Fakultná nemocnica Trnava

Adresa:

Fakultná nemocnica Trnava,
A. Žarnova 11, 917 75 Trnava

tel: 033/5938572
email: robert.hlavek@fntt.sk
web: https://fntt.sk/kliniky/gynekologicko-porodnicka-klinika

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1734 Pôrody sekciou 461 Pôrody s epiziotómiou 647 Pôrody s EDA

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované v októbri 2019.

foto: trnava.dnes24.sk

Pôrodnica je regionálne centrum pre intenzívnu starostlivosť o novorodencov po 28. týždni gestačného veku pre trnavský kraj. Na novorodeneckom oddelení sústreďuje aj deti narodené v iných nemocniciach regiónu, ktoré vyžadujú intenzívnu starostlivosť. Rovnako sa stará aj o vysoko rizikové tehotné z celého trnavského kraja.

Predpôrodná starostlivosť

Pôrodnicu, ako i oddelenie šestonedelia a novorodenecké oddelenie si mamky môžu prísť pozrieť ešte pred pôrodom, a to každý prvý pondelok v mesiaci o 14.00 hod. Nie je nutné pôrodnicu dopredu informovať o tom, že tam chcete rodiť, a nie je ani nutné navštevovať poradňu priamo v tomto zariadení.

Rodičky, ktoré tu plánujú rodiť, môžu navštevovať prenatálnu poradňu od 36. týždňa tehotenstva, kde sa môžu informovať o možnostiach analgézie pri pôrode a môžu tu skonzultovať svoj pôrodný plán.

Rodičky s rizikovou graviditou môžu navštevovať poradňu pre rizikové tehotné od začiatku tehotenstva alebo od času, kedy ich odošle ich ošetrujúci gynekológ. Najzávažnejšie prípady navštevujú poradňu prednostu kliniky.

Do bežnej tehotenskej poradne sa možno objednať na telefónnom čísle 033 / 5938 534. Pri prvom vyšetrení lekár odoberie dôkladnú anamnézu, preberie všetky tehotenské vyšetrenia a určí, či budú ďalšie vyšetrenia v bežnej poradni alebo rodičku preradí do poradne pre rizikové tehotné. Sem sa dá v indikovaných prípadoch objednať na telefónnom čísle 033/ 5938 402.

Do poradne si so sebou prineste tehotenskú knižku, kartičku poistenca a moč, prípadne správy od ošetrujúcich lekárov. Pôrodnica akceptuje bezpečný pôrodný plán, ktorý lekár prekonzultuje s rodičkou na poradni, prípadne na pôrodnej sále.

Samotná trnavská nemocnica neposkytuje kurzy predpôrodnej prípravy.

Osoby pri pôrode

Z prevádzkových dôvodov môžu byť pri pôrode max. dve doprevádzajúce osoby, ktoré môžu ostať s rodičkou celú dobu pôrodu. Poplatok sa nehradí žiaden.

V tomto zariadení máte možnosť vybrať si pôrodníka podľa vlastného želania. Podmienkou je dohoda v písomnej forme a zaplatenie poplatku.

Podľa informácií na webstránke tejto pôrodnice za výber pôrodníka zaplatí rodička 250 eur, poplatok za výber anesteziológa pri pôrode je 50 eur. Výber primára, alebo prednostu k pôrodu je spoplatnený čiastkou 400 eur.

Pôrodník alebo pôrodná asistentka z iného zariadenia môže byť s vami, avšak iba ako sprevádzajúca osoba.

Pôrod

Nemocnica disponuje 4 samostatnými čakacími izbami s vlastným sociálnym zariadením, takže väčšinou má každá rodička svoje súkromie. Na konci I. doby pôrodnej sa rodička presúva do samostatného pôrodného boxu, takže súkromie ostáva plne rešpektované počas celého pôrodu.

K dispozícii sú štyri pôrodné boxy. V pláne je aj nadštandardný samostatný box, kde by rodička strávila celú dobu pôrodu so svojim doprovodom.

Na úľavu od bolesti môžete využiť tieto možnosti:

  • polohovateľné pôrodné kreslo
  • fitlopta
  • prehrávač s hudbou
  • aromolampa
  • karimatky, žinenky, príp. iné podložky vhodné na pohyb na zemi
  • teplá relaxačná sprcha – „hydroanalgézia“

Ako výborný prostriedok proti bolesti môžete neobmedzene využívať sprchu i vyššie spomínané pomôcky. Taktiež vás hneď po príchode informujú o možnosti využitia analgetík a anestetík.

Máte možnosť využiť epidurálnu analgéziu, a to 24 hodín denne. Ak máte záujem o epidurálnu analgéziu, je potrebné vopred absolvovať pohovor s s anesteziológom, ktorý Vás bude informovať o priebehu podania epidurálnej analgézie počas pôrodu, jej žiaducich i nežiaducich účinkoch a spíše s Vami informovaný súhlas.

Klystír podávajú iba so súhlasom a na prianie rodičky, taktiež holenie je doporučované, ideálne je, ak sa rodička oholí sama doma. Počas pôrodu je  možné konzumovať nápoje. Prijímanie tuhej stravy nie je doporučované.

Potešiteľné je, že v tejto pôrodnici majú skúsenosti s viacerými polohami počas druhej doby pôrodnej. Podľa vyjadrení tejto pôrodnice sa pôrody štandardne vedú v polosede, ale možná je aj poloha na boku, v podrepe, v závese na hrazde pôrodnej postele či stoji.

Môžete požiadať aj o odber pupočníkovej krvi. Váš záujem o odber pupočníkovej krvi treba oznámiť na pôrodníckom príjme.

Cisársky rez

Každá žena s indikáciou k plánovanému cisárskemu rezu prejde indikačnou konzultáciou prednostom alebo primárom kliniky. Konzultácie sa realizujú každý utorok a piatok o 8.00, kde sa indikácia prehodnotí a určí sa najlepší spôsob pôrodu po dohode s rodičkou.

Anestézu pri cisárskom reze vyberá anesteziológ po dohode s rodičkou, väčšina pôrodov sekciou sa prevádza v spinálnej anestéze. Účasť partnera pri cisárskom reze nie je možná. Sprevádzajúca osoba je však prítomná ihneď pri prvom ošetrení novorodenca.

Dotepanie pupočníka pri cisárskom reze je možné, ak to situácia dovoľuje. Dieťa ukážu na prianie matky už na sále a položia ho na jej kožu „na pár minút“. 

Zatiaľ tu nie je možnosť, aby bola so ženou sprevádzajúca osoba aj po pôrode na oddelení šestonedelia.

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Novorodenec

Po pôrode dávajú novorodenca na kožu matky a nechávajú dotepať pupočník. Fyziologický novorodenec je uložený na kožu matky a zotrvá tam po dobu min. 2 hodín – bez prerušenia vyšetrením, odnášaním, obliekaním. Ak si to mamička neželá, novorodenec nie je odnesený na meranie, váženie. To sa deje neskôr.

Iba v prípade potreby je dieťa najskôr ošetrené pediatrom. Po preklade na izbu dostáva matka dieťa na rooming-in po 4 hodinách.

Šestonedelie

Na oddelení šestonedelia vo Fakultnej nemocnici Trnava sú tri jednolôžkové  nadštandardné izby kategórie A, ktoré sú spoplatnené sumou 33 eur/noc, ktoré sú vybavené TV, chladničkou, rýchlovarnou kanvicou a samostatným hygienickým zariadením.

Dve nadštandardné izby kategórie B, ktoré sú spoplatnené sumou 15 eur za noc, ktoré sú vybavené TV, chladničkou rýchlovarnou kanvicou a jedno hygienické zariadenie je súčasťou len týchto dvoch izieb.

Na štandardnom oddelení sú maximálne 2 rodičky v jednej izbe. Nadštandardná izba sa nedá vopred zarezervovať, prideľuje sa priebežne podľa záujmu.

Dojčenie

Ohľadne dojčenia v tomto zariadení poskytujú kvalifikované poradenstvo vyškolených sestier. Písomné materiály sú ponúknuté všetkým rodičkám a informácie môžete hľadať aj na nástenke. Na oddelení sú k dispozícii ručné odsávačky. Novorodencov vážia každý deň večer.

Ak je potrebné ich dokŕmiť, robia to umelými formulami alebo vodou. Používajú pri tom lyžičku, striekačku alebo fľašu. K dokrmovaniu však vedú iba zdravotné indikácie. Viac ako 80% detí odchádza domov plne dojčených.

Návštevné hodiny

Návštevy to majú v Trnave príjemné. Nemusia svoj voľný čas preorganizovať, pretože môžu prísť kedykoľvek počas dňa. Pre príbuzenstvo je vyhradený spoločný priestor, aby neboli rušené ostatné rodičky.

Návštevy na oddelení sú povolené len na nadštandardných izbách, kde nie sú rušené ostatné rodičky.

Domov vás pustia po 72 hodinách po pôrode, podľa stavu novorodenca. Ak ste v poriadku, je jedno či ste po sekcii alebo po normálnom pôrode.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

Výber lekára

250 

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia – Kategória A

33 

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia – Kategória B

15

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia – Kategória B

Fotogaléria

Zdroj: www.fntt.sk

www.fntt.sk

Mapa

Sprievodca pôrodnicami

FotogalériaHodnotenia mamičiek

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. V trnavskej pôrodnici som rodila tretí krát a môžem povedať, že posledný pôrod bol najkrajší. Tento síce bolestivý, ale rýchly a krásny zážitok som mohla prežiť za prítomnosti manžela v spolupráci s veľmi milou pôrodnou asistentkou a úžasným mladým doktorom Younis Natsha. Kladne hodnotím záujem doktora, vypomáhal na poradniach, i keď nemal službu a ja som mala to šťastie, že ma zobral pod svoje ochranné krídla. Bez zazmluvnenia sme sa stretli i pri pôrode. Nepotrebovala som žiaden pôrodný plán. So záujmom sa pýtal na klystír, na masáž hrádze… keďže som si klyzmu dala sama doma, nik ma do toho nenútil, keďže som hrádzu masírovala, povedal, že nebudeme strihať, že sa bude snažiť masírovať… takýto prístup som pred ôsmimi rokmi nezažila. Pán doktor je odborník s dobrým srdcom, príjemným vystupovaním a ešte aj vtipálek

Pridaj komentár