Pôrodnica Sanatórium Koch

Adresa:

Gynekologicko-pôrodnícka nemocnica Sanatórium Koch,
Partizánska 27, 811 03 Bratislava

tel: 02/54640061
email: info@gpn.sk
web: http://www.gpn.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1314 Pôrody sekciou 271 Pôrody s epiziotómiou 313 Pôrody s EDA 951

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 11. júna 2019.

Predpôrodná starostlivosť

Pôrodnica „Koch“ poskytuje budúcim rodičom predpôrodnú prípravu formou cvičenia, v priestore nemocnice, na Partizánskej ul. č. 27 v Bratislave. Je organizovaná bezplatne pre tehehotné.

Ešte počas tehotenstva je možné pozrieť si pôrodnú sálu, oddelenie šestonedelia aj novorodenecké oddelenie.

Ak chcete rodiť práve v tejto pôrodnici, je potrebné sa dopredu  objednať  na vstupné vyšetrenie. Taktiež je potrebné, aby ste sa sem objednali medzi 34-36. týždňom gravidity. Ordinačné hodiny sú denne od 7,00 -15,00 hod.

Dopredu sa treba objednať – telefonicky na čísle 02/5464 0061-62, telefón do poradne: 02/5464 0061.

So sebou si do poradne prineste tehotenskú knižku.

V tejto pôrodnici akceptujú individuálne pôrodné plány, ale je vhodné prísť ich prekonzultovať ešte pred začiatkom pôrodu.

Osoby pri pôrode

V pôrodnici u Kocha akceptujú pri pôrode maximálne jednu sprevádzajúcu osobu.

Môžete si vybrať partnera, svoju mamku alebo iných rodinných príslušníkov, ale aj priateľku. Jedinou podmienkou ktorú  musí doprovod spĺňať je, citujem: „Kooperácia s ošetrujúcim personálom.“

Sprevádzajúca osoba môže byť s vami  v priestoroch pôrodnice hneď od príchodu. A zotrvať až do vášho odchodu na šestonedelie. Alebo „môže zostať s matkou na izbe po celý čas hospitalizácie“, poplatok 120€ (R,O,V) za noc.

Cena za sprevádzajúcu osobu pri pôrode je zahrnutá v Poplatku za nadštandardné služby pri pôrode a v šestonedelí (1400 €).

Možnosť voľby ošetrujúceho personálu

V tejto pôrodnici máte možnosť objednať si k pôrodu konkrétneho pôrodníka alebo pôrodnú asistentku. Ich mená nájdete v zozname. Poplatok za pôrodníka je 300 €. Doplatok za prítomnosť pôrodnej asistentky je 200 €. Môžete si vybrať aj anesteziológa za poplatok 300 €. Ak objednaný lekár k pôrodu nepríde, nemocnica matke vráti peniaze.

Môže vás  sprevádzať aj obvodný gynekológ, alebo pôrodník či pôrodná asistentka z iného zariadenia, ale iba v tom prípade, ak je v spomínanom zozname lekárov GPN s.r.o.

Pôrod

V tejto pôrodnici sa odvádzajú pôrody od ukončeného 34. týždňa tehotnosti. Ak by ste boli v tomto zariadení hospitalizovaná pred ukončeným 34. týždňom a začne u Vás pôrodná činnosť (predčasný pôrod), preložia vás do zdravotníckeho zariadenia, ktoré má vybavené oddelenie pre starostlivosť o veľmi nezrelých novorodencov. Takéto zdravotnícke zariadenia sú v Bratislave dve: UN Bratislava na Antolskej ulici alebo UN Bratislava na Kramároch – detičky sú v takom prípade v DFNsP na Kramároch.

Po príchode do pôrodnice  žena trávi zvyčajne 1. dobu pôrodnú na izbe čakateliek. Kúpou 2 nových pôrodných stolov, ktoré možno ešte variabilnejšie polohovať, pôvodné, plne funkčné pôrodné stoly sú na izbách čakateliek, takže vznikli 4 samostatné pôrodné boxy s vlastným sociálnym zariadením.

Najmä, keď súčasne čaká viac rodičiek, odpadla potreba presunúť rodičku z čakacej izby na pôrodný box.

V tejto pôrodnici sú štyri oddelené pôrodné boxy. Všetky sú nadštandardné. Poplatok je súčasťou balíka. 

Sú zariadené ako klasické pôrodné sály, vybavenie: polohovateľné pôrodné kreslo, veľké lopty, prehrávač s hudbou, na chodbe pôrodného traktu je sprcha. Tú môžete používať neobmedzene dlho. Dá sa tam na vaše želanie počas pôrodu stlmiť svetlo.

Počas 1. DP môže vo tomto  zariadení zdravá mamička prijímať nápoje (mierne osladený čaj, vodu alebo minerálku), príjem jedla je obmedzený. Môžete si sem doniesť glukózové cukríky, ktoré sa bezzvyškovo vstrebávajú.

Môžete používať rôzne pomôcky a voľne sa pohybovať v priestoroch pôrodného traktu. Taktiež môžete poprosiť vyškolenú pôrodnú asistentku o masáž. 

V tejto pôrodnici máte aj možnosť požiadať o lieky proti bolesti – personál o tejto možnosti informuje každú rodičku pri príchode do pôrodnice.

A samozrejmosťou je tu možnosť využiť EDA, ktorá je súčasťou balíka nadštandardných služieb. Dostupná je kedykoľvek – 24 hodín denne. Ideálne je vybaviť si ju cca 4 týždne pred pôrodom, aby ste stihli pohovor s anesteziológom.

Namiesto klystíru v tejto pôrodnici používajú laxatívum (YAL), ktoré mnohé mamky považujú za omnoho šetrnejšie.

O holení pubického ochlpenia sa tu rodičky rozhodujú  samostatne, po poučení.

A s akými polohami rodičky počas 2. doby pôrodnej majú v tomto zariadení skúsenosť? Citujem: „Klasická, poloha v sede.“

Na svojej stránke ďalej uvádzajú: „Naše pôrodné postele sú polohovateľné a ich správnym polohovaním sa dá vytvoriť taká poloha pre Vás, aby ste boli počas samotného pôrodu čo najmenej vyčerpaná.“

Môžete  požiadať i o odber pupočníkovej krvi, ale  musíte ukázať podpísanú zmluvu a informovaný súhlas.

Viac sa o filozofii tohto pracoviska pri vedení pôrodu dozviete priamo na ich stránke.

Po pôrode

Po pôrode, po podviazaní a prestrihnutí pupočníka (ak má otec záujem o tento úkon, treba oň vopred požiadať) vám dieťatko, pokiaľ to jeho zdravotný stav dovolí, položia na brucho.

Na stránke nemocnice uvádzajú: Po pôrode dieťaťa, ak to zdravotný stav umožní, čakáme na dotepanie pupočníka (cca 1-3 minúty). Potom pupočník podviažeme a prestrihneme. Ak má „otec“ záujem o tento úkon, treba oň vopred požiadať. 

Dlhšie ponechanie pupočníka nepovažujeme zo zdravotného hľadiska, najmä pre dieťa, za odôvodnené, ani prínosné. Nechať dlho dotepávať pupočník sa neodporúča ani pri rh inkopatibilite rodičov (rh negatívna matka a rh pozitívny otec).

Následne novorodenca ošetrí novorodenecká sestra a novorodenecký/á lekár/ka mu spraví prvé lekárske vyšetrenie. Po odvážení Vám dieťatko prinesú na prvé dojčenie.

Cisársky rez

U Kocha umožňujú prítomnosť partnera pri sekcii a taktiež položenie zdravého novorodenca bezprostredne po sekcii matke na telo. A chcete vedieť či si môžete vybrať spôsob anestézie? „Áno, rodičky majú možnosť vybrať si medzi celkovou, spinálnou, epidurálnou anestéziou. Využívame všetky druhy anestézie, metódu vyberá zdravotnícky personál podľa zdravotného stavu matky a dieťaťa.“

V dotazníku sme sa pýtali i to, za akú dobu a za akých podmienok po sekcii je zdravý novorodenec umiestnený nastálo pri matke. Citujem: „Je to individuálne. Do úvahy sa berie klinický  stav rodičky, prípadne prítomnosť sprievodnej osoby. Ak je prítomná sprievodná osoba, dieťa môže zotrvať pri matke počas celého pobytu, ale môže byť čiastočne opatrované aj na našom novorodeneckom oddelení do doby, kedy sa bude vedieť o dieťa postarať matka sama. Počas pobytu na oddelení sa dieťa nosí na priloženie k prsníku, aby sme podporili laktáciu a kontakt matky s dieťaťom.“

Počas dňa i  počas noci vám môže po sekcii na izbe, na oddelení šestonedelia, pomáhať blízka osoba, ale je potrebné za túto osobu zaplatiť poplatok 120,00 €/deň.

V tejto pôrodnici nie je  perinatologické centrum, ani oddelenie pre patologických novorodencov. V prípade vážnych komplikácií novorodencov prevážajú  do perinatologických centier: DFNsP Kramáre, Univerzitná nemocnica Petržalka.

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Novorodenec

Prvé okamihy po narodení zdravého novorodenca vyzerajú obvykle takto: „Matke dieťa  položíme na brucho, po určitom časovom odstupe ešte nahé dieťa, zabalené len do plienky, prikladáme k prsníku na prvé prisatie, následne odnášame dieťa na základné vyšetrenia. Deti sú odnášané do inej, špeciálne na to určenej miestnosti, kam môže ísť aj osoba sprevádzajúca rodičku.

Počas dvoch hodín po pôrode, kým je matka pôrodnej sále, je zdravý novorodenec po celý čas pri matke v postieľke, alebo v inkubátore na novorodeneckom oddelení. Rodičku poučíme a je na nej, ako rozhodne.“

Šestonedelie

Všetky izby  v tejto pôrodnici sú nadštandardné,  hotelového typu, so sociálnym zariadením (sprchovací kút, WC, bidet, resp. kombinované WC, sušič na vlasy), televízorom, chladničkou. Riadená teplota izieb stropným chladením. Budova nemocnice je lokalizovaná vo vilovej štvrti s výhľadom do Kochovej záhrady. Nemocnica má 14 dvojlôžkových izieb, tri jednolôžkové (z toho jedna izba pre handicapované ženy) a 2 apartmány.  V tomto zariadení sa nestáva, že by boli izby preplnené a nemali vás kam uložiť.

Veľmi prístupní sú v ubytovaní sprevádzajúcich osôb. Môže s vami ostať ktokoľvek, za poplatok 120,00 € / deň. V cene poplatku je už i plná penzia.

A ešte vás možno zaujíma ako je to na izbách s bábätkami. Všetky izby sú  typu rooming-in, dieťa je s matkou od prvej hodiny po príchode z pôrodnej sály, ak to zdravotný stav matky a dieťaťa dovoľuje. Ale v prípade potreby môžete zveriť dieťa do starostlivosti zdravotných sestier.

Dojčenie

Kvalifikované poradenstvo vám poskytnú vyškolené sestry. Okrem toho ponúkajú všetkým rodičkám písomné materiály. Rodičky môžu kedykoľvek zatelefonovať do pôrodnice a poprosiť o radu. Na oddelení sú k dispozícii ručné odsávačky.

Deti nevážia každý deň, iba  1., 3.  a 4. deň života..

K dokrmovaniu pristupujú v týchto prípadoch: „ak zdravotný stav matky nedovoľuje dojčenie, ak matka nemá dostatok mlieka.“

Dokrmujú alternatívne – striekačkou, skúmavkou, alebo hadičkou popri prsníku matky. Deti dostávajú hypoalergénnu mliečnu formulu. Percento plne dojčených novorodencov pri odchode domov je 98%.

Návštevné hodiny

Príbuzní môžu matku a novorodenca navštevovať denne medzi 09,00 – 21,00 hod., priamo na všetkých izbách. Návštevy prebiehajú aj s prítomným  dieťaťom.

V tejto nemocnici po pôrode strávi priemerne zdravá matka so zdravým novorodencom 4 dni.

Finančné zhrnutie

Ročný klientsky poplatok za manažment klientky

Ročný poplatok za manažovanie tehotnej a šestonedieľky

120 €

 

300 €

Poplatok za nadštand. služby pri pôrode a v šestonedelí    

1 400 €

1 300 €  (ak platíte celoročný poplatok)

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

0

Samostatný pôrodný box

0

Výber lekára

300 €

EDA

0

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia (apartmán – na 5 dní)

Za každý ďalší deň            

V cene apartmánu je zahrnuté ubytovanie ďalšej osoby s plnou penziou

1 000 € 

 

150 €

Ubytovanie ďalšej osoby na izbe s plnou penziou/deň (R,O,V)

120 €

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme MUDr Petrovi Marešovi.

Fotogaléria
Hodnotenia mamičiek

 
Mapa

Sprievodca pôrodnicami

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

Comments are closed.