8 rád, ako pomôcť v šestonedelí – pre mamu, aj pre otca

Mgr. Hana Celušáková 1

Rozmýšľate ako zvládnuť prvé dni po pôrode s minimalizáciou stresu? Viete, že vám do rodinky čoskoro pribudne nový člen, možno malý čo do hmotnosti, ale obrovský tester organizačných schopností?

iStock

Čo potrebuje čerstvá mama?

  • potrebuje pokoj a spánok,
  • dostatok podpory i uistenia, že je pre toto dieťatko tá najlepšia mamina,
  • jedlo a dostatok času,
  • a ešte trochu času naviac, aby sa mohla venovať dieťaťu.

Tu je pár rád, ako pomôcť nastávajúcej mame v období šestonedelia:

Pre mamu:


Zaistite si ešte pred pôrodom pediatra, ktorý sa bude starať o vaše bábätko a oboznámte sa s jeho postupom pri prvej návšteve.

Dohodnite sa s tatinom, ako si predstavujete váš návrat domov z pôrodnice. Čo má byť upratané / zložené / oblečené / opraté / uvarené. Kto môže prísť na návštevu a koho by ste radšej uvítali neskôr.

Zaistite si pomoc v domácnosti – od rodiny alebo od kamarátok, alebo aj platenú. Voľte však len ľudí, ktorí vám naozaj budú nápomocní a nie takí, o ktorých sa viac budete musieť starať vy. Alebo cena za pomoc bude priehrštie „dobre mienených rád“, ktoré vás zneistia a prevážia akúkoľvek pomoc.

Buďte v žiadaní pomoci konkrétna, jasne vravte čo potrebujete a ako to potrebujete, niet zbytočnejšieho hnevu ako z nedorozumenia. Preto, ak prosíte o pomoc pri varení, pripravte si vopred zoznam „povolených jedál pre dojčiacu matku“; ak prosíte o pomoc pri žehlení plienok alebo oblečenia, neváhajte poprosiť o konkrétne skladanie (na veľkosť komody…).

Poskytnutú pomoc využite na oddych, nie je cieľom poslať babičku na prechádzku s dieťaťom a zahájiť jarné upratovanie! Skúste odolať nutkaniu chytiť do ruky čistiace prostriedky, radšej sa hoďte do sprchy alebo si dajte kúpeľ…

Vyzdvihnite alebo stiahnite si vopred formuláre, ktoré treba odovzdať pri narodení dieťaťa a skúste si ich predvyplniť. Pomôcť vám môže aj náš zoznam krok za krokom 10 vecí, ktoré treba vybaviť pri narodení dieťaťa.

Jasne zostavte zoznam tém, ktoré nemáte chuť v šestonedelí riešiť, pretože vás príliš zaťažujú. Či sú to náušničky, alebo organizácia krstu, či hromadné rodinné oslavy, cestovanie cez pol republiky… A oboznámte s ním príbuzných už v tehotenstve. V šestonedelí sa niektoré rozhodnutia ťažšie obhajujú. Nemusíte robiť nič, na čo práve nemáte chuť, alebo silu, ak sa to bezprostredne netýka starostlivosti o seba i bábätko.

Pokiaľ je vaše dieťatko zároveň prvý novorodenec, ktorého v živote budete držať v rukách, skúste už v tehotenstve vyhľadať dostatok informácií, alebo kurz, ktorý vás pripraví nie len na pôrod, ale hlavne na starostlivosť o bábätko a dojčenie.

Pre tatina:


Vašou úlohou je byť manažérom šestonedelia. Starajte sa v prvom rade o podporu mamy (čím kompetentnejšia sa bude cítiť, tým ľahšie bude starostlivosť o bábätko a rekonvalescenciu po pôrode zvládať.)

Rešpektujte jej rozhodnutia – ak sa necíti na návštevy po pôrode, alebo na dlhšie cestovanie, asi lepšie vie odhadnúť svoje sily. Niet sa kam ponáhlať. Dieťatko zreje zo dňa na deň.

Zabezpečte hladký chod domácnosti – dostatok vhodných potravín na varenie, varenie… ak treba neváhajte pomôcť aj pri upratovaní a praní. Sú dni, kedy šestonedielka nestihne viac, ako sa postarať o bábätko. Jedno dojčenie naozaj môže trvať aj hodinu, s prebaľovaním a obliekaním aj viac. Násobte osem až dvanásť krát a vyjde vám slušne dlhá pracovná doba, do ktorej sa zatiaľ nezmestilo ani umývanie zubov.

Homeoffice nepomáha, ak budete celý deň striedavo zdvíhať telefóny a odpovedať na maily a mame zostane za úlohu variť ešte pre jeden hladný krk naviac.

Chráňte domácu pohodu. Ak vidíte, že pomoc zo širšej rodiny maminu viac stresuje, ako jej uľahčuje, neváhajte taktne zorganizovať jej odchod.

Naučte sa starostlivosti o bábätko čo najskôr a vyčlente si „svoje“ činnosti. Prechádzka, kúpanie, uspávanie, nosenie… každá pomoc nielen poteší, ale mamine dáte najavo, že ste súčasťou teamu.

Spite. Nedostatok spánku a chronická únava asi najviac vyčerpáva. Niet nič lepšie, ak si celá rodina na tri hodiny poobede pospí. Kedy inokedy máte na takéto skvelé veci čas?

Dávajte pozor na zmeny nálad. Psychika ženy v popôrodnom období prechádza turbulenciami. Rodí sa mama, rodina, zmeny so sebou neprinášajú len radosť ale i neistotu z novej role…

Spracované podľa knihy E. Geisel: Slzy po porodu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár