11 symptómov, ktoré by ste nemali ignorovať, ak ste tehotná

Anna Veselá 1

Sú symptómy, ktoré upozorňujú na vážne komplikácie v tehotenstve a ktoré by bolo potrebné neignorovať. Radšej raz zbytočne, ako neskoro, platí v tehotenstve hádam dvojnásobne. Dajte na svoj inštinkt.

Ak cítite, že niečo nie je v poriadku, kontaktujte svojho lekára. Ak sa aj ukáže, že išlo len o planý poplach, nikto vám nebude vyčítať, že ste spanikárili. A vy budete aspoň pokojná.

Rizikove tehotenstvo. Vazne komplikacie
Shutterstock

1. Krvácanie v tehotenstve

V prvých 12. týždňoch tehotenstva nepredstavuje malé množstvo nebolestivého krvácania nebezpečenstvo. No ak je krvácanie silné, bolestivé, okamžite choďte na pohotovosť.

Krvácanie počas tehotenstva je totiž posudzované veľmi striktne ako rizikové a vyžaduje si lekársku prehliadku a vylúčenie možných komplikácií. Jednou z nich je možné mimomaternicové tehotenstvo

2. Intenzívna bolesť v bruchu v tehotenstve

Ak ste tehotná menej ako 12 týždňov a cítite ostrú bolesť v dolnej časti brucha (z jednej alebo z oboch strán maternice), kontaktujte čo najskôr svojho lekára. Môže sa jednať o mimomaternicové tehotenstvo alebo spontánny potrat.

Krvácanie v tehotenstve
Shutterstock

Intenzívna bolesť brucha v neskoršej fáze tehotenstva môže byť prejavom odtrhnutia placenty alebo predčasného pôrodu, takisto sa čo najskôr ukážte gynekológovi.

Bolesť v hornej časti brucha (na pravej strane, pod hrudným košom), môže byť symptómom preeklampsie (týka sa 5 až 8 % tehotenstiev). Objavuje sa najčastejšie po 20. týždni tehotenstva a ďalšie príznaky sú vysoký tlak a bielkoviny v moči.

Ďalším varovným signálom je opuch nôh a náhly prírastok na váhe. Preeklampsia môže viesť k strate vedomia, dokonca k smrti matky a dieťaťa.

Prečítajte si: Gestóza, eklampsia, preeklampsia, HELLP syndrom

3. Intenzívna bolesť v prsiach

Neignorujte silnú bolesť v prsiach. Môže byť príznakom pľúcnej embólie alebo zápalu pohrudnice.

Vazne komplikacie tehotna
Shutterstock

4. Horúčka v tehotenstve

Ak máte teplotu nad 39 °C, obráťte sa na lekára. Možno máte infekciu, ktorá si vyžiada liečbu antibiotikami.

5. Nadmerný opuch nôh v tehotenstve

Opuch nôh a nadmerný prírastok na váhe môže upozorňovať na preeklampsiu. Ak sú nohy bolestivo opuchnuté a teplé na dotyk, môže ísť aj o trombózu, urýchlene kontaktujte lekára.

Preeklampsia. Komplikácie
Shutterstock

6. Nadmerné zvracanie a/alebo hnačka v tehotenstve

Tehotenské nevoľnosti nie sú nebezpečné, no ak sústavne zvraciate a nič v sebe neudržíte, môže prísť k dehydratácii.

Takisto pri hnačke sa zmenšuje objem telesných tekutín, čo môže byť nebezpečné pre vás aj pre vaše dieťa.

Ak zvraciate a objaví sa vysoká horúčka, možno bude potrebné odísť do nemocnice na infúzie.

7. Dvojité, rozmazané videnie, bolesti hlavy v tehotenstve

Migréna v tehotenstve nie je vážnym javom, avšak ak vás hlava rozbolí náhle a pridá sa k tomu rozmazané videnie v druhom a treťom trimestri a vysoký krvný tlak, môže byť reč o preeklampsii. Mali by ste ísť do nemocnice.

8. Únik plodovej vody

Ak ste na konci tehotenstva, najpravdepodobnejšie vám praskla plodová voda a bolo by dobré začať sa baliť do pôrodnice. Pokiaľ zbadáte zvýšený únik plodovej vody ešte pred 37. týždňom tehotenstva, mohlo by sa jednať o príznak predčasného pôrodu.

Prečítajte si: Ako spoznám, že mi odtiekla plodová voda?

9. Bolestivé močenie s horúčkou, nepravidelné močenie v tehotenstve

Tieto symptómy plus bolesť v dolnej časti chrbta môže upozorňovať na infekciu obličiek, ktorú je potrebné liečiť antibiotikami.

Stály pocit smädu a zároveň nepravidelné močenie, prípadne jeho absencia, taktiež signalizuje problém s obličkami, ktorý môže byť nebezpečný pre matku aj dieťa. Kontaktujte lekára.

10. Znížená pohybová aktivita bábätka, žiadne pohyby

Prvé pohyby bábätka môže mama pocítiť medzi 16.-20. týždňom tehotenstva. Po 28. týždni tehotenstva by ste mali napočítať aspoň 10 pohybov za 12 hodín.

Ako často mám cítiť pohyby bábätka? Ak cítite, že je bábätko menej aktívne alebo ste napočítali menej ako 10 pohybov, kontaktujte lekára. Znížená aktivita bábätka môže byť znakom, že je bábätko v strese, čo sa nesmie ignorovať.

11. Svrbenie celého tela

Môže ísť o poruchu funkcie pečene (tehotenská cholestáza), zvlášť ak je koža žltá a moč tmavý. Pre matku nepredstavuje až také nebezpečenstvo, ale dieťa môže byť v ohrození.

»»»»»» Prečítajte si aj: 10 vecí, ktoré by nemali robiť ženy pred pôrodom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

  1. RedfaceChcela by som sa opýtať či je normálne ak žena dostane menštruáciu počas tehotenstva…a druhá otázka je mám bolesti brucha občas ma pychne do brucha a niekedy mám kŕče silné… Neviem čo to môže byť a neviem aká príčina je to … Ďakujem za odpoveď

Pridaj komentár