Ako si uľahčiť pôrod – stres

Mgr. Ľuba Lapšanská 2

Ako si zabezpečiť príjemný, „bezbolestný“ pôrod? Čo urobiť, aby sme sa i v prostredí, aké pre nás pripravil ktosi iný, cítili dobre a v pohode porodili svoje dieťatko?

Shutterstock

Chcela by som sa s vami podeliť s poznatkami, skúsenosťami iných žien, mamičiek, dúl, pôrodných asistentiek…

Rada by som sa venovala úľavovým technikám, ktoré môže použiť každá z nás. Teda nie tým „lekárskym“, ktoré nám ponúkajú zdravotníci. Tie si nechajme ako poslednú mincu v peňaženke, rezervu, len pre prípad, že by sme to samé nezvládli.

Mimochodom, ďakujem všetkým lekárom a pôrodným asistentkám, ktoré sa snažia v pôrodniciach o zmeny k lepšiemu, a samozrejme všetkým mamkám, ktoré sa neboja a vyjadria svoje želania pred kompetentnými. To všetko nám pomáha, krôčik po krôčiku, posunúť sa k lepšiemu.

 

Najdôležitejšou „úľavovou technikou“ je eliminácia stresu.

Každý pôrod je, viac či menej, prirodzene spätý so stresom. Našou úlohou je obmedziť ho na čo najnižšiu možnú mieru. Ako to dosiahnuť?

Informovanosť pred pôrodom a počas pôrodného procesu

Zvieratá sa nad pôrodom nezamýšľajú a predsa vedia ako na to… Neobmedzuje ich strach z toho, čo všetko sa môže stať. Nečítajú priveľa kníh, neorganizujú, nemyslia!

Myslenie, respektíve činnosť šedej kôry mozgovej, je pre nás, rodiace ženy, v podstate veľkým handicapom. Nie je preto dôležité aby sme prečítali všetky knihy, ale aby sme verili vlastnému telu, sile a dokonalosti prírody.

Avšak, ako tomu máme veriť, keď nepoznáme mechanizmus? 😉

Ach áno, súvisí to aj s tým, že nerodíme v lese, ale v pôrodniciach, kde musíme dodržiavať určité pravidlá (stále musím spomínať tie 14 ročné dievčiny z neďalekej osady, ktoré rodia v detskej izbe a – mám ten pocit – že nič pred tým nečítali.

Každá sme iná. Niektorá tie informácie potrebuje mať, iná proste intuitívne verí. Svojmu telu, schopnostiam. Takže, zariaďme sa každá ako potrebujeme. Tie, ktoré informácie nepotrebujú, to majú o trochu jednoduchšie. Ja sa radím medzi tie knihomoľné a potrebujem vedieť všetko. 😉

Kde nájdeme odpovede na naše otázky?

 

1) kurz predpôrodnej prípravy

Ideálne je nájsť si kvalitný kurz predpôrodnej prípravy. Upozorňujem na slovko kvalitný, pretože nie všade to tak je. Hľadajte referencie u ostatných tehotných. A nezľaknite sa keď budú protichodné. Je to práve tým, že sme individuality. Jedna potrebuje počuť vedecké fakty iná praktické rady.

Osobne si myslím, že najlepšie sú neformálne stretnutia, kde sa môžete samé pýtať práve na to, čo vás zaujíma a nemusíte sa prispôsobovať presnému rozvrhu. Samozrejme, ak o pôrode nemáte vôbec žiadnu predstavu, tak i ten rozvrh bude pre vás prínosom. Ako ináč budete vedieť čo sa pýtať? 😉 Takže opravujem – kurz s daným rozvrhom a zároveň možnosťou pýtať sa.

Ak už máte pôrod za sebou, viete o čom to je a chcete si upresniť nejasnosti, hľadajte inde.

2) duly

V tomto smere vám môže byť veľmi nápomocná pomoc duly. Na stretnutiach s ňou sa totiž budete venovať iba témam, ktoré si želáte vy. Dula vám pomôže nájsť odpovede na otázky, ktoré vás trápia. Poskytne informácie vám i partnerovi. Skvelá je jej pomoc i pri samotnom pôrode.

Počas pôrodu sa dula objektívnym informovaním snaží pomôcť mamke zahnať znepokojivé myšlienky. Počúva, zisťuje, čo by mohlo byť potencionálnym zdrojom stresu pre tú ktorú mamičku a dopredu odstraňuje maximum toho, čo môže stres klientke priniesť. Taktiež dopredu zisťuje aké relaxačné metódy prinášajú mamke úľavu. Možno hladkanie vlasov alebo túlenie alebo čokoľvek iné.

Počas celého pôrodu je stále prítomná, čo výrazne znižuje stres a nepohodu, dodáva istotu rodičke, prípadne i jej prítomnému partnerovi. Jednoznačne a jasne odpovedá na vaše otázky. Prípadné komplikácie nezamlčuje, (neistota je horšia ako pravda), ale v kľude a pravdivo tlmočí. A ak vám nie je niečo jasné – pýta sa lekára a znova tlmočí do zrozumiteľnej reči.

3) médiá

Čo sa týka informácií z médií – pozor! Často sú skreslené a neobjektívne. Veď sa len pozrite na filmy, ako v nich ženy rodia. Kto už má svoje dieťatko pri sebe, sa určite len pousmeje. Tak, ako vo filmoch, sa predsa nerodí. 😉

Čítajte, ale myslite pri tom. Trieďte informácie, hľadajte rôzne zdroje. A myslite na to, že nie je všetko čierne alebo biele. Našťastie existuje i dúha. 😉

Ak sa vám podarí eliminovať stres…

máte minimálne spolovice vyhraté. Viete koľko % úspechu pôrodu závisí od psychiky ženy? 😉

Pekné a príjemné pôrody…

Úľavové techniky pri pôrode

Prostredie pri pôrode

Ako si uľahčiť pôrod bez doprovodu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (29 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Komentáre k článku

  1. na otazky najlepsie zodpovie vas lekar smile ja mam ale jednu otazocku na vas maminy – caka nas cisarsky rez a s tym spojene aj bolesti okolo jazvy na bruchu a riesime co by od tej bolesti pomohlo ulavit…manzel vygooglil nejaku pumpičku do ladvinky ktorá sa pripevní na brucho po cisárskom reze a môže sa s ňou aj sprchovať a zničené miesto umrtvi a tak neboli len neviem nájsť nijaké recenzie mamičiek ako ich skúsenosti alebo tipy okolo tejto minipumpičky. Neskúšli ste ju niektorá alebo ju nepoznáte ?

    1. poznám poznám ak budeš rodiť v ružinovskej tak určite si to s lekárom prejdi..mne ju doporučil moj porodnik…a pytaj si ju neskutocne pomoze

Pridaj komentár