Prečo v tehotenstve bolia prsia?

redakcia 0

Citlivé, opuchnuté prsia bývajú jedným zo skorých znakov tehotenstva. Prsníky sú napäté, podobne ako pri menštruácii, za čo môže zvýšená hladina hormónov, vďaka ktorým sa začína mliečna žľaza množiť a diferencovať.

Prsia sa začínajú pripravovať na svoju najdôležitejšiu úlohu – kojenie – už od samého začiatku tehotenstva.

Už od začiatku tehotenstva sa prsia pripravujú na dojčenie

Mliečne žľazy sa rozvíjajú, zväčšujú, tkanivo sa viac prekrvuje, prsné bradavky zreteľne vystupujú, môžu stmavnúť. Predpokladá sa, že to tak príroda zariadila náročky: aby bábätko hneď po pôrode vedelo, kam „trafiť“ za mliečkom.

Kolostrum, prvé mlieko, sa začína tvoriť v matkiných prsníkoch už na začiatku druhého trimestra, približne od 12. – 16. týždňa tehotenstva. Niektoré ženy si všimnú zopár žltých kvapôčok už počas tehotenstva, iné budú mať tú česť až pri prvom priložení bábätka, ale nemusia pochybovať – kolostrum, tekuté zlato, je skryté vnútri prsníkov celý čas.

 

Prsia sa zväčšujú a môžu bolieť

Že sa prsníky zväčšujú, môžete pobadať už medzi 6. – 8. týždňom tehotenstva. Do konca tehotenstva môže každý prsník zväčšiť svoju hmotnosť až o 300 g.

Asi každá desiata žena máva pri týchto zmenách a prípravách počas tehotenstva aj bolesti. Možno preto, že práve u nej je tkanivo na prsníkoch výnimočne citlivé. Alebo preto, že nadmerné zásobovanie vodou napína pokožku a tým ju dráždi. Je to síce nepríjemné, ale v žiadnom prípade to nie je choroba.

Ako sa Vaše prsia menia počas tehotenstva? A kedy začnú vytvárať mlieko pre Vaše dieťa? Video znázorňuje, čo sa deje:

Ako sa starať o prsia počas tehotenstva?

Máme pre Vás niekoľko tipov.

  • Prsia potrebujú oporu. Dobre sediaca podprsenka z jemného, nedráždivého prírodného materiálu (bavlnená) je základ. Niektorým z nás sa osvedčili aj športové podprsenky, ktoré dobre držia prsia na “svojom mieste”, pretože najčastejšie spôsobuje bolesť húpanie sa prsníkov. Zaujímavé je, že mnoho tehotných žien sa cíti lepšie v podprsenke dokonca aj počas spánku.
  • Presvedčte sa, či vám podprsenka sedí, nakoľko sa prsia môžu zväčšiť za relatívne krátky čas, možno budete musieť zmeniť veľkosť podprsenky do pôrodu aj niekoľkokrát. Dobrá podprsenka nesmie tlačiť a už vôbec nie rezať do kože.
  • Nielen proti bolestiam, ale aj preventívne, proti vzniku strií, odborníci odporúčajú pomôcť si striedaním teplej a studenej vody pri sprchovaní.
  • Utišujúco pôsobí aj prevádzanie jemných masáží. Natrite si ruky napr. mandľovým olejom (alebo iným za studena lisovaným olejom, prípadne s prímesou éterického oleja) a končekmi prstov jemne ťahajte od vonkajšieho obvodu pŕs smerom k bradavkám.

TIP:

Prečítajte si tiež článok s videom: Potrebujem špeciálnu podprsenku na dojčenie?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár