Tehotná a strašne unavená. Dá sa s tým niečo robiť?

Marcela Beňová 0

Pamätám si na prvé týždne tehotenstva. Budúceho potomka ešte skôr ako tehotenský test oznámili ranné nevoľnosti a neskutočná únava. Mám pocit, že prvý trimester som strávila len spánkom alebo rozmýšľaním nad spánkom.

Zaspala som v MHD cestou k lekárovi a previezla sa o tri zástavky. Spala som v kaviarni nad kávou aj počas nákupu opretá o nákupný vozík.

shutterstock

Tehotenská únava patrí k rodičovstvu a predznamenáva nielen zmeny, ktoré nastávajú v našom tele, ale aj fakt, že ak sa mamička nenaspí do zásoby teraz, neskôr už na to nemusí byť čas.

Ako sa prejavuje?

Samozrejme, zvýšenou potrebou spánku. Zaspávame v práci, doma, ráno nevládzeme vstať z postele, cesta do zamestnania sa zdá nekonečná a na poradách nám od vyčerpania padá hlava.

Na tehotenskú únavu sa podľa štatistiky lekárov sťažuje až 97% budúcich mamičiek.

Okrem toho sa môže dostaviť pocit melanchólie, strata záujmu o niektoré obľúbené aktivity. Nechce sa nám športovať chodiť na prechádzky, dokonca nás nelákajú ani nákupy detského oblečenia, na ktoré sme sa tak tešili.

Niektoré mamičky sa môžu zľaknúť svojich pocitov, pretože sa v návale vyčerpania organizmu nedokážu na bábätko tešiť.

Prečo sa dostavuje únava?

Dôvodov je viacero. Ten najdôležitejší je, že organizmus v prvom trimestri prechádza zásadnými zmenami. Telo budúcej mamičky sa začína pripravovať na pôrod.

Tkanivá sú elastickejšie, menia sa aj niektoré kosti. Zväčšuje sa maternica a upravuje sa krvný obeh, ktorý sa odrazu prispôsobuje nie jednému, ale dvom ľuďom. Krv je redšia, zväčšuje sa jej objem.

 

 Prečítajte si aj: Tehotná v lete – návod na prežitie 

Mnohé ženy sú kvôli ranným nevoľnostiam dehydrované, čo je potrebné riešiť s lekárom.

Keď sa k tomu všetkému pridajú ešte hormonálne zmeny, niet sa čo diviť, ak sa budúcej mamičke stane, že v práci zaspí nad rozpracovaným daňovým priznaním.

Ako dodať telu trochu energie?

Určite sa snažte o pravidelný režim. Neskoré odchody do postele, ponocovanie, práca po večeroch, to rozhodne nie je pre budúcu mamu to najlepšie.

Aj keď vás to bude lákať, odolajte zvyšovať denný prísun kofeínu. Namiesto neho sa zamerajte na železo. Vedeli ste, že až polovica budúcich mamičiek trpí jeho nedostatkom?

Železo môžeme zvýšiť vitamínovými doplnkami, ešte vhodnejšie je však doplniť ho v strave. Úlohou železa je zvyšovať počet červených krviniek, pretože množstvo krvi v obehu sa zvyšuje, aby bola dostatočne zásobovaná placenta.

isifa

 

Tehotenská únava je prirodzená

Pre prvorodičky môžeme byť stav neustáleho vyčerpania nepríjemným prekvapením. Naopak, tehotné ženy, ktoré už jedno či dve deti doma majú, sú na návaly únavy a vyčerpania pripravené.

V oddychu im však často bráni starostlivosť o rodinu či domácnosť. Čo robiť, ak aj v prvom trimestri potrebujeme normálne fungovať?

Základom je nebojovať s únavou. Ide o prirodzený stav organizmu a nemá zmysel dúfať, že od vám od vyčerpania pomôžu lieky a zázračné produkty.

Tento stav trvá zvyčajne niekoľko týždňov až mesiacov a v druhom trimestri už opäť začneme naberať energiu a budete sa cítiť lepšie. Takže všetky väčšie zmeny v domácnosti, plány a nákupy si nechajte na tento čas.

Komunikujte so zamestnávateľom

Nezabudnite, že ak pracujete na psychicky alebo fyzicky náročnej pozícii, je potrebné čo najskôr informovať svojho zamestnávateľa.

V prípade, že práca nie je vhodná napríklad pre časté cestovanie, dlhodobé státie alebo prenášanie ťažkých predmetov, môžete požiadať o zmenu pracovného miesta.

Je dôležité, aby vám zamestnávateľ vyšiel v ústrety a umožnil vám vykonávať prácu tak, aby nijak neohrozovala vaše tehotenstvo a zbytočne vás nevyčerpávala.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár