Kým rastie bruškoKomplikácie

Mimomaternicové tehotenstvo

 MikSa   01.02.2021   0

Pri normálnom vnútromaternicovom tehotenstve sa po splynutí spermie s vajíčkom transportuje novovzniknutý zárodok vajcovodom do maternice. V tehotensky zmenenej sliznici maternice sú najlepšie podmienky pre vývoj a rast embrya.

Avšak bunky trofoblastu sú natoľko prispôsobivé, že sú schopné zaistiť výživu nového života aj v menej vhodnom prostredí.

 

Ak sa zárodok neocitne v požadovanú dobu v maternici, môže sa uchytiť a rásť aj inde. Vtedy hovoríme o mimomaternicovom tehotenstve –

graviditas extrauterina.

Takéto tehotenstvo vzniká najčastejšie vo vajcovode (vajíčko ľahko uviazne najmä vo vajíčkovode, ktorý je zmenený po prekonanom zápale, sú tam rôzne zrasty a jazvičky, tento stav je najčastejšie označovaný ako nepriechodnosť vajcovodov a pod.). Výnimočne vzniká extrauterinné tehotenstvo aj inde ako vo vajíčkovode.

Mimomaternicové tehotenstvo nedokáže prežiť

V mimomaternicovom tehotenstve chýbajú optimálne podmienky pre správny vývoj plodu, následkom čoho tehotenstvo zvyčajne odumiera.

Tkanivo, z ktorého neskôr vzniká placenta – trofoblast, sa správa tak ako v maternici. To znamená, že prerastá do okolitých štruktúr, narušuje cievy. Vajíčkovod nie je pre zárodok a inváziu trofoblastu vhodným prostredím, jeho stena je tenká, cievy nedokážu reagovať, ako cievy vo výstelke maternice. Dochádza k narušeniu steny cievy vajíčkovodu a ku krvácaniu do brušnej dutiny.

Prejavy mimomaternicového tehotenstva

Klinickými prejavmi pri mimomaternicovom tehotenstve sú spočiatku:

  • bolesti v podbrušku a
  • nepravidelné krvácanie z maternice, spôsobené hormonálnymi zmenami,
  • pri krvácaní do brušnej dutiny sa jedná vážny stav, vyžadujúci si okamžitý lekársky zásah.

Diagnostika mimomaternicového tehotenstva

Mimomaternicové tehotenstvo sa diagnostikuje pomerne ťažko, lebo spočiatku nemá tehotná žena problémy odlišné od priebehu normálneho tehotenstva.

Prvým príznakom býva slabé a nepravidelné krvácanie z rodidiel.

Podozrenie na takéto tehotenstvo vzrastá, ak je tehotenský test pozitívny a ultrazvukové vyšetrenie nezobrazí plodové vajíčko v maternici.

Potvrdenie mimomaternicového tehotenstva

Mimomaternicové tehotenstvo sa definitívne potvrdí až pri prehliadke brušnej dutiny - laparoskopicky alebo klasickou operáciou.

Pri laparoskopickom vyšetrení sa v celkovej narkóze, maličkým rezom tesne pod pupkom, zavedie do brušnej dutiny tenká trubička s optikou. Lekári sa snažia o čo najmenší a čo najšetrnejší zákrok, aby neumenšili šancu na ďalšie tehotenstvo.

Okrem operačného postupu existuje aj medikamentózny postup, keď sa farmakologicky účinné látky podávajú celkovo, alebo lokálne do postihnutej časti vajíčkovodu pri operácii.

Štatistiky mimomaternicových tehotenstiev

Počet mimomaternicových tehotenstiev tvorí len zlomok všetkých tehotenstiev. Pre mimomaternicové tehotenstvo bolo ošetrených približne 1,1 % žien na 100 pôrodov. Okrem toho, mnoho zárodkov, ktoré sa uchytia vo vajcovode pomerne skoro zanikne bez toho, aby sa o tom žena alebo lekár dozvedeli.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised