60 % = výška materského na deň (asi 10 eur)

z dobrovoľného nemocenského poistenia vznikne takisto nárok na materské (posudzujú sa dva roky pred pôrodom, získate 270 dní nemocenského poistenia), za predpokladu, že budete platiť poistné z tohto vymeriavacieho základu aspoň 26 týždňov pred pôrodom nepretržite, materské na deň bude asi 11,5 eur.

Janaj napísané 18.03.2011 00:02

Dobry den, chcem sa opytat som na RD ktora konci v septembri 2011.

Moje druhe dieta sa ma narodit v januari.Nebude problem s materskym prispevkom ked je tam rozdiel par mesiacov?Dakujem

Kika napísané 18.03.2011 07:23

Pokiaľ pracovný pomer trvá počas rodičovskej dovolenky (pokiaľ nezanikol) a po skončení rodičovskej dovolenky nastúpite do práce alebo na rizikové tehotenstvo, tak sa Vám započíta do doby 270 dní nemocenského poistenia aj obdobie, kedy ste boli na rodičovskej dovolenke.

zuzi napísané 08.03.2011 11:19

viete mi poradit, pracujem v zahranici (clensky stat EU-5 rokov), ale od septembra sa vraciame na slovensko. dcerka bude mat v decembri 3 roky, chcela by som s nou ostat doma aspon nejaky cas, kym sa aklimatitujeme, budem mat narok na rodicovsky prispevok do jej 3. roku, aj ked som od jej 7 mesiaca pracovala?

v pripade ze by som bola tehotna a ostala doma aj po jej 3 roku ako nezamestnana, z akeho vymeriavacieho zakladu sa mi vypocita materske, z max. vymeriavacieho zakladu? bude sa mi zapocitavat doba odpracovana v EU, alebo je lepsie sa doma pripoistit na nemocenske positenie?

dakujem velmi pekne za radu.

Kika napísané 08.03.2011 15:33

kontaktujte úrad práce, sociálnych vecí a rodiny príslušný podľa miesta vášho trvalého pobytu na Slovensku. odpovedia Vám, ako je to s nárokom na rodičovský príspevok vo Vašom prípade. posudzuje sa celá rodina - zamestnanie a bydlisko matky, zamestnanie a bydlisko otca a bydlisko detí. primárne zodpovedný za výplatu dávok je štát, v ktorom osoba pracuje.

Ak budete nezamestnaná, plánujete tehotenstvo a chcete poberať materské, budete sa musieť poistiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, pretože nárok vznikne, iba ak je osoba v čase pôrodu poistenkyňa - ak je nemocensky poistená a toto poistenie trvalo 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom. Či sa Vám započíta do tohto obdobia aj poistné v inom štáte, kontaktujte Sociálnu poisťovňu.

Janka napísané 08.03.2011 11:09

Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu. Platim si nemocenske pripoistenie od Septembra 2010. Termin porodu mam v juni 2011.

Mam narok na zvyseny prispevok?

Dakujem

Kika napísané 08.03.2011 15:12

pripoistenie - asi máte na mysli, že ste dobrovoľne nemocensky poistená osoba. ak chcete poberať materské, je treba splniť podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

pri materskom neexistuje niečo ako zvýšený príspevok. materské je dávka nemocenského poistenia. v akej výške budete poberať materské závisí od toho, v akej výške si platíte poistné na nemocenské poistenie.

Kika napísané 08.03.2011 09:51

Toto je trochu iná situácia, ako popisujem, pri reťazovom pôrode má žena celú dobu prerušené nemocenské poistenie - porodí ďalšie dieťa pred ukončením poberania RP na prvé dieťa.

Tým, že ste po skončení RD nastúpili k zamestnávateľovi, opäť vzniklo nemocenské poistenie (skončenie prerušenia sa posudzuje ako vznik poistenia). Doba prerušenia sa Vám každopádne započíta do potrebnej doby poistenia, nárok na materské Vám vznikne.

Otázka je, ako sa vypočíta materské.

Podľa zákona o sociálnom poistení, § 54 ods. 2 písm. b)

ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Ak v rozhodujúcom období nezískate 90 dní poistenia, materské sa určí z pravdepodobného vymeriavacieho základu.

andula napísané 08.03.2011 08:50

Som mamičkou, ktorá dňom 2.1.2011 ukončila poberanie RP po 3 rokoch. 3.1.2011 som nastúpila späť k zamestnávateľovi, avšak ostala som na rizikovej PN. Od 2.3.2011 som na MD a termín porodu mám na apríl 2011. Stále som vedená ako zamestnanec. Ak som správne pochopila, nárok na materskú mám, ale zaujímalo by ma, ako sa mi vypočíta denná výška poberania tejto materskej. Vie mi niekto poradiť? Respektíve Mgr. Kováčiková mi dá adekvátnu odpoveď? Vrelá vďaka!

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised