27. týždeň tehotenstva
Milá mamička
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 27 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 25. týždňami.
Ktorý mesiac tehotenstva je 27. týždeň? Ste v 3. trimestri - v 7. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).
Ako rastie vaše bábätko
Na začiatku tretieho trimestra je bábätko veľké asi ako hlavička karfiolu. Váži okolo 875 gramov. Jeho chodidlá majú dĺžku 2 cm.
Proporcie jeho telíčka sa už podobajú na tie, keď sa narodí. Ale jeho pokožka je zatiaľ veľmi vráskavá.
Vaše dieťatko v tomto týždni stále zdokonaľuje svoj mozog. Centrum myslenia je väčšie a zložitejšie. Každú minútu vzniká 250 000 neurónov. Nečudo, že vaše dieťatko vníma všetkými zmyslami, preciťuje všetky vaše radosti i starosti...
A ozaj... vaše bábätko už dokáže aj žmurkať.
Telesné príznaky
Počas posledného trimestra prejde vaše telo najväčšími zmenami veľkosti a pohyblivosti.
Zväčšená hmotnosť sústredená v prednej časti tela bude narúšať vašu normálnu rovnováhu, a preto si osvojíte nové držanie tela. Zväčšená hmotnosť bude taktiež sťažovať pohodlnú polohu v spánku, ohýbanie, sedenie, výber vhodného šatstva.
Môžu sa ohlásiť bolesti chrbta alebo opuchnuté členky. TIP: Ako predchádzať bolestiam chrbta.
Dbajte na dostatočné pitie. Najvhodnejšia je čistá voda, ktorú necháme odstáť, nenasýtené minerálky (vhodné sú tie, ktoré majú obsah sodíka nižší ako 200 mg/l), rozriedené 100% ovocné a zeleninové šťavy.
Príprava na pôrod - začína 3. trimester
Teraz je čas začať s prípravami na pôrod, dojčenie a šestonedelie. Možno ste už začali navštevovať kurz prípravy na pôrod a rodičovstvo.
V nasledujúcich týždňoch vám tiež prinesieme odkazy na zaujímavé články, ktoré vám môžu pomôcť sa zorientovať.
Blíži sa nástup na materskú dovolenku
Od 32. týždňa v prípade rizikového tehotenstva, spravidla však v 34. týždni tehotenstva zamestnané ženy nastupujú na materskú dovolenku.
Zamestnávateľovi nástup na materskú dovolenku písomne oznámia najmenej mesiac vopred. Dávajú im tiež tlačivo "Materské" zo Sociálnej poisťovne, ktoré im vystaví gynekológ na prehliadke.
Postupne si môžete lustrovať informácie o peňažných dávkach, ktoré sa poskytujú rodičovi pri narodení bábätka. Aké "papierovačky" na vás budú čakať na úradoch, kedy vyštartovať, na čo sa pripraviť - k tomu vám môže byť nápomocná naša príručka pre rodiča.
Vyšetrenia, ktoré vás čakajú
Najneskôr tento alebo budúci týždeň by ste mali absolvovať skríningový glukózový test, ak ste mali pozitívne výsledky v moči alebo trpíte opuchmi, či máte akýkoľvek iný predpoklad na tehotenskú cukrovku.
Tip:
Ak si dávate pozor na hmotnosť, aby sa vám neprilepili aj tie kilá, ktoré netreba, určite sa vyhnite limonádam s obsahom cukru, kofeínu a chinínu… vrátane ovocných džúsov. Najmä malé, tzv. detské krabičkové džúsy obsahujú množstvo cukrov, vody a prísad, ale len minimum ovocnej zložky.
Pred užívaním bylinkových čajov sa poraďte s odborníkom, či sú vhodné aj pre tehotné (bylinky v tehotenstve a počas dojčenia). Pozor na ovocné čaje - sú často príčinou zvýšenia množstva žalúdočnej kyseliny (pálenie záhy v tehotenstve).
Zelené a čierne čaje nie sú pre tehotné veľmi vhodné, ale jedna šálka denne vám ani dieťatku neublíži.
Zaujímavé linky na webe:
Ako si uľahčiť pôrod (1) - stres
Ako zmierniť bolesť pri pôrode pomocou masáže?
Dýchanie pri pôrode
Odfoťte si „váš“ pôrod!
Mám dosť materského mlieka?
7 formalít, na ktoré treba myslieť počas tehotenstva
Sprievodca pôrodnicami
Dobrá kniha
Kojení - praktické rady pro kojící maminky
Jana Zamarská
Computer Press, 2006
Čekáte miminko nebo se právě potýkáte s počátečními problémy kojící maminky? Chcete vědět, jak správně zahájit kojení, abyste se těchto problémů vyvarovala? Nechce se vaše miminko správně přisát? Nemáte přehled o pomůckách ke kojení?
Odpovědi na tyto otázky naleznete v této knize:
* Základní pravidla kojení – jak často kojit, správná technika kojení, doporučené polohy kojení.
* Problémy a překážky kojení – nedostatek mléka, nadbytek mléka, problémy s bradavkami, problémy s prsy (bolestivé nalití, ucpané mlékovody, mastitida), nemoc kojící matky.
* Odstříkávání a skladování mateřského mléka a krmení dítěte lžičkou, kapátkem, z hrníčku apod.
* Kojení po porodu císařským řezem, při novorozenecké žloutence, kojení dítěte s nízkou porodní hmotností, kojení dvojčat i trojčat, kojení dítěte s rozštěpem patra.
* Kdy je kojení zakázáno (vrozené metabolické vady dítěte, konkrétní choroby matky).
* Doporučená výživa kojící maminky.
* Vliv léků, toxických a návykových látek na zdraví kojeného dítěte.
* Vhodné pomůcky pro kojící maminky, jejich popis a fotografie.
* Složení mateřského mléka, anatomie mléčné žlázy a jak se tvoří mateřské mléko.