Všetko o pôrodniciachVšetko o Sprievodcovi pôrodnicami

Sprievodca pôrodnicami 2016: Hodnotili sme podľa úrovne starostlivosti o novorodencov

  01.07.2016   0

Starostlivosť o novorodencov je na Slovensku diferencovaná do štyroch úrovní (Tabuľka 1).

 

Najvyššiu úroveň starostlivosti poskytujú perinatologické centrá (úroveň starostlivosti III+), ktorých poslaním je koncentrovať v príslušných regiónoch závažné prípady tehotenských a neonatálnych komplikácií s cieľom zvýšiť kvalitu starostlivosti o tehotnú ženu, rodičku, šestonedieľku a jej novorodenca. 

Na Slovensku je 6 perinatologických centier: UN Bratislava - Antolská, FNsP Nové Zámky, UN Martin, FNsP Banská Bystrica, FNsP Prešov GPO I. a UNLP Košice– Trieda SNP.

Do týchto centier sú odosielané tehotné ženy s hroziacim predčasným pôrodom do 28. týždňa tehotenstva, s predpokladanou pôrodnou hmotnosťou novorodenca pod 1250 gramov, ale patria sem aj ženy vo vyššom gestačnom týždni so závažnými tehotenskými komplikáciami.

Tieto centrá sú zastrešené špeciálne vyškoleným personálom a vybavené zariadením najvyššej úrovne, aby boli schopné poskytnúť starostlivosť týmto novorodencom. 

Systém novorodeneckej starostlivosti rozoznáva aj ďalšie nižšie úrovne starostlivosti III., II. a I., podľa vybavenosti a teda schopnosti tohto zariadenia poskytnúť potrebnú pomoc novorodencom. V praxi sa nazýva prevoz rodičky pred pôrodom do „vyššieho“ zariadenia centralizáciou a je známe, že zlepšením centralizácie sa výrazne zlepšuje aj perinatologická úmrtnosť novorodencov. 

Pri hodnotení výsledkov viacerých parametrov nášho hodnotenia sme brali do úvahy stupeň poskytovanej starostlivosti. Keďže však každý stupeň starostlivosti zahŕňa inú populáciu rodičiek a vyrovnanie hodnotenia bolo predmetom polemík v minulosti, v tomto ročníku sme sa rozhodli vyhodnotiť jednotlivé kategórie samostatne. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised