Príručka pre rodičaPeniaze pre rodičov

Chceme obidvaja poberať materské, ako na to?

 Kristína Kováčiková   01.06.2021   49

Nielen ženám, ale aj mužom môže vzniknúť nárok na materské. Na "materskej" sa môžu rodičia vystriedať.

Od januára 2019 platí, že materské môžu poberať obidvaja rodičia súčasne - na dve rôzne deti.

Otec na materskej
Thinkstock

 

Nárok na materské majú otcovia - pre úplnosť tiež osvojitelia, či iné osoby, ktoré sa starajú o dieťa (tzv. iný poistenec), pokiaľ spĺňajú zákonom stanovené podmienky.

Podmienky nároku na materské u muža

1/ Otec dieťaťa musí byť v čase podania žiadosti nemocensky poistený alebo mu musí plynúť tzv. ochranná lehota . Ochranná lehota trvá sedem dní po zániku nemocenského poistenia (pracovného pomeru).

Prečítajte si aj: Ako si vybaví materské otec dieťaťa - formality

 

2/ Aj v tomto prípade, obdobne ako u ženy platí, že musí získať najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred podaním žiadosti (u ženy pred pôrodom).

3/ Ak je muž zamestnaný, v súlade s § 30 zákona o sociálnom poistení nesmie mať v období nároku na materské príjem, ktorý by dal považovať za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 zákona o sociálnom poistení.

Prihliada sa iba na príjem z toho nemocenského poistenia, z ktorého si zamestnanec uplatnil nárok na materské, čiže iný príjem mať môže.

4/ V prípade SZČO alebo dobrovoľne poistenej osoby sa sleduje ako jedna z podmienok nároku na materské aj zaplatené poistné na nemocenské poistenie včas a v správnej výške.

Na rozdiel od zamestnanca však u SZČO žiadne obmedzenia príjmu z podnikania neplatia. Živnosť netreba ani prerušiť, ani pozastaviť. SZČO môže aj naďalej vykonávať zárobkovú činnosť, z ktorej je povinne nemocensky poistená a nepríde o materské.

5/ Otec dieťaťa môže poberať materské vtedy, ak matka nepoberá rodičovský príspevok.

6/ Ak matka poberá materské, otec si môže požiadať o materské na to isté dieťa až vtedy, ak matke skončí nárok na jej materské.

7/ Obidvaja naraz môžu rodičia poberať materské na dve rôzne deti, matka na mladšie, otec na staršie dieťa.

Podmienky materska otec
Shutterstock

 

Ako dlho môže poberať muž materské?

Iný poistenec, ktorý sa stará o dieťa (pod túto definíciu spadá aj otec dieťaťa) a ktorý bol pred podaním žiadosti o materské nemocensky poistený najmenej 270 dní, má nárok na materské v období

a) 28 týždňov od priznania materského,

b) 31 týždňov od priznania materského, ak je osamelý, alebo

c) 37 týždňov od priznania materského, ak sa súčasne stará o dve a viac detí.

Nárok na materské iného poistenca zaniká najneskôr dovŕšením tretieho roku veku dieťaťa.

Kedy môže otec požiadať o materské?

Otec dieťaťa si môže uplatniť nárok na materské najskôr šesť týždňov po pôrode, najneskôr do tretieho roku veku dieťaťa.

Ak žene vznikol nárok na materské, môže si otec požiadať o materské na to isté dieťa najskôr po uplynutí jej nároku na materské (to znamená, keď matka vyčerpá svoje materské, spravidla dĺžka poberania materského je 34 týždňov).

Materské otca nemusí plynule nadväzovať na materské matky, to znamená, že otec si nemusí požiadať o materské hneď, ako skončí nárok na materské matke dieťaťa (záleží na rodinnej situácii, napríklad matka je na rodičovskej dovolenke a rozhodne sa vrátiť skôr do práce, keď má dieťa 2 roky).

»»»»»» Prečítajte si aj tento článok: Otec na materskej, matka doma, za akých podmienok môže otec pracovať?

Hranicou, dokedy si môže požiadať o materské, sú tri roky dieťaťa.

Ako ziska materske otec
Shutterstock

 

 

Obidvaja na materskej

Matka aj otec môžu poberať materské v rovnakom období, avšak každý z rodičov musí poskytovať starostlivosť inému dieťaťu - napríklad matka bude poberať materské na mladšie dieťa a otec na staršie dieťa do 3 rokov veku.

Ak majú rodičia jedno dieťa a materské poberá matka, otec si môže požiadať o materské na to isté dieťa až vtedy, ak matke skončí nárok na jej materské.

Keď matka poberá rodičovský príspevok

Jednou z podmienok nároku na materské u otca je, že matka nepoberá rodičovský príspevok.

Ak si chce otec dieťaťa požiadať o materské, matka dieťaťa v takom prípade požiada príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o odňatie rodičovského príspevku z dôvodu, že si chce otec dieťaťa uplatniť nárok na materské.

Rozhodujúce je, aby si matka požiadala o odňatie rodičovského príspevku najneskôr odo dňa, keď bude otcovi priznané materské.

Ak matka dieťaťa požiada o odňatie rodičovského príspevku ešte pred jeho vyplatením, podmienka nepoberania rodičovského príspevku bude splnená, a to aj napriek skutočnosti, že rodičovský príspevok bude vyplatený za celý mesiac.

Otec následne požiada Sociálnu poisťovňu o materské. Po uplynutí nároku na materské (28 týždňov) si jeden z rodičov môže znova požiadať o rodičovský príspevok do veku 3 rokov dieťaťa.

Matka nepríde o rodičovskú dovolenku

Ak má otec nárok na materské a matka z tohto dôvodu prestane poberať rodičovský príspevok, neznamená to automaticky, že matke zaniká nárok na rodičovskú dovolenku do 3 rokov veku dieťaťa.

Matka sa nemusí vrátiť do práce, ak otec poberá materské, rodičovská dovolenka jej aj ďalej trvá.

Treba odlišovať nárok na rodičovský príspevok (sociálna dávka) od rodičovskej dovolenky (voľno z práce, na ktoré má nárok každý rodič, ktorý oň požiadal zamestnávateľa, garantované Zákonníkom práce do 3 rokov veku dieťaťa).

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 35 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Magda napísané 04.02.2020 15:31

Dobrý deň. Som tehotná a chcem sa spýtať, či môžem poberať rodičovský príspevok na svojho syna (ktorý je len môj?) a zároveň priatel bude poberať rodičovský príspevok na našu spoločnú dcéru, keď sa narodí. Dakujem

Miroslav napísané 18.06.2019 19:05

Dobrý deň

 

nieje mi jasna jedna vec, mame dve deti,

 

dcera ma momentálne 1rok a 3 mesiace, syn ma 2 mesiace,

Manželka pobera matersku na syna, v mesiaci júl chcem ist aj na na materskú s dcérou, cize bdueme isty cas sucastne na materskej.

Manželke skončí materská na syna, ja budem ale stále poberať materskú na dcéru.

Može v tomto prípade manželka poberať rodičovský na syna a ja materskú na dcéru ?

Marek napísané 12.06.2019 13:15

Zdravím,

mal by som jednu podstatnú otázku. S manželkou čakáme dvojičky. Po ich narodení bude manželka ako zamestnanec na MD 43 týždňov a bude poberať materské. Nakoľko ide o 2 rozličné deti, môžem poberať materské na "staršie" dieťa aj ja ako otec od skončenia 6 týždňa po pôrode najskôr a to po dobu 28 týždňov (dlhšie nie, lebo sa nebudem zároveň starať o 2 a viac detí). Ako zamestnanec mám nárok na tento čas na rodičovskú dovolenku (hoci matka bude tiež na MD v tom čase)? Následne po ukončení MD matky (a jej starostlivosti o "mladšie" dieťa) môžem si toto dieťa do opatery vziať zasa ja ako otec a požiadať naň o materské a opäť na 28 týždňov? Rodičovský príspevok by sme, samozrejme, nečerpali. Môže o materské zasa na staršie dieťa, ktoré som mal predtým v starostlivosti ja, na "výmenu" žiadať matka a na akú dobu? Lebo ak by nemohla, bola by znevýhodnená oproti otcovi, ktorý by mohol čerpať materské na každé z detí do 3 rokov ak naň práve nie je čerpané materské matkou a nepoberá sa ani rodičovský príspevok. Následne po dočerpaní materského by sme si požiadali o rodičovský príspevok na dvojičky. Ďakujem krásne za odpoveď.

Marek

veronika napísané 27.03.2019 13:09

Dobry den.Otec dcery by chcel ist na matersku dovolenku,res. poberat na nu matetsky prispevok,s tym,ze sa o nu bude riadne starat.sucasne by som ale ja chcela zostat doma na rodicovskej dovolenke s nou,ale bez poberania rodicovskeho prispevku na nu.je mozne aby boli obaja rodicia na rodicovskej dovolenke s jednym dietatom,ak iba jeden pobera prispevok?dakujem za odpoved

Fero napísané 28.11.2018 10:41

Dobrý deň

 

POZOR!!!!

 

Dňa 7.11.2018 Sociálna poisťovna našla kľučku ako nevyplácať materskú dovolenku u otca ak bude pracovať na plný úväzok.

 

V podstate sa odvolávaju na nedostatočnú starostlivosť v prípade ak budete pracovať na plný úväzok podľa zákona o rodine “nedokážete zabezpečiť dostatočnú staroslivoť” ako matka keď bola na materskej.

 

S pozdravom

FERO

Filip napísané 20.09.2018 14:30

Dobrý deň mám 2 malé dieti. 2roky a 6miesoacov. Manželke končí materska a ja som ešte nevyužil ani na to prvé dieťa. Môžem poberať najprv na prvé dieťa do jeho veku 3rokov a potom na druhé dieťa materskú za predpokladu, že sa vráti žena do práce a nebude poberať ani materske ani rodičak. Ďakujem poprosím odpoveď na e-mail - filipsabla@gmail.com

Jana Barutíková napísané 24.07.2018 17:44

Dobrý deň

Poposím o info dcéra poberá rodičovský príspevok,môže poberať zať materskú ak bude na plnom invalidnom dôchodku v septembri končí PN.

Ďakujem s pozdravom Barutíková

Ondrej napísané 02.07.2018 22:21

Prosim vas mozu byt na rodicovskej dovolenke obaja rodicia sucastne (na to isté dieta) a zaroven obaja poberat rodicovský príspevok ak jeden z rodicov poberá rodicovský príspevok z osobitného fondu (policajt, vojak a pod. )?

Katka napísané 02.07.2018 21:37

Dobrý deň chcela by som sa opýtať manžel chce ísť na MD je SZČO a ten rok si dával robiť daňové priznanie s odpočítateľnou položkou 60% na seba a ročný príjem mal okolo 12 000 pričom minulý rok platil odvody 708 eur a toho roku mu nevyšlo nič keďže si dal tú odpočítateľnú položku a ja chcem vedieť či vôbec má nárok na MD . Ďakujem za odpoveď

Ondrej napísané 02.07.2018 21:12

Prosim vas mozu byt na rodicovskej dovolenke obaja rodicia sucastne (na to isté dieta) a zaroven obaja poberat rodicovský príspevok ak jeden z rodicov poberá rodicovský príspevok z osobitného fondu (policajt, vojak a pod. )?

Bianka napísané 15.06.2018 12:42

Dobry den. Mate tam zle uvedene ze zena si mudi platit poistenie. Nie je to pravda.

Ivana napísané 26.04.2018 11:15

Dobrý deň prajem chcem sa opýtať mne teraz konci materská a prestupujem na rodičovský môže otec požiadať o materskú aj keď mne práve skončila? Ďakujem

Martin napísané 10.04.2018 15:28

Sipos dobrý deň chcem sa spýtať či môžem ísť na materskú na staršie dieťa 14 mesiacov keď teraz čakáme druhé dieťa a či si môže matka uplatniť nárok na materskú na druhé dieťa ktoré čakáme

Miro napísané 27.03.2018 15:53

Zdravim,

 

situacia:

- matke skonci narok na matersku

- na matersku sa prihlasi otec (SZCO)

 

moze sa matka prihlasit na urad prace a dostavat "podporu" ak splni podmienky (posledných 3 rokoch dva roky poistenia)?

 

Diky

Števo napísané 11.06.2018 06:11

Ak nie je zamestnaná tak jasné, môže. Ty nastupiš na materskú, žena na ÚP, ty sa dohodneš zo zamestnávateľom na novej prac zmluve na dobu určitú na inú pozíciu a ste v poho. Doma sa nič nezmenilo, len máte 28 týždňov viac financií

Emilia napísané 07.02.2018 17:03

Dobry den,

Chcem sa opytat pokial by manzel isiel na MD, musim poziadat o neplatenu rodicovaku dovolenku ako sa to uvadza v clanku, avsak musim o tom informovat zamestnavatela? alebo jeho sa to netyka a ja stale ostavam ako zamestnanec na RD.

Dakujem za odpoved

KikA napísané 07.01.2018 21:51

Dobry den,

 

Chcela by som sa spytat ked by otec poziadal o matersku dovolenku,moze pocas toho pracovat,mat prijem z inej pracovnej zmlyvy? dakujem.

Dakna napísané 10.11.2017 23:55

Dobrý deň,ukončila som MD,požiadala zamestnávateľa o umožnenie RD, zatiaľ ju čerpám, manžel nastúpi na MD,ja do práce nechcem,ako to mám oficiálne riešiť?U zamestnávateľa ostanem stále na povolenej RD a soc.poiťovňu požiadam o neplatenú RD?Vznikne tak nárok na MD pre manžela?Manžel zmenil zamestnanie v septembri,o MD môže požiadať predchádzajúceho zamestnávateľa a súčasne poberať MD? Môže mať s bývalým zamestnávateľom uzatvorenú dohodu? Ďakujem pekne.

Maria napísané 20.09.2017 10:13

Dobry den,moze manzel poberat rodicovsky prispevok na jedno dieta a ja na deuhe?

Miroslav napísané 06.04.2017 08:45

práve som sa rozhodol ísť na materskú dovolenku a chcel by som dať jednu informáciu.

 

V prípade, že matka dieťata nebude poberať rodičovský príspevok, neznamená to, že MUSÍ platiť povinne zdrav.poistenie cca 60€/mes. Podla toho čo som si overoval cez pracovníčku soc.poistovne aj zdravotnej poistovne je možné aby matka bola na tzv. RODIČOVSKEJ DOVOLENKE bez nároku na poberanie rodičovského príspevku. Ide to len si treba stáť za svojim.

kika/redakcia napísané 07.04.2017 09:31

Žena môže byť doma na neplatenej rodičovskej, to je ok. Lenže tým, že nepoberá rodičovský príspevok, ani materské, nie je považovaná za poistenca štátu, za ktorého štát platí zdravotné poistenie.

Zuzana napísané 02.05.2017 20:40

Zákon o zdravotnom poistení

§ 11

Platitelia poistného

(7) Štát je platiteľom poistného za

j) fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov....

 

Takže je poistencom štátu a nemusí platiť.

kika/redakcia napísané 03.05.2017 08:26

Fyzická osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov - to je osoba, ktorá má dieťa staršie ako 3 roky, lebo do veku 3 rokov dieťaťa poberá rodičovský príspevok.

A druhá vec, ak ste fyzická osoba, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa do 6 rokov, potom otec dieťaťa nespĺňa nárok na materské ako "poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará." To sa jednoducho vylučuje.

Jarka napísané 27.01.2017 07:21

A prosim Vas po uplynuti tych 28tyzdnov poberania materskej muzom a potom sa moze znova rodicovsky prehlasit na matku?Ci uz ho muz bude poberat po dobu do tych 3-rokov.

Tonka napísané 21.12.2016 12:22

Dobry den, manzel SZCO by chcel v aprili nastupit na MD, hned po skonceni mijej matrskej, no ja chcem byt so synom tiez este doma, ako mam teda postupovat voci zamestnavatelovi ked este nechcem nastupit do prace? Dakujem

Peter Kráčalík napísané 11.12.2016 19:58

Pekný deň prajem všetkým,

 

Momentálne som ako otec na materskej dovolenke, preto dávam niekoľko rád pre tých, ktorí to potrebujú.

 

Otec si môže požiadať o prerušenie pracovného alebo statnozamestnaneckeho pomeru z dôvodu čerpania RODIČOVSKEJ DOVOLENKY, zákon totiž materskú dovolenku u muža nepozná. Toto sa vzťahuje na všetkých bez ohľadu, či sa jedná o pracovníkov v štátnej správe (môj prípad) alebo iných. Preto sa mohlo stať, že s tým má mzdarka problém.

 

Následne má muž nárok si uplatniť MATERSKÉ ako INÝ POISTENEC.

 

Čiže postup je tento:

U zamestnávateľa si požiadate o prerušenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Následne choďte do Sociálnej poisťovne a požiadajte o materské ako otec (oni vedia, čo a ako). Dostanete tlačivo pre zamestnávateľa, ten to vyplní a pošle do poisťovne. Jedným z potvrdení je aj potvrdenie UPSVAR, že manželka nepozerá rodičovský príspevok (treba požiadať o prerušenie poberania rodičovského príspevku z dôvodu čerpania materskej u otca ako iného poistenca).

 

Nárok na materské máte štandardne v trvaní 28 týždňov za normálnych okolností.

 

Tip: Dajte si materské nie od začiatku mesiaca. Napríklad od 10.1. Potom dostanete materskú od 10.1. Neskôr, ale rodičovský príspevok budete dostávať ešte aj za tento mesiac, keďže nárok naň vzniká, aj keď máte naň nárok aj len 1 deň.

 

Dúfam, že som pomohol.

Michaela napísané 24.01.2017 11:38

To by som aj ja rada vedela

Michaela napísané 24.01.2017 11:42

Ahoj, prosim Ta o podrobnejsie info. Ja som colnik, otec dieťaťa vojak. Kazdy hovori, ze nemame narok na materske z otcovej strany. Ako to jr, prosim?

Palo napísané 26.01.2017 09:04

platí to aj pre policajtov? je to uvedené aj v zákone o štátnej službe?

Andrea napísané 18.11.2016 14:12

Dobrý deň, ja sa chcem spýtať či aj príslušník HaZZ môže poberať materskú keďže hasiči idú podľa zákona č. 315/2001. Ďakujem

Majorová napísané 08.11.2016 12:22

Dobrý deň,syn bude mat v decembri 2 roky.Nastupila som do práce ked mal 8 mesiacov a popri práci poberám ešte rodičovský príspevok.Ccela by som vedieť či aj teraz keď ma malý 23 mesiacov može o materskú požiadať manžel.Ďakujem za odpoveď

Peter Kráčalík napísané 11.12.2016 20:18

Informácia pre Janu zo 17.5.2016, ktorá požaduje právne podklady:

 

nárok na rodičovskú dovolenku je zakotvený v zákonníku práce 311/2001 Z.z. (§166 a nasl.)

 

nárok na poberanie materského príspevku ako iný poistenec má muž nárok podľa Zákona o sociálnom poistení 461/2003 Z.z. (§49 a nasl.)

 

Bližšie info zo stránky sociálnej poisťovne:

"Sociálna poisťovňa upozorňuje zamestnávateľov, že iná situácia nastáva v prípade otcov. Pojem materská dovolenka pre mužov Zákonník práce nepozná, a preto ju zamestnávateľ nemôže otcovi dieťaťa poskytnúť ani v prípade poberania dávky materské. Otcovi patrí odo dňa narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka. Ak otec poberá dávku materské, zamestnávateľ oznamuje nástup na rodičovskú dovolenku, pričom počas poberania dávky materské má rovnako ako matka vylúčenú povinnosť platiť poistné. Ak pokračuje po ukončení poberania materského v rodičovskej dovolenke, zamestnávateľ obdobne ako u matky sociálne poistenie preruší od nasledujúceho dňa po ukončení poberania dávky. Po skončení rodičovskej dovolenky postupuje rovnako ako v prípade zamestnankyne."

Stefan Zajak napísané 31.10.2016 10:13

Dobry den,nepochopil som obmedzenie v prijme otca-zamestnanca,ktory chce ist na matersku dovolenku.

Som zamestnanec-ako a z akeho zakladu sa vypocitava vyska materskeho prispevku ak mam okrem zamestnania priznany prijem aj z prace na dohodu a z ktoreho obdobia sa tento prijem berie?

 

Dakujem za odpoved

Martina napísané 13.10.2016 13:59

Dobry den,

prosim Vas, viete mi povedat, ci je mozne, aby otec maloleteho dietata mohol ist na matersku dovolenku po matkinej materskej aj ked je zamestnancom FR (teda colnik)?

Viete mi povedat, aky zakon to upravuje, ked dotycna personalistka tvrdi, ze nic take nie je, tak sa chceme pripravit argumentmi.

 

Dakujem za odpoved

Michaela napísané 24.01.2017 11:40

To by som aj ja rada vedela

Marta napísané 03.10.2016 13:08

Dobrý deň, mám otázku, máme doma dcérku ktorá ešte nemá 2 roky, a čakáme ďalší prírastok, termín máme v máji 2017, vtedy bude mať dcérka len 2 a pol roka. Plánujeme preto aby ocko nastúpil na materskú do jej troch rokov (otec je SZČO, nemocensky poistený, pracujúci) ale zároveň by som ja ako matka, poberala rodičovský príspevok na druhé dieťa, ktoré sa narodí v máji. Je to v poriadku? Ak áno, podľa čoho zistíme výšku materskej dávky - ktorú by dostával otec? Ďakujem pekne

Andy napísané 30.11.2016 13:19

Dobry den, zistili ste k tomuto nieco viac, prosim? Dakujem!

Andrea napísané 21.09.2016 09:21

Dobry den prajem,

Chcela by som sa spytat ked otec poziada o matersku dovolenku,moze pocas toho pracovat,mat prijem z inej pracovnej zmlyvy,dohody popripade zo szco?dakujem.

Lenka napísané 13.09.2017 18:22

To by ma tiez zaujimalo prosim zwinker

Zoltan Akossy napísané 31.07.2016 09:26

Dobry den,

 

Manzelka je doma so synom /nar.2014.12.13/, na materske nsplnala podmienky preto pobera len rodicovsky. V decembri ocakavame 2.potomok, s nim by som ja ako otec planolval ist na MD. V tomto pripade manzelke zostava rodicovske,dochodkove a zdravotne poistenie hradene statomk 1.dietatu?

 

Dakujem za odpoved

Jana napísané 17.05.2016 21:31

Prosim Vas, ja by som rada vedela na zaklade, ktorych zakonnych ustanoveni ste dospeli k vyssie uvedenym zaverom. Toto je uplny nezmysel.

Jaro napísané 13.05.2016 09:26

Chcem požiadať o MD ako otec , dieťa narodene 09.10.2013 , manželka ma termín pôrodu druhého potomka určený na 9.10.2016 - na MD má nárok 6 t pred pôrodom. Je možné poberať súčasne MD otec na 1 dieťa do veku 3 rokov a zároveň manželka bude poberať MD na druhé dieťa do jeho narodenia, (prekrýva sa nám tam 6 týždňov)

za odpoveď ďakujem

Miro napísané 12.01.2016 16:45

Dobrý deň,

 

ja by som sa chcel tiež opýtať na to ako to je v prípade PZ?

Poprípade keď nevie nikto na to odpoveď tak by som bol zvedavý aspoň na to ako dopadla Petra u personalistky, keby bola ochotná podeliť sa o skúsenosť

Kveta napísané 03.10.2015 12:37

zistili ste nieco ohladom PZ?

Petra napísané 24.09.2015 11:07

Dobry den,

 

prosim vas viete mi povedat ci je mozne pre otca ist na matersku po matkinej materskej aj ak je v PZ (teda policajt).

Viete mi tiez poradit aky zakon to upravuje, kedze dotycna personalistka tvrdi, ze nic take nie je, tak sa chceme pripravit argumentami?

Dakujem,

Martin napísané 02.06.2017 10:39

Dobrý deň,

Chcel by som sa Vás opýtať či ste niečo zistili o čerpaní materskej dovolenky pre otca v (PZ) resp. v (OSSR), čo by bol náš prípad.

S pozdravom

Martin

Miro napísané 02.06.2017 17:12

Ja som v rámci PZ zistil to že policajt nemá nárok ísť na materskú dovolenku. Akosi túto možnosť vynechali v zákone o PZ. Bol som k vôli tomu aj na personálnom oddelení a písal som aj na odbor sociálneho zabezpečenia a všade som dostal odpoveď že môžem ísť akurát tak iba na rodičovskú dovolenku s nárokom na rodičovský príspevok čo je cca 217€ momentálne a nie na materskú čo je 75% z hrubej mzdy čiže cca 100 % čistej.

Martin napísané 05.06.2017 13:23

Ahoj Miro,

Ďakujem za odpoveď, pravdu povediac som taku aj očakával :-)

Ja som bol aj na našom fin.,pravnom a aj personalnom oddelení a nikde nevedia, že na základe čoho nemám nárok na materskú, ale vedia že na to nárok nemám.Kolega nastupil teraz na 3mes na rodičovskú dovolenku, lebo sa mu už nechcelo naháňať za niečim o čom nikto nič nevie...

Možno by stálo za zváženie ohlásiť nejakého civilného právnika :-) (uvažujem o tom)

 

S pozdravom

Martin

Mirka napísané 02.07.2018 13:30

A neplatí teda to čo písal vyššie p.Peter Kráčalik ze muž musí požiadať zamestnávateľa o prerušenie pracovného pomeru z dôvodu poberania rodičovského príspevku a následne požiada socialnu poisťovňu o poberanie materského? Manžel je zamestnanec ZVJS a mne končí o dva mesiace MD tak zbierame informácie či je možné aby nastúpil po mne on na MD.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Magda napísané 04.02.2020 15:31

Dobrý deň. Som tehotná a chcem sa spýtať, či môžem poberať rodičovský príspevok na svojho syna (ktorý je len môj?) a zároveň priatel bude poberať rodičovský príspevok na našu spoločnú dcéru, keď sa narodí. Dakujem

Miroslav napísané 18.06.2019 19:05

Dobrý deň

 

nieje mi jasna jedna vec, mame dve deti,

 

dcera ma momentálne 1rok a 3 mesiace, syn ma 2 mesiace,

Manželka pobera matersku na syna, v mesiaci júl chcem ist aj na na materskú s dcérou, cize bdueme isty cas sucastne na materskej.

Manželke skončí materská na syna, ja budem ale stále poberať materskú na dcéru.

Može v tomto prípade manželka poberať rodičovský na syna a ja materskú na dcéru ?

Marek napísané 12.06.2019 13:15

Zdravím,

mal by som jednu podstatnú otázku. S manželkou čakáme dvojičky. Po ich narodení bude manželka ako zamestnanec na MD 43 týždňov a bude poberať materské. Nakoľko ide o 2 rozličné deti, môžem poberať materské na "staršie" dieťa aj ja ako otec od skončenia 6 týždňa po pôrode najskôr a to po dobu 28 týždňov (dlhšie nie, lebo sa nebudem zároveň starať o 2 a viac detí). Ako zamestnanec mám nárok na tento čas na rodičovskú dovolenku (hoci matka bude tiež na MD v tom čase)? Následne po ukončení MD matky (a jej starostlivosti o "mladšie" dieťa) môžem si toto dieťa do opatery vziať zasa ja ako otec a požiadať naň o materské a opäť na 28 týždňov? Rodičovský príspevok by sme, samozrejme, nečerpali. Môže o materské zasa na staršie dieťa, ktoré som mal predtým v starostlivosti ja, na "výmenu" žiadať matka a na akú dobu? Lebo ak by nemohla, bola by znevýhodnená oproti otcovi, ktorý by mohol čerpať materské na každé z detí do 3 rokov ak naň práve nie je čerpané materské matkou a nepoberá sa ani rodičovský príspevok. Následne po dočerpaní materského by sme si požiadali o rodičovský príspevok na dvojičky. Ďakujem krásne za odpoveď.

Marek

veronika napísané 27.03.2019 13:09

Dobry den.Otec dcery by chcel ist na matersku dovolenku,res. poberat na nu matetsky prispevok,s tym,ze sa o nu bude riadne starat.sucasne by som ale ja chcela zostat doma na rodicovskej dovolenke s nou,ale bez poberania rodicovskeho prispevku na nu.je mozne aby boli obaja rodicia na rodicovskej dovolenke s jednym dietatom,ak iba jeden pobera prispevok?dakujem za odpoved

Fero napísané 28.11.2018 10:41

Dobrý deň

 

POZOR!!!!

 

Dňa 7.11.2018 Sociálna poisťovna našla kľučku ako nevyplácať materskú dovolenku u otca ak bude pracovať na plný úväzok.

 

V podstate sa odvolávaju na nedostatočnú starostlivosť v prípade ak budete pracovať na plný úväzok podľa zákona o rodine “nedokážete zabezpečiť dostatočnú staroslivoť” ako matka keď bola na materskej.

 

S pozdravom

FERO

Filip napísané 20.09.2018 14:30

Dobrý deň mám 2 malé dieti. 2roky a 6miesoacov. Manželke končí materska a ja som ešte nevyužil ani na to prvé dieťa. Môžem poberať najprv na prvé dieťa do jeho veku 3rokov a potom na druhé dieťa materskú za predpokladu, že sa vráti žena do práce a nebude poberať ani materske ani rodičak. Ďakujem poprosím odpoveď na e-mail - filipsabla@gmail.com

Jana Barutíková napísané 24.07.2018 17:44

Dobrý deň

Poposím o info dcéra poberá rodičovský príspevok,môže poberať zať materskú ak bude na plnom invalidnom dôchodku v septembri končí PN.

Ďakujem s pozdravom Barutíková

Ondrej napísané 02.07.2018 22:21

Prosim vas mozu byt na rodicovskej dovolenke obaja rodicia sucastne (na to isté dieta) a zaroven obaja poberat rodicovský príspevok ak jeden z rodicov poberá rodicovský príspevok z osobitného fondu (policajt, vojak a pod. )?

Katka napísané 02.07.2018 21:37

Dobrý deň chcela by som sa opýtať manžel chce ísť na MD je SZČO a ten rok si dával robiť daňové priznanie s odpočítateľnou položkou 60% na seba a ročný príjem mal okolo 12 000 pričom minulý rok platil odvody 708 eur a toho roku mu nevyšlo nič keďže si dal tú odpočítateľnú položku a ja chcem vedieť či vôbec má nárok na MD . Ďakujem za odpoveď

Ondrej napísané 02.07.2018 21:12

Prosim vas mozu byt na rodicovskej dovolenke obaja rodicia sucastne (na to isté dieta) a zaroven obaja poberat rodicovský príspevok ak jeden z rodicov poberá rodicovský príspevok z osobitného fondu (policajt, vojak a pod. )?

Bianka napísané 15.06.2018 12:42

Dobry den. Mate tam zle uvedene ze zena si mudi platit poistenie. Nie je to pravda.

Ivana napísané 26.04.2018 11:15

Dobrý deň prajem chcem sa opýtať mne teraz konci materská a prestupujem na rodičovský môže otec požiadať o materskú aj keď mne práve skončila? Ďakujem

Martin napísané 10.04.2018 15:28

Sipos dobrý deň chcem sa spýtať či môžem ísť na materskú na staršie dieťa 14 mesiacov keď teraz čakáme druhé dieťa a či si môže matka uplatniť nárok na materskú na druhé dieťa ktoré čakáme

Miro napísané 27.03.2018 15:53

Zdravim,

 

situacia:

- matke skonci narok na matersku

- na matersku sa prihlasi otec (SZCO)

 

moze sa matka prihlasit na urad prace a dostavat "podporu" ak splni podmienky (posledných 3 rokoch dva roky poistenia)?

 

Diky

Števo napísané 11.06.2018 06:11

Ak nie je zamestnaná tak jasné, môže. Ty nastupiš na materskú, žena na ÚP, ty sa dohodneš zo zamestnávateľom na novej prac zmluve na dobu určitú na inú pozíciu a ste v poho. Doma sa nič nezmenilo, len máte 28 týždňov viac financií

Emilia napísané 07.02.2018 17:03

Dobry den,

Chcem sa opytat pokial by manzel isiel na MD, musim poziadat o neplatenu rodicovaku dovolenku ako sa to uvadza v clanku, avsak musim o tom informovat zamestnavatela? alebo jeho sa to netyka a ja stale ostavam ako zamestnanec na RD.

Dakujem za odpoved

KikA napísané 07.01.2018 21:51

Dobry den,

 

Chcela by som sa spytat ked by otec poziadal o matersku dovolenku,moze pocas toho pracovat,mat prijem z inej pracovnej zmlyvy? dakujem.

Dakna napísané 10.11.2017 23:55

Dobrý deň,ukončila som MD,požiadala zamestnávateľa o umožnenie RD, zatiaľ ju čerpám, manžel nastúpi na MD,ja do práce nechcem,ako to mám oficiálne riešiť?U zamestnávateľa ostanem stále na povolenej RD a soc.poiťovňu požiadam o neplatenú RD?Vznikne tak nárok na MD pre manžela?Manžel zmenil zamestnanie v septembri,o MD môže požiadať predchádzajúceho zamestnávateľa a súčasne poberať MD? Môže mať s bývalým zamestnávateľom uzatvorenú dohodu? Ďakujem pekne.

Maria napísané 20.09.2017 10:13

Dobry den,moze manzel poberat rodicovsky prispevok na jedno dieta a ja na deuhe?

Miroslav napísané 06.04.2017 08:45

práve som sa rozhodol ísť na materskú dovolenku a chcel by som dať jednu informáciu.

 

V prípade, že matka dieťata nebude poberať rodičovský príspevok, neznamená to, že MUSÍ platiť povinne zdrav.poistenie cca 60€/mes. Podla toho čo som si overoval cez pracovníčku soc.poistovne aj zdravotnej poistovne je možné aby matka bola na tzv. RODIČOVSKEJ DOVOLENKE bez nároku na poberanie rodičovského príspevku. Ide to len si treba stáť za svojim.

kika/redakcia napísané 07.04.2017 09:31

Žena môže byť doma na neplatenej rodičovskej, to je ok. Lenže tým, že nepoberá rodičovský príspevok, ani materské, nie je považovaná za poistenca štátu, za ktorého štát platí zdravotné poistenie.

Zuzana napísané 02.05.2017 20:40

Zákon o zdravotnom poistení

§ 11

Platitelia poistného

(7) Štát je platiteľom poistného za

j) fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov....

 

Takže je poistencom štátu a nemusí platiť.

kika/redakcia napísané 03.05.2017 08:26

Fyzická osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov - to je osoba, ktorá má dieťa staršie ako 3 roky, lebo do veku 3 rokov dieťaťa poberá rodičovský príspevok.

A druhá vec, ak ste fyzická osoba, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa do 6 rokov, potom otec dieťaťa nespĺňa nárok na materské ako "poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará." To sa jednoducho vylučuje.

Jarka napísané 27.01.2017 07:21

A prosim Vas po uplynuti tych 28tyzdnov poberania materskej muzom a potom sa moze znova rodicovsky prehlasit na matku?Ci uz ho muz bude poberat po dobu do tych 3-rokov.

Tonka napísané 21.12.2016 12:22

Dobry den, manzel SZCO by chcel v aprili nastupit na MD, hned po skonceni mijej matrskej, no ja chcem byt so synom tiez este doma, ako mam teda postupovat voci zamestnavatelovi ked este nechcem nastupit do prace? Dakujem

Peter Kráčalík napísané 11.12.2016 19:58

Pekný deň prajem všetkým,

 

Momentálne som ako otec na materskej dovolenke, preto dávam niekoľko rád pre tých, ktorí to potrebujú.

 

Otec si môže požiadať o prerušenie pracovného alebo statnozamestnaneckeho pomeru z dôvodu čerpania RODIČOVSKEJ DOVOLENKY, zákon totiž materskú dovolenku u muža nepozná. Toto sa vzťahuje na všetkých bez ohľadu, či sa jedná o pracovníkov v štátnej správe (môj prípad) alebo iných. Preto sa mohlo stať, že s tým má mzdarka problém.

 

Následne má muž nárok si uplatniť MATERSKÉ ako INÝ POISTENEC.

 

Čiže postup je tento:

U zamestnávateľa si požiadate o prerušenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Následne choďte do Sociálnej poisťovne a požiadajte o materské ako otec (oni vedia, čo a ako). Dostanete tlačivo pre zamestnávateľa, ten to vyplní a pošle do poisťovne. Jedným z potvrdení je aj potvrdenie UPSVAR, že manželka nepozerá rodičovský príspevok (treba požiadať o prerušenie poberania rodičovského príspevku z dôvodu čerpania materskej u otca ako iného poistenca).

 

Nárok na materské máte štandardne v trvaní 28 týždňov za normálnych okolností.

 

Tip: Dajte si materské nie od začiatku mesiaca. Napríklad od 10.1. Potom dostanete materskú od 10.1. Neskôr, ale rodičovský príspevok budete dostávať ešte aj za tento mesiac, keďže nárok naň vzniká, aj keď máte naň nárok aj len 1 deň.

 

Dúfam, že som pomohol.

Michaela napísané 24.01.2017 11:38

To by som aj ja rada vedela

Michaela napísané 24.01.2017 11:42

Ahoj, prosim Ta o podrobnejsie info. Ja som colnik, otec dieťaťa vojak. Kazdy hovori, ze nemame narok na materske z otcovej strany. Ako to jr, prosim?

Palo napísané 26.01.2017 09:04

platí to aj pre policajtov? je to uvedené aj v zákone o štátnej službe?

Andrea napísané 18.11.2016 14:12

Dobrý deň, ja sa chcem spýtať či aj príslušník HaZZ môže poberať materskú keďže hasiči idú podľa zákona č. 315/2001. Ďakujem

Majorová napísané 08.11.2016 12:22

Dobrý deň,syn bude mat v decembri 2 roky.Nastupila som do práce ked mal 8 mesiacov a popri práci poberám ešte rodičovský príspevok.Ccela by som vedieť či aj teraz keď ma malý 23 mesiacov može o materskú požiadať manžel.Ďakujem za odpoveď

Peter Kráčalík napísané 11.12.2016 20:18

Informácia pre Janu zo 17.5.2016, ktorá požaduje právne podklady:

 

nárok na rodičovskú dovolenku je zakotvený v zákonníku práce 311/2001 Z.z. (§166 a nasl.)

 

nárok na poberanie materského príspevku ako iný poistenec má muž nárok podľa Zákona o sociálnom poistení 461/2003 Z.z. (§49 a nasl.)

 

Bližšie info zo stránky sociálnej poisťovne:

"Sociálna poisťovňa upozorňuje zamestnávateľov, že iná situácia nastáva v prípade otcov. Pojem materská dovolenka pre mužov Zákonník práce nepozná, a preto ju zamestnávateľ nemôže otcovi dieťaťa poskytnúť ani v prípade poberania dávky materské. Otcovi patrí odo dňa narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka. Ak otec poberá dávku materské, zamestnávateľ oznamuje nástup na rodičovskú dovolenku, pričom počas poberania dávky materské má rovnako ako matka vylúčenú povinnosť platiť poistné. Ak pokračuje po ukončení poberania materského v rodičovskej dovolenke, zamestnávateľ obdobne ako u matky sociálne poistenie preruší od nasledujúceho dňa po ukončení poberania dávky. Po skončení rodičovskej dovolenky postupuje rovnako ako v prípade zamestnankyne."

Stefan Zajak napísané 31.10.2016 10:13

Dobry den,nepochopil som obmedzenie v prijme otca-zamestnanca,ktory chce ist na matersku dovolenku.

Som zamestnanec-ako a z akeho zakladu sa vypocitava vyska materskeho prispevku ak mam okrem zamestnania priznany prijem aj z prace na dohodu a z ktoreho obdobia sa tento prijem berie?

 

Dakujem za odpoved

Martina napísané 13.10.2016 13:59

Dobry den,

prosim Vas, viete mi povedat, ci je mozne, aby otec maloleteho dietata mohol ist na matersku dovolenku po matkinej materskej aj ked je zamestnancom FR (teda colnik)?

Viete mi povedat, aky zakon to upravuje, ked dotycna personalistka tvrdi, ze nic take nie je, tak sa chceme pripravit argumentmi.

 

Dakujem za odpoved

Michaela napísané 24.01.2017 11:40

To by som aj ja rada vedela

Marta napísané 03.10.2016 13:08

Dobrý deň, mám otázku, máme doma dcérku ktorá ešte nemá 2 roky, a čakáme ďalší prírastok, termín máme v máji 2017, vtedy bude mať dcérka len 2 a pol roka. Plánujeme preto aby ocko nastúpil na materskú do jej troch rokov (otec je SZČO, nemocensky poistený, pracujúci) ale zároveň by som ja ako matka, poberala rodičovský príspevok na druhé dieťa, ktoré sa narodí v máji. Je to v poriadku? Ak áno, podľa čoho zistíme výšku materskej dávky - ktorú by dostával otec? Ďakujem pekne

Andy napísané 30.11.2016 13:19

Dobry den, zistili ste k tomuto nieco viac, prosim? Dakujem!

Andrea napísané 21.09.2016 09:21

Dobry den prajem,

Chcela by som sa spytat ked otec poziada o matersku dovolenku,moze pocas toho pracovat,mat prijem z inej pracovnej zmlyvy,dohody popripade zo szco?dakujem.

Lenka napísané 13.09.2017 18:22

To by ma tiez zaujimalo prosim zwinker

Zoltan Akossy napísané 31.07.2016 09:26

Dobry den,

 

Manzelka je doma so synom /nar.2014.12.13/, na materske nsplnala podmienky preto pobera len rodicovsky. V decembri ocakavame 2.potomok, s nim by som ja ako otec planolval ist na MD. V tomto pripade manzelke zostava rodicovske,dochodkove a zdravotne poistenie hradene statomk 1.dietatu?

 

Dakujem za odpoved

Jana napísané 17.05.2016 21:31

Prosim Vas, ja by som rada vedela na zaklade, ktorych zakonnych ustanoveni ste dospeli k vyssie uvedenym zaverom. Toto je uplny nezmysel.

Jaro napísané 13.05.2016 09:26

Chcem požiadať o MD ako otec , dieťa narodene 09.10.2013 , manželka ma termín pôrodu druhého potomka určený na 9.10.2016 - na MD má nárok 6 t pred pôrodom. Je možné poberať súčasne MD otec na 1 dieťa do veku 3 rokov a zároveň manželka bude poberať MD na druhé dieťa do jeho narodenia, (prekrýva sa nám tam 6 týždňov)

za odpoveď ďakujem

Miro napísané 12.01.2016 16:45

Dobrý deň,

 

ja by som sa chcel tiež opýtať na to ako to je v prípade PZ?

Poprípade keď nevie nikto na to odpoveď tak by som bol zvedavý aspoň na to ako dopadla Petra u personalistky, keby bola ochotná podeliť sa o skúsenosť

Kveta napísané 03.10.2015 12:37

zistili ste nieco ohladom PZ?

Petra napísané 24.09.2015 11:07

Dobry den,

 

prosim vas viete mi povedat ci je mozne pre otca ist na matersku po matkinej materskej aj ak je v PZ (teda policajt).

Viete mi tiez poradit aky zakon to upravuje, kedze dotycna personalistka tvrdi, ze nic take nie je, tak sa chceme pripravit argumentami?

Dakujem,

Martin napísané 02.06.2017 10:39

Dobrý deň,

Chcel by som sa Vás opýtať či ste niečo zistili o čerpaní materskej dovolenky pre otca v (PZ) resp. v (OSSR), čo by bol náš prípad.

S pozdravom

Martin

Miro napísané 02.06.2017 17:12

Ja som v rámci PZ zistil to že policajt nemá nárok ísť na materskú dovolenku. Akosi túto možnosť vynechali v zákone o PZ. Bol som k vôli tomu aj na personálnom oddelení a písal som aj na odbor sociálneho zabezpečenia a všade som dostal odpoveď že môžem ísť akurát tak iba na rodičovskú dovolenku s nárokom na rodičovský príspevok čo je cca 217€ momentálne a nie na materskú čo je 75% z hrubej mzdy čiže cca 100 % čistej.

Martin napísané 05.06.2017 13:23

Ahoj Miro,

Ďakujem za odpoveď, pravdu povediac som taku aj očakával :-)

Ja som bol aj na našom fin.,pravnom a aj personalnom oddelení a nikde nevedia, že na základe čoho nemám nárok na materskú, ale vedia že na to nárok nemám.Kolega nastupil teraz na 3mes na rodičovskú dovolenku, lebo sa mu už nechcelo naháňať za niečim o čom nikto nič nevie...

Možno by stálo za zváženie ohlásiť nejakého civilného právnika :-) (uvažujem o tom)

 

S pozdravom

Martin

Mirka napísané 02.07.2018 13:30

A neplatí teda to čo písal vyššie p.Peter Kráčalik ze muž musí požiadať zamestnávateľa o prerušenie pracovného pomeru z dôvodu poberania rodičovského príspevku a následne požiada socialnu poisťovňu o poberanie materského? Manžel je zamestnanec ZVJS a mne končí o dva mesiace MD tak zbierame informácie či je možné aby nastúpil po mne on na MD.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised