Rozhodovanie o mene patrí k tým príjemnejším úvahám počas tehotenstva, ak samozrejme, nie sú medzi budúcimi rodičmi výrazne iné predstavy o tom, aké meno bude nosiť ich spoločné dieťa.
Je veľa krásnych mien, ktoré dostanú červenú kartu z jedného prozaického dôvodu. Možno by bábätku pristali, ale nevedia si celkom sadnúť s priezviskom.
Shutterstock Dĺžka mena a priezviska Aj od dĺžky priezviska záleží, ako pri ňom vyznejú konkrétne mená.
Pri krátkom priezvisku sa javia niektoré mená prikrátke – Vít Vlk, Ján Šulc. Alebo naopak príliš dlhé – Anastázia Bolebruchová, Annamária Maximiliánová. Rodičia preto častokrát kombinujú krátke meno s dlhým priezviskom a naopak .
Krátke mená môžu byť dve Posledné roky sa tešia veľkej obľube práve krátke mená . Možno ste zaznamenali vo svojom okolí zvýšený výskyt týchto dievčenských mien: Nina, Nela, Ema, Ela, Lea, Sára. Medzi krátkymi chlapčenskými menami sa čoraz častejšie vyskytujú napríklad Leo, Max, Sam, Ben, Teo, Mark, Tim.
Ak sa vám práve tieto „šikovné“ mená páčia, ale máte krátke priezvisko, môžete pridať o jedno meno viac , napríklad Ela Mária Suchá, alebo Max Robin Velk, a tým je to vyriešené.
Dve dlhé mená nie Naopak, dávať dve, či tri mená k dlhému priezvisku nemusí byť iba „estetický“ problém – čo zistíte, keď vám nebudú stačiť kolónky určené pre meno na rôznych úradných tlačivách, napríklad Annamária Krescencia Bolebruchová, Ferdinand Christopher Dočolomanský, a podobne.
Predstavovať sa môžete len jedným menom, ale v úradnom styku musíte používať všetky mená v poradí, v akom sú zapísané v rodnom liste.
Výslovnosť/zvukomaľba mena a priezviska S výslovnosťou mena a priezviska robia šarapatu problematické hlásky, napríklad keď meno s priezviskom obsahuje:
veľa „r“ (Barbora Remenárová, Robert Turner, Radomír Prepír) alebo kombináciu „r a l“ (Aurel Zaoral) alebo tzv. šušľavé hlásky, najmä „š, s,“ (Lukáš Petráš, Tomáš Baláž, Boris Sisák), či stále sa opakujúce, rovnaké samohlásky (Amália Malá, Horác Horáček, Adam Damko). Na obtiaž môže byť aj hláska na konci mena, totožná s prvou hláskou priezviska (Milan Novák, Marek Kaššák).
No a niektoré priezviská to skrátka majú v sebe: každý druhý človek ich skomolí aj bez toho.
Kombinácia mena a priezviska Čoraz častejšie prichádzajú rodičia na matriky zapísať rôzne cudzokrajné, viac či menej „exotické mená.“ Spravidla vtedy, ak je jeden z rodičov cudzinec.
Pokiaľ však máte typicky slovenské priezvisko, cudzie meno môže pri ňom tak trochu vytŕčať: Alechandro Kučera, Ramzes Kovalčík, Cindy Hrašková, Amanda Povrazníková, Vivien Kapustová, Winetou Lakatoš…
Nuž, ale možno je to len otázka zvyku…
Niektoré slovenské priezviská nesú v sebe navyše potenciál vzniku nezvyčajnej kombinácie, napríklad Mária Bohová, Milo Prášil, Lev Nebehaj, Bystrík Tupý, Florián Kvietik, Blanka Tuhá, Pravoslav Krutý, Kazimír Škoda, a podobne.
Pri výbere vhodného mena k takémuto “rizikovému” priezvisku platí rovnaké heslo ako pri make-upe: menej je viac.
Je to meno alebo priezvisko? Iné priezviská zase nemusíte na prvý šup odlíšiť od krstného mena – napríklad Erik Tomáš. Vyhnúť sa tomu azda dá vymyslením mena, ktoré sa ako priezvisko v našich končinách – často/vôbec – nepoužíva (Igor, Vlastimil, Boris, Vladimír, Ľuboslav).
Samozrejme, nájdu sa aj rodičia, ktorí k takémuto priezvisku vyberú meno na komplet zhodné, napríklad Tomáš Tomáš, Adam Adam, kde je prakticky vylúčená akákoľvek šanca určiť, čo je meno a čo priezvisko.
Vybrať meno môže byť veda Celý čas je reč o „dobrom“ zvuku mena a priezviska. Stratégie pri výbere mena sa však nezačínajú a nekončia iba pri tom… je ich aspoň tucet. Tak šťastnú voľbu!
»»»»»»»» Prečítajte si aj: 6 zákazov pri výbere mena a ako s nimi vybabrať .
Loading...