Som tehotná: čo s tým?

Hana Celušáková 0

V prvom rade blahoželáme! Ak po tomto zistení nelietate v oblakoch, ani nemíňate nekonečný paušál, možno vás prepadla myšlienka: Hm, a čo ďalej?

Zmien, ktoré do vášho života vstúpili spolu s dvomi nenápadnými čiarkami na tehotenskom teste, je nespočetne. Hádam je aj dobré, že o nich všetkých v tejto chvíli ani netušíte.

Rozhodne sa však nezabudnite pozrieť na zoznam zmien, ktoré vás čakajú okamžite:

Životospráva. Stop: alkohol, cigarety, drogy

K tejto téme už bolo napísané veľa. Možno sa vám zdá, že dve deci vína sa ani nerátajú, pravda je však taká, že alkohol a tehotenstvo naozaj nejdú spolu.

Alkohol je teratogén – môže spôsobiť poškodenie vývoja bábätka (tzv. FAS syndróm). Cigaretový dym by ste nemali dýchať ani pasívne. Hm, veľmi múdro vás telo väčšinou pošle radšej na toaletu.

Lieky a bylinky počas tehotenstva

Všetky lieky, na predpis, ale aj voľnopredajné, ktoré užívate, by ste mali posúdiť vo vzťahu k tehotenstvu.

Liečba v gravidite má svoje osobitosti: s liekmi treba opatrne. Neváhajte a overte si u vášho ošetrujúceho lekára, či nie sú tzv. teratogénne – nemôžu poškodiť bábätko.

sxc.hu

 

Počas tehotenstva nie sú vhodné ani všetky bylinky. Prečítajte si, ktoré bylinky sa v tehotenstve neodporúčajú a ktoré, naopak, môžu byť v tehotenstve nápomocné, napríklad pri zvládaní tehotenských nevoľností.

Výživa v tehotenstve

Asi v žiadnej oblasti odporúčaní pre tehotné nenájdete toľko protichodných odporúčaní, ako v oblasti stravy. My pridáme ďalšiu: neprepadajte panike a riaďte sa zdravým rozumom.

Čo jesť v tehotenstve? To, čo sa v našej oblasti žije a rastie, nemusí k nám dlhodobo cestovať, nemá nekonečnú spotrebu podporenú chemickým koktailom. Dbajte na čerstvé potraviny a dostatok vitamínov a vlákniny. V prvom trimestri najviac budete potrebovať kyselinu listovú.

To, čo nebudete potrebovať, je jesť za dvoch. Príliš veľa jedla zase môže zhoršovať zažívanie, pálenie záhy, plynatosť, zároveň zbytočne nabraté kilogramy zaťažujú kĺby a kardiovaskulárny systém.

Pitný režim v tehotenstve

Pite, pite, pite! Dostatok tekutín vás ochráni alebo zmierni časté nepríjemnosti tehotenstva, ako sú zápcha, hemoroidy, kŕčové žily, opuchy nôh.

Pozor na zbytočné kalórie v sladených nápojoch – snažte sa piť hlavne vodu a vhodné čaje, riedené prírodná šťavy. Príliš veľa cukru, bubliniek a chémie často zhoršuje aj žalúdočnú kyselinu.

Oddych a relax v tehotenstve

Snažte sa oddychovať čo najviac večer a cez víkend. Únava, aj keď je otravná, má svoj zmysel – núti nás viac oddychovať a pomôcť bábätku v uhniezďovaní sa. Dobrá správa je, že druhý trimester už nebudete trpieť „spavou nemocou“.

Návšteva gynekológa a tehotenskej poradne

Väčšinou sa prvá kontrola robí okolo 8. týždňa tehotenstva. Telefonicky sa objednajte na termín, aby ste sa neprebehli zbytočne.

Človeka, ktorému sa zveríte do starostlivosti v tehotenstve vyberajte s rozvahou, bude vás nielen kontrolovať, ale môže vám do života priniesť veľa pokoja, alebo naopak nechcených stresov. 

Na základe dátumu vašej poslednej menštruácie určí gynekológ predpokladaný termín pôrodu. Netrápte sa s kalkulačkou či excelovskými tabuľkami, ak si termín pôrodu chcete vypočítať už teraz, použite našu tehotenskú kalkulačku.

Oznámenie tehotenstva

Najväčšiu dilemu na začiatku tehotenstva spôsobuje neviditeľnosť „iného stavu.“ V čase, keď máte chuť spať priemerne 26 hodín zo dňa, väčšina vášho okolia ani netuší, že ste tehotná. Ak im to ešte nechcete oznamovať, môžete sa dostať do vážnej dilemy. Vysvetlenie = odhalenie.

Veľa tehotných odkladá zverejnenie statusu „dva v jednom“ až na ukončenie prvého trimestra z opatrnosti.

Hádam nie je na škodu, keď je o stave vecí „ne-verejných“ informovaný ako prvý otec.

V širších kruhoch postupujte opatrne, lebo okamžikom oznámenia sa na vás budú všetci pozerať inak a nie vždy je to príjemné. Nie každú radu ste museli dostať, nie každý pôrodný príbeh máte chuť vypočuť si ešte pred zočením tehotenskej knižky.

V práci možno vaša nazelenalá farba ladí s logom firmy, nezabudnite však tehotenstvo zamestnávateľovi oznámiť písomne, ak chcete, aby na vás pamätal Zákonník práce so zvýšenou ochranou (napríklad pred výpoveďou). Inak sa na váš stav nebude prihliadať, budete fungovať v režime „normálneho“ zamestnanca.

Životné zmeny

Ako sme už povedali, tehotenstvo so sebou nesie veľa zmien. Pripravte sa na možné hormonálne zmeny: výkyvy nálad a precitlivenosť, zvýšenú únavu, napätie v prsiach, časté návštevy WC…

Nechajte si posielať e-mail pre bruško

Ak chcete vedieť, ako sa má bábätko v brušku, ako sa vyvíja, ako napreduje v tom-ktorom týždni tehotenstva a tiež, aké zmeny čakajú Vás počas nasledujúcich približne 40-ich týždňov, môžete si nechať posielať mail pre vaše bruško.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár