ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Príručka pre rodičaPeniaze pre rodičov

Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?

 Kristína Kováčiková   16.01.2018   17

Máte dve, či viac detí do troch rokov? Toto sú najčastejšie otázky, ktoré zaujímajú rodičov v prípade tzv. reťazových pôrodov (mladšie dieťa sa narodí skôr, ako staršie dovŕši 3 roky, matka na rodičovskej dovolenke znova nastúpi na materskú dovolenku s mladším dieťaťom).

Shutterstock

 

Na ktoré dávky mám nárok pri narodení druhého (ďalšieho) dieťaťa?

Príspevok pri narodení dieťaťa. Pri narodení druhého aj tretieho dieťaťa si môžete požiadať o jednorazovú dávku - príspevok pri narodení dieťaťa vo výške 829,86 eur, ak ide o dieťa narodené z prvého pôrodu až tretieho pôrodu, ktoré sa dožilo najmenej 28 dní.

Vo výške 151,37 eur sa vypláca príspevok pri narodení dieťaťa, ak ide o dieťa narodené zo štvrtého pôrodu a ďalšieho pôrodu alebo ak ide o dieťa z prvého pôrodu až tretieho pôrodu, ktoré sa nedožilo 28 dní. Vypláca príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Prídavok na dieťa. Táto dávka patrí každému dieťaťu, nevylučuje sa poberanie prídavku na dieťa s materským, ani rodičovským príspevkom. Výška dávky je 23,68 eur mesačne. Nárok trvá, kým je dieťa považované za nezaopatrené, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku. Vypláca príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Daňový bonus. Na každé vyživované dieťa (druhé dieťa, tretie, atď.) žijúce v domácnosti s daňovníkom si môžete za splnenia podmienok ustanovených zákonom uplatniť daňový bonus v sume 21,56 eur mesačne.

Viac v prehľadovom článku o dávkach pre rodiča.

Shutterstock

Môžem poberať dva rodičovské príspevky?

Nie. Ak je v rodine viac detí do 3 rokov, resp. 6 rokov veku (dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, zverenie do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov), vzniká len jeden nárok na rodičovský príspevok a len jednej oprávnenej osobe určenej podľa ich dohody. V prípade, že máte 3 deti do 3 rokov, budete poberať iba jeden rodičovský príspevok (kým najmladšie dieťa nedovŕši 3 roky).

Materské a rodičovský príspevok

Otázka: Budem (znova) poberať materské, keď pôjdem na materskú s druhým dieťaťom?

V prípade reťazového pôrodu bude Sociálna poisťovňa skúmať, či poistenkyni ešte trvá pracovný pomer alebo či pracovný pomer zanikol. Ak trvá, nárok na materské vznikne, nakoľko dobu 270 dní nemocenského poistenia pred pôrodom žena získa tým, že čerpá rodičovskú dovolenku.

 

Otázka: Môžem poberať aj materské (mladšie dieťa), aj rodičovský príspevok (na staršie dieťa, kým dovŕši 3 roky?)

Nie, podľa zákona o rodičovskom príspevku je vylúčený súbeh materského a rodičovského príspevku, t.j. oprávnená osoba nemôže poberať materské a rodičovský príspevok zároveň. Nárok na rodičovský príspevok (staršie dieťa) vám zanikne, akonáhle vám vznikne nárok na materské (mladšie dieťa), t.j. cca v 34. týždni tehotenstva.

Nárok na rodičovský príspevok nevzniká ani jednej oprávnenej osobe, ak aspoň jedna z nich poberá materské a suma materského za celý kalendárny mesiac je vyššia ako suma rodičovského príspevku (podľa zákona o rodičovskom príspevku).

Ak žena poberá materské nižšie ako je suma rodičovského príspevku, môže požiadať na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, aby jej bol doplatený rozdiel medzi sumou rodičovského príspevku a sumou materského.

Pri príležitosti "zrušenia" rodičovského príspevku si môžete požiadať aspoň na krátku dobu o príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý sa poskytuje minimálne vo výške 41,10 eur mesačne, bez preukazovania výdavkov na starostlivosť o dieťa, max. vo výške 280 eur mesačne (podľa preukázaných výdavkov na starostlivosť v zariadení).

Shutterstock

 

Materské a príspevok na starostlivosť o dieťa

Súbeh materského (mladšie dieťa) a príspevku na starostlivosť (staršie dieťa) možný je, avšak najdlhšie iba po dobu 6 týždňov od narodenia dieťaťa.

Poberanie materského alebo poberanie obdobnej dávky v cudzine sa považuje za zárobkovú činnosť podľa zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa, čo je jednou z podmienok nároku na túto dávku.

Po uplynutí 6 týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa bude oprávnená osoba poberať už len materské: nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa nevzniká, ak sa za celý kalendárny mesiac poskytuje jednej z oprávnených osôb alebo manželovi oprávnenej osoby materské alebo obdobná dávka v cudzine po uplynutí šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa.

Môžem poberať rodičovský príspevok, aj príspevok na starostlivosť o dieťa?

Nie. Súbeh týchto dvoch príspevkov možný nie je. Nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa nevzniká, ak sa za celý kalendárny mesiac poskytuje jednej z oprávnených osôb alebo manželovi oprávnenej osoby rodičovský príspevok alebo obdobná dávka v cudzine.

Shutterstock

 

Môžem poberať dva príspevky na starostlivosť o dieťa?

Áno. Príspevok na starostlivosť o dieťa patrí oprávnenej osobe na každé dieťa do 3 rokov veku, resp. 6 rokov veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom.

Znamená to, že oprávnená osoba môže poberať aj 2 príspevky na starostlivosť o dieťa, ak má dve deti do 3 rokov. Tu je rozdiel oproti rodičovskému príspevku: ak je v rodine viac detí, vzniká len jeden nárok na rodičovský príspevok.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 23 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Iveta napísané 20.10.2018 18:00

Zdravim mame 8 mesacneho syna. S priatelom sme sa rozhodli ze mu chceme este dopriat surodenca a zhodli sme sa na tom ze najlepsie obdobie je teraz kym nema maly 3 roky. Moj pracovny pomer stale trva. Uz som na rodicovskej dovolebke. Ak som spravne pochopila tento clanok tak pokial porodim kym maly bude mat 3 roky budem mat narok na matersku a rodicovsky mi zanikne. Chcem sa opytat ci sa v takomto pripade materska pocita z prijmu ktory som poberala ked som bola v praco? Dakujem za odpoved.

Emília napísané 16.07.2018 17:06

Dobrý deň. Čakáme 2 babätko. Prvé bude mať v oktobri 3 roky. Termín pôrodu máme marec. Zmluva na dobu neurčitú. Mám nárok na materskú? Ak nie, čo možem preto spraviť aby som ju mala? A čo v pŗípade že by som ostala pn? Ďakujem

Dana napísané 29.05.2018 14:27

Dobry den,

kolko krat mozem ist z materskej na matersku aby som dostavala matersku. Mam trvaly pracovny pomer na dobu neurcitu.

Syncek ma 16mesiacov a chcela by som este dve deti

Dakujem

Daniela napísané 08.05.2018 17:13

Dobry den.

Ak cakam 2 dieta a prve bude mat viac ako 3roky pri narodeni prveho.

Mam narok na materske vo vyske 75% alebo len 213e.

Dakujem

lubka napísané 18.04.2018 16:05

Dobry den chcem sa prosim opytat,mladsie dieta sa narodilo 16.9.2017,materske na mladsie dieta som poberala od 20.8.2017 do 14.4.2018, teraz som si poziadala o rodicovsky ktory mi prinalezi od 15.4.2018. Mam narok na prispevok na starostlivost o dieta (starsie ma teraz 2 roky), aj ked som si ziadost on podala az dnes 18.4.2018 co je uz po ukonceni poberania materskeho. Moze sa vyplatit aj spatne? Velmi pekne dakujem.

Ľubomír napísané 13.04.2018 01:55

Dobrý deň chcem sa spýtať ...máme 20 mesačného syna....manželka už poberá rodičovský príspevok....chcel by som využiť ako otec materskú.....len v júni čakáme druhé dieťa....ja budem na Materskej s prvým dieťaťom a keď mi skončí môže ísť žena na materskú s druhým dieťaťom?.....

Veronika napísané 04.04.2018 14:31

Dobrý deň

Mala by som pár otazok?

Som na materskej v Júni to bude už druhý rok a matersku nepoberam zo Slovenska. Stale cakame na schvalnenie z Rakúska (uz sice prisiel papier ze mi ju schvalia len do konca tohto roka, ale muselo sa tam este nieco doplnat.

V podstate to bude dva a pol roka co by mi mali preplatiť. Na zdravotnej poistovni ma od janura minuleho roka vedu zevraj ako socialny pripad pokial nepodam vyjadrenie ohladom materskej. A to mi tam bolo povedané ze ak mi ju uznajú v Rakúsku tak si budem musiet zdravotnu poistovnu platit mesacne 60€ako sakoplatitel.(prečo ked som na materskej)

A dalsia otazka: teras v júni cakame dalsi prirastok takze vsetko zacneme vybavovať hneď zas v Rakúsku. mám tu na Slovensku volakde oznamit ze to zas vybavujeme? to, že rodny list zanesiem na urady to viem, ale s tou materskou som už jeleň.

Jana napísané 09.03.2018 22:02

Dobrý večer, ja by som sa chcela opýtať na moju situáciu. Mám Rakúsku živnosť ako opatrovateľka ale momentálne som doma na rodičovskom mám 16 mesačne dieťa. Rodičovský príspevok poberám z At aj zo Slovenska. Z Rakúska mám nárok už len do novembra kedy dcéra dovŕši 2 roky. Z manželom rozmýšľame nad druhým dieťaťom len neviem či mám nárok zo slovenska na rodičovský aj pri druhom dieťati. Lebo z Rakúska od novembra nedostanem nič. Takže moja otázka znie keď by som porodila druhé dieťa kým bude mať prvé 3 roky dostanem zo Slovenska rodičovský príspevok a prídavok na dieťa. ? ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Anna napísané 02.12.2017 17:22

Dobry den,mna by zaujimala odpoved na rovnaku otazku ako mal pan peter v roku 2015 v pripade ak niesu rodicia zosobaseny a maju tiez rozne trvale bydliska,vedia si teda tieto davky rozdelit na jednotlive deti?

Katka napísané 28.05.2016 02:57

Zdravím, chcem sa opytat: momentalne mame s manzelom 3deti 6r, 4r a najmladsi 7.10. bude mat 3 roky. Kedze som pred narodenim kazdeho z nich nebola nemoc. poist tych 270 dni poberam len rodic. prispevok-ale teraz som nemoc. poistena 10 mesiacov - mam dohodu o vyk. prace. ale cakame 4. dieta 12. 11. mam termin. Ak by sa mi zmenila dohoda na riadnu riadny prac. pomer-zmluvu , mala by som narok uz na matersku davku? Kedze by sa to s rodic. prispevkom ml. dietata malo prelinat 2mesiace? Dakujem

Norika napísané 02.05.2016 12:52

Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je to v mojom prípade: som vydatá, manžel pracuje a momentálne som na materskej dovolenke a poberám z Upsvar rodičovský príspevok 203,20 a rodinné prídavky 23,52 na 23mesačné dieťa. A teraz 4.5 2016 nastupujem na materskú a termín pôrodu mám 15.6 2016 , že na aké príspevky mám nárok od štátu a kde si to vybavím. Od gynekologa som dostala potvrdenie na žiadosť o materské. Za odpoveď ďakujem.

Iva napísané 31.08.2017 14:16

Dobry den,

Mam otazku.V decembri mi konci rodic.prispevok,predtym som poberala matersku.Planujeme druhe dieta.Co ak zostanem tehotna a nenastupim do prace kvoli nevyhovujucemu stavu.Budem poberat vtedy PN a potom pred porodom matersku?Pracovny pomer mam na dobu neurcitu.Dakujem

Mária napísané 28.04.2016 10:44

Váš komentár

Dobrý deň, chcem poprosiť o informáciu, či je možné, aby si manžel uplatnil nárok na rodičovský príspevok na naše prvé dieťa, ktoré je momentálne vo veku jedného roka, nakoľko ja ako manželka budem poberať materské po narodení nášho druhého dieťaťa, ktoré očakávame v mesiaci jún 2016.

Johana napísané 05.02.2016 13:09

Dobrý deň,

chcem sa opýtať je pracovník UPSVR povinný informovať rodiča ktorý už poberá rodičovský príspevok a začína poberať rodičovské?

Pretože mňa nikto na to neupozornil a poberala som pol roka aj rodičovský príspevok a aj materské. Je mi jasné, že danú sumu musím teraz vrátiť, len nechápem prečo na to daný úrad neupozornil resp. neodobral mi rodičovský príspevok už pri predložení rodného listu druhého dieťaťa a žiadosti o príspevku pri narodení dieťaťa.

Ďakujem za odpoveď.

Lenka napísané 03.02.2016 09:36

Dobry den moj prvi syn ktory ma 4 r. je v docasnej starostlivosti a s druhym muzom mam 7mes.dcerku a teraz cakame dalsie.7mes.dcerku mam pri sebe a aj to ktore cakame budem mat pri sebe. Chcem sa spitat kolko budem piberat. Rodicovsky prispevok len za jedno dieta? A preco mi nedali prispevok pri narodeny? Ani teraz nedostanem? Dakujem

Macka napísané 05.12.2015 19:12

Dobrý deň,

chcem sa opýtať ako to je v prípade, že som zamestnaná v ČR ale trvalý pobyt mám na Slovensku. 27.12.2013 som porodila syna, ktorý má trvalý pobyt na Slovensku, materskú som poberala z Čiech. Rodičovský príspevok mi bol už vyplácaný na Slovensku keďže sme tu s manželom a synom už ostali, on pracuje na Slovensku na trvalý pracovný pomer v jednej spoločnosti. Materská dovolenka by mi mala končiť v októbri 2016. Tento týždeň sme sa ale dozvedeli, že čakáme druhé bábo, termín by mal byť nejako v auguste. Moja otázka znie či mám nárok dostávať po narodení druhého dieťaťa opäť materskú z Čiech keďže môj prvý syn nebude mať ani tri roky.

Ďakujem ze odpoveď

Peter napísané 15.05.2015 14:40

Čo s v prípade keď nie sme zosobášený, v rodnom liste dieťaťa je uvedené moje priezvisko a s priateľkou máme rôzne trvalé bydlisko. Priateľka nastupuje na materskú, nemôžem zobrať do opatery dieťa a poberať naňho príspevok?

 

ďakujem

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Iveta napísané 20.10.2018 18:00

Zdravim mame 8 mesacneho syna. S priatelom sme sa rozhodli ze mu chceme este dopriat surodenca a zhodli sme sa na tom ze najlepsie obdobie je teraz kym nema maly 3 roky. Moj pracovny pomer stale trva. Uz som na rodicovskej dovolebke. Ak som spravne pochopila tento clanok tak pokial porodim kym maly bude mat 3 roky budem mat narok na matersku a rodicovsky mi zanikne. Chcem sa opytat ci sa v takomto pripade materska pocita z prijmu ktory som poberala ked som bola v praco? Dakujem za odpoved.

Emília napísané 16.07.2018 17:06

Dobrý deň. Čakáme 2 babätko. Prvé bude mať v oktobri 3 roky. Termín pôrodu máme marec. Zmluva na dobu neurčitú. Mám nárok na materskú? Ak nie, čo možem preto spraviť aby som ju mala? A čo v pŗípade že by som ostala pn? Ďakujem

Dana napísané 29.05.2018 14:27

Dobry den,

kolko krat mozem ist z materskej na matersku aby som dostavala matersku. Mam trvaly pracovny pomer na dobu neurcitu.

Syncek ma 16mesiacov a chcela by som este dve deti

Dakujem

Daniela napísané 08.05.2018 17:13

Dobry den.

Ak cakam 2 dieta a prve bude mat viac ako 3roky pri narodeni prveho.

Mam narok na materske vo vyske 75% alebo len 213e.

Dakujem

lubka napísané 18.04.2018 16:05

Dobry den chcem sa prosim opytat,mladsie dieta sa narodilo 16.9.2017,materske na mladsie dieta som poberala od 20.8.2017 do 14.4.2018, teraz som si poziadala o rodicovsky ktory mi prinalezi od 15.4.2018. Mam narok na prispevok na starostlivost o dieta (starsie ma teraz 2 roky), aj ked som si ziadost on podala az dnes 18.4.2018 co je uz po ukonceni poberania materskeho. Moze sa vyplatit aj spatne? Velmi pekne dakujem.

Ľubomír napísané 13.04.2018 01:55

Dobrý deň chcem sa spýtať ...máme 20 mesačného syna....manželka už poberá rodičovský príspevok....chcel by som využiť ako otec materskú.....len v júni čakáme druhé dieťa....ja budem na Materskej s prvým dieťaťom a keď mi skončí môže ísť žena na materskú s druhým dieťaťom?.....

Veronika napísané 04.04.2018 14:31

Dobrý deň

Mala by som pár otazok?

Som na materskej v Júni to bude už druhý rok a matersku nepoberam zo Slovenska. Stale cakame na schvalnenie z Rakúska (uz sice prisiel papier ze mi ju schvalia len do konca tohto roka, ale muselo sa tam este nieco doplnat.

V podstate to bude dva a pol roka co by mi mali preplatiť. Na zdravotnej poistovni ma od janura minuleho roka vedu zevraj ako socialny pripad pokial nepodam vyjadrenie ohladom materskej. A to mi tam bolo povedané ze ak mi ju uznajú v Rakúsku tak si budem musiet zdravotnu poistovnu platit mesacne 60€ako sakoplatitel.(prečo ked som na materskej)

A dalsia otazka: teras v júni cakame dalsi prirastok takze vsetko zacneme vybavovať hneď zas v Rakúsku. mám tu na Slovensku volakde oznamit ze to zas vybavujeme? to, že rodny list zanesiem na urady to viem, ale s tou materskou som už jeleň.

Jana napísané 09.03.2018 22:02

Dobrý večer, ja by som sa chcela opýtať na moju situáciu. Mám Rakúsku živnosť ako opatrovateľka ale momentálne som doma na rodičovskom mám 16 mesačne dieťa. Rodičovský príspevok poberám z At aj zo Slovenska. Z Rakúska mám nárok už len do novembra kedy dcéra dovŕši 2 roky. Z manželom rozmýšľame nad druhým dieťaťom len neviem či mám nárok zo slovenska na rodičovský aj pri druhom dieťati. Lebo z Rakúska od novembra nedostanem nič. Takže moja otázka znie keď by som porodila druhé dieťa kým bude mať prvé 3 roky dostanem zo Slovenska rodičovský príspevok a prídavok na dieťa. ? ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Anna napísané 02.12.2017 17:22

Dobry den,mna by zaujimala odpoved na rovnaku otazku ako mal pan peter v roku 2015 v pripade ak niesu rodicia zosobaseny a maju tiez rozne trvale bydliska,vedia si teda tieto davky rozdelit na jednotlive deti?

Katka napísané 28.05.2016 02:57

Zdravím, chcem sa opytat: momentalne mame s manzelom 3deti 6r, 4r a najmladsi 7.10. bude mat 3 roky. Kedze som pred narodenim kazdeho z nich nebola nemoc. poist tych 270 dni poberam len rodic. prispevok-ale teraz som nemoc. poistena 10 mesiacov - mam dohodu o vyk. prace. ale cakame 4. dieta 12. 11. mam termin. Ak by sa mi zmenila dohoda na riadnu riadny prac. pomer-zmluvu , mala by som narok uz na matersku davku? Kedze by sa to s rodic. prispevkom ml. dietata malo prelinat 2mesiace? Dakujem

Norika napísané 02.05.2016 12:52

Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je to v mojom prípade: som vydatá, manžel pracuje a momentálne som na materskej dovolenke a poberám z Upsvar rodičovský príspevok 203,20 a rodinné prídavky 23,52 na 23mesačné dieťa. A teraz 4.5 2016 nastupujem na materskú a termín pôrodu mám 15.6 2016 , že na aké príspevky mám nárok od štátu a kde si to vybavím. Od gynekologa som dostala potvrdenie na žiadosť o materské. Za odpoveď ďakujem.

Iva napísané 31.08.2017 14:16

Dobry den,

Mam otazku.V decembri mi konci rodic.prispevok,predtym som poberala matersku.Planujeme druhe dieta.Co ak zostanem tehotna a nenastupim do prace kvoli nevyhovujucemu stavu.Budem poberat vtedy PN a potom pred porodom matersku?Pracovny pomer mam na dobu neurcitu.Dakujem

Mária napísané 28.04.2016 10:44

Váš komentár

Dobrý deň, chcem poprosiť o informáciu, či je možné, aby si manžel uplatnil nárok na rodičovský príspevok na naše prvé dieťa, ktoré je momentálne vo veku jedného roka, nakoľko ja ako manželka budem poberať materské po narodení nášho druhého dieťaťa, ktoré očakávame v mesiaci jún 2016.

Johana napísané 05.02.2016 13:09

Dobrý deň,

chcem sa opýtať je pracovník UPSVR povinný informovať rodiča ktorý už poberá rodičovský príspevok a začína poberať rodičovské?

Pretože mňa nikto na to neupozornil a poberala som pol roka aj rodičovský príspevok a aj materské. Je mi jasné, že danú sumu musím teraz vrátiť, len nechápem prečo na to daný úrad neupozornil resp. neodobral mi rodičovský príspevok už pri predložení rodného listu druhého dieťaťa a žiadosti o príspevku pri narodení dieťaťa.

Ďakujem za odpoveď.

Lenka napísané 03.02.2016 09:36

Dobry den moj prvi syn ktory ma 4 r. je v docasnej starostlivosti a s druhym muzom mam 7mes.dcerku a teraz cakame dalsie.7mes.dcerku mam pri sebe a aj to ktore cakame budem mat pri sebe. Chcem sa spitat kolko budem piberat. Rodicovsky prispevok len za jedno dieta? A preco mi nedali prispevok pri narodeny? Ani teraz nedostanem? Dakujem

Macka napísané 05.12.2015 19:12

Dobrý deň,

chcem sa opýtať ako to je v prípade, že som zamestnaná v ČR ale trvalý pobyt mám na Slovensku. 27.12.2013 som porodila syna, ktorý má trvalý pobyt na Slovensku, materskú som poberala z Čiech. Rodičovský príspevok mi bol už vyplácaný na Slovensku keďže sme tu s manželom a synom už ostali, on pracuje na Slovensku na trvalý pracovný pomer v jednej spoločnosti. Materská dovolenka by mi mala končiť v októbri 2016. Tento týždeň sme sa ale dozvedeli, že čakáme druhé bábo, termín by mal byť nejako v auguste. Moja otázka znie či mám nárok dostávať po narodení druhého dieťaťa opäť materskú z Čiech keďže môj prvý syn nebude mať ani tri roky.

Ďakujem ze odpoveď

Peter napísané 15.05.2015 14:40

Čo s v prípade keď nie sme zosobášený, v rodnom liste dieťaťa je uvedené moje priezvisko a s priateľkou máme rôzne trvalé bydlisko. Priateľka nastupuje na materskú, nemôžem zobrať do opatery dieťa a poberať naňho príspevok?

 

ďakujem

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised