sobota 26.09.2020 | meniny má Edita  

FN Brno - Obilní trh

Adresa:

FN Brno - Obilní trh,
Obilní trh 11
Brno
Česká Republika

tel:
email:
web: www.fnbrno.cz

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 0
Pôrody sekciou 568/19,7%
Pôrody s epiziotómiou 975/42,1%
Pôrody s EDA 895/31%

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
ÁnoPerinatologické centrum
ÁnoNadštandardná pôrodná sála
ÁnoMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
NieEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Predpôrodná starostlivosť

Fakultná nemocnica v Brne má dve gynekologicko - pôrodnícke oddelenia - pôrodnicu v Bohuniciach a pôrodnicu na Obilním trhu. 

Predpôrodná príprava

Pôrodnica na Obilním trhu ponúka svojim klientkám predpôrodnú prípravu vedenú pôrodnou asistentkou a laktačnou poradkyňou pani Kameníkovou - kontakt: mkamenik(at)fnbrno.cz.

Pozostáva z troch stretnutí po dve hodiny - prvá je informatívna schôdzka s prehliadkou pôrodného sálu, potom intenzívna príprava na pôrod a príprava na dojčenie. 

Na všetky stretnutia sa treba telefonicky/mailom objednať. Pre tehotné zo Slovenska, ktoré chcú rodiť v tejto pôrodnici, odporúčajú absolvovať minimálne prvé stretnutie.

Cena jedného stretnutia pre ženu je 400 Kč, pre doprovod 290 Kč. Pozrite si podrobnosti o programe a čase priamo na stránke pôrodnice. Je vhodné si termín dohodnúť do 30. týždňa tehotenstva. Prehliadka pôrodnice je možná v rámci týchto stretnutí. 

Tehotenská poradňa

Túto pôrodnicu nemusíte dopredu informovať o tom, že tu chcete rodiť a nie je nevyhnutné chodiť tu do poradne pred pôrodom. Ak by ste mali záujem, je potrebné sa do poradne objednať na tel: +420532238440, +420532233813. Ordinačné hodiny sú 7:00-15:30.

So sebou si nezabudnite vziať tehotenskú knižku.

Pôrodné plány v tejto pôrodnici akceptujú a nie je treba prísť ich prekonzultovať vopred, stačí ich mať pri sebe v čase príchodu do pôrodnice. Pri zostavovaní sa môžete inšpirovať našim článkom o pôrodnom pláne - prianiach, ale aj videom o pôrodnici a nasledujúcimi informáciami. 

Osoby pri pôrode

Pri vašom pôrode môžu byť dve sprevádzajúce osoby podľa vášho výberu - partner, mama, priateľka, dula... Nepotrebujú absolvovať špeciálnu prípravu. Za ich prítomnosť pri pôrode sa platí 500 Kč v pokladni FN Brno.

V tejto pôrodnici ste od prijatia v samostatnej pôrodnej sále, kde s vami automaticky môže od začiatku byť aj vás doprovod. Zostáva s vami aj cca. 2 hodiny po pôrode. Ak by ste chceli byť spolu aj na šestonedelí, je to možné na nadštandardných izbách (poplatok 1000 Kč/noc) s doplatkom 200 Kč za sprevádzajúcu osobu, samostatne sa dá objednať pre ňu aj strava. 

V tomto zariadení existuje možnosť vybrať si konkrétneho pôrodníka za poplatok 5000 až 15000 Kč. Keď lekár nepríde k vášmu pôrodu, zmluva sa ruší a peniaze Vám budú vrátené. 

Pôrod

Od príjmu do tejto pôrodnice budete v samostatnej pôrodnej sále, poskytujúcej dostatok súkromia, všetky vyšetrenia a potrebné úkony prebiehajú tu, bez nutnosti presunu na iné miesto.

Bude sa o vás starať vo väčšine prípadov jedna pôrodná asistentka, ktorá ma na starosti jednu, maximálne dve rodičky. Fyziologický pôrod prevažne vedú pôrodné asistentky a lekár dohliada na jeho priebeh. Postoj pôrodnice je skôr vyčkávací, personál pôrod monitoruje, kontroluje stav rodičky i bábätka a podporuje ženu v jej pôrode.

Táto pôrodnica má šesť pôrodných sál, ktoré sú rozdelené na štandardné a nadštandardné (doplatok 1000 Kč). Základný rozdiel je v samostatných kúpeľniach, ktoré sú len pri nadštandardných sálach. Prebieha tam asi 50% pôrodov. 

Vybavenie pôrodnej sály:

 • klasická pôrodná posteľ (možnosti využitia na obrázku)

 • pôrodná stolička

 • pôrodný vak

 • veľké lopty

 • rebriny

 • prehrávač s hudbou

 • aromolampa

 • žinenka vhodná na pohyb na zemi

 • sprcha

 • vaňa na prvú dobu pôrodnú, ale aj na pôrod.

Epidurálna analgézia a medikamentózna úľava od bolesti

Pôrodnica poskytuje EDA 24 hodín, nie je treba špeciálny pohovor s anesteziológom, ale vyšetrenie krvnej zrážanlivosti (realizuje podľa potreby pôrodnica). V českej republike je EDA hradená zdravotnou poisťovňou, pokiaľ je na jej využitie pri pôrode medicínska indikácia - bolesť, nepostupujúci pôrod. Pokiaľ by si ju žiadala rodička bez dôvodu, platí poplatok 2000 Kč. 

Rozhodnutie o neholení alebo holení pubického ochlpenia je ponechané na žene. Klystír odporúčajú všetkým rodičkám, ak však žena odmietne, vyhovejú jej.

Počas pôrodu môžete piť a aj jesť. Prečítajte si viac o výhodách pitia pri pôrode v samostatnom článku.

Polohy v 2. dobe pôrodnej - pôrod bábätka

V tejto pôrodnici je matka podporovaná, aby si sama vybrala polohu pre ňu vhodnú na tlačenie bábätka. Skúsenosti majú s pôrodom v rôznych polohách - ľah, drep, poloha na štyroch, bok, stoj a na rôznych pomôckach: na pôrodnej posteli, na stoličke, na pôrodnom vaku, vo vani. 

Ak túžite po odbere pupočníkovej krvi, v tejto pôrodnici je to možné.

Cisársky rez

V tejto pôrodnici využívajú všetky druhy anestézie (celkovú, spinálnu, epidurálnu), metódu si môže zvoliť matka po konzultácii s lekárom. Prevažujú sekcie s epidurálnou a spinálnou anestézou - žena je pri pôrode pri vedomí a môže vidieť bábätko ihneď.  Je možné, aby pri sekcii bol partner priamo na sále.  Novorodenca vám priložia na kožu bezprostredne po pôrode, ak budete chcieť. Prečítajte si aké sú výhody raného kontaktu medzi mamou a novorodencom pri cisárskom reze.

Nastálo po sekcii je pri vás bábätko podľa vášho i jeho zdravotného stavu – obvykle po 24 hodinách. 

Ak by ste potrebovali pomoc v starostlivosti o bábätko aj o seba, je možné zaplatiť si pobyt sprevádzajúcej osoby na šestonedelí - na nadštandardnej izbe.  

Rodičky po predchádzajúcom pôrode sekciou majú možnosť rodiť vaginálne. Rovnako poloha bábätka koncom panvovým nie je automatická indikácia na sekciu.

Novorodenec

Tesne po pôrode vám bábätko položia na bruško a zostáva v kontakte koža na kožu približne prvé dve hodiny. Má dostatok času na samoprisatie, vaše spoločné spoznávanie nebude bezdôvodne rušené. V prípade potreby vám s prvým priložením môžu pomôcť.

Dieťa zostáva s vami prvé dve hodiny, potom sa vy ako mama prvý krát po pôrode postavíte a mali by ste sa osprchovať - ešte na pôrodnici. V tom čase otec môže odniesť bábätko na novorodenecké oddelenie, kde prebehnú prvé vyšetrenia. Spoločne s bábätkom sa vracajú k vám. Vás by mali po týchto dvoch hodinách preložiť na oddelenie šestonedelia, kde zostávate s bábätkom, alebo aj s doprovodom, ak sa rozhodnete priplatiť si nadštandard. 

Pôrodnica je perinatologické centrum a v prípade komplikácii sú matky ubytované spolu s bábätkom.

Šestonedelie

Mamky, ktoré túžia mať dieťatko čo najskôr pri sebe sa určite potešia, že v tejto nemocnici sú izby typu rooming in, kde môžete byť s dieťatkom spolu hneď po príchode z pôrodnej sály, ak to váš zdravotný stav dovoľuje.

V prípade, že by boli izby na „šestonedelí“ preplnené, umiestnili by vás na gynekologickom oddelení - rizikovom, ale vždy s bábätkom.

V jednej klasickej izbe budete po pôrode s jednou maximálne s dvoma ďalšími ženami. Sociálne zariadenia na oddelení šestonedelia sú spoločné pre všetky izby na chodbe. 

Osem izieb je nadštandardných, za poplatok 1000 Kč/noc. Majú vlastné hygienické zariadenia, chladničku, TV a varnú kanvicu. Vo všetkých týchto izbách môže byť ubytovaný aj doprovod, napr. otecko dieťatka, za doplatok 200Kč/noc a je možné mu doobjednať aj stravu. 

Po vaginálnom pôrode odchádzajú ženy prevažne na tretí deň, po sekcii po štyroch dňoch. Je možný aj ambulantný pôrod s odchodom po štyroch hodinách.

Dojčenie

V pôrodnici na Obilním trhu vám s dojčením pomôžu kvalifikované vyškolené sestry, ktorým môžu aj po príchode domov rodičky zatelefonovať do pôrodnice a poprosiť o radu.

Okrem toho majú na oddelení laktačné sestry, ktoré sa venujú len podpore dojčenia. Ďalej ponúkajú písomné materiály všetkým rodičkám na nástenke. Na oddelení je k dispozícii elektrická odsávačka.

Deti nevážia každý deň. 93% detí je výlučne dojčených pri odchode domov.

Návštevné hodiny

Návštevné hodiny sú v tejto pôrodnici:

 • pondelok - piatok: 15:00 - 17:00
 • sobota - nedeľa: 14:00 - 16:00

Návštevy prebiehajú s dieťatkom, v návštevnej miestnosti. Ak je matka na nadštandardnej izbe, návštevy môžu prebehnúť aj tam.

Spôsob úhrady pre slovenské rodičky

Ak chcete rodiť v tejto pôrodnici a platíte si zdravotné poistenie v SR, odporúčame navštíviť informačné stretnutie pred pôrodom a zistiť si aktuálny postup. V súčasnosti prichádzajú do úvahy dve možnosti:

 • zložiť zálohu v pokladni pôrodnice - cca. 10 000 Kč, následne po pôrode doplatiť zbytok a na Slovensku si so svojou zdravotnou poisťovňu vybaviť refundáciu,
 • preukázať sa potvrdením, že ste na Slovensku zdravotne poistená - nemocnica si úhradu cez českú Všeobecnú zdravotnú poisťovňu zúčtuje priamo s vašou poisťovňou.  

Prečítajte si viac o dokladoch potrebných na preplatenie pôrodu v zahraničí a súvisiace informácie.

 

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

500 Kč

Nadštandardný pôrodný box - so sociálnym zariadením

1000 Kč

Výber lekára

5000 - 15000 Kč

EDA

2000 Kč

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

1000 Kč / noc

doprovod 200 Kč / noc

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme staničnej sestre pôrodného sálu: Mgr. Miloslave Kameníkovej.

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Pôrodnica Obilní trh
Vstup do pôrodných sál - príjem
Pôrodná posteľ - možnosti využitia
Štandardná pôrodná sála
Štandardná pôrodná sála
Nadštandardná pôrodná sála s vaňou
Nadštandardná pôrodná sála s vaňou
Nadštandardná pôrodná sála s vaňou
Nadštandardná pôrodná sála - kúpelňa
Nadštandardná pôrodná sála
Nadštandardná izba na šestonedelí
Nemocnica: treeLevel=3
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Aktuálne články