Všetko o pôrodniciachVšetko o Sprievodcovi pôrodnicami

Sprievodca pôrodnicami

  01.01.1970   0

Sprievodca pôrodnicami je internetová aplikácia, v ktorej má každé gynekologicko - pôrodnícke a novorodenecké oddelenie vypracovaný profil na základe nimi poskytnutých údajov. Tento profil majú pôrodnice možnosť pravidelne aktualizovať, aby informácie o oddelení boli vždy aktuálne a presné.

Ambíciou projektu je mapovať súčasný stav pôrodníc z pohľadu ich služieb, ponuky starostlivosti o rodičky a novorodencou.

foto: NsP Š. Kukuru Michalovce

 

Prečo pôrodnice ?

Pôrody sú najčastejšie príčiny hospitalizácie na Slovensku (narodenie dieťaťa na 2. mieste, spontánny pôrod na 3. mieste a pôrod cisárskym rezom na 8. mieste), pre ženu často jediná hospitalizácia v živote.

 • informácie o kvalite a o tom, čo ženy v pôrodnici čaká, sú veľmi dôležité, znižujú strach a zvyšujú dôveru v zdravotníkov a tým aj zlepšujú proces a výsledky starostlivosti
 • výber pôrodnice je najlepším príkladom pre hľadanie „dobrej nemocnice" – budúci rodičia majú čas a skúsenosti hľadať informácie 
 • zrozumiteľných informácií o kvalite zdravotnej starostlivosti je na Slovensku stále nedostatok.

Projekt prináša novú kvalitu v hodnotení pôrodníc na internete tým, že tehotné niesú odkázané len na sekundárne zdroje informácií o kvalite služieb z diskusií na fórach, ale môžu si prečítať podrobné údaje od samotného zariadenia.

Mamy môžu rozdávať pôrodniciam „známky“

K prezentáciám z jednotlivých pôrodníc prebieha na portáli nezávislé hodnotenie  zo strany mamičiek v konkrétnych otázkach o kvalite poskytovaných služieb  formou „známkovania"

Najlepšie hodnoteným pôrodniciam je raz ročne vystavený certifikát. 

 Aké boli výsledky v posledných ročníkoch ?

 

Čo všetko profil pôrodnice obsahuje:

 • Stručnú „kartu“ - základné informácie o počte pôrodov, percente epiziotómií a cisárskych rezov, adresu a web pôrodnice, či je pôrodnica BFH (Baby friendly hospital), má perinatologické centrum, či umožňuje prítomnosť partnera pri pôrode...
 • Farebnú známku – výslednú primernú známku, ktorou ohodnotili mamičky danú pôrodnicu.
 • Detaily hodnotenia – podrobné vysvedčenie pôrodnice – ako mamy hodnotia starostlivosť počas pôrodu, o bábätko, na novorodeneckom oddelení, podporu laktácie.
 • Podrobné informácie – aké boli vlastne odpovede pôrodnice? Táto funkcionalita zároveň umožňuje zobraziť si na jednej obrazovke až tri rôzne pôrodnice a porovnať si ich služby. V závere nájdete finančné zhrnutie poskytovaných služieb.
 • Diskusiu o pôrodnici
 • Možnosť hodnotiť pôrodnicu 
 • Článok o pôrodnici – v ktorom nájdete výsledky prehľadne zhrnuté redaktororkou
 • Fotogalérie oddelenia 

Keďže projekt nadväzuje na portál tehotenstvo.sk (zo skupiny portálov rodinka.sk ), umožňuje zároveň tehotným zaregistrovať sa na odber pravidelného personalizovaného Majlíka pre bruško a bábätko, vypočítať si termín plodných dní či pôrodu, prečítať si ktorýkoľvek z tisícov článkov venovaných tehotenstvu – pôrodu – šestonedeliu – dojčeniu – zákonom a dávkam pre rodičov.

Sprievodca pôrodnicami vznikol v mene čitateliek  internetového magazínu pre rodičov www.rodinka.sk  a v spolupráci s HPI a mediálnou podporou Mama a ja.

Internetová stránka www.sprievodca-porodnicami.sk je v prevádzke od 10.2.2011. Bol to darček užívateľom a verejnosti pri príležitosti 10. výročia spustenia portálu rodinka.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised