NsP Myjava

Adresa:

Nemocnica s poliklinikou Myjava,
Staromyjavská 59, 907 01 Myjava

tel: 034/6979112
email:
web: http://www.nspmyjava.sk/zdravotna-starostlivost/oddelenia/gynekologicke-a-porodnicke-oddelenie-1.html?page_id=4194

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 424 Pôrody sekciou 122 Pôrody s epiziotómiou 176 Pôrody s EDA

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 30. júna 2018.

Predpôrodná starostlivosť

Psychoprofylaktickú prípravu priamo v nemocnici neponúkajú, besedu spoločne s partnermi spojenú s prehliadkou pôrodnice  môžete absolvovať v materskom centre. Rozsah je jeden a pol hodiny a platí sa 1,50 €. Viac informácií vám poskytnú na čísle 0902 172 737.

Všetky budúce mamičky majú možnosť pozrieť si pôrodnú sálu, oddelenie šestonedelia aj novorodenecké oddelenie.

Ak sa chystáte rodiť práve v Myjave  nemusíte dopredu o tom informovať, ale obvykle od 36. týždňa tehotnosti sú odporúčané návštevy v poradni v nemocnici. Nie je to však podmienkou, ak tu chcete porodiť.  

Do poradne nie je potrebné sa vopred objednať. Nájdete ju v NsP Myjava. Otvorená je každú stredu od 8,00 do 11,30 hod. Nezabudnite moč a tehotenskú knižku. A ak máte, tak i potvrdenie od ambulantného lekára.

Potešiteľná správa pre niektoré tehotné bude, že akceptujú individuálne pôrodné želania. Je však dobré ich ešte pred pôrodom prísť prekonzultovať.

Osoby pri pôrode

Pri pôrode v myjavskej nemocnici akceptujú maximálne jednu sprevádzajúcu osobu.

Vybrať si môžete partnera, rodinného príslušníka, priateľku alebo dulu. Podmienkou je, aby sprevádzajúca osoba bola „úplne zdravá“.  Blízka osoba môže s vami ostať hneď po príchode do pôrodnice, ale nemôže byť pri príjmovom vyšetrení.

 Po pôrode môžete  byť spolu ešte  aj 2 hodiny na pôrodnej sále.  Poplatok je 20 €. Platí sa pred pôrodom buď priamo na pôrodnej sále alebo v pokladni NsP, výmenou za pokladničný blok.

V tejto pôrodnici máte  možnosť objednať si konkrétneho pôrodníka. Nesmie však byť z iného zdravotníckeho  zariadenia. Poplatok za túto službu v dotazníku uvedený nebol.

Pôrod

„Od začiatku kontrakcií alebo od odtoku plodovej vody“ trávi rodička čas v miestnosti na prvú dobu pôrodnú. Potom sa presúva do pôrodného boxu. V tejto pôrodnici majú dva prechodné  pôrodné boxy. Nadštandardný pôrodný box či pôrodnú sálu  tu zatiaľ nemajú.

A čo všetko môžete využiť?

K dispozícii je množstvo rôznych pomôcok:

  • klasická pôrodná posteľ
  • polohovateľné pôrodné kreslo
  • veľké lopty
  • masážne strojčeky
  • prehrávač s hudbou
  • aromolampa
  • sprcha a vaňa na prvú dobu pôrodnú

Okrem používania rôznych pomôcok máte možnosť neobmedzene sa sprchovať a voľne sa pohybovať v priestoroch pôrodného traktu. Taktiež môžete prijímať tekutiny. Konzumovať tuhú stravu počas pôrodu  nie je dovolené.

V tejto nemocnici máte aj možnosť využiť EDA, Entonox a možnosť požiadať o lieky proti bolesti. Personál o tejto možnosti informuje každú rodičku po príchode do pôrodnice.

Entonox stojí 25€, závisí však od dĺžky inhalácie.

Ak však chcete epidurálnu analgéziu, musíte o ňu dopredu samé požiadať a vybaviť si ju  minimálne dva týždne pred oficiálnym termínom pôrodu. Okrem toho je potrebné absolvovať pohovor s anesteziológom. Poplatok je 150€.

Klystír odporúčajú všetkým ženám, ak však odmietnete, tak vám vyhovejú, resp. vás poučia a vy sa samé rozhodnete.  Holenie je odporúčané  pre všetky rodičky – po poučení sa o tejto procedúre samostatne rozhodnete.

Počas druhej doby pôrodnej majú skúsenosť s polohami v ľahu alebo polosede na pôrodnej posteli.

Odber pupočníkovej krvi je možný, nemusíte o tom, že si ho želáte  informovať dopredu.

Cisársky rez

Pri cisárskom reze sa môžete stretnúť s rôznymi druhmi anestézie – celkovou, spinálnou, epidurálnou, využívajú všetky. Metódu si môžete vybrať.

V tejto pôrodnici by ste aj po cisárskom reze mali zažiť podporu bondingu.

„Po sekcii má matka dieťa tak dlho na hrudi, že majú dostatok času sa zoznámiť, pokúsiť sa o prvé dojčenie? Dieťa nie je odnášané hneď po položení, môže zotrvať u mamy dlhšie obdobie, dostatočné napr. na prvé prisatie bábätka.“

Partner sa nemôže nachádzať pri vás na operačnej sále  počas pôrodu, ani vás nasledovať na oddelenie šestonedelia.

Detičky sa v prípade vážnych komplikácií prevážajú do Trenčína  alebo Bratislavy.

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Novorodenec

Chcete vedieť aké budú vaše prvé chvíle s dieťatkom po pôrode? Prvé okamihy v myjavskej pôrodnici sú zariadené  „podľa stavu dieťaťa a želania matky“.

V dotazníku nemocnica tvrdí, že „fyziologický novorodenec je bezprostredne po narodení uložený na kožu matky a zotrvá tam po dobu min. 2 hodiny – bez prerušenia vyšetrením, odnášaním, obliekaním.“

Potom po celé dve hodiny štvrtej doby pôrodnej bude tam, kde si to vy budete želať. Samozrejme to bude závisieť aj od zdravotného stavu drobčeka.

Oddelenie šestonedelia

Na oddelení šestonedelia sú izby rooming in, kde môžete byť nepretržite so svojim dieťatkom po niekoľkých hodinách pozorovania na novorodeneckom oddelení.

A ak by bolo na tomto oddelení plno, umiestnia vás v inej časti GPO, spoločne s bábätkom.

Sociálne zariadenia sú spoločné. Na jednej izbe sú spolu maximálne dve mamičky.  Nadštandardné  dvojposteľové izby majú samostatné sociálne zariadenia. Takých izieb tu majú 6. Za príplatok 10 € v nich máte naviac TV, rádio, rýchlovarnú kanvicu, „domáce zariadenie“ a zariadenie pre dieťa.

Za poplatok 20 € môžete byť v izbe sama s dieťaťom. Dostupné je tu aj internetové pripojenie. Oteckov zatiaľ v tejto pôrodnici neubytovávajú. 

Dojčenie

Na oddelení je personál kvalifikovaný a vyškolený ohľadne podpory dojčenia.  Písomné podklady sú na nástenke. Na oddelení sú k dispozícii ručné odsávačky.

Novorodencov vážia pred aj po každom dojčení, kvôli kontrole množstva vypitého mliečka.

Detičky dokrmujú „pri kontraindikáciách dojčenia, pri ochorení dieťaťa alebo pri liečbe matky, resp. pri zlyhaní laktácie matky“. Dokrmujú fľaškou, striekačkou alebo lyžičkou – podľa želania mamičky. Na dokrmovanie sa používa „odstriekané prepasterizované materské mlieko + hypoalergénne formuly umelého mlieka“.  

Percento plne dojčených detí pri odchode z pôrodnice uvedené v dotazníku nebolo.

Návštevné hodiny

Návštevy sa uskutočňujú bez bábätiek. Ako píšu v dotazníku: „dieťa ukazujeme na požiadanie cez sklenené dvere“. Návštevný  čas nie je vyhradený – príbuzní môžu prísť kedykoľvek počas dňa. Návštevy sa uskutočňujú v spoločnom priestore.

Domov sa dostanete na štvrtý deň po vaginálnom pôrode, a na šiesty deň po sekcii.

Finančné zhrnutie

Predpôrodná príprava

1,50 € / 1,5 hod.

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

20 €

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

X

EDA

150€

Entonox

25€

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

10€ – dvojposteľová,

20€ – jednoposteľová

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme.

Mapy

Sprievodca pôrodnicami

Hodnotenia mamičiek

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár