Zákonník práce priznáva tehotným ženám, matkám na materskej dovolenke, rodičom na rodičovskej dovolenke a osamelým rodičom, ktorí sa starajú o dieťa do 3 rokov veku osobitnú právnu ochranu.
Prejavuje sa nielen vo vzťahu k pracovným podmienkam a úprave pracovného času, ale tiež vo forme zákazu výpovede v ochrannej dobe.
Ochranná doba (zákaz výpovede)
Ochranná doba je doba, počas ktorej platí zákaz výpovede zo strany zamestnávateľa. Podľa § 64 ods. 1 písm. c Zákonníka práce pod ochrannú dobu spadá aj doba, keď je
– zamestnankyňa tehotná, zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky.
Zákaz výpovede v tehotenstve
Ochranná doba z dôvodu tehotenstva zamestnankyne závisí od toho, či zamestnankyňa informovala o svojom tehotenstve zamestnávateľa, nakoľko podľa Zákonníka práce sa za “tehotnú zamestnankyňu” považuje iba tá zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie (§ 40 ods. 6 Zákonníka práce).
Kedy informovať zamestnávateľa o tehotenstve, akú formu zvoliť, čo má obsahovať oznámenie o tehotenstve pre zamestnávateľa?
Zákaz výpovede počas materskej/rodičovskej dovolenky
Počas čerpania materskej a rodičovskej dovolenky platí zákaz výpovede zo strany zamestnávateľa. Po návrate do práce už rodič nie je chránený pred výpoveďou zo strany zamestnávateľa, aj keď dieťa, o ktoré sa stará ešte nedovŕšilo tri roky (výnimku majú iba osamelí rodičia).