Kým rastie bruškoKomplikácie

Ako na hemoroidy počas tehotenstva?

 Mgr. Ľuba Lapšanská   20.03.2021   0

Hemoroidy, podobne ako kŕčové žily, vznikajú hromadením krvi v cievach. Pri sedavom zamestnaní sa tlak na cievy ešte zvyšuje a spôsobuje slabšie prekrvenie.

Počas tehotenstva sa objavujú takmer u polovice tehotných žien – najmä ku koncu tehotenstva. Je to spôsobené spomalenou činnosťou čriev. Bábätko rastie a „zaberá“ priestor v brušku, črevá tak majú menej miesta a menej „pohybu".

Shutterstock

 

Ako liečiť hemoroidy?

Je mnoho prírodných spôsobov – jednoduchých a dostupných ktoré môžete skúsiť ako prevenciu i na zmiernenie problémov. Všetky sa dajú použiť aj zároveň s liečbou, ktorú vám odporučí lekár.

Čo všetko môžete skúsiť?

Osobná hygiena

 • Na mieste je zvýšená osobná hygiena. Ideálne je po stolici miesto utierania sa papierom (a dráždenia) opláchnuť sa čistou vodou. Mydlo nie je odporúčané, pretože vysušuje. Ak, tak skôr mydlá vyrobené z olejov.

Pitný režim

 • Veľa piť je základ. Ideálna je čistá voda a hlavne tekutiny s malým (resp. žiadnym obsahom cukru). A ako prevenciu odporúčam tehuľkám aj tehotenskú zmes podľa Ingeborg Stadelmann. Nájdete ju v knihe Zdravé tehotenstvo prirodzený pôrod.

Stravovanie

 • Úprava stravy je tiež prepotrebnou metódou. Veľa zeleniny, ovocia, rôznych semienok a orechov doplní vlákninu.
 • Ak už máte i zápal, treba zvýšiť prísun vitamínu C.
 • Super sú i tekvicové semienka. Obsahujú zinok, ktorý prispieva k rýchlejšiemu hojeniu.
 • Po pôrode alebo tesne pred koncom tehotenstva už môžete skúsiť aj sliznaté semená. Teda potraviny, ktoré „vytvárajú sliz“ – ako ľanové semienka, agar (vyzerá a používa sa ako želatína alebo rôsol a je vyrobený  z morských rias) alebo už bežne dostupné psyllium – prírodnú ľahko rozpustnú vlákninu. Toto všetko pôsobí v črevách ako „lubrikačný gél“. Pomáha s vyprázdňovaním.

Kúpanie v bylinkách

 • Výborné sú sedacie kúpele v bylinkách. Vhodné sú tzv. adstringentné  bylinky. (To sú také, ktoré zabraňujú prieniku tekutín do okolitého tkaniva – spevňujú ho). Môžete siahnuť po odvare z dubovej kôry, kostihoja alebo ostružiny.
 • Ak hemoroidy už krvácajú, najlepší je odvar z pagaštanu konského. Kúpele nemajú byť horúce, skôr chladnejšie.
 • Na ukľudnenie a uvoľnenie či proti bolesti sa dajú použiť i harmanček alebo repík. Tie pôsobia i protizápalovo. Do lavóra nalejte vychladený odvar a poseďte si v ňom cca 15 minút.
 • Taktiež môžete použiť na natieranie konečníka nechtíkovú alebo kostihojovú masť.

Masáž a aromaterapia

 • Kto sa vyzná v aromoterapii môže skúsiť i masti alebo sedacie kúpele s cyprusom, myším chvostom a myrtou. – pozor – kvapkajte s mierou!!!
 • Môžete skúsiť i jemnú masáž konečníka hojivými olejmi  – ideálne s vysokým obsahom vitamínu E – vynikajúci je napr. olej z obilných klíčkov.

Pohyb

 • Pohyb, pohyb, pohyb... Ak môžete, hýbte sa. Choďte, skúste tehotenskú gymnastiku, plávajte a pod.
 • Cvičenie svalov panvového dna – tzv. Kegelove cviky – sú veľkým pomocníkom najmä počas tehotenstva. Okrem toho že prekrvia oblasť panvy pomáhajú i pri spevnení svalstva.

Iné tipy

 • Vyprázdňovanie v podrepe je jedna z jednoduchých (na prvý pohľad) a veľmi účinných metód. Naše nie veľmi obľúbené turecké záchody v zahraničí majú svoje plusy. V podrepe sa vyprázdňuje omnoho jednoduchšie. Doma to skúste tak, že pri sedení na WC si podložte nohy niečím, čím ich vyvýšite – napodobníte drep.
 • Ingeborg Stadelmann pri akútnych problémoch navrhuje i schladiť boľavé miesto ľadovou kockou zabalenou napr. do obväzu. I na ňu môžete pred tým pridať štipku soli alebo kvapku z uvedených éterických olejov.

Príjemné užívanie si materstva i napriek všetkým problémikom... ;-)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 17 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised