FN Brno – Bohunice

Adresa:

FN Brno - Bohunice,
Jihlavská 20 Brno Česká Republika

tel:
email:
web: https://www.fnbrno.cz

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 3006 Pôrody sekciou 691 Pôrody s epiziotómiou 805 Pôrody s EDA 1016

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Štatistiky sú uvedené za rok 2022. Ostatné informácie aktualizované neboli.

 

Predpôrodná starostlivosť

Fakultná nemocnica v Brne má dve gynekologicko – pôrodnícke oddelenia – pôrodnicu v Bohuniciach a pôrodnicu na Obilním trhu

Predpôrodná príprava

Pôrodnica v Bohunicích ponúka svojim klientkám predpôrodnú prípravu vedenú staničnou sestrou – pani Máriou Lacinovou – kontakt: mlacinova(at)fnbrno.cz.

Pozostáva z troch stretnutí po dve hodiny –

 • informatívna schôdzka s prehliadkou pôrodného sálu – nie je nutné sa objednať – termíny a podrobnosti.
 • intenzívna príprava na pôrod (dvakrát do mesiaca – nutné sa objednať: 532 233 961)
 • príprava na dojčenie (dvakrát do mesiaca – nutné sa objednať: 532 233 969) 

Pre tehotné zo Slovenska, ktoré chcú rodiť v tejto pôrodnici, odporúčajú absolvovať minimálne informatívne stretnutie.

Cena jedného stretnutia pre ženu je 400 Kč, pre doprovod 290 Kč. Pozrite si podrobnosti o programe a čase priamo na stránke pôrodnice. Je vhodné si termín dohodnúť do 30. týždňa tehotenstva. Prehliadka pôrodnice je možná v rámci týchto stretnutí, ale aj samostatne.

Tehotenská poradňa

Túto pôrodnicu nemusíte dopredu informovať o tom, že tu chcete rodiť a nie je nevyhnutné chodiť tu do poradne pred pôrodom. Ak by ste mali záujem, je potrebné sa do poradne objednať na tel: +420532233962. Ordinačné hodiny sú 7:00-15:30.

So sebou si nezabudnite vziať tehotenskú knižku.

Pôrodné plány v tejto pôrodnici akceptujú a nie je treba prísť ich prekonzultovať vopred, stačí ich mať pri sebe v čase príchodu do pôrodnice. Pri zostavovaní sa môžete inšpirovať našim článkom o pôrodnom pláne – prianiach, ale aj videom o pôrodnici a nasledujúcimi informáciami. 

Osoby pri pôrode

Pri vašom pôrode môžu byť dve sprevádzajúce osoby podľa vášho výberu – partner, mama, priateľka, dula… Nepotrebujú absolvovať špeciálnu prípravu. Za ich prítomnosť pri pôrode sa platí 500 Kč v pokladni FN Brno.

V tejto pôrodnici ste od prijatia v samostatnej pôrodnej sále, kde s vami automaticky môže od začiatku byť aj váš doprovod. Zostáva s vami aj cca. 2 hodiny po pôrode. Ak by ste chceli byť spolu aj na šestonedelí, je to možné na nadštandardných izbách (poplatok 1000 Kč/noc) s doplatkom 200 Kč za sprevádzajúcu osobu, samostatne sa dá objednať pre ňu aj strava. 

V tomto zariadení existuje možnosť vybrať si konkrétneho pôrodníka za poplatok 5000 až 15000 Kč. Keď lekár nepríde k vášmu pôrodu, zmluva sa ruší a peniaze Vám budú vrátené. 

Pôrod

Od príjmu do tejto pôrodnice budete v samostatnej pôrodnej sále, poskytujúcej dostatok súkromia, všetky vyšetrenia a potrebné úkony prebiehajú tu, bez nutnosti presunu na iné miesto, v tejto sále nebude iná rodiaca žena.

Bude sa o vás starať vo väčšine prípadov jedna pôrodná asistentka, ktorá ma na starosti jednu, maximálne dve rodičky. Fyziologický pôrod prevažne vedú pôrodné asistentky a lekár dohliada na jeho priebeh. Postoj pôrodnice je skôr vyčkávací, personál pôrod monitoruje, kontroluje stav rodičky i bábätka a podporuje ženu v jej pôrode.

Táto pôrodnica má šesť pôrodných sál, ktoré sú rozdelené na štandardné a nadštandardné (doplatok 1000 Kč). Základný rozdiel je v samostatných kúpeľniach, ktoré sú len pri nadštandardných sálach. Prebieha tam asi 50% pôrodov. 

Vybavenie pôrodnej sály:

 • klasická pôrodná posteľ (možnosti využitia na obrázku)

 • pôrodná stolička

 • pôrodný vak

 • veľké lopty

 • rebriny

 • prehrávač s hudbou

 • aromolampa

 • žinenka vhodná na pohyb na zemi

 • sprcha

 • vaňa na prvú dobu pôrodnú, ale aj na pôrod.

Epidurálna analgézia a medikamentózna úľava od bolesti

Pôrodnica poskytuje EDA 24 hodín, nie je treba špeciálny pohovor s anesteziológom, ale vyšetrenie krvnej zrážanlivosti (realizuje podľa potreby pôrodnica). V českej republike je EDA hradená zdravotnou poisťovňou, pokiaľ je na jej využitie pri pôrode medicínska indikácia – bolesť, nepostupujúci pôrod. Pokiaľ by si ju žiadala rodička bez dôvodu, platí poplatok 2000 Kč. 

Rozhodnutie o neholení alebo holení pubického ochlpenia je ponechané na žene. Klystír odporúčajú všetkým rodičkám, ak však žena odmietne, vyhovejú jej.

Počas pôrodu môžete piť a aj jesť. Prečítajte si viac o výhodách pitia pri pôrode v samostatnom článku.

Polohy v 2. dobe pôrodnej – pôrod bábätka

V tejto pôrodnici je matka podporovaná, aby si sama vybrala polohu pre ňu vhodnú na tlačenie bábätka. Skúsenosti majú s pôrodom v rôznych polohách – ľah (s nohami ne/vyviazanými), polosed, drep, poloha na štyroch, bok, kľak, stoj a na rôznych pomôckach: na pôrodnej posteli, na stoličke, na pôrodnom vaku, je možný aj pôrod do vody. 

Ak túžite po odbere pupočníkovej krvi, v tejto pôrodnici je to možné.

Cisársky rez

V tejto pôrodnici využívajú všetky druhy anestézie (celkovú, spinálnu, epidurálnu), metódu si môže zvoliť matka po konzultácii s lekárom. Prevažujú sekcie s epidurálnou a spinálnou anestézou – žena je pri pôrode pri vedomí a môže vidieť bábätko ihneď.  Je možné, aby pri sekcii bol partner priamo na sále.  Novorodenca vám priložia ku tvári bezprostredne po pôrode, ak budete chcieť. Prečítajte si aké sú výhody raného kontaktu medzi mamou a novorodencom pri cisárskom reze.

Nastálo po sekcii je pri vás bábätko podľa vášho i jeho zdravotného stavu – obvykle po 24 hodinách. 

Ak by ste potrebovali pomoc v starostlivosti o bábätko aj o seba, je možné zaplatiť si pobyt sprevádzajúcej osoby na šestonedelí – na nadštandardnej izbe.  

Rodičky po predchádzajúcom pôrode sekciou majú možnosť rodiť vaginálne. Rovnako poloha bábätka koncom panvovým nie je automatická indikácia na sekciu.

Novorodenec

Tesne po pôrode vám bábätko položia na bruško a zostáva v kontakte koža na kožu do prvého ošetrenia bábätka, ktoré by malo prebehnúť na dohľad od vás. Ak chcete vyšetrenie oddialiť a podporiť samoprisatie, informujte o tom personál. 

Dieťa zostáva s vami na pôrodnej sále prvé dve hodiny, potom sa vy ako mama prvý krát po pôrode postavíte a mali by ste sa osprchovať – ešte na pôrodnici. Vás by mali po týchto dvoch hodinách preložiť na oddelenie šestonedelia, kde zostávate s bábätkom, alebo aj s doprovodom, ak sa rozhodnete priplatiť si nadštandard. 

Pôrodnica je perinatologické centrum a v prípade komplikácii sú matky ubytované spolu s bábätkom.

Šestonedelie

Mamky, ktoré túžia mať dieťatko čo najskôr pri sebe sa určite potešia, že v tejto nemocnici sú izby typu rooming in, kde môžete byť s dieťatkom spolu hneď po príchode z pôrodnej sály, ak to váš zdravotný stav dovoľuje.

V prípade, že by boli izby na „šestonedelí“ preplnené, umiestnili by vás na na rizikovom oddelení, ale vždy s bábätkom.

Na oddelení šestonedelia je 8 dvojposteľových izieb, 10 trojposteľových izieb a 8 nadštandardných jednoposteľových izieb. Vo všetkých je k dispozícii WC a miesto na kúpanie bábätka. Nadštandartné izby majú naviac sprchu, chladničku, TV, rýchlovarnú kanvicu a je tam možný pobyt sprevádzajúcej osoby za príplatok – vena za izbu pre matku je 1000 Kč,  partner dopláca 200 Kč / noc.

Po vaginálnom pôrode odchádzajú ženy prevažne na tretí deň, po sekcii po štyroch dňoch. Je možný aj ambulantný pôrod s odchodom po štyroch hodinách.

Dojčenie

V pôrodnici v Bohunicích vám s dojčením pomôžu kvalifikované vyškolené sestry, ktorým môžu aj po príchode domov rodičky zatelefonovať do pôrodnice a poprosiť o radu.

Okrem toho majú na oddelení laktačné sestry, ktoré sa venujú len podpore dojčenia. Ďalej ponúkajú písomné materiály všetkým rodičkám na nástenke. Na oddelení je k dispozícii elektrická odsávačka.

Deti nevážia každý deň. 93% detí je výlučne dojčených pri odchode domov.

Návštevné hodiny

Návštevné hodiny sú v tejto pôrodnici denne od 13:00 do 18:00, na nadštandardných izbách bez časového obmedzenia. 

Návštevy prebiehajú s dieťatkom, v návštevnej miestnosti. 

Spôsob úhrady pre slovenské rodičky

Ak chcete rodiť v tejto pôrodnici a platíte si zdravotné poistenie v SR, odporúčame navštíviť informačné stretnutie pred pôrodom a zistiť si aktuálny postup. V súčasnosti prichádzajú do úvahy dve možnosti:

 • zložiť zálohu v pokladni pôrodnice – cca. 10 000 Kč, následne po pôrode doplatiť zbytok a na Slovensku si so svojou zdravotnou poisťovňu vybaviť refundáciu,
 • preukázať sa potvrdením, že ste na Slovensku zdravotne poistená – nemocnica si úhradu cez českú Všeobecnú zdravotnú poisťovňu zúčtuje priamo s vašou poisťovňou.  

Prečítajte si viac o dokladoch potrebných na preplatenie pôrodu v zahraničí a súvisiace informácie.

 

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

500 Kč

Nadštandardný pôrodný box – so sociálnym zariadením

1000 Kč

Výber lekára

5000 – 15000 Kč

EDA

2000 Kč

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

1000 Kč / noc

doprovod 200 Kč / noc

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme staničnej sestre pôrodného sálu: Mgr. Miloslave Kameníkovej.

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

500 Kč

Nadštandardný pôrodný box – so sociálnym zariadením

1000 Kč

Výber lekára

5000 – 15000 Kč

EDA

2000 Kč

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

1000 Kč / noc

doprovod 200 Kč / noc

Mapa

Sprievodca pôrodnicami

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár