ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 16.12.2017 | meniny má Albína  
Príručka pre rodičaPeniaze pre rodičov

Prehľad peňažných dávok pre rodiča

 Kristína Kováčiková   05.10.2017   14

Čakáte bábätko? V súvislosti s narodením a starostlivosťou o dieťa Vám môže vzniknúť nárok na rôzne peňažné dávky, príspevky, prídavky, daňový bonus...

Ktoré to sú a za akých podmienok môže za rodiča platiť poistné na dôchodkové poistenie a zdravotné poistenie štát?

Peniaze pre rodičov
iStock

 

Príspevok pri narodení dieťaťa

Príspevok pri narodení dieťaťa je jednorazová štátna sociálna dávka. Vypláca ju príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Účel dávky: pokrytie výdavkov spojených so zabezpečením nevyhnutných potrieb novorodenca.

Príspevok pri narodení dieťaťa (celý článok) »»»

Suma príspevku pri narodení dieťaťa je upravená nasledovne:

  • 829,86 eur, ak ide o dieťa narodené z prvého pôrodu až tretieho pôrodu, ktoré sa dožilo najmenej 28 dní
  • 151,37 eur, ak ide o dieťa narodené zo štvrtého pôrodu a ďalšieho pôrodu alebo ak ide o dieťa z prvého pôrodu až tretieho pôrodu, ktoré sa nedožilo 28 dní
  • o 75,69 eura sa zvyšuje suma príspevku (829,86 eur, resp. 151,37 eur) pre dvojičky, resp. viacerčatá, a to na každé dieťa, ktoré sa dožilo najmenej 28 dní

 

Prídavok na dieťa

Prídavok na dieťa je štátna sociálna dávka, ktorú mesačne vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Účel dávky: štát prispieva oprávnenej osobe na výchovu a výživu nezaopatreného dieťaťa.

Prečítajte si viac: Prídavok na dieťa (celý článok)»»»

Suma prídavku na dieťa: 23,52 eur mesačne

Dokedy trvá nárok: kým je dieťa považované za nezaopatrené, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku.

 

Príplatok k prídavku na dieťa

Príplatok k prídavku na dieťa je štátna sociálna dávka, ktorú mesačne vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Účel dávky: štát pripláca oprávnenej osobe na výchovu a výživu nezaopatreného dieťaťa, na ktoré nemožno uplatniť daňový bonus.

Prečítajte si viac: Príplatok k prídavku na dieťa (celý článok) »»»

Výška dávky je 11,03 eur mesačne.

Dokedy trvá nárok: kým je dieťa považované za nezaopatrené, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku.

 

Rodičovský príspevok

Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorú mesačne vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Účel dávky: štát prispieva oprávnenej osobe na zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa.

Prečítajte si viac: Rodičovský príspevok (celý článok) »»»

Výška dávky: 213,20 eur mesačne. 

Rodič dvojičiek dostane rodičovský príspevok vo výške 266,50 eur a rodič trojičiek vo výške 319,80 eur.

Dokedy trvá nárok: najdlhšie do troch rokov veku dieťaťa, resp. šiestich rokov veku dieťaťa, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Rodičovský príspevok do 6 rokov veku (celý článok) »»»

 

Príspevok na starostlivosť o dieťa

Príspevok na starostlivosť o dieťa je štátna sociálna dávka, ktorú mesačne vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Účel dávky: štát prispieva oprávnenej osobe na úhradu výdavkov vynaložených na starostlivosť o dieťa.

Príspevok na starostlivosť o dieťa je alternatívou k rodičovskému príspevku, požiadať oň môže iba pracujúci alebo študujúci rodič.

 Prečítajte si viac: Príspevok na starostlivosť o dieťa (celý článok) »»»

Výška príspevku na starostlivosť o dieťa je diferencovaná:

Najmenej 41,10 eur, bez povinnosti preukázať výdavky na starostlivosť o dieťa, najviac v sume 280 eur podľa preukázaných výdavkov oprávnenej osoby na starostlivosť o dieťa.

Do kedy trvá nárok: do troch rokov veku dieťaťa alebo do šiestich rokov veku dieťaťa, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom.

 

Príspevok rodičom viac súčasne narodených detí

Príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá, je štátna sociálna dávka, ktorú raz za rok vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Účel dávky: štát prispieva rodičom na zvýšené výdavky, ktoré vznikajú v súvislosti so starostlivosťou o viac súčasne narodených detí.

Prečítajte si viac: Príspevok rodičom viac súčasne narodených detí (celý článok) »»»

Výška dávky: 110,36 eur.

 

Daňový bonus

Daňový bonus -  daňová úľava, ktorá sa poskytuje daňovníkovi vyživujúcemu dieťa žijúce s ním v domácnosti formou zníženia dane z príjmov, resp. preddavkov na daň, ktorú by inak daňovník musel zaplatiť.

O sumu daňového bonusu sa daňovníkovi znižuje daň (nie základ dane), čo daňovníkovi – zamestnancovi priamo zvyšuje jeho plat.

Prečítajte si viac: Daňový bonus (celý článok) »»»

Daňový bonus je v sume 21,41 eur mesačne na každé vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti. Výška ročného daňového bonusu v roku 2017 predstavuje sumu 256,92 eur (12 x 21,41).

Dokedy trvá nárok: kým je dieťa považované za nezaopatrené, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku.

 

Materské

Materské je dávka nemocenského poistenia - poistenia pre prípad straty alebo zníženia príjmu zo zárobkovej činnosti a na zabezpečenie príjmu v dôsledku tehotenstva a materstva. Materské vypláca Sociálna poisťovňa, ak osoba spĺňa podmienky nároku na materské

Prečítajte si viac: Materské (celý článok) »»»

Výška materského: závisí od výšky vymeriavacieho základu, ktorý je u každej poistenkyne iný. Materské sa vypočíta ako 75 % vymeriavacieho základu.

Materské sa poskytuje za dni. Podporná doba na poberanie materského je 34 týždňov, v prípade osamelej matky 37 týždňov, matky dvojičiek a viacerčiat 43 týždňov. 

Prečítajte si viac: Ako sa vypočíta výška materského zamestnankyni (celý článok) »»» 

Sociálna poisťovňa - čo vybaviť pri narodení dieťatka

Pri narodení dieťaťa vznikajú voči tejto inštitúcii najmä oznamovacie povinnosti. Rôzne životné situácie nielen v súvislosti s materským riešia odborníci Sociálnej poisťovne.

 

Poistné na dôchodkové poistenie

Za osobu, ktorá sa riadne stará o dieťa do 6 rokov a nevykonáva zárobkovú činnosť, z ktorej je povinne dôchodkovo poistená, môže štát platiť poistné na dôchodkové poistenie, ak sa prihlási ako poistenec štátu v Sociálnej poisťovni.

Obdobie, počas ktorého za vás platí poistné na dôchodkové poistenie štát, sa vám v budúcnosti zhodnotí ako obdobie dôchodkového poistenia na účely nároku na niektorú z dôchodkových dávok.

Prečítajte si viac: Dôchodkové poistenie môže za rodiča platiť štát. Ako na to (celý článok) »»»

 

Poistné na zdravotné poistenie

Zdravotné poistenie môže štát platiť nielen dieťatku, ale aj osobe, ktorá sa oň stará. Za osobu, ktorá sa riadne stará o dieťa do 6 rokov, môže štát platiť poistné na zdravotné poistenie, ak sa prihlási ako poistenec štátu vo svojej Zdravotnej poisťovni.

Platí tu však určité obmedzenie, pokiaľ ide o umiestnenie dieťaťa do škôlky. Takisto pri dosiahnutí zákonom stanovenej výšky príjmu prestáva byť osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov poistencom štátu.

Prečítajte si viac: Zdravotné poistenie platí štát dieťatku aj rodičovi (celý článok) »»»

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 43 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Peter napísané 22.11.2017 22:11

Príjemný dobrý deň chcel bi som sa opýtať. Ja som zamestnaný mám 24 a priateľka má 22 študuje ale konči tento školský rok bakalára. Čakáme malé babo (jún júl) a chceme ísť do prenájmu . Chcel bi som sa opýtať máme nárok na pomoc v hmotnej núdzi ako napríklad dávky v núdzi alebo príspevok na bývanie alebo na čo alebo o čo môžme požiadať ? Za odpoveď vopred Ďakujem.

S pozdravom Peter.

Jaeoslava napísané 25.08.2017 10:32

Dobrý deň ,momentálne poberám opatrovateľský príspevok na syna (je autista)a som tehotná ,preto sa chcem opýtať či mám nárok požiadať o rodičovský príspevok.Dakujem

mirka napísané 21.04.2017 19:03

Dobry ,ja by som sa chcela opytat poberam predlzeny rodicovsky prispevok na malu zo zdravotnych dovodov,okrem malej mam este jedno nezaopatrene dieta povinnou skolskou dochadzkou a vobec neviem na co mam narok z uradu prace okrem rodicovskeho a pridavku na dieta nepoberam nic. Prosim Vas o pomoc co si mozem vybavit na malu ,urady dako neovladam a dufam ze nie som sama.Dakujem Vam vopred

cmuq napísané 18.12.2016 19:04

dobrý den,ja som na rodičovskom pripevku poberem iba 226e na mesiac no resp. rodičovsky a pridavok....

mám narok aj na ine penažne prispevky ? alebo mam narok od statu aj peniaze na drevo,? v podstate načo mam narok ako žena ktora pobera rodičovsky a pridavok ? vopred dakujem...

cmuq napísané 18.12.2016 19:04

dobrý den,ja som na rodičovskom pripevku poberem iba 226e na mesiac no resp. rodičovsky a pridavok....

mám narok aj na ine penažne prispevky ? alebo mam narok od statu aj peniaze na drevo,? v podstate načo mam narok ako žena ktora pobera rodičovsky a pridavok ? vopred dakujem...

marcela napísané 06.10.2016 12:19

Váš komentárdobry den som na invalidnom dochodku ktory je plny 270 euro mam dve nezaopatrene deti vo veku 11-a 17 jeden je školak na zakladnej škole a druha je študetka tretieho ročnika potom beriem pridavky vo vyške 47 euro a vyživne vo vyške 56 euro na jedno mam 28 euro vyživne s toho platim najom 155 euro a elektriku 39 euro neostava mi skoro nič na žitie kolko by som mala brat davku ako si ju vyratam dakujem pekne za skoru odpoved.

Nikola napísané 13.08.2016 16:22

Dobrý deň chcem sa spýtať či môj priateľ ma nárok na materské ak je zamestnaný a platí si riadne zdravotne poistenie. Môže poberať materské on ? Aj vtedy ak som v 24tyzdni tehotenstva. O materskom som sa dozvedela až teraz . Ďakujem

Martina Filipova napísané 08.07.2016 14:33

Dobry den....chcela by som poprosit o radu...ja som nezamestnana a niesom ani evidovana na urade prace...s manzelom planujeme babetko....manzel pracuje..neviete mi niekto poradit ci mam narok na rodicovsky prispevok ked je manzel zamestnany a posudzuju bas spolu..za odpoved dakujem..

dina napísané 03.03.2016 11:52

Dobry den...opravujem vcerajsi text...otazka znela,ci mam NAROK na zvysenie prispevku na deti, popri invalidnom dochodku? zwinker alebo inu financnu vypomoc,nakolko invalidny dochodok mam 171eur mesacne a manzel ma minimalnu mzdu...dakujem velmi pekne za odpoved.

dina napísané 02.03.2016 19:09

Dobry den..chcela by som sa spytat,ci mam popri ivalidnom ciastocnom dochodku na zvysenie prispevku pre dieta ..mam dve deticky 2006 a 2007 rocnik..dostavam do 45eur..dakujem

Romana napísané 24.01.2016 11:28

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na čo všetko mám nárok ako tehotná študentka , vydatá ( manžel nezamestnaný ) . A aké kroky treba podniknúť na to, aby som niečo dostala ? Ďakujem

Alena napísané 11.12.2015 10:21

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, na aký príspevok pri narodení dieťaťa mi vznikne nárok, pokiaľ sa mi z tretieho pôrodu narodia dvojčatá. Ďakujem

Lucluc napísané 06.11.2015 10:43

Ahoj,

 

v prípade, že si bola zamestnaná posledné 2 roky (resp. podla zákona musíš mať odrobených 270 dní za posledné 2 roky, alebo ak si bola nezamestnaná tak si v platit dobrovolne nemocenske poistenie takisto za 270 dni pocas poslednych 2 rokov), tak mas narok na materské (65% z vymeriavacieho zakladu) aj ak ti skoncil pracovny pomer. Je to davka, ktoru ti plati socialna poistovna.

Kolko to bude zhruba vychadzat si mozes vyratat tu ekonomika.sme.sk/kalkulacky/vypocet-materskeho-2015.php zwinker

Lenka napísané 15.10.2015 14:06

Dobry den som na "materskej" 4 mesiac .. ked som bola v 5 mesiaci s prace ma vyhodili nakolko som bola na dobu urcitu .. zacala som poverat okolo 80-90 eur mesacne ale s tym sa samozdrejme vyzit neda viete mi povedat co vlastne peniaze od socialnej poistovne znamenaju? Od uradu budem poberaj cely rodicovsky s pridavkom 203eur a 23eur alebo mi bude len doplacane do minima ?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Komentáre k článku
Peter napísané 22.11.2017 22:11

Príjemný dobrý deň chcel bi som sa opýtať. Ja som zamestnaný mám 24 a priateľka má 22 študuje ale konči tento školský rok bakalára. Čakáme malé babo (jún júl) a chceme ísť do prenájmu . Chcel bi som sa opýtať máme nárok na pomoc v hmotnej núdzi ako napríklad dávky v núdzi alebo príspevok na bývanie alebo na čo alebo o čo môžme požiadať ? Za odpoveď vopred Ďakujem.

S pozdravom Peter.

Jaeoslava napísané 25.08.2017 10:32

Dobrý deň ,momentálne poberám opatrovateľský príspevok na syna (je autista)a som tehotná ,preto sa chcem opýtať či mám nárok požiadať o rodičovský príspevok.Dakujem

mirka napísané 21.04.2017 19:03

Dobry ,ja by som sa chcela opytat poberam predlzeny rodicovsky prispevok na malu zo zdravotnych dovodov,okrem malej mam este jedno nezaopatrene dieta povinnou skolskou dochadzkou a vobec neviem na co mam narok z uradu prace okrem rodicovskeho a pridavku na dieta nepoberam nic. Prosim Vas o pomoc co si mozem vybavit na malu ,urady dako neovladam a dufam ze nie som sama.Dakujem Vam vopred

cmuq napísané 18.12.2016 19:04

dobrý den,ja som na rodičovskom pripevku poberem iba 226e na mesiac no resp. rodičovsky a pridavok....

mám narok aj na ine penažne prispevky ? alebo mam narok od statu aj peniaze na drevo,? v podstate načo mam narok ako žena ktora pobera rodičovsky a pridavok ? vopred dakujem...

cmuq napísané 18.12.2016 19:04

dobrý den,ja som na rodičovskom pripevku poberem iba 226e na mesiac no resp. rodičovsky a pridavok....

mám narok aj na ine penažne prispevky ? alebo mam narok od statu aj peniaze na drevo,? v podstate načo mam narok ako žena ktora pobera rodičovsky a pridavok ? vopred dakujem...

marcela napísané 06.10.2016 12:19

Váš komentárdobry den som na invalidnom dochodku ktory je plny 270 euro mam dve nezaopatrene deti vo veku 11-a 17 jeden je školak na zakladnej škole a druha je študetka tretieho ročnika potom beriem pridavky vo vyške 47 euro a vyživne vo vyške 56 euro na jedno mam 28 euro vyživne s toho platim najom 155 euro a elektriku 39 euro neostava mi skoro nič na žitie kolko by som mala brat davku ako si ju vyratam dakujem pekne za skoru odpoved.

Nikola napísané 13.08.2016 16:22

Dobrý deň chcem sa spýtať či môj priateľ ma nárok na materské ak je zamestnaný a platí si riadne zdravotne poistenie. Môže poberať materské on ? Aj vtedy ak som v 24tyzdni tehotenstva. O materskom som sa dozvedela až teraz . Ďakujem

Martina Filipova napísané 08.07.2016 14:33

Dobry den....chcela by som poprosit o radu...ja som nezamestnana a niesom ani evidovana na urade prace...s manzelom planujeme babetko....manzel pracuje..neviete mi niekto poradit ci mam narok na rodicovsky prispevok ked je manzel zamestnany a posudzuju bas spolu..za odpoved dakujem..

dina napísané 03.03.2016 11:52

Dobry den...opravujem vcerajsi text...otazka znela,ci mam NAROK na zvysenie prispevku na deti, popri invalidnom dochodku? zwinker alebo inu financnu vypomoc,nakolko invalidny dochodok mam 171eur mesacne a manzel ma minimalnu mzdu...dakujem velmi pekne za odpoved.

dina napísané 02.03.2016 19:09

Dobry den..chcela by som sa spytat,ci mam popri ivalidnom ciastocnom dochodku na zvysenie prispevku pre dieta ..mam dve deticky 2006 a 2007 rocnik..dostavam do 45eur..dakujem

Romana napísané 24.01.2016 11:28

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na čo všetko mám nárok ako tehotná študentka , vydatá ( manžel nezamestnaný ) . A aké kroky treba podniknúť na to, aby som niečo dostala ? Ďakujem

Alena napísané 11.12.2015 10:21

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, na aký príspevok pri narodení dieťaťa mi vznikne nárok, pokiaľ sa mi z tretieho pôrodu narodia dvojčatá. Ďakujem

Lucluc napísané 06.11.2015 10:43

Ahoj,

 

v prípade, že si bola zamestnaná posledné 2 roky (resp. podla zákona musíš mať odrobených 270 dní za posledné 2 roky, alebo ak si bola nezamestnaná tak si v platit dobrovolne nemocenske poistenie takisto za 270 dni pocas poslednych 2 rokov), tak mas narok na materské (65% z vymeriavacieho zakladu) aj ak ti skoncil pracovny pomer. Je to davka, ktoru ti plati socialna poistovna.

Kolko to bude zhruba vychadzat si mozes vyratat tu ekonomika.sme.sk/kalkulacky/vypocet-materskeho-2015.php zwinker

Lenka napísané 15.10.2015 14:06

Dobry den som na "materskej" 4 mesiac .. ked som bola v 5 mesiaci s prace ma vyhodili nakolko som bola na dobu urcitu .. zacala som poverat okolo 80-90 eur mesacne ale s tym sa samozdrejme vyzit neda viete mi povedat co vlastne peniaze od socialnej poistovne znamenaju? Od uradu budem poberaj cely rodicovsky s pridavkom 203eur a 23eur alebo mi bude len doplacane do minima ?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised