Ktoré príspevky a dávky pre rodiča sa zmenia od januára 2014?

Mgr. Kristína Kováčiková 7
Thinkstock

Ako sa zmenia dávky pre rodičov v roku 2014?

V súvislosti so zmenou výšky životného minima k 1. júlu 2013 sme Vás v článku Ako sa zvýšia dávky pre rodiča v r. 2014? informovali, ako sa zvýšia peňažné dávky pre rodiča, závislé od životného minima ako ekonomického ukazovateľa,

 

konkrétne:

Sú tu však aj štátne sociálne dávky, nezávislé od zmien

životného minima,

ako napríklad:

či dávka nemocenského poistenia –

materské.

O týchto peňažných dávkach si povieme v nasledujúcich riadkoch, keďže sa pozrieme na zmeny, ktoré v oblasti „dávok pre rodiča,“ navrhuje rezort práce od januára 2014. Budú platiť, ak úspešne prejdú celým legislatívnym procesom, vrátane prezidentovho autogramu.

Príspevok pri narodení dieťaťa, príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa

Rezort práce navrhuje zlúčiť príspevok pri narodení dieťaťa (v súčasnosti poskytovaný v sume 151,37 eur) a príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa (v súčasnosti poskytovaný v sume 678,49 eur) do jednej štátnej sociálnej dávky – príspevku pri narodení dieťaťa, ďalej v texte iba “príspevok.”

Výška príspevku by bola odstupňovaná podľa poradia pôrodu, z ktorej sa dieťa narodilo. V prípade prvého až tretieho pôrodu by bol príspevok v sume 829,86 eur, v prípade štvrtého a ďalšieho pôrodu v sume 151,37 eur. Ak sa súčasne narodili dve deti alebo sa súčasne narodilo viac detí a najmenej dve z nich sa dožili 28 dní, suma príspevku sa zvyšuje o 75,69 eur na každé dieťa, ktoré sa dožilo najmenej 28 dní.

Kto bude mať nárok na príspevok pri narodení dieťaťa?

Za oprávnené osoby, ktoré môžu požiadať o príspevok, by sa po novom mali považovať iba biologickí rodičia dieťaťa: matka dieťaťa prednostne, otec dieťaťa v prípade, že matka dieťaťa zomrela, bolo po nej vyhlásené pátranie alebo vtedy, ak bolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti otca na základe rozhodnutia súdu.

Podľa súčasne platného zákona môže za splnenia ostatných podmienok poberať príspevok pri narodení dieťaťa (v sume 151,37 eur) aj osoba, ktorá prevzala dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia súdu alebo príslušného orgánu. Nemá však nárok na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa v sume 678,49 eur. Po januári 2014 by už podľa navrhovanej legislatívy náhradní rodičia nemali nárok na príspevok pri narodení dieťaťa, navrhuje sa poskytnúť im jednorazový príspevok pri zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti. Ten by mal byť vo výške 500 eur.

Podmienky nároku na príspevok pri narodení dieťaťa po novom

Na rozdiel od aktuálnej právnej úpravy, ktorá medzi nosné podmienky nároku kladie narodenie dieťaťa a trvalý pobyt oprávnenej osoby na území SR, po novom sa navrhuje popri trvalom pobyte oprávnenej osoby na území SR aj podmienka bydliska na území Slovenska.

Nárok na príspevok by tak od nového roka nemali osoby, ktoré nežijú na Slovensku, resp. centrum záujmov rodiny nie je v SR, avšak nezrušili si na území SR trvalý pobyt. V súlade s nariadením EP a Rady (EÚ) č. 492/2011 o slobode pohybu pracovníkov v rámci Únie však umožňuje oprávnenej osobe z iného členského štátu EÚ poskytnúť príspevok pri narodení dieťaťa v SR, ak v SR vykonáva zárobkovú činnosť.

V súčasnosti platí, že nárok na príplatok k príspevku (vo výške 678,49 eur) nevzniká matke, ak sa od začiatku štvrtého mesiaca tehotenstva do pôrodu nezúčastňovala raz za mesiac na preventívnych prehliadkach u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo alebo na obdobných prehliadkach v cudzine. Po novom by pribudla ešte jedna podmienka nároku na príspevok v tomto duchu: nárok na príspevok nevznikne tej oprávnenej osobe, ktorá pre dieťa neuzatvorila dohodu o poskytovaní všeobecnej ambulantnej starostlivosti podľa osobitného predpisu.

Príspevok rodičom viac súčasne narodených detí

Rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dve deti súčasne alebo viac detí súčasne poskytuje štát raz ročne príspevok na zvýšené výdavky, ktoré vznikajú v súvislosti s riadnou starostlivosťou o tieto deti. Príspevok patrí aj osobe, ktorá prevzala deti do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia súdu. Výška príspevku je odstupňovaná:

a) pre dieťa do 6 rokov veku – 81,99 eur,
b) pre dieťa od 6 do 15 rokov veku – 101,25 eur,
c) pre dieťa vo veku 15 rokov 107,55 eur.

Po novom sa navrhuje, aby bola suma tohto príspevku jednotná, bez ohľadu na vek detí, a to vo výške 110,36 eur na každé dieťa.

Príspevok na starostlivosť o dieťa

Príspevok na starostlivosť o dieťa ostane aj k 1.januáru 2014 bez zmien, hoci sa uvažovalo o zvýšení na minimálne 100 eur, maximálne však 260 eur. Aj naďalej tak bude minimálna výška príspevku vo výške 41,10 eur (bez preukázania výdavkov), maximálna v sume 230 eur (podľa preukázaných výdavkov na starostlivosť o dieťa).

Materské

Materské je dávka nemocenského poistenia. V súčasnosti je vo výške 65 % vymeriavacieho základu, podporná doba poberania materského je približne 34 týždňov. Pokiaľ ide o zmenu výšky percentuálnej sadzby, či dĺžky podpornej doby poberania materského, od januára 2014 by nemalo prísť k zmenám. Ministerstvo práce nám prostredníctvom svojho tlačového odboru poskytlo takéto odôvodnenie:

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v posledných dvoch rokoch zvýšilo úroveň materského z 55 % denného vymeriavacieho základu  postupne na 60 % a od 1. januára 2012 na 65 % denného vymeriavacieho základu a 2 etapách predĺžilo aj jej poberanie, z pôvodných 28 na 34 týždňov.  Tým pádom už v súčasnosti je u nás v medzinárodnom porovnaní vysoko nadštandardná dĺžka poberania tzv. materskej. Vedenie MPSVR SR nie je v období vládneho šetrenia a konsolidácie verejných prostriedkov za populistické riešenia, ktoré navyše presahujú medzinárodné rámce. Snahou však bude udržať výšku a dĺžku materskej minimálne na terajšej úrovni.

Zdroj: tlačový odbor MPSVaR, rokovania.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Dobry vecer, je pravda, ze od 1.jula 2014 uz nebudem poberat taku istu matersku pri druhom dietatku, ktore budem mat este kym prve dovrsi 3-tie narodeniny? (pri prvom som poberala vyssiu matersku cca 800 eur, kedze som bola platcom dobrovolneho nemocenskeho…), dakujem pekne za odpoved

 2. Váš komentárPekný den Vám prajem mala by som otázočku môj malí ide mať v lete dva roky od septembra som ho prihlásila do škôlky kde nás aj prijali,len neviem ako to bude s mojím rodičovským príspevkom či ho budem môcť poberať do konca tretieho roka alebo nie zatial nemám prácu ale mám v pláne ak sa uchytí malí bez problémov vo škôlke sa čo najskôr zamestnať ak mi to možnosti z dvoma deťmi umožnia dcéra nastupuje do prvého ročníka dakujem za info.S pozdravom Katarína

 3. Dobrý deň,

   

  podmienky pre „cezpoľných“ Slovákov sa od 1.1.2014 sprísnili.

   

  Príkladom je príspevok pri narodení dieťaťa.

   

  Nárok na príspevok nevznikne, ak sa dieťa sa narodilo mimo územia SR a príslušná inštitúcia štátu, v ktorom sa dieťa narodilo, vyplatila oprávnenej osobe príspevok alebo inú dávku toho istého druhu.

   

  Ak táto dávka vyplatená nebola v UK, pri posudzovaní žiadosti budú posudzovať nielen trvalý pobyt, ale aj BYDLISKO.

   

  „Bydlisko na účely príspevku je miesto, kde má oprávnená osoba a dieťa sústredené najdôležitejšie záujmy na základe objektívnych kritérií, ktorými sú najmä dĺžka pobytu, výkon zárobkovej činnosti, povinné verejné zdravotné poistenie, poskytovanie zdravotnej starostlivost, bývanie s rodinou, návšteva predškolského zariadenia, plnenie povinnej školskej dochádzky.“

   

  Čo sa týka iných dávok zo Slovenska, odporúčam prečítať si nasledovný článok:

   

  tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodica/davky-zakony-slovenky-v-zahranici/rodicovsky-prispevok-v-zahranici-narok/

 4. Dobry den,

   

  ziadam Vas o informacie o zmenach pri prispevkoch a davkach pre rodica od januara 2014 a celkovo ako sa to vybavuje v mojom pripade.

   

  Od Septembra 2012 zijem v Anglicku, taktiez som vyhlasena z uradu prace, zo zdravotnej poistovni. Koncom Januara (okolo 29.1.) sa mi ma narodit babätko v UK. Na kolko v anglicku nezijem dostatocny cas a nemam tolko odpracovanych mesiacov, tak nemam narok na ziadne prispevky od statu alebo od uradu prace a takisto nedostanem matersku dovolenku. A babätko bude mat takisto slovensku narodnost a trvalu adresu na Slovensku.

   

  1. Viem, ze narok na matersku nemam ani na Slovensku.

   

  2. Prispevok pri narodení dieťaťa a príplatok k nemu sa zlúči do jednej dávky.

  -otazka:

  Cize pri mojom prvom porode to bude 829,86 euro vyplatenych jednorazovo?

  To znamena ze, ked predlozim doklad z UK o zamietnuti tohto prispevku tak na Slovensku mi ho schvalia?

   

  Lebo z roznych zdrojov som sa dozvedela (samozrejme nemusia byt pravdive, ale boli to aj niektore urady na SK), ze aby mi bol tento prispevok vyplateny tak dieta sa musi narodit na SK. Cize mojom pripade by to znamenalo, ze keby mi to neschvalili v UK tak aj tak mi to neschvalia na SK.

  Chcem sa spytat ci je to pravda a ako to je a funguje a ako sa to da riesit.

  Odkaz: http://www.zbierka.sk/sk/predpisy/383-2013-z-z.p-35434.pdf

  Popripade ak je to skutocne tak, ze dieta sa musi narodit na uzemi Slovenskej republiky, tak Vas ziadam o nejaky odkaz na zakon alebo kde to je ustanovene.

   

  3. Danovy bonus

  -otazka:

  Ako si ho mozem uplatnit ja alebo moj partner, ktory pracuje v UK?

   

  4. Rodicovsky prispevok

  Toto som nasla :

  Vyska je 203,20 euro

  Oprávnená osoba má nárok na rodičovský príspevok, ak:

  -zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa a zároveň

  -má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území SR

  -alebo je osobou podľa osobitného predpisu.

   

  -otazka:

  Mam na to narok v mojom pripade?

  Co by som mala spravit aby mi to bolo vyplacane a co k tomu potrebujem?

   

  5. Pridavok na dieta

  Takisto ci mam narok v mojom pripade.

   

  6. Chcem sa este spytat ako by to bolo v tom pripade s tymito pridavkami a prispevkami, keby som napriklad zostala v Anglicku po narodeni. A druha moznost keby som sa hned vratila po narodeni dietata v UK spät na Slovensko (to znamena ze by som sa opätovne zahlasila na prislusne institucie). Lebo vsetko stale zvazujeme s partnerom.

   

  Vopred Vam dakujem za odpoved a za informacie ktore mi velmi pomozu.

  S pozdravom

  Jana P.

  1. Dobrý deň,
   podmienky pre „cezpoľných“ Slovákov sa od 1.1.2014 sprísnili.
   Príkladom je príspevok pri narodení dieťaťa.
   Nárok na príspevok nevznikne, ak sa dieťa sa narodilo mimo územia SR a príslušná inštitúcia štátu, v ktorom sa dieťa narodilo, vyplatila oprávnenej osobe príspevok alebo inú dávku toho istého druhu.
   Ak táto dávka vyplatená nebola v UK, pri posudzovaní žiadosti budú posudzovať nielen trvalý pobyt, ale aj BYDLISKO.
   „Bydlisko na účely príspevku je miesto, kde má oprávnená osoba a dieťa sústredené najdôležitejšie záujmy na základe objektívnych kritérií, ktorými sú najmä dĺžka pobytu, výkon zárobkovej činnosti, povinné verejné zdravotné poistenie, poskytovanie zdravotnej starostlivost, bývanie s rodinou, návšteva predškolského zariadenia, plnenie povinnej školskej dochádzky.“
   Čo sa týka iných dávok zo Slovenska, odporúčam prečítať si nasledovný článok:
   tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodica/davky-zakony-slovenky-v-zahranici/rodicovsky-prispevok-v-zahranici-narok/

 5. Dobrý deň,

  mám jednu otázku ohľadom materského. Síce sa nezmenila výška percentuálnej sadzby, či dĺžka podpornej doby poberania materského, avšak predsa len prišlo k jednej zásadnej zmene. A to, že nárok na poberanie materského má matka iba vtedy, ak je pred dňom pôrodu v období DVOCH rokov aspoň 270 dní nemocensky poistená. Predtým to bolo obdobie troch rokov. Teda ak matka prvorodička je zamestnaná a ide na materskú riadne 6 týždňov pred dňom pôrodu (povedzme v decembri), porodí začiatkom februára a chcela by stihnúť lehotu stanovenú zákonom na vyplácanie materského aj pri druhom dieťati, musela by otehotnieť a porodiť v podstate v zápätí po prvom dieťati (čo je napr. pri pôrode sekciou veľmi riskantné). Porozumela som tomu v zákone správne alebo sa mýlim?

  1. Dobrý deň, Lucia,
   pokiaľ ide o materské, nemám informáciu, že by došlo k zmene, ktorú uvádzate.
   Niekoľko rokov platí, že nárok na materské má tá poistenkyňa, ktorá bola poistená aspoň 270 dní v období 2 rokoch pred pôrodom. Spravidla v tejto súvislosti upozorňujem na fakt, že ideálne tehotenstvo, ak žena neporodí predčasne, trvá plus mínus 280 dní, a teda aby vznikol nárok na materské, je treba sa poistiť ešte pred tým, ako žena otehotnie.
   Pokiaľ ide o druhé materské/druhé dieťa, nie je to tak, že by žena musela otehotnieť ešte v šestonedelí, aby vznikol nárok na materské. To vôbec nie.
   Čas, kedy žena poberá materské, sa posudzuje ako čas, kedy je nemocensky poistená, nemocenské poistenie trvá, dni, kedy poberá materské sa počítajú medzi dni, kedy je nemocensky poistená, bez toho, aby musela platiť poistné na nemocenské poistenie.
   Ak žena po zániku nároku na materské požiada zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku a bude poberať rodičovský príspevok, aj toto obdobie sa jej započíta, zohľadní pri nároku na ďalšie materské – pri druhom dieťati, tzv. reťazový pôrod.
   Tejto téme sa venujeme v osobitnom článku
   tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodica/peniaze-pre-rodicov/retazovy-porod-materske-peniaze/

Pridaj komentár