RodímePôrod

Krčok maternice

 Mgr. Hana Celušáková   10.03.2014   1

Tehotenstvo

Maternica (uterus) je tvorená dvoma hlavnými časťami – telom a krčkom (cervix uteri).

Úlohou hornej časti - svalu, je počas tehotenstva rásť úmerne spolu s bábätkom.

Dolný segment tela maternice a krčok „držia“ tehotenstvo.

 

Maternica, ako každý sval, môže cvičiť počas celého tehotenstva, viac ale v období prudkého rastu alebo aktivity bábätka. Postupne, ako sa pôrod blíži, maternica cvičí častejšie.

Kontrakcie môžete vnímať ako tvrdnutie bruška, tiahnutie v chrbte, môžu byť podobné menštruačným bolestiam, vystrelovať do stehien alebo podbruška, môžu bolieť kríže. Každá žena prežíva kontrakcie inak. Nemalo by ich ale byť viac ako 10 za deň. Častá činnosť maternice upozorňuje budúcu mamičku, že prepína svoje sily a mala by viac oddychovať.

Počas tehotenstva má krčok maternice zhruba tri centimetre, je zatvorený a vyplnený hlienovou zátkou -  väčším množstvom hlienu, ktorý uzatvára pôrodné cesty a chráni plodové obaly pred infekciou.

 

Príprava na pôrod

V posledných týždnoch pred pôrodom, alebo až pri začiatku pôrodu, vylučovaním prostaglandínov a sťahmi maternice (nazývané tiež poslíčky, predčasné sťahy, tvrdnutie brucha a počas pôrodu kontrakcie), dochádza k príprave pôrodných ciest na pôrod. 

Krčok maternice sa zmäkčuje, skracuje a presúva sa zo zadného postavenia (smerovanie ku kostrči) dopredu (smerovanie k lonovej kosti). Postupne sa „spotrebúva“ - stenšuje a mení na pôrodnú bránku.

Cervikálne skóre

sa snaží objektivizovať nález (zrelosť krčka) pri vaginálnom vyšetrení.  Stav sa hodnotí v týchto charakteristikách:

  • dĺžka,
  • dilatácia (otvorenie krčkového kanálu),
  • orientácia (dorzálna je dozadu - ku kostrči, mediálna je v strede a anteriórna je dopredu - k lonovej kosti),
  • konzistencia (tuhosť),
  • cerviko-korporálny uhol (je to hodnotenie strmosti zúženia v oblasti vnútornej bránky krčka),
  • naliehanie (je to vzťah najnižšie položenej časti plodu, najčastejšie hlavičky k panvovému vchodu).

Hodnota môže mať 0, 1 alebo 2 body. Teoreticky je možné nazbierať 12 bodov. Na začiatku tehotnosti je väčšinou cervikálne skóre 0 a na konci 9. V tehotenskej knižke je uvedená maximálna tolerancia pre jednotlivé týždne tehotnosti, špeciálne pre prvorodičky (primi) a pre viacrodičky (multi).

Pôrod

Počas pôrodu (alobo pomocou poslíčkov aj skôr) musí najprv dôjsť k skráteniu a spotrebovaniu krčka maternice, čím vzniká pôrodná bránka.

Pôrodná bránka sa počas 1. doby pôrodnej kontrakciami otvára z 0 až na cca 10 cm, aby bábätko mohlo vstúpiť do pôrodných ciest a narodiť sa.  V závere prvej doby môžete mať nutkanie na tlačenie, kedy je dobré skontrolovať bránku, či už je plne otvorená, alebo zostáva lem.

V prípade, že lem (zostatok krčka už skoro úplne otvoreného) nie je „zájdený“, nebudete môcť tlačit, aby nedošlo k opuchu alebo poškodeniu krčka. Vtedy je dobré zaujať koleno-prsnú polohu (hlavička bábätka tak netlačí na bránku), dýchať povrchovým - psím dýchaním a snažiť sa do nutkania na tlačenie nezapájať aktívne brušný lis (netlačiť sa úplne nedá).

 

Stači predýchať niekoľko málo kontrakcií, lem „zájde“ a bábätko môže vstúpiť do pôrodných ciest, začína druhá doba pôrodná.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 30 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Romi13 napísané 22.11.2017 09:40

Dobry den, mozem sa spytat, som v 37 tt a v papieroch od gynekologa mam, ze cervix 2cm, CK uzatvoreny,...je to v poriadku?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku
Romi13 napísané 22.11.2017 09:40

Dobry den, mozem sa spytat, som v 37 tt a v papieroch od gynekologa mam, ze cervix 2cm, CK uzatvoreny,...je to v poriadku?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised