Príručka pre rodičaPeniaze pre rodičov

Príplatok k prídavku na dieťa

 Kristína Kováčiková   01.01.2017   21

Príplatok k prídavku na dieťa je štátna sociálna dávka, ktorú mesačne vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Účel dávky: štát pripláca oprávnenej osobe na výchovu a výživu nezaopatreného dieťaťa, na ktoré nemožno uplatniť daňový bonus.

  • Čo je daňový bonus? Kto má nárok na daňový bonus? V akej výške je daňový bonus? ⇒ ⇒ Daňový bonus

Výška dávky: 11,96 eur mesačne (od januára 2021).

Dokedy trvá nárok: kým je dieťa považované za nezaopatrené (podľa zákona o prídavku na dieťa), najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku.

 

Kto má nárok na príplatok?

Oprávnená osoba na uplatnenie nároku na príplatok k prídavku je

a) rodič nezaopatreného dieťaťa,

b) rodič, ktorému bolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu,

c) osoba, ktorej je nezaopatrené dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia súdu.

Ak je viac oprávnených osôb a spĺňajú podmienky nároku, príplatok k prídavku na to isté dieťa patrí oprávnenej osobe, ktorej patrí aj prídavok na dieťa.

Situácie, keď rodičia dieťaťa nežijú spolu

Nárok na príplatok k prídavku na dieťa má rodič, ktorému bolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu.

Ak súd zverí maloleté dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov alebo ak súd schváli dohodu rodičov o zverení dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, príplatok sa vypláca oprávnenej osobe, ktorej sa príplatok vyplácal pred zverením maloletého dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov alebo pred schválením dohody rodičov, ak sa rodičia maloletého dieťaťa písomne nedohodnú na zmene oprávnenej osoby.

Ak sa rodičia, ktorým bolo dieťa zverené do striedavej osobnej starostlivosti, písomne dohodnú na striedavom poberaní príplatku, môže si nárok na príplatok uplatniť každý z rodičov najmenej na obdobie šiestich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.

Aké sú podmienky nároku na príplatok?

Oprávnená osoba má nárok na príplatok k prídavku na dieťa, ak:

a) má nárok na prídavok na dieťa,

b) je poberateľ starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % podľa osobitného predpisu, výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu po dovŕšení veku potrebného na nárok na starobný dôchodok podľa osobitného predpisu, poberateľ obdobnej dávky poskytovanej príslušnou inštitúciou iného členského štátu alebo poberateľ peňažného príspevku na opatrovanie a ďalšia fyzická osoba, ktorá si môže uplatniť daňový bonus podľa osobitného predpisu, je poberateľ takého dôchodku alebo peňažného príspevku na opatrovanie,

c) nevykonáva zárobkovú činnosť a zárobkovú činnosť nevykonáva ani ďalšia fyzická osoba, ktorá si môže uplatniť daňový bonus podľa osobitného predpisu,

d) nebol priznaný daňový bonus na nezaopatrené dieťa, na ktoré si uplatnila nárok na prídavok.

Aká je výška príplatku?

Príplatok sa poskytuje vo výške 11,03 eur mesačne. Od 1.1.2018 vo výške 11,10 eur mesačne.

Táto suma sa upravuje od 1.januára kalendárneho roka koeficientom, ktorým sa upravili sumy životného minima podľa osobitného predpisu.

Koho požiadať o príplatok?

Príplatok k prídavku na dieťa vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby. Oprávnená osoba si musí uplatniť nárok na príplatok podaním písomnej žiadosti alebo žiadosti podanej elektronickými prostriedkami podpísanej zaručeným elektronickým podpisom.

Žiadosť obsahuje meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, adresu trvalého pobytu alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby a nezaopatreného dieťaťa.

Ak oprávnená osoba nespĺňa podmienky nároku alebo ak nepreukáže rozhodujúce skutočnosti na posúdenie nároku, platiteľ vydá rozhodnutie o zamietnutí žiadosti.

Kedy najneskôr si môžem uplatniť nárok na príplatok?

Nárok na príplatok za kalendárny mesiac zaniká uplynutím šiestich mesiacov od posledného dňa v mesiaci, za ktorý príplatok patril.

O príplatku k prídavku na dieťa platia primerane ustanovenia pojednávajúce o prídavku na dieťa. A to vrátane novej oznamovacej povinnosti pre rodičov, ktorých dieťa dovŕši vek 3 rokov: stiahnite si nové tlačivo k tejto povinnosti.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Kamil napísané 10.11.2020 11:53

Dobri de mam narok na priplatok k pridsvkam ked som na rodicovskom prispevku a manzel zatial nikde nepracuje

Slavka napísané 01.10.2020 23:06

Mam nárok na príplatok aj vtedy keď som na invalidnom dôchodku 60/percent a poberam aj rodičovský a dieťa je zverené v mojej starostlivosti

Slavka napísané 01.10.2020 23:06

Mam nárok na príplatok aj vtedy keď som na invalidnom dôchodku 60/percent a poberam aj rodičovský a dieťa je zverené v mojej starostlivosti

Slavka napísané 01.10.2020 23:06

Mam nárok na príplatok aj vtedy keď som na invalidnom dôchodku 60/percent a poberam aj rodičovský a dieťa je zverené v mojej starostlivosti

Blažena napísané 12.04.2018 13:01

Dobrý deň,

 

máme nárok na poberanie príplatku k prídavku na dieťa, ak je manžel poberateľ invalidneho dôchodku nad 70 % a ja som evydovana nezamestnana , poberame socialnu davku? Nepracujeme. Ďakujem.

Marča napísané 30.01.2018 13:58

Dobry den..prosim vas,som na rodicovskom prispevku,poberam pridavky,chcem sa opytat mam narok aj na ten priplatok k pridavkom?som slobodna mamicka.dakujem za odpoved

Anabela napísané 05.02.2018 20:01

Dobrý deň,

máme nárok na poberanie príplatku k prídavku na dieťa, ak je manžel poberateľ dôchodku do 70 % a ja som poberateľka dôchodku nad 70 %? Nepracujeme. Ďakujem.

Nikoleta napísané 28.12.2017 13:21

Dobry den. Chcela by som sa informovat, ci mam narok na priplatok k pridavku. Ja som zamestnana,ale od juna 2016 som na materskej dovolenke. Danovy bonus som si vedela uplatnit za ten kalendarny rok. Ale za rok 2017 si ho neviem uplatnit,kedze som bola na rodicovskom prispevku a teraz som znovu na matetskej dovolenke. Otec deti si tiez nemoze uplatnit danovy bonus,lebo neziju v 1 domacnosti. Za odpoved vam dakujem.

Darina Trnkova napísané 21.11.2016 14:24

Dobry den chcem sa spytat ak pridavok k prispevku poberal otec dietata a uz tri roky je na dochodku a teraz sme prisli nato ze ich nedostava da sa to uplatnit teraz? Co k tomu treba ? A vratia sa aj spatne ? Dakujem

Monika napísané 08.11.2016 17:25

Dobrý deň, chcem sa spýtať či máme nárok na príplatok k prídavku na dieťa, s priateľom sme nezamestnaní a o prídavku som sa dozvedela až teraz, dieťa ma 11mesiacov. Vyplácajú to aj spätne? Ďakujem

Melánia Rudyová napísané 05.08.2016 14:03

Váš komentár

Dobrý deň,

má rodič nárok na poberanie prídavku na dieťa, ktoré nedovŕšilo 25 rokov veku - dcéra je prijatá na 2.stupeň VŠ, ale je tehotná a termín pôrodu je koncom októbra 2016. Majú rodičia nárok na poberanie rodinných prídavkov nárok? Ak áno dokedy. Ďakujem za odpoveď.

dominika napísané 19.03.2016 12:03

dobry den chcela by som sa spytat ci ma aj ja narok na priplatok k pridavku mam dve deti a ktomu som este v stvrtom mesiaci tehotenstva dakujem

Anna Šatkovä napísané 26.08.2015 13:09

Dobrý deň, mám nárok na príplatok k prídavkom na dieťa, ak mám dvojčatá vo veku 13 rokov, manžel je dôchodca a od 1. 7. 2015 nepracuje. Ja som 9 mesiacov nezamestnaná, až do 31. 8. 2015. Od 1. 9. 2015 idem pracovať na živnosť. Ďakujem

Mária Harbuľáková napísané 20.02.2015 15:03

Syn vo febriári dovrší 25 rokov. Ale vysokoškolské štúdium končí v máji .- jún. t.roku. Mám to chápať tak, že od marca už nemám nárok na rodinné prídavky?

Zuzana napísané 22.08.2014 11:37

Mam narok na priplatok ak ja som na materskej dovolenke (ale mam trvaly pracovny pomer) a manzel nezamestnany a nepobera ziadnu davku lebo ako zivnostnik si predtym nepriplacal?

Katka napísané 23.01.2014 14:25

Chcem sa opátať či sa tento príplatok vypláca aj spätne. Ja som o tomto príplatku nevedela a to keď som bola na UPSVaR tak som a pýtala na čo mám nárok ako nezamestnaná slobodná matka.

Jana napísané 07.07.2013 20:20

Som evidovaná ako slobodná matka, ktorá dokončila 2.ročník nadstavbového štúdia (individuálny plán), chcem len vedieť či mám nárok na príplatok k prídavku na dieťa, ak má moje dieťa už 10 mesiacov? Ak mám ako si ho uplatním?

Lenka napísané 22.04.2013 19:22

Ahoj,mám dve nezaopatrené deti,som rozvedená,poberám na ne prídavky a náhradné výživné,50€ na jedno dieťa,som momentálne nezamestnaná,nakoľko o týždeň nastupujem na materskú dovolenku s dieťaťom,ktoré mám s priateľom s ktorým žijeme,mám nárok na tento príspevok? chystáme sa vziať, ale podľa mojích informácií si priateľ,teda budúci manžel, v práci nemôže uplatniť daňový bonus na moje deti ani po svadbe,jedine,ak by si ich prisvojil.Ďakujem za pomoc.

Olga napísané 05.04.2013 12:22

Váš komentár

Dcéra má 23 rokov, je študentom dennom štúdia VŠ, poberá sirotský dôchodok, niekedy ide na brigádu. Má rodič nárok na príplatok k prídavku na dieťa? (10,57€)

Alena napísané 13.03.2012 09:53

Mám nárok na tento príplatok ako rodič ak som nezamestnaná a v hmotnej núdzi? Na dieťa si druhý rodič daňový bonus tiež neuplatnil. Rodinné prídavky poberám a aj dieťa má vzornú školskú dochádzku s vyznamenaným prospechom.

Helena Demetrová napísané 23.01.2011 09:40

Váš komentár

Má rodič nárok na poberanie prídavku na dieťa, ktoré nedovršilo 25 rokov veku, je študentom denného štúdia na VŠ, ale zároveň je

aj zárobkovo činný ako SZČO (rok po skončení strednej školy bol nezamestnaný a počas tohto obdobia začal podnikať) ?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku
Kamil napísané 10.11.2020 11:53

Dobri de mam narok na priplatok k pridsvkam ked som na rodicovskom prispevku a manzel zatial nikde nepracuje

Slavka napísané 01.10.2020 23:06

Mam nárok na príplatok aj vtedy keď som na invalidnom dôchodku 60/percent a poberam aj rodičovský a dieťa je zverené v mojej starostlivosti

Slavka napísané 01.10.2020 23:06

Mam nárok na príplatok aj vtedy keď som na invalidnom dôchodku 60/percent a poberam aj rodičovský a dieťa je zverené v mojej starostlivosti

Slavka napísané 01.10.2020 23:06

Mam nárok na príplatok aj vtedy keď som na invalidnom dôchodku 60/percent a poberam aj rodičovský a dieťa je zverené v mojej starostlivosti

Blažena napísané 12.04.2018 13:01

Dobrý deň,

 

máme nárok na poberanie príplatku k prídavku na dieťa, ak je manžel poberateľ invalidneho dôchodku nad 70 % a ja som evydovana nezamestnana , poberame socialnu davku? Nepracujeme. Ďakujem.

Marča napísané 30.01.2018 13:58

Dobry den..prosim vas,som na rodicovskom prispevku,poberam pridavky,chcem sa opytat mam narok aj na ten priplatok k pridavkom?som slobodna mamicka.dakujem za odpoved

Anabela napísané 05.02.2018 20:01

Dobrý deň,

máme nárok na poberanie príplatku k prídavku na dieťa, ak je manžel poberateľ dôchodku do 70 % a ja som poberateľka dôchodku nad 70 %? Nepracujeme. Ďakujem.

Nikoleta napísané 28.12.2017 13:21

Dobry den. Chcela by som sa informovat, ci mam narok na priplatok k pridavku. Ja som zamestnana,ale od juna 2016 som na materskej dovolenke. Danovy bonus som si vedela uplatnit za ten kalendarny rok. Ale za rok 2017 si ho neviem uplatnit,kedze som bola na rodicovskom prispevku a teraz som znovu na matetskej dovolenke. Otec deti si tiez nemoze uplatnit danovy bonus,lebo neziju v 1 domacnosti. Za odpoved vam dakujem.

Darina Trnkova napísané 21.11.2016 14:24

Dobry den chcem sa spytat ak pridavok k prispevku poberal otec dietata a uz tri roky je na dochodku a teraz sme prisli nato ze ich nedostava da sa to uplatnit teraz? Co k tomu treba ? A vratia sa aj spatne ? Dakujem

Monika napísané 08.11.2016 17:25

Dobrý deň, chcem sa spýtať či máme nárok na príplatok k prídavku na dieťa, s priateľom sme nezamestnaní a o prídavku som sa dozvedela až teraz, dieťa ma 11mesiacov. Vyplácajú to aj spätne? Ďakujem

Melánia Rudyová napísané 05.08.2016 14:03

Váš komentár

Dobrý deň,

má rodič nárok na poberanie prídavku na dieťa, ktoré nedovŕšilo 25 rokov veku - dcéra je prijatá na 2.stupeň VŠ, ale je tehotná a termín pôrodu je koncom októbra 2016. Majú rodičia nárok na poberanie rodinných prídavkov nárok? Ak áno dokedy. Ďakujem za odpoveď.

dominika napísané 19.03.2016 12:03

dobry den chcela by som sa spytat ci ma aj ja narok na priplatok k pridavku mam dve deti a ktomu som este v stvrtom mesiaci tehotenstva dakujem

Anna Šatkovä napísané 26.08.2015 13:09

Dobrý deň, mám nárok na príplatok k prídavkom na dieťa, ak mám dvojčatá vo veku 13 rokov, manžel je dôchodca a od 1. 7. 2015 nepracuje. Ja som 9 mesiacov nezamestnaná, až do 31. 8. 2015. Od 1. 9. 2015 idem pracovať na živnosť. Ďakujem

Mária Harbuľáková napísané 20.02.2015 15:03

Syn vo febriári dovrší 25 rokov. Ale vysokoškolské štúdium končí v máji .- jún. t.roku. Mám to chápať tak, že od marca už nemám nárok na rodinné prídavky?

Zuzana napísané 22.08.2014 11:37

Mam narok na priplatok ak ja som na materskej dovolenke (ale mam trvaly pracovny pomer) a manzel nezamestnany a nepobera ziadnu davku lebo ako zivnostnik si predtym nepriplacal?

Katka napísané 23.01.2014 14:25

Chcem sa opátať či sa tento príplatok vypláca aj spätne. Ja som o tomto príplatku nevedela a to keď som bola na UPSVaR tak som a pýtala na čo mám nárok ako nezamestnaná slobodná matka.

Jana napísané 07.07.2013 20:20

Som evidovaná ako slobodná matka, ktorá dokončila 2.ročník nadstavbového štúdia (individuálny plán), chcem len vedieť či mám nárok na príplatok k prídavku na dieťa, ak má moje dieťa už 10 mesiacov? Ak mám ako si ho uplatním?

Lenka napísané 22.04.2013 19:22

Ahoj,mám dve nezaopatrené deti,som rozvedená,poberám na ne prídavky a náhradné výživné,50€ na jedno dieťa,som momentálne nezamestnaná,nakoľko o týždeň nastupujem na materskú dovolenku s dieťaťom,ktoré mám s priateľom s ktorým žijeme,mám nárok na tento príspevok? chystáme sa vziať, ale podľa mojích informácií si priateľ,teda budúci manžel, v práci nemôže uplatniť daňový bonus na moje deti ani po svadbe,jedine,ak by si ich prisvojil.Ďakujem za pomoc.

Olga napísané 05.04.2013 12:22

Váš komentár

Dcéra má 23 rokov, je študentom dennom štúdia VŠ, poberá sirotský dôchodok, niekedy ide na brigádu. Má rodič nárok na príplatok k prídavku na dieťa? (10,57€)

Alena napísané 13.03.2012 09:53

Mám nárok na tento príplatok ako rodič ak som nezamestnaná a v hmotnej núdzi? Na dieťa si druhý rodič daňový bonus tiež neuplatnil. Rodinné prídavky poberám a aj dieťa má vzornú školskú dochádzku s vyznamenaným prospechom.

Helena Demetrová napísané 23.01.2011 09:40

Váš komentár

Má rodič nárok na poberanie prídavku na dieťa, ktoré nedovršilo 25 rokov veku, je študentom denného štúdia na VŠ, ale zároveň je

aj zárobkovo činný ako SZČO (rok po skončení strednej školy bol nezamestnaný a počas tohto obdobia začal podnikať) ?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised