Príručka pre rodičaPeniaze pre rodičov

Otec na materskej, matka doma. Podmienky, za akých môže otec pracovať

 Kristína Kováčiková   08.11.2022   9

Materské poberá čoraz viac otcov. Spravidla sa na „materskej“ rodičia vystriedajú. Ale za istých podmienok môžu byť na materskej obidvaja.

Obaja na materskej

Obidvaja rodičia môžu byť na materskej dovolenke spolu, ak poberajú materské na dve rôzne deti - matka na mladšie, otec na staršie dieťa.

Od 1.11.2022 môžu otcovia čerpať v súvislosti so starostlivosťou o dieťa otcovskú dovolenku - a vybrať si 14 dní plateného voľna už v prvých 6 týždňoch po narodení dieťaťa. Využiť tento inštitút je, samozrejme, dobrovoľné.

Otec na materskej pracuje, mama je doma
Shutterstock

 

Rodičia spolu - dve rôzne deti

Zákon o sociálnom poistení umožňuje, aby materské čerpali obidvaja rodičia súčasne, ak ide o dve rôzne deti. Jednou z podmienok je, že ani jeden z rodičov v tom čase nepoberá rodičovský príspevok.

Prakticky to vyzerá tak, že matka poberá materské na novorodenca a otec si v tom istom čase požiada o materské na staršie dieťa, ktoré ešte nedovŕšilo vek 3 rokov.

Rodičia spolu - to isté dieťa

Keď majú rodičia jedno dieťa, zákon umožňuje, aby boli na materskej obidvaja rodičia súčasne iba 2 týždne v období 6 týždňov po jeho narodení - otec môže v tomto čase čerpať dávku "otcovské," ktorú mu vyplatí Sociálna poisťovňa. 

Ak otec využije nárok na otcovské, započíta sa mu toto obdobie do celkového nároku na materské - od základného nároku, ktorý sa poskytuje 28 týždňov, sa odpočítajú 2 týždne na otcovskej dovolenke.

Zvyšných 26 týždňov nároku na materské na to isté dieťa si môže vyčerpať neskôr - keď si vyčerpá materské na to isté dieťa matka dieťaťa (a nebude poberať rodičovský príspevok).

Prečítajte si viac v článku Otcovské a materské, prípadne Otcovská dovolenka.

Oplatí sa na materskej vystriedať?

Keď mame skončí nárok na materské, rodičia riešia, či sa im (mame) oplatí požiadať o rodičovský príspevok alebo či radšej nechať otca, aby išiel na materskú - teda, či sa na materskej vystriedať.

Pretože ak pôjde na materskú otec, v tom čase si mama nemôže čerpať rodičovský príspevok. Musí počkať, až si otec vyčerpá materské a až potom si môže požiadať o rodičovský.

Túto dilemu spravidla vyrieši možnosť získať viac peňazí z materskej dávky, zvlášť, ak ešte otec môže na materskej pracovať.

Kým materské je takmer na úrovni čistej mzdy zamestnanca, rodičovský príspevok je vo výške 

  • 301 eur mesačne (suma platná od januára 2023), resp. 280 eur mesačne (suma platná od januára 2022) ak rodič nepoberal materské,
  • nárok na vyšší rodičovský príspevok (412,60 eur), resp. 383,80 eur (od januára 2022) má rodič, ktorý mal nárok na materské.

Výrazný prepad v rozpočte pri prechode z materskej na rodičovskú dovolenku rodičia "ošetrujú" tak, že mama počká so žiadosťou o rodičovský príspevok, otec si požiada o materské a potom, keď mu nárok na materské zanikne (spravidla po 28 týždňoch), požiadajú o rodičovský príspevok.

 

Môžem byť doma, keď je otec na materskej?

Rodičia chcú mať vyriešené tieto otázky, ak si otec požiada o materské a mama by chcela zostať doma:

  • Či sa musí matka vrátiť do práce – či nepríde o zamestnanie, ak zostane doma bez rodičovského príspevku a
  • Či si musí platiť odvody do zdravotnej poisťovne, resp. čo potom jej status na rodičovskej dovolenke bez rodičovského príspevku.

Musím pracovať, keď je na materskej otec?

Matka síce nemôže poberať rodičovský príspevok, resp. ak ho poberá, musí požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o odobratie rodičovského príspevku z dôvodu, že si chce otec požiadať o materské, ale to neznamená, že ak prestane poberať rodičovský príspevok, zanikne jej aj rodičovská dovolenka.

Matka sa nemusí vrátiť do práce, ak otec poberá materské, rodičovská dovolenka jej aj ďalej trvá, a to až do troch rokov veku dieťaťa.

Treba odlišovať nárok na rodičovský príspevok (sociálna dávka) od rodičovskej dovolenky (voľno z práce, na ktoré má nárok každý rodič, ktorý oň požiadal zamestnávateľa, garantované Zákonníkom práce do 3 rokov veku dieťaťa).

Prečítajte si aj: Chceme obidvaja materské, ako na to?

 

Musím si platiť odvody na neplatenej rodičovskej?

Kým matky poberajú materské alebo rodičovský príspevok, štát za nich platí zdravotné odvody automaticky, sú považované za poistencov štátu. Tento status však stratia, nakoľko za poistenca štátu sa bude považovať otec poberajúci materské.

Možnosti sú nasledovné:

  • mamy, ktoré zostanú doma na neplatenej rodičovskej (nerozviažu pracovný pomer so zamestnávateľom), si môžu platiť zdravotné odvody ako samoplatcovia.
  • mamy, ktoré nemajú zamestnávateľa, sa môžu zaevidovať ako uchádzačky o zamestnanie na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, čím sa znova dostanú do kategórie poistencov štátu, za ktorých štát platí poistné na zdravotné poistenie.
  • ak majú dieťa do 6 rokov veku, je tu ešte možnosť prihlásiť sa do Sociálnej poisťovne ako „osoby riadne sa starajúce o dieťa do šiesteho roku veku“ a štát za ne bude takisto platiť poistné.
Otec, materská, práca
Shutterstock

 

Podmienka prevzatia do starostlivosti už neplatí

Od mája 2021 už nie je jednou z podmienok nároku na získanie materského u otcov podmienka prevzatia do starostlivosti, ktorá sa skúmala u otcov.

Iný poistenec, ktorý sa stará o dieťa (pod túto definíciu spadá aj otec dieťaťa) a ktorý bol pred podaním žiadosti o materské nemocensky poistený najmenej 270 dní, má nárok na materské v období

a) 28 týždňov od priznania materského,

b) 31 týždňov od priznania materského, ak je osamelý, alebo

c) 37 týždňov od priznania materského, ak sa súčasne stará o dve a viac detí.

*** Od 1.11.2022 môže otec čerpať materské aj v období po narodení dieťaťa - má nárok na 2 týždne v období 6 týždňov od narodenia dieťaťa.

Nárok na materské iného poistenca zaniká najneskôr dovŕšením tretieho roku veku dieťaťa. 

Môže mať otec popri materskom príjem?

Rovnako ako pri matkách platí, že otec dieťaťa nesmie mať počas poberania materského žiaden príjem z toho pracovného pomeru, z ktorého sa mu vypláca dávka materské a ktorý má zmluvne dohodnutý so zamestnávateľom (príjem, z ktorého sa mu určuje materské).

Avšak môže mať iný príjem, a to aj u toho istého zamestnávateľa. Nie každý však má zamestnávateľa, s ktorým sa dá dohodnúť na inej pracovnej zmluve (s iným druhom práce) počas doby, kým bude otec poberať materské.

»»»»»»» Prečítajte si viac: Môžem pracovať na materskej?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 22 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Stana napísané 03.11.2022 15:39

Syn si vybavil po začatí materskej novú dohodu o vykonaní práce s pôvodným zamestnávateľom, /pracoval len nočné, lebo tak mu kolegovia poradili, že vraj to Sociálna poisťovňa toleruje/ nárok na materskú mu však nevznikol - už dostal rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne - vraj neposkytuje rovnakú starostlivosť ako matka a má vymeriavací základ. Bohužiaľ, keď sú otcovia zamestnanci, Sociálna poisťovňa momentálne netoleruje prácu popri materskej. Aspoň takú máme my skúsenosť.

David Spišiak napísané 05.10.2022 16:59

Dobry deň, mozem sa opýtať? Prosim vás ako to je ked manželka poberala v Rakúsku rodičovský vo variante 1rok. Manžel by teraz chcel ist na materskú dovolenkuale nevieme ci je to možné alebo ako to funguje. Manžel je zamestnanec na Rakúsku zmluvu Dakujem za odpoved

Tomáš napísané 29.07.2022 23:08

Dobrý deň,

Chcem sa opýtať je článok aktuálny alebo sa zmenilo znenie zákona či podmienky získania materskej pre oboch rodičov.

Ďakujem za odpoveď.

Jozef napísané 01.01.2022 20:25

Dobrý deň. Plánujem ísť v júli na otcovsku dovolenku a chcem si so zamestnávateľom dohodnúť inú pracovnú zmluvu. Avšak ta by už bola trvala nie iba na ten čas kedy budem poberať dávku zo sociálnej poisťovne. Aka situacia potom nastane pre zamestnávateľa v čase keby mi skončí otcovska dovolenka a ja budem mat inú pracovnú zmluvu ? Stará sa musí zrušiť na čas kedy mi skončí príjem zo sociálne poisťovne? Je to veľmi komplikované odvodovo pre zamestnávateľa? Ďakujem za odpoveď

Jozef napísané 01.01.2022 20:25

Dobrý deň. Plánujem ísť v júli na otcovsku dovolenku a chcem si so zamestnávateľom dohodnúť inú pracovnú zmluvu. Avšak ta by už bola trvala nie iba na ten čas kedy budem poberať dávku zo sociálnej poisťovne. Aka situacia potom nastane pre zamestnávateľa v čase keby mi skončí otcovska dovolenka a ja budem mat inú pracovnú zmluvu ? Stará sa musí zrušiť na čas kedy mi skončí príjem zo sociálne poisťovne? Je to veľmi komplikované odvodovo pre zamestnávateľa? Ďakujem za odpoveď

Peter napísané 12.12.2021 16:48

Mame dve deti 4 a 2 rocne. Otec docerpal materske na 2rocne dieta s tym ze matka ostala doma so 4rocnym dietatom ako osoba riaden sa starajuca o dieta z dovodu ze dieta nenavstevuje skolku. Matka je prihlasena na rodicovskej dovolenke. Je mozne aby otec pokracoval v rodicovkej dovolenke a poberal rodicovky prispevol na 2 rocne dieta a zazaroven aby matka ostala tiez na rodicovakej dovolenke s 2 rocnym ale starala by sa o 4rocne ? Dovod je usetrenie na otcovych socialnych odvodoch zo zivnosti.

Erika napísané 17.08.2021 08:06

Prosím vás keď mame dvojičky môže môj manžel ísť na materskú na jedno dieťa a ja poberať rodičovský príspevok na druhé ??

Dakujem

Kubo napísané 16.08.2021 13:37

Môže otec nastúpiť na materskú dovolenku aj na kratšiu dobu? Napríklad keď dieťaťu chyba len 14 týždni do dovŕšenia troch rokov.

Stanislava napísané 28.11.2022 17:46

Dobrý den, pozeram že komentár je ešte z min.roku no presne takú istú otázku riešime aj my, dostalo sa vám odpovedi? Dá sa aby otec čerpal MD aj po ubehnutú 3 rokov keď o ňu požiada ešte pred 3. narodeninami?

Ďakujem

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Stana napísané 03.11.2022 15:39

Syn si vybavil po začatí materskej novú dohodu o vykonaní práce s pôvodným zamestnávateľom, /pracoval len nočné, lebo tak mu kolegovia poradili, že vraj to Sociálna poisťovňa toleruje/ nárok na materskú mu však nevznikol - už dostal rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne - vraj neposkytuje rovnakú starostlivosť ako matka a má vymeriavací základ. Bohužiaľ, keď sú otcovia zamestnanci, Sociálna poisťovňa momentálne netoleruje prácu popri materskej. Aspoň takú máme my skúsenosť.

David Spišiak napísané 05.10.2022 16:59

Dobry deň, mozem sa opýtať? Prosim vás ako to je ked manželka poberala v Rakúsku rodičovský vo variante 1rok. Manžel by teraz chcel ist na materskú dovolenkuale nevieme ci je to možné alebo ako to funguje. Manžel je zamestnanec na Rakúsku zmluvu Dakujem za odpoved

Tomáš napísané 29.07.2022 23:08

Dobrý deň,

Chcem sa opýtať je článok aktuálny alebo sa zmenilo znenie zákona či podmienky získania materskej pre oboch rodičov.

Ďakujem za odpoveď.

Jozef napísané 01.01.2022 20:25

Dobrý deň. Plánujem ísť v júli na otcovsku dovolenku a chcem si so zamestnávateľom dohodnúť inú pracovnú zmluvu. Avšak ta by už bola trvala nie iba na ten čas kedy budem poberať dávku zo sociálnej poisťovne. Aka situacia potom nastane pre zamestnávateľa v čase keby mi skončí otcovska dovolenka a ja budem mat inú pracovnú zmluvu ? Stará sa musí zrušiť na čas kedy mi skončí príjem zo sociálne poisťovne? Je to veľmi komplikované odvodovo pre zamestnávateľa? Ďakujem za odpoveď

Jozef napísané 01.01.2022 20:25

Dobrý deň. Plánujem ísť v júli na otcovsku dovolenku a chcem si so zamestnávateľom dohodnúť inú pracovnú zmluvu. Avšak ta by už bola trvala nie iba na ten čas kedy budem poberať dávku zo sociálnej poisťovne. Aka situacia potom nastane pre zamestnávateľa v čase keby mi skončí otcovska dovolenka a ja budem mat inú pracovnú zmluvu ? Stará sa musí zrušiť na čas kedy mi skončí príjem zo sociálne poisťovne? Je to veľmi komplikované odvodovo pre zamestnávateľa? Ďakujem za odpoveď

Peter napísané 12.12.2021 16:48

Mame dve deti 4 a 2 rocne. Otec docerpal materske na 2rocne dieta s tym ze matka ostala doma so 4rocnym dietatom ako osoba riaden sa starajuca o dieta z dovodu ze dieta nenavstevuje skolku. Matka je prihlasena na rodicovskej dovolenke. Je mozne aby otec pokracoval v rodicovkej dovolenke a poberal rodicovky prispevol na 2 rocne dieta a zazaroven aby matka ostala tiez na rodicovakej dovolenke s 2 rocnym ale starala by sa o 4rocne ? Dovod je usetrenie na otcovych socialnych odvodoch zo zivnosti.

Erika napísané 17.08.2021 08:06

Prosím vás keď mame dvojičky môže môj manžel ísť na materskú na jedno dieťa a ja poberať rodičovský príspevok na druhé ??

Dakujem

Kubo napísané 16.08.2021 13:37

Môže otec nastúpiť na materskú dovolenku aj na kratšiu dobu? Napríklad keď dieťaťu chyba len 14 týždni do dovŕšenia troch rokov.

Stanislava napísané 28.11.2022 17:46

Dobrý den, pozeram že komentár je ešte z min.roku no presne takú istú otázku riešime aj my, dostalo sa vám odpovedi? Dá sa aby otec čerpal MD aj po ubehnutú 3 rokov keď o ňu požiada ešte pred 3. narodeninami?

Ďakujem

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised