streda 20.01.2021 | meniny má Dalibor  

FNsP Nové Zámky

Adresa:

FNsP Nové Zámky,
Slovenská 11/A, Nové Zámky, 94001

tel: 035/6912360
email: matuskat@nspnz.sk
web: www.nspnz.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1169
Pôrody sekciou 544
Pôrody s epiziotómiou 351
Pôrody s EDA

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
ÁnoPerinatologické centrum
NieNadštandardná pôrodná sála
NieMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
NieEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 30. júna 2018.

Predpôrodná starostlivosť

V novozámockej  pôrodnici síce neponúkajú prípravu na pôrod priamo na gynekologicko pôrodníckej klinike, ale odporúčajú prípravu u DPA Márie Kalmanovej. Podrobnejšie sa môžete informovať na čísle 0903 575 409.

aplánovať si môžete aj exkurziu pôrodnej sály, oddelenia šestonedelia a novorodeneckého oddelenia po dohode s pani Kalmanovou. Cena za 7 stretnutí je 35 €, dve z nich sú určené pre partnerov. 

V Nových Zámkoch  nemusíte dopredu informovať o tom, že tu chcete rodiť, ani tu nemusíte navštevovať poradňu pre tehotné. Pôrodné želania akceptujú a údajne nie je potrebné vopred ich prekonzultovať s personálom.

Osoby pri pôrode

Pri pôrode môže mamičke pomáhať i blízka osoba. Nie je obmedzené, kto to má byť – ide vždy o želanie rodičky. Takže pokojne rodinní príslušníci, kamarátka, dula... Maximálne však jedna osoba. Doprovodu odporúčajú absolvovať predpôrodnú prípravu, i keď podmienkou to nie je, pri žene - sprevádzajúcej osobe odporúčajú, aby už mala prežitý vlastný pôrod.  

Blízke osoby  môžu so ženou ostať od času, kedy je pôrodný nález na cca 5 cm. Po pôrode ostávajú celé dve hodiny štvrtej doby pôrodnej, kým pacientku neprevezú na oddelenie šestonedelia. Momentálne je poplatok 24 €. Uhradiť ho treba v hotovosti, pred pôrodom na CPO.

To, či je možné v  tejto pôrodnici  vybrať si k pôrodu konkrétneho pôrodníka určuje riaditeľstvo fakultnej nemocnice podľa vestníku č.98 / 27034- / 2005/- SP.

Je ale možné zavolať si k pôrodu  pôrodnú asistentku alebo pôrodníka z iného zdravotníckeho zariadenia, avšak iba ako sprevádzajúcu osobu, za príslušný poplatok.

Pôrod

Začiatok pôrodu strávite v izbe na prvú dobu pôrodnú. Po otvorení sa na cca 6 cm  sa presuniete do jedného zo štyroch oddelených pôrodných boxov. Pôrodné boxy sú zariadené ako klasická pôrodná sála. K dispozícii máte tieto možnosti:

  • klasická pôrodná posteľ
  • pôrodná stolička
  • polohovateľné pôrodné kreslo
  • klasická nemocničná posteľ
  • veľké lopty
  • prehrávač s hudbou
  • aromolampa
  • sprcha
  • možnosť požiadať o lieky proti bolesti

Sprcha je pre vás prístupná neobmedzene. Môžete využívať dostupné pomôcky. V Nových Zámkoch nemôžete počas pôrodu prijímať tekutiny, ani jesť tuhú stravu. V rámci informovaného súhlasu, ktorý podpisuje každá rodička sa dozviete aj o možnosti použitia analgetík či anestetík. Epidurálnu analgéziu tu ponúkajú len po predchádzajúcej dohode rodičky s anesteziológom. 

Holenie a klystír odporúčajú všetkým rodičkám. Ak odmietate, vyhovejú vám.

V tejto  pôrodnici  sa druhá doba pôrodná uskutočňuje na pôrodnom stole v polosede.

V tomto zariadení je možné požiadať o odber pupočníkovej krvi. Informujte o tom prijímacieho lekára, stačí ústne, po príchode na pôrodnú sálu.

Cisársky rez

V prípade sekcie počítajte s tým, že neumožňujú prítomnosť vášho partnera pri pôrode. Ale otec môže ísť s vami  na izbu na oddelenie šestonedelia, ak máte objednanú nadštandardnú izbu, aby vám pomohol postarať sa o bábätko.

V Nových Zámkoch  vám umožnia vybrať si medzi celkovou a spinálnou anestéziou.

V dotazníku pôrodnica tvrdí, že: "mama má po sekcii dieťa tak dlho na hrudi, že majú dostatok času sa zoznámiť, pokúsiť sa o prvé dojčenie. Dieťa nie je odnášané hneď po položení, môže zotrvať u mamy dlhšie obdobie, dostatočné napr. na prvé prisatie bábätka."

Zdravé dieťatko po cisárskom reze je natrvalo umiestnené pri vás cca do 48 hodín, v závislosti „od stavu matky“. Ak by malo dieťatko veľmi vážne komplikácie, nemusíte sa obávať, ostanete po celý čas s ním, práve v tejto nemocnici, ktorá má perinatologické centrum.

Novorodenec

K priebehu prvých hodín po pôrode pôrodnica uvádza: "Ak dieťatko nemá riziká alebo ochorenie je položené na bruško matky kým dotepe pupočník. Potom je osušené a prisunuté medzi prsia mamičke, aby sa mohlo pokúsiť o samoprisatie, podľa želaní bábätka a mamičky zotrvajú spolu približne 2 hodiny, počas toho sa odčíta i Apgarovej skóre.

Maminka (prípadne jej sprievod) sú podporovaní v budovaní vzájomnej väzby s dieťatkom, následne je ukončené na výhrevnom lôžku prvé ošetrenie dieťatka, ktoré môže sprevádzajúca osoba sledovať a dieťatko je vrátené k mamičke, kde s ňou zotvá až do preloženia na oddelenie rooming-in, kam je mamička s dieťatkom v náručí na sedačke prevezená, tu pokračuje ich spoločný pobyt až do prepustenia."

Šestonedelie

Mamky, ktoré túžia mať dieťatko čo najskôr pri sebe sa určite potešia, že v tejto nemocnici sú izby typu rooming in, kde môžete byť s dieťatko spolu od prvej hodiny po príchode z pôrodnej sály, ak to váš zdravotný stav dovoľuje. Ale ak by ste si potrebovali vydýchnuť, môžete dieťatko zveriť novorodeneckým sestrám.

V prípade, že by boli izby na „šestonedelí“ preplnené, umiestnili by vás na prístelku na rooming in izbe. Takže o kontakt s bábätkom neprídete.

V jednej klasickej izbe budete po pôrode s jednou, maximálne s dvoma, ďalšími ženami.

Sociálne zariadenia na oddelení šestonedelia sú spoločné pre všetky izby na oddelení.

Jedna nadštandardná  izba má vlastné hygienické zariadenie. Za poplatok 35 € pre vás a doplatok 17,50 € pre vašu blízku osobu si môžete vychutnať pohodlie, takmer ako doma. Na izbe je klimatizácia, balkón, chladnička, televízor,  rýchlovarná kanvica, telefón. Samozrejme nechýba lôžko pre partnera, prebaľovacie lôžko pre dieťatko, skriňa na veci. A pre sprevádzajúcu osobu je možné doobjednať i celodennú stravu za poplatok 5,38 €.

Dojčenie

Táto nemocnica poskytuje kvalifikované poradenstvo vyškolených sestier, všetkým ženám písomné informácie o dojčení aj podklady na nástenke. Ako jedna z mála pôrodníc majú na oddelení aj laktačnú sestru, ktorá sa venuje iba podpore dojčenia. A ak vám je to málo, ponúkajú aj zoznam kvalifikovaných laktačných poradkýň. A mamičky môžu kedykoľvek zatelefonovať na oddelenie a poprosiť o radu.

V tejto pôrodnici sú k dispozícii ručné odsávačky.

Novorodencov nevážia každý deň, ale podľa potreby, alebo až na tretí deň. Deti sa dokrmujú len ak je k tomu zdravotná indikácia, aspoň jeden dokrm dostane asi 15% detí. Spôsoby dokrmovania používajú alternatívne  – striekačku, lyžičku...  Novorodenci sa dokrmujú prevažne odstriekaným vlastným materským mliekom matky.

Iba 5 % detí nie je pri odchode domov plne dojčených. Ostatných 95% áno.

Iné služby pôrodnice

Za zmienku stoja aj ďalšie dôležité informácie, ktoré sa pri pobyte v tejto pôrodnici máte možnosť naučiť: "učíme mamičky postup prvej pomoci pri zástave dychu u novorodenca, v Domácom poriadku poskytujeme rady aj pre obdobie po prepustení domov, spracovávame darcovské materské mlieko,  učíme mamičky o správnom ukladaní dieťaťa do postieľky v prevencii SIDS, poskytujeme aj telefonickú konzultáciu ohľadne ošetrovateľskej starostlivosti, prezentujeme užitočné informácie pre mamičky na stránke: www.nspnz.sk/neonatal/rodic.htm".

Návštevné hodiny

Návštevné hodiny sú kedykoľvek počas dňa, do 19,00 hod. Bez dieťatka sa môžete s návštevou stretnúť vo vyhradenom spoločnom priestore, na chodbe pred oddelením. Alebo priamo na nadštandardnej izbe, ak ju máte objednanú. Príbuzní si ale môžu bábätko pozrieť cez sklenené okno.

Kriticky chorých novorodencov môžu rodičia navštevovať priamo na jednotke vysokošpecializovanej starostlivosti.

Domov vás prepustia 4 dni po vaginálnom pôrode a 5 dní po cisárskom reze.

Na pamiatku dostanete odtlačok chodidla alebo dlane vášho drobčeka. 

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

24 €

Samostatný pôrodný box

0 €

Výber lekára

X

EDA

X/podľa dohody

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

35 € rodička

17,50 € blízka osoba

Dotazník vyplnili MUDr. Matuška, CSc., primár oddelenia, MUDr. Renčková a vedúca pôrodná asistentka DPA Marta Botošová. Ďakujeme!

Fotogaléria

vzdycháreň
pôrodný box
novorodenecký box
operačná sála
štandardná izba
nadštandardná izba

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016
Hodnotenia mamičiek za rok 2017
Hodnotenia mamičiek za rok 2018

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Nemocnica: treeLevel=3
Komentáre k článku
Maja napísané 05.05.2020 14:44

V tejto nemocnici som rodila vlani v marci a bohužiaľ malého mi na brucho a ani na prisatie nepriložili,napriek tomu,že sme boli v poriadku. Tiež sa v článku spomína spomienkový otlačok,ktorý sme nedostali. Napriek tomu som bola vysoko spokojná so starostlivosťou a profesionalitou lekárov aj sestričiek. V júli mám termin pôrodu a určite si znovu zvolím túto nemocnicu

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Aktuálne články