4. október – František (meniny a význam mena)

redakcia 0

Meno František nájdeme v slovenskom kalendári 4. októbra.

Podľa rozšíreného kalendára má meniny aj Fraňo a Edvin.

Význam mena František

Krstné meno František je talianskeho pôvodu, bolo odvodené od mena svätého Františka z Assisi a znamená „malý Francúz“.

František
Pexels

Meno František vzniklo z talianskej podoby Francesco – čo znamená malý Francúz, Francúzik.

Latinská verzia je Franciscus, anglická Francis, nemecká Franc, francúzska Francois, španielska Francisco, chorvátsky Frane, maďarsky Ferenc.

Františkom hovoríme Fero, Fraňo, Ferino, Fano. Ženskou obmenou je Františka, Francka. 

Klasické meno František

Meno František je typické katolícke meno, klasické, tradičné. Bolo obľúbené aj medzi panovníkmi. Napríklad manžel Márie Terézie bol František Štefan Lotrinský.

Ak sa vám páči meno František, možno vás oslovia aj mená Martin, Juraj, Eduard, Jozef, Karol, Ernest, Frederik, Alfréd, Viliam, Róbert.

Sv. František

Hovorí sa, že svätý František, ktorý bol pôvodne pokrstený ako Giovanni (Ján), celým menom Giovanni Battista Bernardone, dostal meno Francesco čiže malý Francúz, pretože jeho otec chcel mať raz z neho obchodníka. Jeho meno malo naznačovať aj obdiv k Francúzsku. 

František prežil búrlivú mladosť, dostal dobré vzdelanie a napĺňal otcovu predstavu dobrého obchodníka. Túžil stať sa slávnym rytierom, to sa mu však nepodarilo. Po duchovnej kríze sa jeho život začal obracať, stal sa z neho kajúcnik, žil v chudobe, nevyhýbal sa ani malomocným.

František založil mužský Rád menších bratov a spolu so sv. Klárou z Assisi aj ženský Rád svätej Kláry. Za svätého bol vyhlásený 16. júla 1228 v Assisi pápežom Gregorom IX.. Je patrónom zvierat, obchodníkov, Talianska a životného prostredia. Je jedným z najviac uctievaných svätcov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár