Príručka pre rodičaNarodenie bábätka a úrady. Ako vybaviť

10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťaťa

 Kristína Kováčiková   01.07.2021   0

Narodenie dieťaťa znamená pre čerstvých rodičov aj veľa povinností na úradoch. Komu treba oznámiť narodenie dieťaťa, ktorá matrika vydá rodný list, zapísať na trvalý pobyt, ako vybaviť pre dieťa zdravotné poistenie a ako si požiadať o dávky a príspevky pri narodení dieťaťa?

Povinnosti pri narodení dieťaťa

Pripravili sme pre vás "krok za krokom" prehľadný zoznam, čo treba vybaviť po narodení dieťatka.

Narodenie dietata, co vybavit na uradoch, ake maju rodicia povinnosti
Shutterstock

 

Matrika a narodenie dieťaťa

Štart je na matrike (podľa miesta narodenia dieťatka), kde získate pre svoje bábätko rodný list, a to na základe tzv. Hlásenia o narodení dieťaťa, ktoré vám dajú v pôrodnici.

Narodilo sa vám dieťa v cudzine? V tom prípade bude treba požiadať o vydanie rodného listu tzv. osobitnú matriku, ktorá je príslušná v týchto prípadoch (narodenie, sobáš, úmrtie slovenských občanov mimo Slovenskej republiky).

Dieťa a štátne občianstvo

Dieťa slovenského občana sa stáva slovenským občanom automaticky narodením. Ak sa nám dieťa narodí v zahraničí, nie je treba mu slovenské občianstvo „vybavovať.“ Viac si môžete prečítať v článku Dieťa a štátne občianstvo.

Trvalý pobyt a narodenie dieťaťa

Ak sa vám dieťa narodí na Slovensku, prihlásenie na trvalý pobyt nemusíte oznamovať, zaeviduje sa podľa trvalého pobytu matky na Slovensku (automaticky).

Ak sa však dieťa narodí v zahraničí, je potrebné prihlásiť ho na trvalý pobyt na príslušnej ohlasovni pobytu.

Pediater a narodenie dieťaťa

Pri prepúšťaní z pôrodnice obdržíte prepúšťaciu správu o novorodencovi, ktorú by ste mali prvý pracovný deň po prepustení odovzdať pediatrovi, ktorého si si vybrali.

Zdravotná poisťovňa pre dieťa

Za vaše dieťa platí zdravotné poistenie štát (nezaopatrené dieťa je poistencom štátu). Vašou povinnosťou je "len" požiadať o preukaz poistenca pre dieťa v zdravotnej poisťovni, ktorú pre dieťa vyberiete (do 60 dní od narodenia).

Štát za vás ako rodiča môže platiť poistné na zdravotné poistenie (aj vy môžete byť v tomto čase poistencom štátu), rozdielne podmienky prihlásenia majú mamičky, ktoré sú zamestnané/ nezamestnané/ SZČO: Zdravotné poistenie platí štát dieťatku, aj rodičovi.

Zamestnávateľ a narodenie dieťaťa

O narodení dieťaťa informujte zamestnávateľa a pošlite mu kópiu rodného listu dieťatka.

Sociálna poisťovňa a narodenie dieťaťa

Rodný list už netreba posielať Sociálnej poisťovni - po novom bola táto povinnosť zrušená.

Pokiaľ ide o rodiča, po narodení dieťaťa za vás štát môže platiť poistné na dôchodkové poistenie (vrátane 2. piliera). Od januára 2018 sú matky prihlásené automaticky, až na výnimky. Prečítajte si viac: Dôchodkové poistenie pre rodiča po novom.

Úrad práce a narodenie dieťaťa

Na úrade práce, soc. vecí a rodiny budete podávať žiadosti o rôzne peňažné príspevky a prídavky pre rodiča.

Niektoré z nich si môžete stiahnuť na príslušných webových stránkach a vopred vyplniť, napríklad

  • príspevok pri narodení dieťaťa,
  • prídavok na dieťa,
  • ev. rodičovský príspevok.

Pozrite si k tomu náš prehľad peňažných dávok pre rodiča.

Obec a narodenie dieťaťa

Zistite si (napríklad na stránke obce), či vaša obec poskytuje príspevok pri narodení dieťaťa. Niektoré obce takto vítajú svojich nových občanov, iné len pošlú navýšenie poplatkov za smeti.

Doklady pre bábätko

Rodný list budete potrebovať, ak chcete vybaviť dieťatku cestovný doklad. Dieťa bude mať vlastný cestovný pas, zapísať dieťa do pasu rodiča podľa legislatívy EÚ už nie je možné.

Pozrite si zhrnutie vo videu:

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 21 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Najčítanejšie
Tehotenský kalendár
Náš TIP