RodímePôrod

10 krokov podpory raného kontaktu

 Michaela Mrowetz, Marcela Peremská   16.07.2019   0

1. Položenie nahého novorodenca na nahé brucho matky bezprostredne po pôrode – vertikálne

 

- Osušenie novorodenca na tele matky, zabalenie novorodenca a matky ako jednej jednotky do teplých osušiek a prikrývok.

- Odložené prerušenie pupočníka až po jeho dotepaní kvôli zaisteniu dostatočnej placentárnej transfúzie.

- Pri pôrode sekciou sa položí nahý novorodenec na hrudník matky pod prsia - horizontálne, je vhodné je znížiť operačné pole pod prsia matky. Novorodenca podľa potreby pridržiava ďalšia osoba - otec, ev. zdravotník tak, aby novorodenec mohol efektívne hľadať bradavku a mohol sa prisať. Ideálne je dať elektródy na chrbát, alebo mimo hrudník ženy a po položení dieťaťa uvoľniť ruky, pokiaľ boli pripútané k lôžku alebo k prístrojom, aby matka mohla dieťa držať sama.

 

2. Všetky vyšetrenia a základné ošetrenie novorodenca uskutočňovať na tele matky

- Hodnotenie Apgar skóre. 

- Podviazanie a prerušenie pupočníka.

- Ev. označenie novorodenca identifikačným náramkom.

3. Samoprisatie – tzv. breast crawl

Samoprisatia je schopné takmer každé dieťa. Zo skúseností M. Mrowetz dokonca všetky, ktoré dosiahli termínu zdravého pôrodu, nech boli narodené akokoľvek, teda aj operatívne, pokiaľ bolo samoprisatie skutočne podporené. 

Samoprisatie je spôsob, kedy dieťa samo nájde prsník matky a prisaje sa

Preto je nutné nechať dieťa s matkou v kontakte koža na kožu, nechať dotepať pupočník. Potom dieťa rozvíja repertoár pohybov, ktoré vedú k samoprisatiu. Matka ho povzbudzuje letmými dotykmi a slovami. Tomuto správaniu vravíme "oslavný tanec zrodenia". Matka dieťa víta na svete, dieťa sa neomylne posúva vpred za jej bradavkou. Dieťa potrebuje, aby matka cítila jeho vôňu, pretože vôňa detskej hlavičky stimuluje zmysly a vyplavuje hormóny, ktoré matku povzbudzujú k citlivej starostlivosti o dieťa. Deti sú schopné sa prisať do hodiny po pôrode, niektoré za pár minút, niektorým to trvá dlhšie. Potrebujú k tomu voľnosť, kontakt s matkiným telom a dostatok času. 

M. Mrowetz  k samoprisatiu dodáva: "Videla som deti, ktoré sa bez problémov prisali aj k spiacej mamičke p operatívnom pôrode. Samoprisatie zaisťuje, že dieťaťu uložíme do jeho správania to, že je schopné sa samo nakŕmiť a tým predídeme problémom s dojčením."

* Novorodencovi a matke nechávame dostatočný  čas v kontakte koža na kožu na zoznámenie.

* 30-60 minút než je dieťa pripravené k prvému samoprisatiu.

* Po medikovaných pôrodoch i cisárskom reze môže byť táto doba i omnoho dlhšia, rádovo v hodinách.

* Novorodenca nechávame sa k prsníku doplaziť a samotného nájsť bradavku všetkými zmyslami - zrakom, hmatom, sluchom, čuchom, chuťou.

* Novorodencovi neutierame ručičky od plodovej vody (plodová voda vonia ako bradavka).

* Znaky pripravenosti sať: dieťa si strká pästičky do úst, otvára ústa, rukou ohmatáva dvorec a bradavku, čím pripravuje bradavku na dojčenie, má široko otvorené oči.

* Ideálna je „bezdotyková“ forma pomoci, môžeme matke umožniť pohodlnejšiu polohu, ukázať jej, ako podoprieť prsník a slovne poradiť. Novorodencovi pomáha s prisatím ev. výhradne matka, personál má vyčkávací prístup (novorodencovi nedávame bradavku do úst, nepomáhame mu).

- podpora tandemového dojčenia aj v rámci samoprisatia – tzn. prítomnosť staršieho dojčeného súrodenca (i nedojčeného) pri podpore ranej väzby a samoprisávaní, dojčenie staršieho dieťaťa súčasne – tandemovo.

 

 

4. Umožnenie a podpora vizuálneho kontaktu – pohľad z očí do očí matky a novorodenca

* Podloženie hlavy matky pokiaľ leží na chrbáte, odporúčanie rozopínacej košele či upravenie látky pod krkom pre zaistenie výhľadu matky na dieťa.

* Pokiaľ novorodenec musí byť v inkubátore, potom v ideálnom prípade zaistíme pobyt v jednej miestnosti, vizuálny kontakt môžu len čiastočne nahradiť fotografie, videozáznam a najlepšie priamy prenos web kamerou.

5. Matka a novorodenec sú v kontakte „skin to sin“ – koža na kožu

* Podpora a neprerušovanie tohto kontaktu najmenej 2 hodiny po pôrode, ideálne však 12 hodín či stále, matka s novorodencom sa presúva z pôrodnej sály na oddelenie šestonedelia spoločne v kontakte koža na kožu.

* Pri pôrode cisárskym rezom môže matku zastúpiť na nevyhnutne dlhú dobu otec (pri dokončovaní operácie a premiestňovaní matky na lôžko), baktérie otca sú pre dieťa prirodzené a prínosné, na rozdiel od baktérií ošetrujúceho personálu. 

6. Zabezpečenie príjemného, pokojného, vľúdneho a intímneho prostredia zo strany zdravotníckeho personálu a zaistenie pohodlia pre matku  

* Samostatné pôrodné izby, kde môže byť celá nová rodina spolu.

* Pohodlná posteľ, kreslo, vankúše, teplá deka.

* K novej rodine vchádza čo najmenej personálu a nevyrušujú novú rodinu v zoznamovaní.

7. Eliminácia techniky – fotoaparátov, videokamier, mobilných telefónov

* Tento jedinečný okamžik žiadne fotografie ani videozáznam nenahradia.

* Novú rodinu môže ev. vyfotiť prítomný zdravotník.

8. Všetky vyšetrenia novorodenca, odbery biologického materiálu, vizity apod. realizovať za prítomnosti matky

* Vyšetrenia a odbery je vhodné realizovať v náruči matky, pri dojčení a v kontakte koža na kožu (eliminácia vyplavovania kortizolu).

9. Transport do iného zariadenia

* Pri nutnosti transportu novorodenca je nevyhnutné podporiť matku a transportovať matku i novorodenca spoločne, podľa ich stavu, ideálne v telesnom kontakte, t.j. v jednom vozidle sanitky a zaistiť príjem matky spolu s novorodencom na nové oddelenie.

* Pri nutnosti transportovať matku je potreba s ňou preložiť i novorodenca,  podľa ich stavu, ideálne v telesnom kontakte.

10. Pri pôrode mŕtveho dieťaťa či úmrtí dieťaťa po pôrode podporiť matku v kontakte s jej novorodencom

* Matke a rodine musí byť umožnené rozlúčenie s jej dieťaťom – podpora a zaistenie miesta (zákon) – podpora kontaktu koža na kožu, zaistenie pamiatky na dieťa (podporiť rodičov v otlačení ruky či nohy), podporiť rodičov v prehliadnutí si dieťaťa, vyfotiť rodinu s dieťaťom.

* Matka a rodina majú k smúteniu neobmedzený čas (etika), informovať o možnosti krstu po smrti a podporiť v organizácii pietnej rozlúčky s dieťaťom – odporúčame krst pred úmrtím novorodenca (i núdzový krst personálom pôrodnice).

Spracovali a odporúčajú: Michaela Mrowetz - klinická psychologička, Marcela Peremská – pediatrička

Foto: archív M. Mrowetz, použité so súhlasom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised