„Liquor amnii viridans“ sa po slovensky prekladá ako zelená plodová voda.
Ide o stav, keď je plodová voda (tekutina, ktorá obklopuje a chráni bábätko v maternici) sfarbená dozelena. Najčastejšou príčinou tohto sfarbenia je prítomnosť mekónia, čo je prvá stolica bábätka. Keď bábätko vylúči mekónium pred narodením, môže sfarbiť plodovú vodu na zeleno, žlto alebo dohneda.

Prečo je plodová voda zelená?
Hlavné dôvody, prečo bábätko vylúči mekónium pred pôrodom, sú:
- Fetálny distres (t.j. tieseň plodu): Je to dôležitý signál. Ak bábätko zažíva stres (napríklad pre nedostatok kyslíka alebo infekciu), môže to viesť k uvoľneniu análneho zvierača a vylúčeniu mekónia.
- Prenosenie tehotenstva: Bábätká narodené po termíne pôrodu majú väčšiu pravdepodobnosť, že vylúčia mekónium.
- Zdravotné problémy matky: Napríklad cukrovka alebo vysoký krvný tlak.
- Dlhý alebo ťažký pôrod.
- Nedostatočná funkcia placenty.
- Infekcia/zápal v plodovej vode (chorioamnionitída).
Riziká spojené so zelenou plodovou vodou
Hlavným rizikom je syndróm aspirácie mekónia (MAS). Ak bábätko vdýchne túto mekóniom zafarbenú plodovú vodu do pľúc pred, počas alebo po narodení, môže to spôsobiť:
- Dýchacie ťažkosti: Sťažené dýchanie, chrčanie, zrýchlené dýchanie.
- Chemický zápal pľúc.
- Obštrukciu dýchacích ciest.
- Infekciu.
- V závažných prípadoch môže MAS viesť k vážnym komplikáciám, ako je pretrvávajúca pľúcna hypertenzia novorodenca (PPHN), chronické ochorenie pľúc a dokonca aj poškodenie mozgu v dôsledku nedostatku kyslíka (hypoxia).
Ako sa postupuje pri „zelenej plodovej vode“
Ak sa počas pôrodu alebo pri odtoku plodovej vody zistí zelená plodová voda, zdravotníci prijmú opatrenia:
- Dôkladné monitorovanie: Bude sa nepretržite sledovať srdcová frekvencia a celkový stav bábätka.
- Pripravenosť na resuscitáciu novorodenca: Pri pôrode by mal byť prítomný neonatológ alebo pediater.
- Postup na pôrodnej sále: Ak je bábätko pri narodení čulé a plače, často nie je potrebný žiadny zásah. Ak je však bábätko ochabnuté, má problémy s dýchaním, zdravotnícky tím posúdi potrebu odsávania dýchacích ciest a iných resuscitačných opatrení.
- Popôrodné sledovanie: Bábätká narodené cez mekóniom zafarbenú plodovú vodu sú často, aj keď sa zdajú byť po narodení v poriadku, niekoľko hodín pozorne sledované v nemocnici kvôli akýmkoľvek známkam dýchacích ťažkostí.
Je dôležité si uvedomiť, že hoci mekóniom zafarbená plodová voda naznačuje potenciálne riziko, mnohým bábätkám narodených v takejto situácii sa nevyvinie žiadna vážna komplikácia. Včasná detekcia a správny manažment situácie sú kľúčové pre dobrý výsledok.