Príručka pre rodičaNarodenie bábätka a úrady. Ako vybaviť

10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťaťa

 Kristína Kováčiková   01.01.2019   0

Po narodení dieťatka čaká čerstvých rodičov veľa výziev. Jednou z nich je určite aj maratón po úradoch pri vybavovaní všetkých dokladov pre bábätko.

Pripravili sme pre vás "krok za krokom" prehľadný zoznam 10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťatka.

Thinkstock

 

 

Úradné záležitosti pri narodení dieťatka

1.

Štart je na matrike, kde získate pre svoje bábätko rodný list, a to na základe tzv. Hlásenia o narodení dieťaťa, ktoré vám dajú v pôrodnici. Osobitná matrika vydáva rodný list dieťaťu, ktoré sa narodí mimo Slovenskej republiky. Aké bude mať občianstvo dieťa narodené slovenskému občanovi v zahraničí, si môžete prečítať v článku Dieťa a štátne občianstvo.

2.

Pri prepúšťaní z pôrodnice obdržíte prepúšťaciu správu o novorodencovi, ktorú by ste mali prvý pracovný deň po prepustení odovzdať pediatrovi, ktorého si si vybrali.

3.

Ak sa vám dieťa narodí na Slovensku, prihlásenie na trvalý pobyt nemusíte oznamovať, zaeviduje sa podľa trvalého pobytu matky na Slovensku (automaticky). Ak sa však dieťa narodí v zahraničí, je potrebné prihlásiť ho na trvalý pobyt na príslušnej ohlasovni pobytu.

4.

Treba požiadať o preukaz poistenca pre dieťa vo vybranej zdravotnej poisťovni (do 60 dní od narodenia).

5.

O narodení dieťaťa informujte zamestnávateľa a pošlite mu kópiu rodného listu dieťatka.

6.

Rodný list už netreba posielať Sociálnej poisťovni - po novom bola táto povinnosť zrušená.

7.

Štát za vás môže platiť poistné na zdravotné poistenie, rozdielne podmienky prihlásenia majú mamičky, ktoré sú zamestnané/ nezamestnané/ SZČO: Zdravotné poistenie platí štát dieťatku, aj rodičovi.

8.

Štát za vás môže platiť poistné na dôchodkové poistenie (vrátane 2. piliera). Od januára 2018 sú matky prihlásené automaticky, až na výnimky. Prečítajte si viac: Dôchodkové poistenie pre rodiča po novom.

9.

Na úrade práce, soc. vecí a rodiny budete podávať žiadosti o rôzne peňažné príspevky a prídavky pre rodiča - niektoré z nich si môžete stiahnuť na príslušných webových stránkach a vopred vyplniť, napríklad príspevok pri narodení dieťaťa, prídavok na dieťa, ev. rodičovský príspevok. Pozrite si k tomu náš prehľad peňažných dávok pre rodiča.

10.

Rodný list budete potrebovať, ak chcete vybaviť dieťatku cestovný doklad. Dieťa bude mať vlastný cestovný pas, zapísať dieťa do pasu rodiča podľa legislatívy EÚ už nie je možné.

 

Pozrite si zhrnutie vo videu:

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 21 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Najčítanejšie
Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať: