Univerzitná nemocnica Bratislava Kramáre

Adresa:

Univerzitná nemocnica Bratislava Kramáre,
Limbová 5, 833 05 Bratislava

tel: 02/59542204
email: igor.rusnak@kr.unb.sk
web: https://www.unb.sk/i-gynekologicko-porodnicka-klinika-szu-a-unb

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 2232 Pôrody sekciou 925 Pôrody s epiziotómiou 823 Pôrody s EDA

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované  6. 6. 2018.

Predpôrodná starostlivosť

V tejto  pôrodnici vám ponúkajú prípravu na pôrod vo forme psychologickej a fyzickej prípravy, prednášok, taktiež pohovor s partnerom a to všetko  priamo na oddelení.

Rozsah prípravy je podľa dohody a je zadarmo. Ak chcete vedieť viac, skontaktujte sa s pani Jandovou na mailovej adrese katarina.jandova(at)kr.unb.sk alebo telefonicky 02/59545215.

Naplánovať si môžete aj exkurziu pôrodnej sály, oddelenia šestonedelia a novorodeneckého oddelenia. Absolvujete ju v doprovode lekára, resp. psychologičky.

V Bratislave na Kramároch nie je potrebné dopredu informovať o tom, že tu chcete rodiť.

Taktiež môžete, ale nemusíte absolvovať poradňu práve tu. Ako píšu, ak sem chodíte, „je to výhodné pre rodičku aj pôrodníka“. Faktom je, že je naozaj výhodou poznať personál resp. aspoň jeho časť dopredu.

Tehuľky tu chodia do poradne od 36. týždňa tehotenstva. Nemusíte, ale je lepšie dopredu sa do poradne objednať. Všetky potrebné informácie o ordinačných hodinách a mieste ordinácie nájdete v rozpise ambulancií na webovej stránke nemocnice alebo priamo na poliklinike.

So sebou si vezmite  tehotenskú knižku a moč. Ostatné záleží od priebehu tehotnosti.

A čo vaše pôrodné priania? Akceptujú ich tu. Ale ako píšu v dotazníku: „len ak nie sú v rozpore s lege artis postupmi.“  Treba ich teda dopredu prekonzultovať.

Osoby pri pôrode

Na Kramároch umožňujú, aby rodiacu ženu sprevádzala aj viac než jedna osoba (otec dieťaťa, dula, kamarátka, iný rodinný príslušník …), ale len vtedy, ak „nie je preplnená pôrodnica“.

Podmienkou je, aby blízka osoba absolvovala vyššie spomínanú psychofyzickú prípravu.

Sprevádzajúca osoba môže s vami byť podľa dotazníka hneď po vstupnom vyšetrení. Po pôrode čas prítomnosti neobmedzujú, ale všetko „závisí od spôsobu pôrodu a stavu dieťaťa a rodičky“.

V tejto pôrodnici vám ponúkajú i možnosť vybrať si k pôrodu konkrétneho pôrodníka, na základe uzatvorenia zmluvy. Poplatok je 300 €.

A čo máte urobiť ak by dohodnutý lekár k pôrodu neprišiel? Citujem: „zrušiť zmluvu“.

Ak chcete aby vás pri pôrode sprevádzal napríklad obvodný gynekológ alebo pôrodník či pôrodná asistentka z iného zdravotníckeho zariadenia, je to možné, ale „iba ako blízka osoba za poplatok, bez možnosti zasahovať do priebehu pôrodu!“

Pôrod

Od príjmu v pôrodnici budete tráviť čas v izbe pre prvú dobu pôrodnú, alebo priamo na pôrodnej sále v pôrodnom boxe – závisí to od počtu rodiacich žien.  Na fotkách môžete vidieť nadštandardnú izbu na prvú dobu pôrodnú.

V tejto  pôrodnici sú tri oddelené pôrodné boxy a sála na cisárske rezy.

Na úľavu od bolesti môžete využiť tieto pomôcky a možnosti:

 • klasická pôrodná posteľ,
 • pôrodná stolička,
 • polohovateľné pôrodné kreslo,
 • pôrodný vak,
 • klasická nemocničná posteľ,
 • veľké lopty,
 • prehrávač s hudbou,
 • podložky vhodné na pohyb na zemi, sprcha.

Taktiež vás po príchode do pôrodnice alebo hneď po nástupe silných alebo bolestivých kontrakcií budú informovať o možnosti využitia analgetík a anestetík.

Možnosť využiť epidurálnu analgéziu poskytujú 24 hodín denne. Je potrebné si ju  ale dopredu vybaviť. Musíte mať absolvovaný pohovor s anesteziológom. A je potrebné i dopredu zaplatiť. 

Klystír tu odporúčajú všetkým rodičkám, ak však odmietnete, vyhovejú vám. O holení sa po poučení rozhodujete sama.

V tomto zariadení môžete počas pôrodu konzumovať nápoje, nie však tuhú stravu. Voľný pohyb máte v priestoroch pôrodného traktu.  Ako výborný prostriedok proti bolesti môžete neobmedzene využívať sprchu i vyššie spomínané pomôcky. Taktiež môžete požiadať pôrodnú asistentku o uľavujúcu masáž.

V tejto pôrodnici majú počas druhej doby pôrodnej skúsenosť s polohou na chrbte a s polohou v sede – tú však využívajú zriedkavejšie.

Môžete požiadať aj o odber pupočníkovej krvi a nemusíte to oznamovať dopredu. Ako píšu v dotazníku: „dá sa vybaviť aj počas pôrodu“.

Epidurána analgézia

Poplatok za EDA je 152 €. V prípade, že rodička dodatočne zruší svoju žiadosť o EDA, alebo z akýchkoľvek dôvodov sa EDA rodičke neposkytne, zložená záloha sa vráti ponížená o sumu 10 € za úkony, ktoré boli realizované pri príprave na EDA (vyšetrenie, poučenie a vypísanie informovaného súhlasu).

Cisársky rez

Ak by ste rodili dieťatko cisárskym rezom, váš partner má možnosť čakať vo vyhradenom priestore. Bábätko by vám na pár okamžikov mali priložiť na kožu bezprostredne po pôrode.

Môžete využiť aj  možnosť aby s vami ostal ubytovaný na oddelení šestonedelia za poplatok 12 €. Alebo využite aspoň možnosť, aby vám s bábätkom pomáhal počas dňa.

Bábätko bude s vami po cisárskom reze natrvalo podľa stavu vášho a bábätka. Využívajú všetky druhy anestézie (celkovú, spinálnu, epidurálnu), metódu obvykle vyberá zdravotnícky personál podľa vášho zdravotného stavu a stavu dieťatka, v niektorých prípadoch si môžete vybrať sama. Podľa dohody anesteziológom.

A ak by malo vaše bábätko vážne komplikácie, v tejto nemocnici mu  poskytnú neodkladnú intermediárnu starostlivosť. Ak to bude potrebné prevezú ho do Detskej fakultnej nemocnice na Kramároch.

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Novorodenec

Ako obvykle prebiehajú prvé minúty dieťatka po pôrode?

Pôrodnica na Kramároch deklaruje, že po pôrode je fyziologický novorodenec uložený na kožu matky a zotrvá tam po dobu min. 2 hodiny (bez prerušenia vyšetrením, odnášaním, obliekaním).

Niektoré vyšetrenia prebiehajú aj priamo na tele matky.

Pri prevoze na oddelenie šestonedelia však dieťatko zoberú na novorodenecké oddelenie a neostáva neprerušovane s matkou.

Šestonedelie

Na šestonedelí majú izby rooming-in, dieťatko je s vami od prvej hodiny po príchode z pôrodnej sály, ak to váš zdravotný stav dovoľuje.

Ak by ste cítili potrebu, môžete poprosiť aby  ho napríklad počas noci umiestnili na novorodeneckom oddelení.

A vždy v prípade potreby môžete zveriť dieťatko do starostlivosti zdravotných sestier.

Iba málokedy sa v tejto pôrodnici stáva, že je oddelenie šestonedelia preplnené.

Ak by ste prišli práve v takomto čase, neobávajte sa, umiestnia vás na inom oddelení, spoločne s bábätkom.

Na oddelení bez nadštandardu majú izby spoločné sociálne zariadenie na chodbe. V jednej z takýchto izieb sú maximálne tri ženy.

Okrem toho tu je 12 dvojposteľových nadštandardných izieb, ktoré majú každá svoje WC, sprchu, TV, internet (wifi). A samozrejme aj izba jednoposteľová, kde máte sociálky sama pre seba. 4 izby majú kúpeľňu riešenú bunkovým systémom – dve izby na jedno sociálne zariadenie.

Za poplatok 18 € na deň, môžete využiť  nadštandardnú dvojlôžkovú izbu. Za 40 € zase jednolôžkovú.  Priplácate si za WC, sprchu, TV, internet  – majú tu možnosť wifi pripojenia. Stravu vám donesú priamo  na izbu. Ako píšu, je tu aj „moderná komunikácia s ošetrujúcim personálom a svetelná rampa nad posteľou…“

Možnosť ubytovať blízku osobu v tejto nemocnici je, za doplatok 12 €. A je tu aj možnosť doobjednať jej celodennú stravu – za 8,32.

Dojčenie

Čo sa týka podpory dojčenia, boli v dotazníku vyznačené tieto možnosti:

 • poskytujeme písomné materiály všetkým rodičkám
 • na oddelení máme laktačnú sestru, ktorá sa venuje len podpore dojčenia
 • poskytujeme písomné podklady na nástenke
 • poskytujeme písomné materiály všetkým rodičkám

A v tejto pôrodnici ako v jednej z mála poskytujú aj konzultácie so psychológom – podľa potreby.

Detičky nevážia každý deň, iba jeden až dvakrát pred prepustením. Bábätká sa tu bežne nedokrmujú. Jedine v medicínsky indikovaných prípadoch, ak je dojčenie kontraindikované alebo inak nemožné. Na toto výnimočné dokrmovanie používajú striekačku.

96% novorodencov je plne dojčených pri odchode domov.

Návštevné hodiny

Pre návštevníkov  je vyhradený spoločný priestor. Ale niektoré môžu byť aj priamo na všetkých izbách s povolením prednostu alebo  primára. Detičky sa môžu s príbuznými prvýkrát stretnúť už v nemocnici.

Domov vás prepustia po vaginálnom pôrode o 4 dni, po sekcii o  5 dní od narodenia drobčeka.

Ako službu naviac poskytujú: fotografie novorodencov, resp. fotografie novorodencov a ich publikovanie na web stránke, alebo v lokálnych tlačovinách.

Dotazník vyplnil doc. MUDr. Igor Rusnák, CSc., prednosta GPK.

Ďakujeme!

Finančné zhrnutie

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

300  €

Výber pôrodnej asistentky

X

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia (dvojposteľová)

18 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia (jednoposteľová)

40 €

Poplatok za blízku osobu na oddelení šestonedelia

12 €

Doplatok za stravu pre sprevádzajúcu osobu

cena celodennej stravy- 8,32€

Mapa

Sprievodca pôrodnicami

Fotogaléria

Hodnotenia mamičiek

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...