Príručka pre rodičaPeniaze pre rodičov

Otec na materskej, matka doma. Podmienky, za akých môže otec pracovať

 Kristína Kováčiková   01.01.2020   12

Materské poberá čoraz viac otcov. Spravidla sa na „materskej“ rodičia vystriedajú. Obidvaja rodičia môžu byť na materskej spolu, ak poberajú materské na dve rôzne deti.

Rodiny často hľadajú možnosť, aby matka ostala s dieťaťom doma a otec si požiada o materské iba formálne s tým, že ďalej bude chodiť do práce. Toto však Sociálna poisťovňa môže považovať za účelovú žiadosť o materské, preto sa podľa hovorcu Ing. Petra Višvádera posudzuje každý prípad individuálne.

Shutterstock

 

Materské sa oplatí viac ako rodičovský príspevok

Kým materské je takmer na úrovni čistej mzdy zamestnanca, rodičovský príspevok je vo výške 270 eur mesačne (suma platná od januára 2020), ak rodič nepoberal materské. Nárok na vyšší rodičovský príspevok (370 eur) má rodič, ktorý mal nárok na materské.

Výrazný prepad v rozpočte pri prechode z materskej na rodičovskú dovolenku rodičia "ošetrujú" tak, že počkajú so žiadosťou o rodičovský príspevok a namiesto toho si požiada otec o materské.

 

Rodičia chcú mať zároveň ošetrené tieto otázky, ak si otec požiada o materské:

  • Či sa musí matka vrátiť do práce – či nepríde o zamestnanie, ak zostane doma bez rodičovského príspevku a
  • Či si musí platiť odvody do zdravotnej poisťovne, resp. čo potom jej status na rodičovskej dovolenke bez rodičovského príspevku.

Matka sa nemusí vrátiť do práce, keď otec poberá materské

Matka síce musí požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o odobratie rodičovského príspevku z dôvodu, že si chce otec požiadať o materské, ale to neznamená, že ak prestane poberať rodičovský príspevok, zanikne jej aj rodičovská dovolenka.

Matka sa nemusí vrátiť do práce, ak otec poberá materské, rodičovská dovolenka jej aj ďalej trvá, a to až do troch rokov veku dieťaťa.

Treba odlišovať nárok na rodičovský príspevok (sociálna dávka) od rodičovskej dovolenky (voľno z práce, na ktoré má nárok každý rodič, ktorý oň požiadal zamestnávateľa, garantované Zákonníkom práce do 3 rokov veku dieťaťa).

Prečítajte si aj: Chceme obidvaja materské, ako na to?

 

Musí si matka platiť odvody, ak je na neplatenej rodičovskej?

Kým matky poberajú materské alebo rodičovský príspevok, štát za nich platí zdravotné odvody automaticky, sú považované za poistencov štátu. Tento status však stratia, nakoľko za poistenca štátu sa bude považovať otec poberajúci materské.

Mamy, ktoré zostanú doma na neplatenej rodičovskej (nerozviažu pracovný pomer so zamestnávateľom), si môžu platiť zdravotné odvody ako samoplatcovia, a to vo výške vo výške 70,91 eur mesačne (rok 2020).

Mamy, ktoré nemajú zamestnávateľa, sa môžu zaevidovať ako uchádzačky o zamestnanie na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, čím sa znova dostanú do kategórie poistencov štátu, za ktorých štát platí poistné na zdravotné poistenie.

Ak majú dieťa do 6 rokov veku, je tu ešte možnosť prihlásiť sa do Sociálnej poisťovne ako „osoby riadne sa starajúce o dieťa do šiesteho roku veku“ a štát za ne bude takisto platiť poistné.

Shutterstock

 

Môže mať otec popri materskom príjem?

Rovnako ako pri matkách platí, že otec dieťaťa nesmie mať počas poberania materského žiaden príjem z toho pracovného pomeru, z ktorého sa mu vypláca dávka materské a ktorý má zmluvne dohodnutý so zamestnávateľom (príjem, z ktorého sa mu určuje materské).

Avšak môže mať iný príjem, a to aj u toho istého zamestnávateľa. Nie každý však má zamestnávateľa, s ktorým sa dá dohodnúť na inej pracovnej zmluve (s iným druhom práce) počas doby, kým bude otec poberať materské.

Pozor aj na podmienku prevzatia do starostlivosti

Podľa Ing. Petra Višvádera zo Sociálnej poisťovne si otec na materskej môže privyrobiť, ale musí ísť o inú prácu, v inom rozsahu a pod. Sociálna poisťovňa má svoju predstavu, ako sa posudzuje podmienka prevzatia dieťaťa do starostlivosti.

Podľa Ing. Petra Višvádera zo Sociálnej poisťovne otec „musí zabezpečiť dieťaťu tú časť starostlivosti, ktorú do prevzatia zabezpečovala dieťaťu matka, t. j. nestačí iba spísanie formálnej dohody s matkou o prevzatí dieťaťa do starostlivosti, ale musí ho reálne do starostlivosti aj prevziať.

Zároveň však musí dokázať, že sa popri tejto práci dokáže postarať o dieťa, teda je vhodné napr. aby mal pohyblivý pracovný čas, skrátený pracovný úväzok a pod."

Matky neobmedzujú v pracovnej činnosti, ale ony nemajú podmienku prevzatia do starostlivosti

Podľa všetkého sa Sociálna poisťovňa cez podmienku "prevzatia do starostlivosti" rozhodla prísnejšie posudzovať žiadosti o materské, aby zamedzila formálnemu čerpaniu materského zo strany otcov, ktorí poberajú dávku a zároveň ostávajú v pracovnom procese. 

Sociálna poisťovňa má za to, že "zákon definuje účel nemocenského poistenia ako poistenie pre prípad straty alebo zníženia príjmu zo zárobkovej činnosti, čo znamená, že dávka materské kompenzuje otcovi stratu na zárobku spôsobenú tým, že si skrátil pracovný úväzok alebo zmenil charakter práce tak, aby sa fyzicky o dieťa mohol starať.

Nie je striktne definované, o koľko si treba formálne krátiť pracovný úväzok vykonávaný počas materskej. Práve preto pobočka Sociálnej poisťovne každý prípad posudzuje individuálne, v závislosti od charakteru vykonávanej práce.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 17 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Mirka napísané 22.01.2021 21:38

Dobrý večer,

Chcela by som sa Cas opýtať, či je možné aby som mohla začať poberať rodičovský na staršie dieťatko, ktoré ma schválený do 6r. Pre nepriaznivý zdr. Stav a manžel by poberal " materské " pre menšie dieťatko a zároveň sa chcem informovať ci sa po skončení manželovej "materskej " môžem vrátiť na rodičovský na menšie dieťatko ,keďže staršie bude mat v júni 6r. Ďakujem za informáciu

Mária napísané 16.10.2020 12:35

Dobrý deň, chcem sa opýtať, poberám rodičovský príspevok do 6 rokov kvôli nepriaznivému stavu dieťaťa a čakáme ďalšie bábätko. Môže manžel, živnostník, v období, keď ja začnem poberať materskú na druhé dieťa, prebrať rodičovský príspevok na prvé dieťa, kým dovŕši 6 rokov? Ďakujem pekne za odpoveď

Tom napísané 25.08.2020 19:24

Dobrý deň.

Chcem sa spýtať,končí mi materská a chcem na seba vziať rodičovský príspevok. Môže manželka vziať dieťa do opatery " ako osoby riadne sa starajúce o dieťa do šiesteho roku veku“ zatiaľ čo ja budem poberať rodičovský príspevok a budem pracovať? Ďakujem

Barbora napísané 08.07.2020 12:32

Dobrý deň, môžem poberať rodičovský príspevok na jedno dieťa kým otec pobera materské na druhé dieťa? Ďakujem

Katarína napísané 24.11.2019 18:54

Dobrý deň, pani Kováčiková.

Prosím Vás o radu v našej situácii:

Máme tri deti, od 10/2014 išlo o reťazové pôrody. Na poslednú dcéru som čerpala materské v čase 27.3.2019-20.11.2019. Súčasne je so mnou doma manžel, ktorý čerpá materské na staršiu dcéru v čase 4.6.2019-17.12.2019. Manžel sa snaží dostať do práce, nástup 17. decembra po materskej dovolenke s tým, že ešte chce asi do polovice januára čerpať starú dovolenku. Podľa zákona by mu mali dať tú istú pozíciu (zaradenie aj plat), ale keďže tá už je obsadená, musia mu nájsť adekvátnu pozíciu napr. aj na inom oddelení. Ak takú nenájdu, môžu mu ponúknuť hociakú inú s tým, že plat aj oficiálne zaradenie mu na zmluve musí ostať, však? V tom prípade musí danú pozíciu prijať?

Keby ho náhodou tlačili do toho, že má ísť pracovať do inej krajiny, nemusí danú ponuku prijať?

Ak by musel nastúpiť na pozíciu, ktorá sa mu z pohľadu náplne práce nepáči, zvažuje nástup na ďalšiu materskú dovolenku na najmladšiu dcéru. Tú materskú potom treba oznámiť písomne zamestnávateľovi najmenej mesiac pred nástupom?

Bol by tento jeho nástup na materskú možný s tým, že by opäť dostával materskú v rovnakej výške?

V prípade, ak by prišla do úvahy možnosť skončenia pracovného pomeru s odstupným (štvormesačné, keďže manžel pre spoločnosť pracuje viac ako 10 rokov), mohol by potom nastúpiť hneď na materskú s nárokom na rovnakú materskú, aj keby už nebol evidovaný ako zamestnanec?

Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpovede a za Váš čas.

Roman napísané 22.03.2020 07:06

Dobrý deň, moja manželka od 1.4. nastupuje do prace po rodičovskej dovolenke. Ja by som chcel ísť od 15.4. do 15.8. na materskú, ale chcem sa opýtať, či otec môže čerpať materské a súčasne by dieťa, na ktoré sa čerpá materská chodilo do škôlky, či je toto možné? Ďakujem pekne. S pozdravom. Roman

Martina napísané 05.10.2019 09:29

Dobry den,

Cekame dvojcata a ja nemam narok na pobirani materske, ale manzel ano. Planuje tedy po sestinedeli o to zazadat. Otazka je, jak se pocita vyse materske,kdyz za posledni dva roky byl od 11/2017 -7/2018 zamestnany a potom SZCO a nyni si od 7/2019 plati socialnne sam. Podminku 270 pojistenych dnu splnuje, ale z ceho se pocita vyska? Dekuji za odpoved

Paľo napísané 22.05.2019 10:28

Dobrý deň.

Som zamestnaný v SR, plánujem požiadať o materské. Chcem však počas poberania materského pracovať, ale pre firmu, ktorá sídli v Holandsku, prácu by som však vykonával v SR, mal by som pracovnú zmluvu holandskú. Musím sociálnej poisťovni dokladovať, že budem mať počas poberania materského takýto pracovný pomer?

 

Ďakujem

Lenka napísané 06.05.2019 14:38

Dobry den

mame jedno dieta

manzel nastupil na matersku ja som poziadala o zrusenie rodi. prispevku

zaevidovala som sa na urade prace, ale v juli 2019 mam nastup na matersku ale narok na materske mi nevznika pri dalsom dietati

nevznikne mi ani narok na rodicovsky prispevok po narodeni druheho dietata?

ak ked mi ani to nevznikne tak ako mam dalej pokracovat ? budem evidovana stale na urade prace ? aj ked po porode sa nebudem moct dostavit na urad a pohovor?

manzel m byt na materskej do novembra 2019 a neviem co bude somnou po dobu 3 mes.od porodu

dakujem za odpoved

Maria napísané 07.01.2019 21:10

Dobrý deň,

Môže otec požiadať o materskú a naďalej vykonávať SZČO a mať s nej príjem?

A matka zároveň požiadať o starostlivosť o dieťa do 6 rokov ( druhé dieťa) - môže chodiť do materskej škôlky?

Ďakujem

Jaroslav napísané 07.01.2019 11:48

Dobrý deň,

toto platí pre zamestnanca, ale v mojom prípade, keď sa mi bude posudzovať materská z dobrovoľneho nemocenské poistenia + som szco, ktorej vznikne povinnosť sz v júli na povinne odvody asi nie že?

Platím si mesačne výšku vypočítanú pre maximálnu materskú. A dúfam, že Socialna poistovna nebude robiť nejaké problémy..

Barbara napísané 07.01.2019 10:56

Vsetko co ste uviedli vo vasom clanku je pravda na papieri, v skutocnosti je to vsak opak a mnohym otcom zamietaju "matersku" aj ked splnili vsetky podmienky.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku
Mirka napísané 22.01.2021 21:38

Dobrý večer,

Chcela by som sa Cas opýtať, či je možné aby som mohla začať poberať rodičovský na staršie dieťatko, ktoré ma schválený do 6r. Pre nepriaznivý zdr. Stav a manžel by poberal " materské " pre menšie dieťatko a zároveň sa chcem informovať ci sa po skončení manželovej "materskej " môžem vrátiť na rodičovský na menšie dieťatko ,keďže staršie bude mat v júni 6r. Ďakujem za informáciu

Mária napísané 16.10.2020 12:35

Dobrý deň, chcem sa opýtať, poberám rodičovský príspevok do 6 rokov kvôli nepriaznivému stavu dieťaťa a čakáme ďalšie bábätko. Môže manžel, živnostník, v období, keď ja začnem poberať materskú na druhé dieťa, prebrať rodičovský príspevok na prvé dieťa, kým dovŕši 6 rokov? Ďakujem pekne za odpoveď

Tom napísané 25.08.2020 19:24

Dobrý deň.

Chcem sa spýtať,končí mi materská a chcem na seba vziať rodičovský príspevok. Môže manželka vziať dieťa do opatery " ako osoby riadne sa starajúce o dieťa do šiesteho roku veku“ zatiaľ čo ja budem poberať rodičovský príspevok a budem pracovať? Ďakujem

Barbora napísané 08.07.2020 12:32

Dobrý deň, môžem poberať rodičovský príspevok na jedno dieťa kým otec pobera materské na druhé dieťa? Ďakujem

Katarína napísané 24.11.2019 18:54

Dobrý deň, pani Kováčiková.

Prosím Vás o radu v našej situácii:

Máme tri deti, od 10/2014 išlo o reťazové pôrody. Na poslednú dcéru som čerpala materské v čase 27.3.2019-20.11.2019. Súčasne je so mnou doma manžel, ktorý čerpá materské na staršiu dcéru v čase 4.6.2019-17.12.2019. Manžel sa snaží dostať do práce, nástup 17. decembra po materskej dovolenke s tým, že ešte chce asi do polovice januára čerpať starú dovolenku. Podľa zákona by mu mali dať tú istú pozíciu (zaradenie aj plat), ale keďže tá už je obsadená, musia mu nájsť adekvátnu pozíciu napr. aj na inom oddelení. Ak takú nenájdu, môžu mu ponúknuť hociakú inú s tým, že plat aj oficiálne zaradenie mu na zmluve musí ostať, však? V tom prípade musí danú pozíciu prijať?

Keby ho náhodou tlačili do toho, že má ísť pracovať do inej krajiny, nemusí danú ponuku prijať?

Ak by musel nastúpiť na pozíciu, ktorá sa mu z pohľadu náplne práce nepáči, zvažuje nástup na ďalšiu materskú dovolenku na najmladšiu dcéru. Tú materskú potom treba oznámiť písomne zamestnávateľovi najmenej mesiac pred nástupom?

Bol by tento jeho nástup na materskú možný s tým, že by opäť dostával materskú v rovnakej výške?

V prípade, ak by prišla do úvahy možnosť skončenia pracovného pomeru s odstupným (štvormesačné, keďže manžel pre spoločnosť pracuje viac ako 10 rokov), mohol by potom nastúpiť hneď na materskú s nárokom na rovnakú materskú, aj keby už nebol evidovaný ako zamestnanec?

Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpovede a za Váš čas.

Roman napísané 22.03.2020 07:06

Dobrý deň, moja manželka od 1.4. nastupuje do prace po rodičovskej dovolenke. Ja by som chcel ísť od 15.4. do 15.8. na materskú, ale chcem sa opýtať, či otec môže čerpať materské a súčasne by dieťa, na ktoré sa čerpá materská chodilo do škôlky, či je toto možné? Ďakujem pekne. S pozdravom. Roman

Martina napísané 05.10.2019 09:29

Dobry den,

Cekame dvojcata a ja nemam narok na pobirani materske, ale manzel ano. Planuje tedy po sestinedeli o to zazadat. Otazka je, jak se pocita vyse materske,kdyz za posledni dva roky byl od 11/2017 -7/2018 zamestnany a potom SZCO a nyni si od 7/2019 plati socialnne sam. Podminku 270 pojistenych dnu splnuje, ale z ceho se pocita vyska? Dekuji za odpoved

Paľo napísané 22.05.2019 10:28

Dobrý deň.

Som zamestnaný v SR, plánujem požiadať o materské. Chcem však počas poberania materského pracovať, ale pre firmu, ktorá sídli v Holandsku, prácu by som však vykonával v SR, mal by som pracovnú zmluvu holandskú. Musím sociálnej poisťovni dokladovať, že budem mať počas poberania materského takýto pracovný pomer?

 

Ďakujem

Lenka napísané 06.05.2019 14:38

Dobry den

mame jedno dieta

manzel nastupil na matersku ja som poziadala o zrusenie rodi. prispevku

zaevidovala som sa na urade prace, ale v juli 2019 mam nastup na matersku ale narok na materske mi nevznika pri dalsom dietati

nevznikne mi ani narok na rodicovsky prispevok po narodeni druheho dietata?

ak ked mi ani to nevznikne tak ako mam dalej pokracovat ? budem evidovana stale na urade prace ? aj ked po porode sa nebudem moct dostavit na urad a pohovor?

manzel m byt na materskej do novembra 2019 a neviem co bude somnou po dobu 3 mes.od porodu

dakujem za odpoved

Maria napísané 07.01.2019 21:10

Dobrý deň,

Môže otec požiadať o materskú a naďalej vykonávať SZČO a mať s nej príjem?

A matka zároveň požiadať o starostlivosť o dieťa do 6 rokov ( druhé dieťa) - môže chodiť do materskej škôlky?

Ďakujem

Jaroslav napísané 07.01.2019 11:48

Dobrý deň,

toto platí pre zamestnanca, ale v mojom prípade, keď sa mi bude posudzovať materská z dobrovoľneho nemocenské poistenia + som szco, ktorej vznikne povinnosť sz v júli na povinne odvody asi nie že?

Platím si mesačne výšku vypočítanú pre maximálnu materskú. A dúfam, že Socialna poistovna nebude robiť nejaké problémy..

Barbara napísané 07.01.2019 10:56

Vsetko co ste uviedli vo vasom clanku je pravda na papieri, v skutocnosti je to vsak opak a mnohym otcom zamietaju "matersku" aj ked splnili vsetky podmienky.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised