nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  

Všeobecná nemocnica Žiar nad Hronom

Adresa:

Svet zdravia, a.s., Všeobecná nemocnica Žiar nad Hronom,
Sládkovičova 11, 965 37 Žiar nad Hronom

tel: 045/6709234
email:
web: www.svetzdravia.com

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 648
Počet novorodencov 652
Pôrody sekciou 160
Pôrody s epiziotómiou 378
Pôrody s EDA 163

Extra:

ÁnoTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
NieNadštandardná pôrodná sála
ÁnoMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 1. júla 2017

Predpôrodná starostlivosť

V rámci predpôrodnej starostlivosti vás v žiarskej nemocnici pozývajú absolvovať prehliadku pôrodnice.

Psychofyzická príprava prebieha (aj s partnerom) v Materskom centre Úlik v Žiari nad Hronom, každú stredu o 15:00 hod. Cena celého kurzu je 15€, za jedno stretnutie zaplatíte 3€.

Ak sa chystáte rodiť práve v Žiari, nemusíte dopredu o tom informovať, ani tu chodiť do poradne pre tehotné. Poradňu ale samozrejme majú, obvykle ju tehotné navštevujú od 36. týždňa gravidity. 

Ordinačné hodiny sú v doobedňajších hodinách v pondelok, stredu a piatok. Gynekologickú ambulanciu nájdete na gynekologicko pôrodníckom oddelení. Telefónne číslo je 045 / 6709 232.

Objednať sa nie je nutné, ale je to možné, na spomínanom telefónnom čísle.  Nezabudnite moč a tehotenskú knižku. A ak máte špecifické pôrodné priania, spíšte si ich a pôrodný plán doneste na konzultáciu.

Osoby pri pôrode

V Žiari  umožňujú prítomnosť blízkej osoby pri pôrode. Môžete si však zavolať maximálne jednu. Vybrať si však môžete koho chcete, môže tam byť partner alebo iný rodinný príslušník, taktiež priateľka či dula. Doprovod musí spĺňať a svojim podpisom potvrdiť podmienky: „stanovené našim oddelením pre účasť blízkej osoby pri pôrode a podpísať informovaný súhlas."

Nie je určené  presne, odkedy môže doprovod ostať s rodičkou po príchode do pôrodnice. Ako píšu: „podľa želanie rodičky“.  Po pôrode s vami môže blízka osoba ostať dve hodiny, „kým je rodička s novorodencom na pôrodnej sále“.

Nezabudnite pred alebo po pôrode zaplatiť poplatok 20 €. Platby prijímajú v hotovosti pôrodné asistentky na pôrodnej sále, prípadne dokumentačná pracovníčka oddelenia.

V tejto pôrodnici máte možnosť objednať si konkrétneho pôrodníka aj pôrodnú asistentku.

Poplatok za konkrétneho lekára je 200 €. Je možné vybrať si z pôrodných asistentiek spomedzi zamestnancov pôrodnice, suma je 100€.

V prípade, ak sa vybraný človek k vášmu pôrodu nemôže dostaviť, tak je zmluva neplatná a poplatok vám bude vrátený.

Pôrod

Po prijatí strávite prvú dobu pôrodnú na izbe čakateliek, približne do času, kým budete na 7 cm otvorená. Potom, na ďalšie doby pôrodné  sa presúvate do ďalších miestností.

Nadštandardný pôrodný box v tomto zariadení nemajú, ale v pôrodnici sú dva pôrodné boxy. V jednom s modernou komfortnou pôrodnou posteľou s možnosťou alternatívnych polôh, podľa priania klientky.

Na úľavu od bolesti môžete využiť tieto možnosti: klasická pôrodná a nemocničná posteľ, polohovateľné pôrodné kreslo, veľké lopty, podložky vhodné na pohyb na zemi. A žiadnej nemocnici už hádam nechýba ani prehrávač s hudbou a aromalampa.

Taktiež vás hneď po príchode informujú o možnosti využitia analgetík a anestetík. Máte možnosť využiť epidurálnu analgéziu, a to 24 hodín denne. Je vhodné informovať sa ešte pred pôrodom, ale nie je problém vybaviť si EDA aj počas prvej doby pôrodnej.  

Podmienkou je spísať žiadosť a podpísať informovaný súhlas s epidurálnou analgéziou.  Poplatok za EDA je 133€.

Klystír tu odporúčajú všetkým rodičkám, taktiež holenie. Ak odmietnete, vyhovejú vám.

V tejto pôrodnici  môžete počas pôrodu konzumovať nápoje, nie však tuhú stravu. Ako výborný prostriedok proti bolesti môžete neobmedzene využívať sprchu i vyššie spomínané pomôcky. Pôrodné asistentky vám ponúknu masáž. A máte voľnosť pohybu v celom pôrodnom trakte.

V tejto pôrodnici majú skúsenosti s viacerými variáciami klasickej  polohy počas druhej doby pôrodnej. Od polohy v ľahu s možnosťou polohovania, až do polosedu.

Môžete požiadať aj o odber pupočníkovej krvi – kedykoľvek, aj počas rozbehnutého pôrodu.

Cisársky rez

Pri cisárskom reze sa môžete stretnúť s rôznymi druhmi anestézie – celkovou, spinálnou, epidurálnou, využívajú všetky. Metódu vyberá personál podľa vášho zdravotného stavu.

Novorodenca po sekcii priložia matke na líčko. Niektoré z vás určite poteší že partner síce nemôže byť pri vás na operačnej sále počas pôrodu, ale je prítomný pri prvom ošetrení novorodenca v novorodeneckom boxe.  

Je možné blízku osobu ubytovať s vami po sekcii na nadštandardných izbách. Inak vám bude pomáhať zdravotnícky personál.

Kedy už budete s bábätkom po sekcii nastálo spolu záleží od zdravotného stavu vášho i vášho dieťaťa.  Zvyčajne je to na druhý deň po operácii.

V tomto zariadení nemajú perinatologické centrum pre vážne prípady novorodencov, prevážajú ich do PNC v Banskej Bystrici.

Novorodenec

"Dieťa položíme matke na brucho koža na kožu, prikryjeme dekou, umožníme samoprisatie, cca 5-10 min. po pôrode pediater vyšetrí novorodenca na novorodeneckom boxe, sestra vykoná prvé ošetrenie novorodenca a dá ho znovu podľa želania matky na jej telo alebo na termolôžko. Novorodenec zostáva s matkou na pôrodnej sále 2 hodiny a počas tejto doby je monitorovaný novorodeneckou sestrou. Po 2 hodinách sa novorodenec prekladá na novorodenecké oddelenie a matka na izbu roomingin na oddelení. Dieťatko ide k matke na izbu roomingin podľa želania matky - hneď ak je matka schopná a vie sa postarať o novorodenca, alebo neskoršie ak potrebuje dlhší čas na zotavenie po pôrode."

Každá postieľka, inkubátor, výhrevné lôžko majú monitor dychu novorodenca.

Šestonedelie

Na oddelení šestonedelia majú v žiarskej nemocnici izby typu rooming-in, kde dieťatko prinášajú mame hneď po príchode z pôrodnej sály, ak to umožňuje zdravotný stav oboch.

  • Štandardné izby sú dvoj-troj posteľové, na každej izbe sú polohovacie postele pre mamičky, nočné stolíky, postieľky pre bábätká s monitorom dychu, prebaľovací pult, vanička na kúpanie bábätiek. Sociálne zariadenia sú spoločné pre všetky izby na oddelení.
  • Nadštandardné izby s možnosťou návštev na izbe s kompletným vybavením - posteľ, postieľka pre bábätko s monitorom dychu, nočný stolík, servírovací stolík, stolička, kreslo, skrine na osobné veci, rozkladacie kreslo (prístelok pre príbuzného) televízor, chladnička, varná kanvica, vešiaková stena a samostatné sociálne zariadenie. Cena je 25€/deň.

Ďalšie dve nadštandardné izby by mali byť hotové v priebehu roka 2017.

Ak by nastala situácia, že by bol oddelenie šestonedelia plné, citujem: „prispôsobíme ostatné izby na našom oddelení pre matku a novorodenca (postieľky, vaničky)“.

Možnosť ubytovania príbuzného v samostatnej časti nemocnice za poplatok v prípade, ak sú klienti z iného regiónu a rodička je ubytovaná v štandardnej izbe (bez možnosti ubytovania príbuzného).

Dojčenie

Písomné materiály o dojčení dávajú všetkým rodičkám. Ďalšie písomné podklady nájdete na nástenke. Celý deň vám budú poskytovať kvalifikované poradenstvo vyškolené sestry.

Mamičky im môžu kedykoľvek zatelefonovať do pôrodnice aj po príchode domov a poprosiť o radu. Na oddelení máte k dispozícii ručné odsávačky.

Deti nevážia každý deň, iba pri problémoch s dojčením u matky alebo pri úbytku na váhe novorodenca.  Dokrmujú v týchto prípadoch: „v prípade poklesu glykémie u novorodenca a problémov s dojčením - umelým mliekom so súhlasom matky“.

Obvykle sa snažia dokrmovať alternatívnymi spôsobmi – striekačkou, lyžičkou. Fľašu používajú v prípade, že „matka nedojčí z rôznych dôvodov zo strany matky alebo novorodenca“.

Až 98 % detí odchádza domov plne dojčených.

Návštevné hodiny

Návštevy pacientov na oddelení - vyjdú vám v ústrety – návštevu umožnia kedykoľvek počas dňa.

Stretnúť sa môžete, i s dieťatkom, buď priamo v nadštandardnej izbe, alebo v prípade potreby a podľa stavu rodičky aj priamo klasickej izbe. Ostatné návštevy majú vyhradený spoločný priestor.

Na štvrtý  deň po vaginálnom pôrode môžete opustiť pôrodnicu. Po sekcii si vás nechajú hospitalizovanú ešte ďalší jeden až dva dni.

Fotografie novorodencov publikujú na web stránke alebo v regionálnej tlači ako službu na pamiatku. Je možné si zapožičať monitor dychu zdarma počas pobytu, o podrobnostiach sa informujte v pôrodnici.

Čo si zobrať do pôrodnice nájdete tu: http://www.ziar.nemocnica.com/pacient_gynekologicke.php

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

20 €

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

200 €

Výber pôrodnej asistentky

100 €

EDA

133 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

25 € matka

25 € blízka osoba

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme Mgr. Emílii Šipikalovej, vedúcej pôrodnej asistentke gynekologicko pôrodníckeho oddelenia.

Fotogaléria

Zdroj: zh.svetzdravia.com/moja-porodnica

Hodnotenia mamičiek

 

 

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Nemocnica: treeLevel=3