ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
štvrtok 22.02.2018 | meniny má Etela  
Príručka pre rodičaPeniaze pre rodičov

Chceme obidvaja poberať materské, ako na to?

 Kristína Kováčiková   01.01.2018   33

Nielen ženám, ale aj mužom môže vzniknúť nárok na materské.

Nárok na materské majú aj otcovia - pre úplnosť tiež osvojitelia, či iné osoby, ktoré sa starajú o dieťa (tzv. iný poistenec), pokiaľ spĺňajú zákonom stanovené podmienky.

Ktoré to sú? A majú nárok na materské obidvaja rodičia? Môžu sa na materskej vystriedať? Plus praktické situácie, kedy najčastejšie využívajú rodičia túto možnosť.

Thinkstock

 

Podmienky nároku na materské u muža

1/ Kým u ženy je predpokladom vzniku nároku na materské tehotenstvo, resp. pôrod a starostlivosť o narodené dieťa, u muža je to prevzatie dieťaťa do starostlivosti.

2/ Otec dieťaťa musí byť nemocensky poistený alebo mu musí plynúť tzv. ochranná lehota ku dňu prevzatia dieťaťa do starostlivosti. Aj v tomto prípade, obdobne ako u ženy platí, že musí získať najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch - pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti (u ženy pred pôrodom).

3/ Ak je muž zamestnaný, v súlade s § 30 zákona o sociálnom poistení nesmie mať v období nároku na materské príjem, ktorý by dal považovať za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 zákona o sociálnom poistení. Prihliada sa iba na príjem z toho nemocenského poistenia, z ktorého si zamestnanec uplatnil nárok na materské, čiže iný príjem mať môže.

4/ V prípade SZČO alebo dobrovoľne poistenej osoby sa sleduje ako jedna z podmienok nároku na materské aj zaplatené poistné na nemocenské poistenie včas a v správnej výške. Na rozdiel od zamestnanca však u SZČO žiadne obmedzenia príjmu z podnikania neplatia. Živnosť netreba ani prerušiť, ani pozastaviť. SZČO môže aj naďalej vykonávať zárobkovú činnosť, z ktorej je povinne nemocensky poistená a nepríde o materské.

5/ Matka dieťaťa nesmie poberať dávky. Otec dieťaťa môže poberať materské po dohode s matkou dieťaťa, a to vtedy, ak matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok. Ak matka práve poberá materské alebo rodičovský príspevok, nemôže si nárok uplatniť, avšak nič nebráni tomu, aby si otec požiadal o materské po tom, keď matke zanikne nárok na „jej“ materské.

 

Kedy môže otec požiadať o materské?

Pokiaľ žene nevznikol nárok na materské (preto, že nesplnila podmienky nároku na materské) a nepoberá ani rodičovský príspevok, môže si otec dieťaťa uplatniť nárok na materské najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu.

Ak žene nárok na materské vznikol, môže si otec požiadať o materské najskôr až po uplynutí jej nároku na materské (to znamená, keď matka vyčerpá svoje materské, spravidla dĺžka poberania materského je 34 týždňov).

Ak už matka dieťaťa poberá rodičovský príspevok, a dohodnú sa, že si otec dieťaťa požiada o materské, matka dieťaťa môže požiadať príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o odňatie rodičovského príspevku z dôvodu, že si chce otec dieťaťa uplatniť nárok na materské.

Materské otca nemusí plynule nadväzovať na materské matky. Hranicou sú tri roky dieťaťa: otec dieťaťa (ako tzv. iný poistenec) má nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní.

Ako dlho môže poberať muž materské?

Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 28 týždňov od prevzatia dieťaťa do starostlivosti.

Osamelý iný poistenec, ktorý sa stará o dieťa prevzaté do svojej starostlivosti, má nárok na materské v období 31 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec, ktorý prevzal do starostlivosti dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské 37 týždňov od vzniku nároku na materské.

Praktické situácie, kedy poberá materské najprv matka, potom otec dieťaťa

 

1. Matka sa vracia do práce, na materskú ide otec

Matka je s dieťaťom najprv na materskej dovolenke a poberá materské (34 týždňov), potom si požiada o rodičovský príspevok. Do práce sa chce vrátiť, keď bude mať dieťa rok.

Dieťa dovŕši rok a "prevezme ho do starostlivosti" jeho otec, požiada Sociálnu poisťovňu o materské (zároveň požiadajú úrad práce, soc. vecí a rodiny o odňatie rodičovského príspevku na dobu, kým otec bude poberať materské).

Otec bude poberať materské (28 týždňov) a po uplynutí nároku na materské si znova požiadajú o rodičovský príspevok do veku 3 rokov dieťaťa.

2. Rodičovský príspevok je nižší ako materské, ktoré by poberal otec dieťaťa

Matke skončí nárok na materské, zamestnávateľa požiada o rodičovskú dovolenku, o návrate do práce zatiaľ neuvažuje.

Otec dieťaťa podniká a platí si odvody ako povinne nemocensky poistená SZČO do Sociálnej poisťovne, a to v takej výške, že ak by si požiadal o materské, vznikol by mu nárok na materské v sume, ktorá je vyššia ako rodičovský príspevok.

Finančne by sa im teda oplatilo viac, keby otec poberal materské. Plus platí, že v čase, kedy SZČO poberá materské, nie je povinná platiť poistné na nemocenské ani dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne).

Matka dieťaťa, pokiaľ nepôjde do práce, si však musí za celé obdobie, kedy by poberal otec dieťaťa materské, platiť poistné na zdravotné poistenie do svojej zdravotnej poisťovne ako samoplatiteľ a štát za ňu nebude platiť ani poistné na dôchodkové poistenie (nebude spĺňať definíciu poistenca štátu).

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 21 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Emilia napísané 07.02.2018 17:03

Dobry den,

Chcem sa opytat pokial by manzel isiel na MD, musim poziadat o neplatenu rodicovaku dovolenku ako sa to uvadza v clanku, avsak musim o tom informovat zamestnavatela? alebo jeho sa to netyka a ja stale ostavam ako zamestnanec na RD.

Dakujem za odpoved

KikA napísané 07.01.2018 21:51

Dobry den,

 

Chcela by som sa spytat ked by otec poziadal o matersku dovolenku,moze pocas toho pracovat,mat prijem z inej pracovnej zmlyvy? dakujem.

Dakna napísané 10.11.2017 23:55

Dobrý deň,ukončila som MD,požiadala zamestnávateľa o umožnenie RD, zatiaľ ju čerpám, manžel nastúpi na MD,ja do práce nechcem,ako to mám oficiálne riešiť?U zamestnávateľa ostanem stále na povolenej RD a soc.poiťovňu požiadam o neplatenú RD?Vznikne tak nárok na MD pre manžela?Manžel zmenil zamestnanie v septembri,o MD môže požiadať predchádzajúceho zamestnávateľa a súčasne poberať MD? Môže mať s bývalým zamestnávateľom uzatvorenú dohodu? Ďakujem pekne.

Maria napísané 20.09.2017 10:13

Dobry den,moze manzel poberat rodicovsky prispevok na jedno dieta a ja na deuhe?

Miroslav napísané 06.04.2017 08:45

práve som sa rozhodol ísť na materskú dovolenku a chcel by som dať jednu informáciu.

 

V prípade, že matka dieťata nebude poberať rodičovský príspevok, neznamená to, že MUSÍ platiť povinne zdrav.poistenie cca 60€/mes. Podla toho čo som si overoval cez pracovníčku soc.poistovne aj zdravotnej poistovne je možné aby matka bola na tzv. RODIČOVSKEJ DOVOLENKE bez nároku na poberanie rodičovského príspevku. Ide to len si treba stáť za svojim.

kika/redakcia napísané 07.04.2017 09:31

Žena môže byť doma na neplatenej rodičovskej, to je ok. Lenže tým, že nepoberá rodičovský príspevok, ani materské, nie je považovaná za poistenca štátu, za ktorého štát platí zdravotné poistenie.

Zuzana napísané 02.05.2017 20:40

Zákon o zdravotnom poistení

§ 11

Platitelia poistného

(7) Štát je platiteľom poistného za

j) fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov....

 

Takže je poistencom štátu a nemusí platiť.

kika/redakcia napísané 03.05.2017 08:26

Fyzická osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov - to je osoba, ktorá má dieťa staršie ako 3 roky, lebo do veku 3 rokov dieťaťa poberá rodičovský príspevok.

A druhá vec, ak ste fyzická osoba, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa do 6 rokov, potom otec dieťaťa nespĺňa nárok na materské ako "poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará." To sa jednoducho vylučuje.

Jarka napísané 27.01.2017 07:21

A prosim Vas po uplynuti tych 28tyzdnov poberania materskej muzom a potom sa moze znova rodicovsky prehlasit na matku?Ci uz ho muz bude poberat po dobu do tych 3-rokov.

Tonka napísané 21.12.2016 12:22

Dobry den, manzel SZCO by chcel v aprili nastupit na MD, hned po skonceni mijej matrskej, no ja chcem byt so synom tiez este doma, ako mam teda postupovat voci zamestnavatelovi ked este nechcem nastupit do prace? Dakujem

Peter Kráčalík napísané 11.12.2016 19:58

Pekný deň prajem všetkým,

 

Momentálne som ako otec na materskej dovolenke, preto dávam niekoľko rád pre tých, ktorí to potrebujú.

 

Otec si môže požiadať o prerušenie pracovného alebo statnozamestnaneckeho pomeru z dôvodu čerpania RODIČOVSKEJ DOVOLENKY, zákon totiž materskú dovolenku u muža nepozná. Toto sa vzťahuje na všetkých bez ohľadu, či sa jedná o pracovníkov v štátnej správe (môj prípad) alebo iných. Preto sa mohlo stať, že s tým má mzdarka problém.

 

Následne má muž nárok si uplatniť MATERSKÉ ako INÝ POISTENEC.

 

Čiže postup je tento:

U zamestnávateľa si požiadate o prerušenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Následne choďte do Sociálnej poisťovne a požiadajte o materské ako otec (oni vedia, čo a ako). Dostanete tlačivo pre zamestnávateľa, ten to vyplní a pošle do poisťovne. Jedným z potvrdení je aj potvrdenie UPSVAR, že manželka nepozerá rodičovský príspevok (treba požiadať o prerušenie poberania rodičovského príspevku z dôvodu čerpania materskej u otca ako iného poistenca).

 

Nárok na materské máte štandardne v trvaní 28 týždňov za normálnych okolností.

 

Tip: Dajte si materské nie od začiatku mesiaca. Napríklad od 10.1. Potom dostanete materskú od 10.1. Neskôr, ale rodičovský príspevok budete dostávať ešte aj za tento mesiac, keďže nárok naň vzniká, aj keď máte naň nárok aj len 1 deň.

 

Dúfam, že som pomohol.

Michaela napísané 24.01.2017 11:38

To by som aj ja rada vedela

Michaela napísané 24.01.2017 11:42

Ahoj, prosim Ta o podrobnejsie info. Ja som colnik, otec dieťaťa vojak. Kazdy hovori, ze nemame narok na materske z otcovej strany. Ako to jr, prosim?

Palo napísané 26.01.2017 09:04

platí to aj pre policajtov? je to uvedené aj v zákone o štátnej službe?

Andrea napísané 18.11.2016 14:12

Dobrý deň, ja sa chcem spýtať či aj príslušník HaZZ môže poberať materskú keďže hasiči idú podľa zákona č. 315/2001. Ďakujem

Majorová napísané 08.11.2016 12:22

Dobrý deň,syn bude mat v decembri 2 roky.Nastupila som do práce ked mal 8 mesiacov a popri práci poberám ešte rodičovský príspevok.Ccela by som vedieť či aj teraz keď ma malý 23 mesiacov može o materskú požiadať manžel.Ďakujem za odpoveď

Peter Kráčalík napísané 11.12.2016 20:18

Informácia pre Janu zo 17.5.2016, ktorá požaduje právne podklady:

 

nárok na rodičovskú dovolenku je zakotvený v zákonníku práce 311/2001 Z.z. (§166 a nasl.)

 

nárok na poberanie materského príspevku ako iný poistenec má muž nárok podľa Zákona o sociálnom poistení 461/2003 Z.z. (§49 a nasl.)

 

Bližšie info zo stránky sociálnej poisťovne:

"Sociálna poisťovňa upozorňuje zamestnávateľov, že iná situácia nastáva v prípade otcov. Pojem materská dovolenka pre mužov Zákonník práce nepozná, a preto ju zamestnávateľ nemôže otcovi dieťaťa poskytnúť ani v prípade poberania dávky materské. Otcovi patrí odo dňa narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka. Ak otec poberá dávku materské, zamestnávateľ oznamuje nástup na rodičovskú dovolenku, pričom počas poberania dávky materské má rovnako ako matka vylúčenú povinnosť platiť poistné. Ak pokračuje po ukončení poberania materského v rodičovskej dovolenke, zamestnávateľ obdobne ako u matky sociálne poistenie preruší od nasledujúceho dňa po ukončení poberania dávky. Po skončení rodičovskej dovolenky postupuje rovnako ako v prípade zamestnankyne."

Stefan Zajak napísané 31.10.2016 10:13

Dobry den,nepochopil som obmedzenie v prijme otca-zamestnanca,ktory chce ist na matersku dovolenku.

Som zamestnanec-ako a z akeho zakladu sa vypocitava vyska materskeho prispevku ak mam okrem zamestnania priznany prijem aj z prace na dohodu a z ktoreho obdobia sa tento prijem berie?

 

Dakujem za odpoved

Martina napísané 13.10.2016 13:59

Dobry den,

prosim Vas, viete mi povedat, ci je mozne, aby otec maloleteho dietata mohol ist na matersku dovolenku po matkinej materskej aj ked je zamestnancom FR (teda colnik)?

Viete mi povedat, aky zakon to upravuje, ked dotycna personalistka tvrdi, ze nic take nie je, tak sa chceme pripravit argumentmi.

 

Dakujem za odpoved

Michaela napísané 24.01.2017 11:40

To by som aj ja rada vedela

Marta napísané 03.10.2016 13:08

Dobrý deň, mám otázku, máme doma dcérku ktorá ešte nemá 2 roky, a čakáme ďalší prírastok, termín máme v máji 2017, vtedy bude mať dcérka len 2 a pol roka. Plánujeme preto aby ocko nastúpil na materskú do jej troch rokov (otec je SZČO, nemocensky poistený, pracujúci) ale zároveň by som ja ako matka, poberala rodičovský príspevok na druhé dieťa, ktoré sa narodí v máji. Je to v poriadku? Ak áno, podľa čoho zistíme výšku materskej dávky - ktorú by dostával otec? Ďakujem pekne

Andy napísané 30.11.2016 13:19

Dobry den, zistili ste k tomuto nieco viac, prosim? Dakujem!

Andrea napísané 21.09.2016 09:21

Dobry den prajem,

Chcela by som sa spytat ked otec poziada o matersku dovolenku,moze pocas toho pracovat,mat prijem z inej pracovnej zmlyvy,dohody popripade zo szco?dakujem.

Lenka napísané 13.09.2017 18:22

To by ma tiez zaujimalo prosim zwinker

Zoltan Akossy napísané 31.07.2016 09:26

Dobry den,

 

Manzelka je doma so synom /nar.2014.12.13/, na materske nsplnala podmienky preto pobera len rodicovsky. V decembri ocakavame 2.potomok, s nim by som ja ako otec planolval ist na MD. V tomto pripade manzelke zostava rodicovske,dochodkove a zdravotne poistenie hradene statomk 1.dietatu?

 

Dakujem za odpoved

Jana napísané 17.05.2016 21:31

Prosim Vas, ja by som rada vedela na zaklade, ktorych zakonnych ustanoveni ste dospeli k vyssie uvedenym zaverom. Toto je uplny nezmysel.

Jaro napísané 13.05.2016 09:26

Chcem požiadať o MD ako otec , dieťa narodene 09.10.2013 , manželka ma termín pôrodu druhého potomka určený na 9.10.2016 - na MD má nárok 6 t pred pôrodom. Je možné poberať súčasne MD otec na 1 dieťa do veku 3 rokov a zároveň manželka bude poberať MD na druhé dieťa do jeho narodenia, (prekrýva sa nám tam 6 týždňov)

za odpoveď ďakujem

Miro napísané 12.01.2016 16:45

Dobrý deň,

 

ja by som sa chcel tiež opýtať na to ako to je v prípade PZ?

Poprípade keď nevie nikto na to odpoveď tak by som bol zvedavý aspoň na to ako dopadla Petra u personalistky, keby bola ochotná podeliť sa o skúsenosť

Kveta napísané 03.10.2015 12:37

zistili ste nieco ohladom PZ?

Petra napísané 24.09.2015 11:07

Dobry den,

 

prosim vas viete mi povedat ci je mozne pre otca ist na matersku po matkinej materskej aj ak je v PZ (teda policajt).

Viete mi tiez poradit aky zakon to upravuje, kedze dotycna personalistka tvrdi, ze nic take nie je, tak sa chceme pripravit argumentami?

Dakujem,

Martin napísané 02.06.2017 10:39

Dobrý deň,

Chcel by som sa Vás opýtať či ste niečo zistili o čerpaní materskej dovolenky pre otca v (PZ) resp. v (OSSR), čo by bol náš prípad.

S pozdravom

Martin

Miro napísané 02.06.2017 17:12

Ja som v rámci PZ zistil to že policajt nemá nárok ísť na materskú dovolenku. Akosi túto možnosť vynechali v zákone o PZ. Bol som k vôli tomu aj na personálnom oddelení a písal som aj na odbor sociálneho zabezpečenia a všade som dostal odpoveď že môžem ísť akurát tak iba na rodičovskú dovolenku s nárokom na rodičovský príspevok čo je cca 217€ momentálne a nie na materskú čo je 75% z hrubej mzdy čiže cca 100 % čistej.

Martin napísané 05.06.2017 13:23

Ahoj Miro,

Ďakujem za odpoveď, pravdu povediac som taku aj očakával :-)

Ja som bol aj na našom fin.,pravnom a aj personalnom oddelení a nikde nevedia, že na základe čoho nemám nárok na materskú, ale vedia že na to nárok nemám.Kolega nastupil teraz na 3mes na rodičovskú dovolenku, lebo sa mu už nechcelo naháňať za niečim o čom nikto nič nevie...

Možno by stálo za zváženie ohlásiť nejakého civilného právnika :-) (uvažujem o tom)

 

S pozdravom

Martin

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Komentáre k článku
Emilia napísané 07.02.2018 17:03

Dobry den,

Chcem sa opytat pokial by manzel isiel na MD, musim poziadat o neplatenu rodicovaku dovolenku ako sa to uvadza v clanku, avsak musim o tom informovat zamestnavatela? alebo jeho sa to netyka a ja stale ostavam ako zamestnanec na RD.

Dakujem za odpoved

KikA napísané 07.01.2018 21:51

Dobry den,

 

Chcela by som sa spytat ked by otec poziadal o matersku dovolenku,moze pocas toho pracovat,mat prijem z inej pracovnej zmlyvy? dakujem.

Dakna napísané 10.11.2017 23:55

Dobrý deň,ukončila som MD,požiadala zamestnávateľa o umožnenie RD, zatiaľ ju čerpám, manžel nastúpi na MD,ja do práce nechcem,ako to mám oficiálne riešiť?U zamestnávateľa ostanem stále na povolenej RD a soc.poiťovňu požiadam o neplatenú RD?Vznikne tak nárok na MD pre manžela?Manžel zmenil zamestnanie v septembri,o MD môže požiadať predchádzajúceho zamestnávateľa a súčasne poberať MD? Môže mať s bývalým zamestnávateľom uzatvorenú dohodu? Ďakujem pekne.

Maria napísané 20.09.2017 10:13

Dobry den,moze manzel poberat rodicovsky prispevok na jedno dieta a ja na deuhe?

Miroslav napísané 06.04.2017 08:45

práve som sa rozhodol ísť na materskú dovolenku a chcel by som dať jednu informáciu.

 

V prípade, že matka dieťata nebude poberať rodičovský príspevok, neznamená to, že MUSÍ platiť povinne zdrav.poistenie cca 60€/mes. Podla toho čo som si overoval cez pracovníčku soc.poistovne aj zdravotnej poistovne je možné aby matka bola na tzv. RODIČOVSKEJ DOVOLENKE bez nároku na poberanie rodičovského príspevku. Ide to len si treba stáť za svojim.

kika/redakcia napísané 07.04.2017 09:31

Žena môže byť doma na neplatenej rodičovskej, to je ok. Lenže tým, že nepoberá rodičovský príspevok, ani materské, nie je považovaná za poistenca štátu, za ktorého štát platí zdravotné poistenie.

Zuzana napísané 02.05.2017 20:40

Zákon o zdravotnom poistení

§ 11

Platitelia poistného

(7) Štát je platiteľom poistného za

j) fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov....

 

Takže je poistencom štátu a nemusí platiť.

kika/redakcia napísané 03.05.2017 08:26

Fyzická osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov - to je osoba, ktorá má dieťa staršie ako 3 roky, lebo do veku 3 rokov dieťaťa poberá rodičovský príspevok.

A druhá vec, ak ste fyzická osoba, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa do 6 rokov, potom otec dieťaťa nespĺňa nárok na materské ako "poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará." To sa jednoducho vylučuje.

Jarka napísané 27.01.2017 07:21

A prosim Vas po uplynuti tych 28tyzdnov poberania materskej muzom a potom sa moze znova rodicovsky prehlasit na matku?Ci uz ho muz bude poberat po dobu do tych 3-rokov.

Tonka napísané 21.12.2016 12:22

Dobry den, manzel SZCO by chcel v aprili nastupit na MD, hned po skonceni mijej matrskej, no ja chcem byt so synom tiez este doma, ako mam teda postupovat voci zamestnavatelovi ked este nechcem nastupit do prace? Dakujem

Peter Kráčalík napísané 11.12.2016 19:58

Pekný deň prajem všetkým,

 

Momentálne som ako otec na materskej dovolenke, preto dávam niekoľko rád pre tých, ktorí to potrebujú.

 

Otec si môže požiadať o prerušenie pracovného alebo statnozamestnaneckeho pomeru z dôvodu čerpania RODIČOVSKEJ DOVOLENKY, zákon totiž materskú dovolenku u muža nepozná. Toto sa vzťahuje na všetkých bez ohľadu, či sa jedná o pracovníkov v štátnej správe (môj prípad) alebo iných. Preto sa mohlo stať, že s tým má mzdarka problém.

 

Následne má muž nárok si uplatniť MATERSKÉ ako INÝ POISTENEC.

 

Čiže postup je tento:

U zamestnávateľa si požiadate o prerušenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Následne choďte do Sociálnej poisťovne a požiadajte o materské ako otec (oni vedia, čo a ako). Dostanete tlačivo pre zamestnávateľa, ten to vyplní a pošle do poisťovne. Jedným z potvrdení je aj potvrdenie UPSVAR, že manželka nepozerá rodičovský príspevok (treba požiadať o prerušenie poberania rodičovského príspevku z dôvodu čerpania materskej u otca ako iného poistenca).

 

Nárok na materské máte štandardne v trvaní 28 týždňov za normálnych okolností.

 

Tip: Dajte si materské nie od začiatku mesiaca. Napríklad od 10.1. Potom dostanete materskú od 10.1. Neskôr, ale rodičovský príspevok budete dostávať ešte aj za tento mesiac, keďže nárok naň vzniká, aj keď máte naň nárok aj len 1 deň.

 

Dúfam, že som pomohol.

Michaela napísané 24.01.2017 11:38

To by som aj ja rada vedela

Michaela napísané 24.01.2017 11:42

Ahoj, prosim Ta o podrobnejsie info. Ja som colnik, otec dieťaťa vojak. Kazdy hovori, ze nemame narok na materske z otcovej strany. Ako to jr, prosim?

Palo napísané 26.01.2017 09:04

platí to aj pre policajtov? je to uvedené aj v zákone o štátnej službe?

Andrea napísané 18.11.2016 14:12

Dobrý deň, ja sa chcem spýtať či aj príslušník HaZZ môže poberať materskú keďže hasiči idú podľa zákona č. 315/2001. Ďakujem

Majorová napísané 08.11.2016 12:22

Dobrý deň,syn bude mat v decembri 2 roky.Nastupila som do práce ked mal 8 mesiacov a popri práci poberám ešte rodičovský príspevok.Ccela by som vedieť či aj teraz keď ma malý 23 mesiacov može o materskú požiadať manžel.Ďakujem za odpoveď

Peter Kráčalík napísané 11.12.2016 20:18

Informácia pre Janu zo 17.5.2016, ktorá požaduje právne podklady:

 

nárok na rodičovskú dovolenku je zakotvený v zákonníku práce 311/2001 Z.z. (§166 a nasl.)

 

nárok na poberanie materského príspevku ako iný poistenec má muž nárok podľa Zákona o sociálnom poistení 461/2003 Z.z. (§49 a nasl.)

 

Bližšie info zo stránky sociálnej poisťovne:

"Sociálna poisťovňa upozorňuje zamestnávateľov, že iná situácia nastáva v prípade otcov. Pojem materská dovolenka pre mužov Zákonník práce nepozná, a preto ju zamestnávateľ nemôže otcovi dieťaťa poskytnúť ani v prípade poberania dávky materské. Otcovi patrí odo dňa narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka. Ak otec poberá dávku materské, zamestnávateľ oznamuje nástup na rodičovskú dovolenku, pričom počas poberania dávky materské má rovnako ako matka vylúčenú povinnosť platiť poistné. Ak pokračuje po ukončení poberania materského v rodičovskej dovolenke, zamestnávateľ obdobne ako u matky sociálne poistenie preruší od nasledujúceho dňa po ukončení poberania dávky. Po skončení rodičovskej dovolenky postupuje rovnako ako v prípade zamestnankyne."

Stefan Zajak napísané 31.10.2016 10:13

Dobry den,nepochopil som obmedzenie v prijme otca-zamestnanca,ktory chce ist na matersku dovolenku.

Som zamestnanec-ako a z akeho zakladu sa vypocitava vyska materskeho prispevku ak mam okrem zamestnania priznany prijem aj z prace na dohodu a z ktoreho obdobia sa tento prijem berie?

 

Dakujem za odpoved

Martina napísané 13.10.2016 13:59

Dobry den,

prosim Vas, viete mi povedat, ci je mozne, aby otec maloleteho dietata mohol ist na matersku dovolenku po matkinej materskej aj ked je zamestnancom FR (teda colnik)?

Viete mi povedat, aky zakon to upravuje, ked dotycna personalistka tvrdi, ze nic take nie je, tak sa chceme pripravit argumentmi.

 

Dakujem za odpoved

Michaela napísané 24.01.2017 11:40

To by som aj ja rada vedela

Marta napísané 03.10.2016 13:08

Dobrý deň, mám otázku, máme doma dcérku ktorá ešte nemá 2 roky, a čakáme ďalší prírastok, termín máme v máji 2017, vtedy bude mať dcérka len 2 a pol roka. Plánujeme preto aby ocko nastúpil na materskú do jej troch rokov (otec je SZČO, nemocensky poistený, pracujúci) ale zároveň by som ja ako matka, poberala rodičovský príspevok na druhé dieťa, ktoré sa narodí v máji. Je to v poriadku? Ak áno, podľa čoho zistíme výšku materskej dávky - ktorú by dostával otec? Ďakujem pekne

Andy napísané 30.11.2016 13:19

Dobry den, zistili ste k tomuto nieco viac, prosim? Dakujem!

Andrea napísané 21.09.2016 09:21

Dobry den prajem,

Chcela by som sa spytat ked otec poziada o matersku dovolenku,moze pocas toho pracovat,mat prijem z inej pracovnej zmlyvy,dohody popripade zo szco?dakujem.

Lenka napísané 13.09.2017 18:22

To by ma tiez zaujimalo prosim zwinker

Zoltan Akossy napísané 31.07.2016 09:26

Dobry den,

 

Manzelka je doma so synom /nar.2014.12.13/, na materske nsplnala podmienky preto pobera len rodicovsky. V decembri ocakavame 2.potomok, s nim by som ja ako otec planolval ist na MD. V tomto pripade manzelke zostava rodicovske,dochodkove a zdravotne poistenie hradene statomk 1.dietatu?

 

Dakujem za odpoved

Jana napísané 17.05.2016 21:31

Prosim Vas, ja by som rada vedela na zaklade, ktorych zakonnych ustanoveni ste dospeli k vyssie uvedenym zaverom. Toto je uplny nezmysel.

Jaro napísané 13.05.2016 09:26

Chcem požiadať o MD ako otec , dieťa narodene 09.10.2013 , manželka ma termín pôrodu druhého potomka určený na 9.10.2016 - na MD má nárok 6 t pred pôrodom. Je možné poberať súčasne MD otec na 1 dieťa do veku 3 rokov a zároveň manželka bude poberať MD na druhé dieťa do jeho narodenia, (prekrýva sa nám tam 6 týždňov)

za odpoveď ďakujem

Miro napísané 12.01.2016 16:45

Dobrý deň,

 

ja by som sa chcel tiež opýtať na to ako to je v prípade PZ?

Poprípade keď nevie nikto na to odpoveď tak by som bol zvedavý aspoň na to ako dopadla Petra u personalistky, keby bola ochotná podeliť sa o skúsenosť

Kveta napísané 03.10.2015 12:37

zistili ste nieco ohladom PZ?

Petra napísané 24.09.2015 11:07

Dobry den,

 

prosim vas viete mi povedat ci je mozne pre otca ist na matersku po matkinej materskej aj ak je v PZ (teda policajt).

Viete mi tiez poradit aky zakon to upravuje, kedze dotycna personalistka tvrdi, ze nic take nie je, tak sa chceme pripravit argumentami?

Dakujem,

Martin napísané 02.06.2017 10:39

Dobrý deň,

Chcel by som sa Vás opýtať či ste niečo zistili o čerpaní materskej dovolenky pre otca v (PZ) resp. v (OSSR), čo by bol náš prípad.

S pozdravom

Martin

Miro napísané 02.06.2017 17:12

Ja som v rámci PZ zistil to že policajt nemá nárok ísť na materskú dovolenku. Akosi túto možnosť vynechali v zákone o PZ. Bol som k vôli tomu aj na personálnom oddelení a písal som aj na odbor sociálneho zabezpečenia a všade som dostal odpoveď že môžem ísť akurát tak iba na rodičovskú dovolenku s nárokom na rodičovský príspevok čo je cca 217€ momentálne a nie na materskú čo je 75% z hrubej mzdy čiže cca 100 % čistej.

Martin napísané 05.06.2017 13:23

Ahoj Miro,

Ďakujem za odpoveď, pravdu povediac som taku aj očakával :-)

Ja som bol aj na našom fin.,pravnom a aj personalnom oddelení a nikde nevedia, že na základe čoho nemám nárok na materskú, ale vedia že na to nárok nemám.Kolega nastupil teraz na 3mes na rodičovskú dovolenku, lebo sa mu už nechcelo naháňať za niečim o čom nikto nič nevie...

Možno by stálo za zváženie ohlásiť nejakého civilného právnika :-) (uvažujem o tom)

 

S pozdravom

Martin

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised