Zápcha, častý problém tehuliek

MUDr. Katarína Babinská, PhD. 1

Činnosť čriev a vyprázdňovanie je veľmi individuálne. Za normálnu sa považuje frekvencia od 3 stolíc denne až po 3 stolice do týždňa.

O zápche hovoríme až vtedy,

ak vyprázdňovanie spôsobuje ťažkosti a aj po odchode stolice zostáva pocit nedostatočného vyprázdnenia. V ťažších prípadoch sa nepodarí vyprázdniť bez použitia preháňadiel alebo iných prostriedkov.

Thinkstock

Často sa pridružujú i ďalšie príznaky – nepríjemné nafúknutie brucha, bolesti hlavy, či pocit nevoľnosti a únavy. V tehotenstve vplyvom zvýšenej hladiny hormónu progesterónu črevá pracujú pomalšie, ku vzniku zápchy prispieva i tlak maternice na konečník.

Na problémoch s vyprázdňovaním sa vo významnej miere podieľa i životospráva:

  • sedavý spôsob života,
  • nedostatok pohybu,
  • nepravidelné stravovanie alebo nesprávne zloženie výživy.

Nepriaznivo pôsobí najmä nedostatočný obsah vlákniny v strave, ale i pitie silného čaju, konzumácia čokolády.

Zápcha je nezriedka následkom opakovaného vedomého zadržiavanie stolice, v dôsledku ktorého konečník stratí schopnosť signalizovať črevný obsah.

Príčinou zápchy môže byť i ochorenie tráviacej sústavy, zvýšená dráždivosť, alebo naopak ochabnutosť hrubého čreva. Môžu ju spôsobovať aj lieky, medzi nimi aj často používané prípravky na zníženie kyslosti žalúdočnej šťavy, taktiež doplnky výživy, ktoré obsahujú železo.

 

Dôležitou súčasťou liečby zápchy je úprava životosprávy a výživy.

  • Do jedálneho lístka zaraďte v čo najväčšom množstve zeleninu a ovocie, ktoré sú bohaté na vlákninu. Táto zložka stravy podporí prácu čriev.
  • Veľa vlákniny obsahujú aj tmavé a celozrnné druhy chleba a pečiva, ako aj strukoviny.
  • Účinným prostriedkom sú ovsené vločky, ktoré možno konzumovať napríklad v podobe polievky, kaše alebo ich pridávať do pokrmov.
  • Priaznivo pôsobia kyslomliečne výrobky, najmä probiotické, ktoré obnovujú mikrobiálnu rovnováhu v čreve.
  • Mierne preháňavý účinok majú: semienka olejnatých plodín (ľan, slnečnica a pod.), sušené ovocie, kompóty, orechy.
  • Dbajte na dostatočný príjem tekutín, denne sa odporúča vypiť 6-8 pohárov nápojov. Činnosť čriev podporuje káva.
  • Vo každodennom programe by nemal chýbať pohyb – prechádzka, pešia chôdza do práce, či plávanie.
  • Celkovo do životosprávy zaveďte pravidelnosť, jedzte v pokoji, posediačky, bez náhlenia.
  • Pokúste sa obnoviť si vyprázdňovací reflex a pravidelný rytmus vyprázdňovania. Po prebudení vypite pohár vlažnej vody alebo minerálnej vody, či ovocnej šťavy. Nasledovať by mala krátka rozcvička a približne po pol hodine raňajky. Požitie jedla obvykle vyvolá pocit nutkania na stolicu, ktorý nezanedbajte. Časom by sa mal rytmus vyprázdňovania upraviť.
  • Pomôcť si môžeme aj doplnkami výživy s obsahom vlákniny alebo probiotík.

POZOR! Dlhodobé užívanie preháňadiel tlmí spontánnu činnosť čriev a podporuje vznik zápchy.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 3,60 z 5)
Loading...
Author image

MUDr. Katarína Babinská, PhD.

doc. MUDr. Katarína Babisnká, PhD. vyštudovala detské lekárstvo na lekárskej fakulte UK v Bratislave, no náhoda ju zaviedla do Výskumného ústavu výživy. Absolvovala postgraduálne štúdium výživy v zahraničí a toto definitívne spečatilo jej osud výživára.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Vyborny clanok. Chcela by som hlavne zdoraznit vypitie velkeho pohara vlaznej vody hned po prebudeni a tiez, mile tehulky, NEUZIVAJTE doplnky s obsahom zeleza, inak budete mat zarucene problemy so zapchou. Ani keby vam ich doktorka predpisala. Aj mne predpisala a ani som to nevybrala z lekarne. Som tehotna 23 tyzdnov a neviem, co je to zapcha. Je to jednoduche – ta voda pred ranajkami robi zazraky.

    A tiez nepite mlieko a nejedzte mliecne vyrobky a neuzivajte kalcium – vapnik vo forme tabletiek, vapnik zabranuje vstrebavaniu zeleza, ktore sa prirodzene nachadza v strave.

Pridaj komentár