Čo jesť v tehotenstve?

Hana Celušáková 0

Základným odporúčaním pre stravovanie počas tehotenstva a dojčenia by mohlo byť: nejesť dvakrát viac, ale dvakrát kvalitnejšie“.

Pri strave je dôležité počúvať v prvom rade svoje telo, ako reaguje na jednotlivé potraviny a ich úpravu.

iStock

Mám skúsenosť, že ešte aj v čase, keď si žena nie je úplne istá svojim stavom, chute sa menia radikálne. Prvým signálom býva reakcia na pachy, nevoľnosť pri vôni kávy, ale aj pri ohrievanom, staršom jedle.

Veľmi často sa dostavia aj tráviace ťažkosti, či už nadúvanie, alebo záha pri nevhodných potravinách, ako je kysnuté cesto, veľa sladkého jedla.

Ako teda zostaviť jedálny lístok v tehotenstve?

Jesť jedlo, ktoré u nás narástlo, ktoré u nás behá

Sme na neho po generácie zvyknutí a nezvykne vyvolávať alergické reakcie (citrusy síce Španielky jedia bez problémov, ale oni ich majú v svojom jedálničku od pradávna).

 

Jedzte častejšie a po malých dávkach

To ale neznamená jesť kontinuálne;-) ale ani naopak hladovať. Prílišné hladovanie môže viesť k hypoglykémii, ktorá je veľmi nepríjemná – od bolestí hlavy až po bolesť žalúdka a nevoľnosť – snažte sa pre to úplne nevyhladnúť.

Príliš veľa jedla zase môže zhoršovať zažívanie, pálenie záhy, plynatosť, zároveň zbytočne nabraté kilogramy zaťažujú kĺby a kardiovaskulárny systém.

 

Počúvajte svoje chute

Ak máte veľkú chuť na niektorý druh potraviny, pravdepodobne vám chýba niektorá dôležitá zložka, ktorá je v ňom obsiahnutá. Snažte sa však nájsť čo najzdravší zdroj danej látky.

Ak máte chuť na sladké, zvoľte si radšej zložité cukry, obsiahnuté napr. v cestovinách, pekárenských výrobkoch (najlepšie celozrnných, s minimom aditív na podporu dlhej trvanlivosti, niektoré pseudo-čierne chleby sú len dofarbené karamelom, skôr budú spôsobovať kyselinu). Zabránia prudkým výkyvom cukru a nasýtia vás na dlhšie obdobie.

 

Preferujte živé – čerstvé potraviny

Základom stravy by mala byť surová (dobre umytá) zelenina a v druhej voľbe ovocie. Sú zdrojom dôležitých minerálov, ale aj vlákniny, ktorá podporuje črevnú peristaltiku (zápcha je častý problém tehotných).

Ak však k nám cestuje cez pol sveta, je otázne, čo z daných látok v nej ešte prežilo. Ak je jabĺčko červavé, pravdepodobne je zdravšie, ako keď nemá ani chybičku a vie prežiť v chladiacich boxoch aj dva roky.

Nezabúdajte na možnosť pestovať si bylinky na okne celoročne (vyberajte tie, ktoré nespôsobujú predčasné kontrakcie, bezpečné sú  napr.: petržlenová vňať, pažítka, medovka, ligurček…). Rýchlo hlboko zmrazená zelenina má v sebe viac výživových látok, ako konzervovaná.

Hlavne v prvom trimestri dbajte na dostatočný prísun zeleno-listovej zeleniny, je zdrojom kyseliny listovej, nevyhnutnej na zdravý vývoj dieťaťa. Ľanové semiačka pomáhajú pri problémoch so zápchou a sú zdrojom omega 3 mastných kyselín.

 

Vyhýbajte sa škodlivinám 

samozrejmosťou je ukončenia fajčenia, pitia alkoholu. Buďte obozretná aj pri výživových doplnkoch a voľne predajných liekoch, ale aj bylinkových čajoch (treba poznať vhodné bylinky), je to liečivo.

Úplne vylúčiť by sa mali surové mäso, vnútornosti, konzervy, údeniny (ak, tak veľmi kvalitné a tepelne upravené), nepasterizované syry, plesňové syry, tavené syry (sú zlodejmi vápnika), chinín v toniku.

Rastlinné maslá vymeňte radšej za kvalitné oleje (za studena lisovaný olivový, zo pšeničných klíčkov) alebo maslo.

 

Zvážte pitie kravského mlieka

často je zdrojom tráviacich ťažkostí, ale môže byť aj alergénom. Otázne je, či je to ešte vôbec mlieko ;-). Hľadajte alternatívne zdroje vápnika.  Napr. čínsku kapustu.

Ak máte na mlieko chuť, preferujte kvalitné zakysané výrobky, najlepšie s krátkou spotrebou a živou probiotickou kultúrou.

 

Pozor na anémiu – nedostatok železa

ktorá trápi veľa tehotných. Často je pôvodom veľkej únavy. Zlodejmi železa je káva, ale aj čierny čaj.

Čo sa dá odporučiť: žihľavový čaj s kvapkou citróna a melasou, koncentrované bio-sirupy s vysokým obsahom železa a vitamínu C, postrúhané jablko, ktoré necháme úplne zhnednúť, pokvapkáme citrónom a zjeme.

 

Pozor na látky dráždiace maternicu

vhodné a naopak nevhodné bylinky. Opatrný treba byť pri: zázvore, oregane, bazalke, škorici, klinčeku, alchemilke (vo veľkom množstve, odporúča sa až posledné dva týždne tehotenstva), kardamone, verbene…

 

Nezabúdajte na strukoviny, pohánku, pšeno

a spoznajte nové potraviny, ako sú napr: pšeno, pohánka, amarant, ovsené a iné múky, vločky.

A na záver len drobná poznámka: základom zdravého tehotenstva je spokojná tehotná, takže:

Všetko s mierou, nerobte si z jedla náboženstvo. Dobrú chuť!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (54 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Pridaj komentár