Rizikové tehotenstvo a preeklampsia

MUDr. Jana Černáková 1

Za rizikovú sa považuje taká tehotnosť, v priebehu ktorej nastáva ohrozenie zdravia tehotnej ženy, alebo plodu.

Príklady rizikových faktorov:

  • vek tehotnej (pod 19 a nad 35),
  • fajčenie,
  • liekové návyky,
  • obezita,
  • nepriaznivé faktory počas predchádzajúcich tehotností (opakovaný spontánny potrat, predčasný pôrod, mimomaternicová tehotnosť a iné),
  • závažné celkové ochorenia (vysoký krvný tlak, ochorenia srdca, pľúcne ochorenia, ochorenia obličiek, pečene, krvné ochorenia a iné).
shutterstock

Najčastejšie a najzávažnejšie prípady rizikových tehotností:

Každá tehotná, u ktorej sa vyskytujú konkrétne rizikové faktory navštevuje špeciálnu tehotenskú poradňu – poradňu pre rizikovú graviditu.

Preeclampsia

Najmä pri prvej, ale i každej ďalšej návšteve budúcej mamičky v poradni je potrebné komplexné vyšetrenie, kam patrí aj meranie krvného tlaku.

Ďalej je potrebné venovať pozornosť dolným končatinám – včas si všimnúť varixy (kŕčové žily) a opuchy nôh.

Opuchy dolných končatín môžu byť jednoduchým sprievodným znakom tehotnosti, pričom jeho podstata spočíva v zvyšujúcom sa tlaku na žilový systém v malej panve, v pôsobení progesterónu na stenu ciev.

Opuch dolných končatín, prípadne aj horných môže byť aj varovným signálom závažného tehotenského ochorenia nazývaného preeclampsia. Preto je dôležité pri každej kontrole v tehotenskej poradni zmerať krvný tlak.

Za hornú hranicu sa pokladá tlak 140/90mmHg, alebo ak sa zvýši systolický krvný tlak /hodnota pred lomítkom/ o 30mmHg a diastolický o 15mmHg /hodnota za lomítkom/ oproti bežným hodnotám.

Toto ochorenie je známe trojicou príznakov:

  • opuchy /nohy, ruky, tvár/,
  • bielkovina v moči /viac ako 300mg za deň/,
  • vysoký krvný tlak.

Mechanizmus vzniku tohto ochorenia ešte nie je úplne objasnený, je ale známe, že súvisí s abnormálnym vytváraním tej časti placenty, ktorá je v úzkom kontakte s maternicou a má zabezpečiť výmenu krvných plynov a živín.

Výsledkom je nedostatočné zásobenie plodu kyslíkom, vzniká zaostávanie v raste, hovoríme o vnútromaternicovej rastovej retardácii.

Pri preeclampsii sú postihnuté viaceré orgány: obličky, pečeň, v ťažkých prípadoch pľúca, srdce, mozog, zmeny sú v krvnom zrážacom systéme.

Najzávažnejšou formou ochorenia je eclampsia

– kŕčový stav s poruchou vedomia. Každá forma tohto ochorenia predstavuje závažné riziko pre matku aj pre dieťa, je dôležité včas toto ochorenie rozpoznať.

Pri podozrení na preeclampsiu je potrebné budúcu mamičku hospitalizovať. Počas hospitalizácie sa sleduje krvný tlak, odpad bielkovín v moči, biochemické parametre v krvi, zrážacie faktory.

Ultrazvukom a kardiotokografom sa monitoruje stav plodu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Spätné upozornenie: Tehotenstvo a sex - Tehotenstvo

Pridaj komentár