Príručka pre rodiča – peniaze, úrady, životné situácie

redakcia 0

Príde čas, keď sa neodvratne blíži príchod nášho viac či menej plánovaného potomka a začína nám tiecť do topánok. Každé ráno vstávame s novými otázkami, na ktoré krvopotne zháňame odpovede.

V našej Príručke pre rodiča (začiatočníka) ponúkame na jednom mieste všetky dôležité témy spojené s narodením bábätka, na ktoré by ste sa chceli spýtať právnika, personalistu, tety zo sociálky…

iStock

Na úvod začnime týmito 5 okruhmi rodičovského „kockovania:“

 

Tehotenstvo, narodenie bábätka a úrady

Ste tehotná? Vystavením tehotenskej knižky sa začínajú všetky papierovačky, ktoré absolvujete v tehotenstve. Napočítali sme 7 formalít, na ktoré treba myslieť počas tehotenstva, od potvrdenia tehotenstva až po pôrod.

Po narodení dieťatka čaká čerstvých rodičov maratón po úradoch pri vybavovaní všetkých dokladov pre bábätko. Pripravili sme pre vás „krok za krokom“ prehľadný zoznam 10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťatka.

 

Mama, otec, občianstvo

V našej príručke pre rodiča nájdete aj tému určenia rodičovstva. Zo zákona je matkou žena, ktorá dieťa porodila. Otcovstvo sa určuje na základe troch domnienok otcovstva podľa Zákona o rodine. Prvá z nich hovorí o tom, že otcom dieťaťa je zo zákona manžel matky (Otcovstvo manžela matky dieťaťa).

V prípade, že nie ste majiteľmi sobášnych listov, v osobitných článkoch sa venujeme téme Uznania otcovstva podľa 2. domnienky otcovstva (súhlasné vyhlásenie rodičov o otcovstve) a Určenia otcovstva súdom podľa 3. domnienky otcovstva (zisťovanie otcovstva).

Neobišli sme ani tému štátneho občianstva detí, ktoré sa narodia mimo územia Slovenska alebo páru, kde jeden z rodičov je Slovák.

iStock

 

Meno a priezvisko

Výber mena pre dieťa vám príjemne spestrí nejeden večer, môžete pohľadať inšpiráciu aj v našom zozname mien. Nájdete v ňom aj základné informácie o priezvisku a ženskom priezvisku v mužskom tvare.

Ak zistíte, že Vendelín bude asi radšej Tomáš (či naopak), čítajte ako sa dá zmeniť meno a priezvisko, či doplniť druhé meno. Máme tiež osobitné pojednanie o mene a osvojení.

Môžete si prečítať, aké rôzne stratégie používajú rodičia pri výbere mena pre potomka a aké dávame na Slovensku mená. Takisto zaujímavou témou je, aké meno sa hodí k priezvisku. Sú nejaké obmedzenia pri výbere mena? Áno, platí týchto 6 zákazov pri výbere mena, ale dá sa s tým niečo urobiť…

 

Rodič a zamestnávateľ

V rubrike venovanej pracovnoprávnym vzťahom si môžete prečítať o svojich povinnostiach a právach k zamestnávateľovi – špeciálne, ak ste tehotná, na materskej, resp. rodičovskej dovolenke (oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi, úprava pracovných podmienok v tehotenstve, rizikové a zakázané práce v tehotenstve).

Venujeme sa aj otázke rozviazania pracovného pomeru (Môžem dostať výpoveď, keď som tehotná/na materskej?) a záležitostiam spojených s nástupom do práce po rodičovskej dovolenke.

iStock

 

Peniaze pre rodiča

Prvá dávka, o ktorú si môže tehotná poistenkyňa požiadať, je materské, vypláca ho Sociálna poisťovňa, ak osoba spĺňa podmienky nároku na materské.

Podporná doba na poberanie materského je 34 týždňov, v prípade osamelej matky 37 týždňov, matky dvojičiek a viacerčiat 43 týždňov. Môže vás zaujímať, ako sa vypočíta výška materského.

Na úrade práce, soc. vecí a rodiny sa podávajú žiadosti o ďalšie peňažné príspevky a prídavky pre rodiča – niektoré z nich si môžete stiahnuť na príslušných webových stránkach a vopred vyplniť, napríklad príspevok pri narodení dieťaťa, prídavok na dieťa, ev. rodičovský príspevok.

Pozrite si k tomu náš kompletný prehľad peňažných dávok pre rodiča.

 

Všetky témy z Príručky pre rodiča »»»

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár