Kedy sa oplatí nastúpiť na materskú dovolenku a na čo dať pozor

Kristína Turnerová Kováčiková 5

Nie je jedno, kedy si začne žena čerpať materskú dovolenku. V určitých prípadoch môže prísť o časť materskej dovolenky, ak na ňu nenastúpi v termíne, ktorý určuje Zákonník práce. Správne načasovaný nástup môže, naopak, priniesť aj nejaké peniaze navyše.

kedy nastupit na matersku
Shutterstock

Koľko trvá materská dovolenka

V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov.

Na „nadštandardnú“ dĺžku materskej dovolenky majú nárok osamelé ženy (37 týždňov). Dlhšie sú na materskej aj ženy, ktoré porodia zároveň dve a viac detí. Mamám dvojičiek a trojičiek patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov.

Kedy nastúpiť na materskú?

Žena nastupuje na materskú dovolenku spravidla od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu. Najskôr však od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom.

Na materskú dovolenku teda môže žena nastúpiť najskôr v 32. týždni tehotenstva. Najneskôr v 34. týždni tehotenstva by však už mala byť oficiálne na materskej.

Môžem až do pôrodu pracovať?

Ak by tehotná žena chcela ešte nejaký čas potiahnuť v práci, pracovať podľa možností čo najdlhšie do pôrodu a ušetriť si čas materskej dovolenky až na obdobie, keď sa bábätko narodí, môže to byť problém, ktorý ju bude stáť aj peniaze – materské.

Zákonník práce počíta s tým, že čas nástupu na materskú dovolenku stanoví lekár – gynekológ tým, že určí termín pôrodu. Ak si nástup na materskú dovolenku určí žena sama, lebo chce ešte chodiť do práce, materská dovolenka sa jej skráti.

Poskytla by sa jej odo dňa pôrodu len do uplynutia 28 týždňov. Osamelej žene sa poskytne materská dovolenka do uplynutia 31 týždňov. Žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, sa poskytne materská dovolenka do uplynutia 37 týždňov.

Prídem o materskú, ak porodím predčasne?

Ženy, ktoré porodia predčasne, sa však nemusia báť, že by prišli o materskú:

ak žena vyčerpá z materskej dovolenky pred pôrodom menej ako šesť týždňov, pretože pôrod nastal skôr, ako určil lekár, patrí jej materská dovolenka odo dňa nástupu až do uplynutia času 34 týždňov. Resp. 37 týždňov v prípade osamelej ženy a 43 týždňov pre matku dvojičiek a viacerčiat.

Mám nárok na materskú, keď som nezamestnaná?

Žena, ktorá stratila zamestnanie, na materskú dovolenku nenastúpi. Nemá zamestnávateľa, ktorý jej dá voľno z práce. Ale ak je v ochrannej lehote, môže si požiadať v Sociálnej poisťovni o dávku materské – o peniaze by prísť nemala.

 • ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období 42 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu prvýkrát určeným lekárom, je osem mesiacov.
 • ochranná lehota poistenkyne, ktorej prvý deň 42. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu prvýkrát určeným lekárom spadá do obdobia 180 dní odo dňa zániku posledného nemocenského poistenia, je osem mesiacov, ak jej nevzniklo nové nemocenské poistenie; ochranná lehota začína plynúť od začiatku 40. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu prvýkrát určeným lekárom.
Shutterstock

V ktorom týždni nastúpim na materskú dovolenku?

Na materskú dovolenku v 32. týždni tehotenstva zvyknú spravidla nastúpiť ženy na rizikovom tehotenstve. Avšak, možnosť ísť na materskú dovolenku medzi 32. a 34. týždňom tehotenstva je tu v zásade pre každú tehotnú ženu.

Ako už bolo spomenuté, dôležitý je dátum očakávaného pôrodu, ktorý určil lekár.

 • Ak by bol termín pôrodu 25. január 2023, začiatok šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu je dátum 14.12.2022.
 • Najskôr je možné nastúpiť na materskú od začiatku ôsmeho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, t.j. 30.11.2022.
 • V tomto prípade môže žena nastúpiť na materskú dovolenku kedykoľvek od 30. novembra do 14. decembra.

Kedy sa oplatí nastúpiť na materskú dovolenku?

Skorší nástup na materskú dovolenku znamená, že si žena vyčerpá pred pôrodom 8 týždňov z materskej dovolenky a zostane jej 26 týždňov po pôrode. Pri nástupe na materskú dovolenku šesť týždňov pred pôrodom, zostáva po pôrode ešte 28 týždňov, dokopy 34 týždňov materskej dovolenky.

Po skončení nároku na materské si môže žena požiadať o rodičovský príspevok. V prípade skoršieho nástupu na materskú dovolenku – a jej skoršieho skončenia, to môže znamenať jeden rodičovský príspevok navyše, v porovnaní s neskorším nástupom na materskú dovolenku.

 • Napríklad pri termíne pôrodu 25.1.2025 sa pri skoršom nástupe na MD 30.11.2024, skončí MD 26.7.2025 a nárok na rodičovský príspevok vznikne už za mesiac júl.
 • Pri neskoršom nástupe na MD 14.12.2024, skončí MD 9.8.2025 a nárok na rodičovský príspevok vznikne až za mesiac august.

Nástup na materskú dovolenku pri reťazovom pôrode

Zvlášť treba o vhodnom nástupe na materskú dovolenku rozmýšľať pri reťazových pôrodoch. Vtedy je nutné vziať do úvahy aj správne načasovanie ukončenia poberania rodičovského príspevku na staršie dieťa.

 • Pri termíne pôrodu 25.1.2025 znamená skorší nástup na MD 30.11.2024 menej peňazí. Pretože na staršie dieťa by ste dostali posledný rodičovský príspevok za november. Ale už by ste nedostali rodičovský príspevok za mesiac december.
 • Stačilo by nastúpiť na MD 2.12.2024, aby vznikol nárok na rodičovský príspevok aj za mesiac december. Zároveň by nárok na materské zanikol 28.7.2025. Tým by vznikol nárok na rodičovský príspevok na mladšie dieťa už za mesiac júl.
 • Pri neskoršom nástupe na MD 14.12.2024 by síce vznikol nárok na rodičovský príspevok aj za mesiac december. Ale nárok na materské by zanikol až v auguste, kedy by ste mohli prvýkrát čerpať rodičovský príspevok na mladšie dieťa.

Prečítajte si aj:

Ako štát šetrí, keď sa vám narodí druhé dieťa.

Nástup na materskú dovolenku na prelome rokov

Pri termíne pôrodu 25.1.2025 sa výška materského bude počítať z príjmov, ktoré žena dosiahla v roku 2023.

 • Je to tak preto, že nástup na materskú dovolenku je od 30.11.2024 do 14.12.2024. Za rozhodujúce obdobie sa považuje rok pred tým, teda rok 2023.
 • V tomto prípade je teda jedno, ktorý dátum na materskú dovolenku si žena zvolí. Pretože výšku jej materského to nijako neovplyvní.

Ak by však termín pôrodu vychádzal na 20. február 2025, hovoríme o možnom nástupe na MD od 26.12.2024 do 9.1.2025.

 • Pri decembrovom nástupe na MD by sa prihliadalo na príjmy dosiahnuté v roku 2023.
 • Pri januárovom nástupe na MD by však už zavážili príjmy z roku 2024.
 • Pokiaľ mala žena lepšie príjmy v roku 2024, môže byť pre ňu výhodnejšie nastúpiť na materskú dovolenku neskôr.

Prečítajte si aj:

Výška materského: zamestnankyňa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Kristína Turnerová Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

články autora...

Komentáre k článku

 1. Dobry den, chcela by som sa opytat, ako spravne vyplnit tlacivo o matersku, v mojom pripade som po 1. dcerke odpracovala 1,5 roka predtym som pracovala u ineho zamestnavatela, kde som dala vypoved az ked dcerka dovsila 3 roky – to som uz bola u 2. zamestnavatela 1,3 roka. Budem mat narok na vyssiu matersku? Vopred dakujem.

 2. Dobry den, chcela by som sa opytat, ako spravne vyplnit tlacivo o matersku, v mojom pripade som po 1. dcerke odpracovala 1,5 roka predtym som pracovala u ineho zamestnavatela, kde som dala vypoved az ked dcerka dovsila 3 roky – to som uz bola u 2. zamestnavatela 1,3 roka. Budem mat narok na vyssiu matersku? Vopred dakujem.

 3. Dobrý deň,chcela by som sa opýtať,či budem mať nárok na materskú,ak som nezamestnaná od 21.11.2022 s tým,že som bola od 1.8.na rodičovskom príspevku (teda som nebola platcom nemocenského poistenia) a očakávaný termín pôrodu je 12.11.2023

  Ďakujem

  1. Dobry den, rada by som sa poradila. Termin porodu mam 11/2023. Za posledne 2 roky som mala platene nemoc. poist. 4 mesiace ako zamestnanec (11,12/2021 a 1,2/2022). Od aprila az po oktober 2023 mam platene dobrovolne nemoc. poist. Splnam tych 270 dni nemoc. poist. za posledne 2 roky pred predpoklad. dnom porodu. Den nastupu na matersku som dala ako odporucil gynekolog. Prisiel mi dokument zo soc. poist. o vyske materskeho. Kedze sa mi zda suma ktoru vymerali nizka, zaujimalo by ma podla coho vyratali vysku, kedze som si dobrovol. nemoc. platila vyssie kvoli tomu aby bola materska lepsia? Nie je tam nejaka podmienka ktoru nikto nespomina ak chcem aby sa to vyratalo z toho dobrovolne plateneho nemocenskeho? Napr. nemala som posunut termin nastupu na neskor? Kedze som na urade prace akurat.. Dakujem za odpoved.

 4. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či som to správne pochopila, ak teda v mojom prípade je termín pôrodu 27.1.2023 a momentálne som zamestnaná ale PN a zmluva mi končí 11.10.2022 tak som v ochrannej lehote? A teda keď mám odpracovaný rok2021 s výnimkou 10 dní kedy som bola samoplatca tak nárok na materské mám? Ďakujem za odpoveď

Pridaj komentár