nedeľa 18.02.2018 | meniny má Jaromír  

Univerzitná nemocnica Bratislava Ružinov

Adresa:

Univerzitná nemocnica Bratislava Ružinov,
Ružinovská 6, 826 06 Bratislava

tel: 48234/709, 799
email: j.zahumensky@ru.unb.sk
web: www.unb.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 2436
Počet novorodencov 2463
Pôrody sekciou 824/33,83%
Pôrody s epiziotómiou 925/57,38%
Pôrody s EDA 863/35,43%

Extra:

ÁnoTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
NieNadštandardná pôrodná sála
ÁnoMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku
Fotozdroj: www.unb.sk

Predpôrodná starostlivosť

Semináre aj  besedu  môžete absolvovať ak sa prihlásite na predpôrodnú prípravu v tejto nemocnici. Partner sa tiež môže zúčastniť. Všetko  to prebieha v priestoroch 2. gynekologicko pôrodníckej kliniky. Kontaktná osoba je Lucia Jendruchová, tel. č.48234395, cena je v závislosti od počtu hodín.

Mamičky majú možnosť pozrieť si pôrodnú sálu, oddelenie šestonedelia aj novorodenecké oddelenie.

Ak sa chystáte rodiť práve v tejto nemocnici  nemusíte dopredu o tom informovať. Ale od 36. týždňa by ste tu mali chodiť  do poradne pre tehotné.

Ordinačné hodiny sú každý utorok na amb.č.53 od 8,00 hod. do 12,00 hod. a každý štvrtok na amb. č. 41 od 8:30-10:00 hod.

Do poradne si pripravte tehotenskú knižku, moč a potvrdenie od svojho lekára. Nie je nutné sa dopredu objednávať. Viac informácií vám poskytnú na čísle 02 / 48 234 764.

Potešiteľná správa pre niektoré mamičky bude, že akceptujú individuálne pôrodné želania. Je však dobré ich ešte pred pôrodom prísť prekonzultovať.

Osoby pri pôrode

Počet osôb, ktoré môžu rodičku sprevádzať pri pôrode je obmedzený maximálne na dve doprevádzajúce osoby. Na Slovensku je to teda naozaj  len jedna z mála pôrodníc, ktoré to umožňujú. Sprevádzajúcou osobou môže byť partner či iná blízka osoba z rodiny, kamarátka alebo dula. Musí však byť „autorizovaná rodičkou“.

A aké sú podmienky prítomnosti sprevádzajúcej osoby?  „Podmienky určuje prevádzkový poriadok. Je k dispozícii každej rodičke pred pôrodom, taktiež v poradni.“  

Sprevádzajúca osoba môže ostať s rodičkou  od času, kedy ja na cca 3 – 4 cm otvorená.  A ako dlho môže ostať po pôrode? „S matkou, 2 hodiny po pôrode.“

V tejto pôrodnici je možné zavolať si k pôrodu konkrétneho lekára – pôrodníka za poplatok 300 €.  Podmienkou je dohoda s pôrodníkom. Ak by objednaný lekár k pôrodu neprišiel, máte možnosť odstúpiť od zmluvy.

V tejto pôrodnici je možné priviesť si pôrodníka alebo pôrodnú asistentku z iného zdravotníckeho zariadenia „iba ak má podpísanú pracovnú zmluvu so zriaďovateľom nášho pracoviska (UNB Ružinov).“ .

Pôrod

Začiatok pôrodu strávite v miestnosti určenej na prvú dobu pôrodnú. Potom sa presuniete do jedného z troch oddelených pôrodných boxov.

Na pôrodnej sále máte k dispozícii klasickú pôrodnú a nemocničnú posteľ, pôrodný vak, rebriny, lano, žinenky a veľké lopty.

V tejto pôrodnici zatiaľ nemajú samostatný nadštandardný pôrodný box.

Holenie

Odporúčajú  všetkým rodičkám, resp. „rodičky sa samé po poučení rozhodujú o holení či neholení.“

Klystír

Odporúčajú v opodstatnených prípadoch, „podľa medicínskej potreby, po dohode s rodičkou.“ „Podávame glycerin supp., Yall gél (zakúpený rodičkou)“.

Je dovolené počas pôrodu  prijímať nápoje (napr. „ neochutená voda, minerálka“). Nie je povolené konzumovať počas pôrodu tuhú stravu.

Môžete sa neobmedzene sprchovať a využiť tak pozitívne účinky hydroterapie. Môžete používať všetky vyššie spomenuté pomôcky.

Analgetiká a anestetiká

Personál o možnosti ich použitia  informuje každú ženu po nástupe silných kontrakcií. Ak si dopredu požiadate o epidurálnu analgéziu, sú schopní vám ju zabezpečiť 24 hodín denne.

Nezabudnite pred tým podpísať informovaný súhlas, absolvovať pohovor s anesteziológom a laboratórne odbery.

Ak by ste si želali odber pupočníkovej krvi  treba to dať vedieť lekárovi alebo sestre pri prijatí do pôrodnice, stačí to podať ústnou formou. O odbere sa môžete rozhodnúť aj tesne pred pôrodom.

A akými polohami počas druhej doby pôrodnej majú v tejto pôrodnici skúsenosti?  

V dotazníku boli uvedené tieto:

  • Na chrbte
  • Polosed na pôrodnej posteli
  • S opierkami na nohy
  • Bez opierok na nohy

Cisársky rez

V prípade, že váš pôrod skončí cisárskym rezom, druh anestézie (používajú všetky druhy)  vyberá personál podľa vášho zdravotného stavu. Partner môže ostať s vami na operačnej sále „po dohovore s anesteziológom a pôrodníkom“.

Keď to umožňuje priestorová kapacita, je možnosť, aby bola s vami sprevádzajúca osoba aj po pôrode na oddelení šestonedelia. V tomto zariadení zatiaľ neumožňujú položenie zdravého novorodenca bezprostredne po sekcii matke na telo.

V ružinovskej nemocnici nie je zariadenie pre patologických novorodencov. „V prípade extrémnej nezrelosti – Antolská, v prípade závažnej patológie – oddelenie patologických novorodencov DFNsP Bratislava“ – to sú nemocnice kde detičky v prípade komplikácií prevážajú.

Novorodenec

Tesne po pôrode mamke dieťatko položia na 20 minút na bruško („fyziologický novorodenec“), priložia k prsníku a potom odnášajú  do špeciálnej miestnosti, kde je ošetrené a oblečené. Doprovod môže ísť s bábätkom.

Pri popôrodných vyšetreniach môže byť prítomná aj sprevádzajúca osoba. Dieťa potom môže ostať v blízkosti matky a je s ňou nepretržite až do odchodu z pôrodnice.

Šestonedelie

Spoločnosť s dieťatkom si budete užívať nepretržite, je tu rooming-in.

Vždy v prípade potreby môžete zveriť dieťa do starostlivosti zdravotných sestier. V prípade, že by „šestonedelie“ bolo preplnené, budete ubytovaná na inom oddelení,  bez novorodenca.

Na izbe budete spolu maximálne tri mamičky. Sprchy a  WC sú  na chodbe,  spoločné. 12 izieb má vlastné sociálne zariadenie.

10 izieb s dvoma posteľami je vám k dispozícii ako nadštandard.  V čom spočíva? Okrem samostatných sociálnych zariadení je tam 2 x posteľ, klimatizácia  a  mini TV, za poplatok 18/40€/deň.

Využitie tejto nadštandardnej služby, zahŕňa i prítomnosť blízkej osoby za poplatok 12 € na deň, plus strava 8,32 €/deň. Záleží však od aktuálnych kapacitných podmienok. Veľkou výhodou je i výber stravy a podávanie stravy priamo na izbe.

Dojčenie

Táto nemocnica poskytuje kvalifikované poradenstvo vyškolených sestier, všetkým ženám písomné informácie o dojčení aj podklady na nástenke..

Novorodencov vážia každý druhý večer. „V prípade nemožnosti dojčenia zo strany matky alebo dieťaťa“, začnú s dokrmovaním. Spôsoby dokrmovania používajú alternatívne  – striekačkou alebo skúmavkou. Novorodenci sa dokrmujú pasterizovaným ženským mliekom.

„Cez 85% detí je pri odchode plne dojčených“.

Návštevné hodiny

Je určený rozvrh návštevných hodín,  od 15,00 hod. do 17,00 hod.

Pre návštevy je vyhradený spoločný priestor na chodbe, resp. „podľa aktuálneho stavu rodičky“. Bábätko návšteve ukážu za presklennou stenou.

A koľko dní v priemere strávite vo vašej nemocnici po pôrode? Po vaginálnom pôrode 3 – 4 dni, po sekcii 4 -  5  dní.

Finančné zhrnutie

 

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

300 

Výber pôrodnej asistentky

 

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia (dvojposteľová)

18 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia (jednoposteľová)

40 €

Poplatok za blízku osobu na oddelení šestonedelia

12 €

Doplatok za stravu pre sprevádzajúcu osobu

8,32 €

 

 

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape
Nemocnica: treeLevel=3