6 zákazov pri výbere mena a ako s nimi vybabrať

Kika Kováčiková 0

Zapíšu mi na matrike meno, ktoré nie je v kalendári? Aj také, ktoré na Slovensku ešte nikto nenosí? Mám sa pripraviť na to, že mi budú robiť problémy?

Toto sú časté otázky budúcich rodičov, ktorí stoja pred výberom mena pre svoje dieťa a najradšej by ho vylovili v netradičných vodách.

Nuž, náš právny poriadok sa nejakými pravidlami pri určení mena pre dieťa predsa len riadi. Ale zároveň počíta aj s obľúbenými výnimkami.

Prvé NIE: Štyri, päť, šesť a viac mien

Princ William, vojvoda z Cambridge, má mená štyri. Jeho syn a následník anglického trónu, Prince George, dostal už iba mená tri. Presne toľko, koľko povoľuje aj slovenská legislatíva: „Každému sa môže určiť viac mien, a to aj cudzojazyčných, najviac však tri mená.“

Do šestice NIE: nemožno určiť meno –

2. hanlivé.

3. neosobné.

4. domácku podobu mena

5. prvé meno totožné s menom žijúceho súrodenca uvedeným v matrike na prvom mieste.

6. osobe mužského pohlavia ženské meno a naopak.

 

Hanlivé a neosobné meno

Ako sa vám páčia pre chlapcov mená Chalupa, Kamen, Pažítka, Grgo či Huba? A čo vravíte na dievčenskéBar, Fená, Genita, Dobrôtka, Deva, Panna?

Na matrike majú zelenú. Všetky spomenuté sa totiž už raz zapísali do histórie registra mien obyvateľov na Slovensku. A môžu pribudnúť aj ďalšie kusy. Stačí sa inšpirovať za hranicami všedných dní.

Pozdáva sa vám napríklad Jablko? Herečka Gwyneth Paltrow doma jednu dcéru s takým menom má. Speváčka Erykah Badu stavila na dievčenské meno Puma. Alebo skúste krstné meno Supermana „Kal-el.“ Tak pomenoval svojho syna Nicolas Cage.

Domácka podoba mena

Osobne si pod tým predstavím buď nejakú skratku alebo zdrobneninu, sladkejšiu alebo prísnejšiu verziu mena. Takú by matriky odobriť nemali.

Napriek tomu minulý rok zapísali rodičia aj tieto podoby chlapčenských mien: Feris, Juri, Janko, Mirko, Miki, Slavko, Tono, Timo, Tom.

U dievčat je toho ešte viac: Aja, Alžbetka, Beátka, Borka, Dorka, Dora, Danka, Grétka, Joža, Iva, Ivanka, Irenka, Kata, Katka, Kristínka, Kvetka, Leksi, Maruška, Magdalénka, Mirka, Nika, Niki, Sisi, Sofi, Saša, Stanka, Tina, Táňa, Viki, Vierka

Prvé meno totožné s menom žijúceho súrodenca

Od čias boxeristu Georga Foremana som nepočula o nikom, kto by svojich synov nazval: George Jr. , Goerge III. („Monk“), George IV („Big Wheel“), George V („Red“) a George VI („Little Joey“).

Azda iba Sylvester Stallone bol výrazne zaťažený na druhé meno svojich dcér, keď im dal mená Sophia Rose, Sistine Rose a Scarlet Rose. To by mu však prešlo aj v našich slovenských pomeroch.

Zákaz platí iba pre prvé meno s menom žijúceho súrodenca uvedeným na matrike na prvom mieste.

Osoba mužského pohlavia so ženským menom a naopak.

Minulý rok sa zadarilo pomenovať chlapcov menami, ktoré inak zvykneme mať zafixované s nositeľkami ženského rodu: napríklad Diana. Menej podozrivé sú skôr unisex mená ako Alex, Charlie, Nikita a Nikol.

Zakázané alebo povolené?

Zdajú sa vám čudné na jednej strane zákazy, ktoré vyplývajú zo zákona a na druhej strane realita, príklady z praxe, ktoré hovoria o opaku? Zákon o mene a priezvisku pamätá aj na výnimky:

Obmedzenia sa nevzťahujú na cudzojazyčné meno, ak je všeobecne známe, že takéto použitie mena je v súlade s tradíciou štátu, kde je takéto meno obvyklé. Na požiadanie matričného úradu tieto skutočnosti preukazuje rodič dieťaťa potvrdením zastupiteľského úradu cudzieho štátu.“

Pomenovať dieťa piatimi menami na štýl Márie Terézie sa vám nepodarí, taktiež vidím jemný zádrhel s rovnakými prvými menami žijúcich súrodencov. Avšak na ostatné zákazy stačí mať „papier.“ Potvrdenie zastupiteľského úradu cudzieho štátu, že niekde mimo Slovenska je vami vybrané meno pre dieťa úplne bežným menom.

Na niektorých matrikách vám nebudú komplikovať život ani tým – rovno si prelustrujú na internete, či také meno existuje. A potom nič nebude brániť tomu, aby na rodnom liste vášho bábätka svietilo napríklad meno Sunday, Sky, Storm, True, len čo je pravda.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

články autora...

Pridaj komentár