Všetko o pôrodniciachVšetko o Sprievodcovi pôrodnicami

Sprievodca pôrodnicami

 Hana Celušáková   02.11.2011   0

Najnavštevovanejší rodičovský portál slovenského internetu www.rodinka.sk pripravila v spolupráci s Health Policy Institute a mediálnou podporou časopisu Mama a ja unikátny projekt interaktívnej stránky sprievodcaporodnicami.sk. 

Sprievodca pôrodnicami je internetová aplikácia, v ktorej má každé gynekologicko - pôrodnícke a novorodenecké oddelenie vypracovaný profil na základe nimi poskytnutých údajov. Tento profil majú pôrodnice možnosť pravidelne aktualizovať, aby informácie o oddelení boli vždy aktuálne a presné.

Vyplnenie dotazníka bolo pre oddelenia dobrovoľné, k dnešnému dňu odpovedalo 51 pôrodníc, z 54, ktoré aktuálne v SR fungujú. V týchto pôrodniciach prebehlo približne 93% pôrodov na Slovensku. Ambíciou projektu je mapovať súčasný stav pôrodníc z pohľadu ich služieb, ponuky starostlivosti o rodičky a ich deti.

Aké sú východiská jeho tvorcov?

Ako uviedla Angelika Szalayová z Health Policy Institute: pôrody sú najčastejšie príčiny hospitalizácie na Slovensku (narodenie dieťaťa na 2. mieste, spontánny pôrod na 3. mieste a pôrod cisárskym rezom na 8. mieste), pre ženu často jediná hospitalizácia v živote.

  • informácie o kvalite a tom, čo ľudí v pôrodnici čaká, sú veľmi dôležité, znižujú strach a zvyšujú dôveru v zdravotníkov a tým aj zlepšujú proces a výsledky starostlivosti
  • výber pôrodnice je najlepším príkladom pre hľadanie „dobrej nemocnice" – budúci rodičia majú čas a skúsenosti hľadať informácie aj na internete
  • zrozumiteľných informácií o kvalite zdravotnej starostlivosti je na Slovensku stále nedostatok.

Projekt prináša novú kvalitu v hodnotení pôrodníc na internete tým, že tehotné niesú odkázané len na sekundárne zdroje informácií o kvalite služieb z diskusií na fóre, ale môžu si prečítať podrobné údaje od samotného zariadenia.

Mamy môžu rozdávať pôrodniciam „cumlíkové známky“

K prezentáciám  z jednotlivých pôrodníc prebieha na portáli nezávislé hodnotenie  zo strany mamičiek v konkrétnych otázkach o kvalite poskytovaných služieb vo všetkých  pôrodniciach a ich na novorodeneckých oddeleniach formou „cumlíkovej známky“ pôrodnice.

Najlepšie hodnoteným pôrodniciam bude raz ročne vystavený certifikát. 

Certifikáty s počtom získaných cumlíkov môžete už od novembra nájsť v zúčastnených pôrodniciach. Aké boli výsledky?

Čo všetko Sprievodca pôrodnicami obsahuje:

·         Stručnú „kartu“ - základné informácie o počte pôrodov, percente epiziotómií a cisárskych rezov, adresu a web pôrodnice, či je pôrodnica BFH (Baby friendly hospital), má perinatologické centrum, či umožňuje prítomnosť partnera pri pôrode...

·         Cumlíkovú známku – výslednú cumlíkovú známku, ktorou ohodnotili mamičky danú pôrodnicu.

·         Detaily hodnotenia – podrobné vysvedčenie pôrodnice – ako mamy hodnotia starostlivosť počas pôrodu, o bábätko, na novorodeneckom oddelení, podporu laktácie.

·         Podrobné informácie – aké boli vlastne odpovede pôrodnice? Táto funkcionalita zároveň umožňuje zobraziť si na jednej obrazovke až tri rôzne pôrodnice a porovnať si ich služby. V závere nájdete finančné zhrnutie poskytovaných služieb.

·         Diskusiu o pôrodnici

·         Možnosť hodnotiť pôrodnicu – prideliť cumlíky.

·         Článok o pôrodnici – v ktorom nájdete výsledky prehľadne zhrnuté redaktororkou.

·         Fotogalériu oddelenia .

Sprievodca pôrodnicami umožňuje vyhľadávať fulltextovo, podľa krajov, podľa jedného z 15 kritérií. Automaticky vo vyhľadávaní radí pôrodnice od najlepšie hodnotených. Keďže projekt nadväzuje na portál tehotenstvo.sk (člen portálu rodinka.sk), umožňuje zároveň tehotným zaregistrovať sa na odber pravidelného personalizovaného Majlíka pre bruško a bábätko, vypočítať si termín pôrodu, prečítať si ktorýkoľvek z 3500 článkov venovaných tehotenstvu – pôrodu – šestonedeliu – dojčeniu – zákonom a dávkam pre rodičov, poradiť sa v poradni gynekológapediatra.

Sprievodca pôrodnicami vznikol v mene čitateliek najväčšieho internetového magazínu pre rodičov www.rodinka.sk  a v spolupráci s HPI a mediálnou podporou Mama a ja. Internetová stránka www.sprievodcaporodnicami.sk je v prevádzke od 10.2.2011.  Je to darček užívateľom a verejnosti pri príležitosti 10. výročia spustenia portálu rodinka.sk. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Tehotenský kalendár - vyberte si video s vašim týždňom tehotenstva
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

###F_BANNER###